Προς το περιεχόμενο

Σκαντζόχοιρος επισκέπτης


Vapir

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδιά ξαναήρθε χθες και έφυγε το βράδυ , δεν κάθεται , πέρασε απο την βεράντα στον κήπο , πήγε στην μπροστά αυλή , έφαγε ήπιε και πήγε στο χωράφι. Τι φωλιά μπορώ να φτιάξω για να τον κρατήσω? κοίταξα πως τα ξεχωρίζουμε και τελικά αυτό που ήταν στην κοιλιά του δεν ήταν βυζί , ήταν πουλί. Νόμιζα οτι τα είχαν πίσω αλλα πίσω τα έχουν μόνο τα θηλυκά, οπότε δεν υπάρχει λόγος να τον αφήσω να περνάει το δρόμο , έχω κ εγώ κήπο και βλάστηση να ζήσει , ακριβώς όπως το χωράφι μην πω καλύτερο, οπότε δεν θα το αποκόψω απο τη φύση για να το φυλακίσω σε κλουβί.  Το θέμα είναι πως θα τον περιορίσω?  να βάλω λέτε περίφραξη σε ένα μεγάλο κομμάτι του κήπου ? διάβαζα για κλουβιά αλλα δεν μου αρέσει η ιδέα 

υπάρχει βέβαια πάντα η επιλογή να το αφήσω στην ησυχία του και ίσως το κάνω αν δεν καταλήξω σε μια καλή λύση , απλά μου κάνει εντύπωση που παίζει με τον γάτη xD..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως εκει που κοιμαται να του εβζες λιγη τροφη και νερο ? Και κατι για προφυλλαξη από καιρικες συνθηκες αν χρειαζεται ?

Δεν είναι κατοικιδιο και δεν ξερω αν θα του αρεσε  η ιδεα να τον περιορισεις σε ένα χωρο . Καταλαβαινω και σεβομαι απολυτα την ευασθησια σου μιας και εχω 5 σκυλια στο σπιτι και πριν λιγες μερες ηταν 6 .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 κοίτα ο σκαντζόχοιρος θεωρείται κατοικίδιο  , ο συγκεκριμένος βέβαια ναι μεγάλωσε ελεύθερος , γιαυτό και δεν θέλω να τον περιορίσω, ίσως του φτιάξω καμια φωλιά στον κήπο. Το καλό είναι οτι σουλατσάρει μόνο τα βράδια σαν νυκτόβιο οπότε έχει λιγότερες πιθανότητες να τον πατήσει κανα αμάξι , απλά φοβάμαι μην τον ακολουθήσει και ο γάτος μου ο μικρός και περάσει το δρόμο γιατι κάνουν παρέα. Τώρα το καλοκαίρι έχουμε ανοιχτά , είναι αδύνατο να τον περιορίσω , το χειμώνα κοιμούνται όλα δίπλα στο τζάκι , ούτε καν που βγαίνουν έξω :P

rip για το σκυλάκο σου κ εμένα μου πέθανε η μια πριν λίγους μήνες ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κρίμα για τα σκυλάκια σας. ομοιοπαθής πριν 8 μηνου. 

λοιπόν εντάξει δεν είναι και κατοικίδιο ο σκαντζόχοιρος άσε που εμείς σαν άνθρωποι έχουμε κάνει σχεδόν τα πάντα κατοικίδια. και εγώ τους αγαπώ άπειρα και στεναχωριέμαι αν τους βλέπω στον δρόμο, όπως και όλα τα ζωάκια που έχουν χτυπηθεί από αυτοκίνητο. 

θα ήθελα να τους έχω μόνιμα εντός των 4ως στρεμμάτων αλλά αυτοί δεν θα την πάλευαν. θα θέλανε να γυρνάνε και στο βουνό πάνω. 

εσύ είπες από την μια ότι έχεις δρόμο. από πίσω από το σπίτι έχεις άλλους γείτονες? αν τον περιφράξεις κάπου μπορεί και να τον στείλεις εσύ αδιάβαστο. γιατί την μέρα αυτά τα ζωάκια εξαφανίζονται. δεν έχω δει ποτέ μέρα σκαντζόχοιρο. προφανώς κρύβονται στο βουνό δεν ξέρω. 

για φωλιά δεν έχω δει. μόνο την φωλιά που είχε κάνει μια χελώνα. πιστεύω παρόμοια φάση κάνουν και αυτά. κάτω από δέντρο σκάψε μια τρύπα και από πάνω ρίξε χόρτα ξερά και άσε και ένα άνοιγμα. πριν το σκεπάσεις με χόρτα βάλτον μια μέσα και μετά βγάλτον και βάλε χόρτα από πάνω. μπορεί να του αρέσει. ή να μυρίσει την πάρτη του και να πάει να ξαναδεί και να μπει στην τρύπα και να του αρέσει λέμε τώρα. υποθέσεις κάνω πάντα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν τον περιόριζα στον κήπο μου δεν θα είχε τρόπο να φύγει και να σκοτωθεί , έχω έτσι κ αλλιώς περίφραξη 
βλάστηση με δέντρα και άλλα φυτά περισσότερη απο το χωράφι που έρχεται και έχει και μεριές να κρύβεται την ημέρα 
απλά δεν μου κάθεται καλά να τον περιορίσω , ίσως του φτιάξω φωλιά και του βάλω φαγητό και αν του αρέσει να αράξει στην δική μου περιοχή 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν τον περιόριζα στον κήπο μου δεν θα είχε τρόπο να φύγει και να σκοτωθεί , έχω έτσι κ αλλιώς περίφραξη 

βλάστηση με δέντρα και άλλα φυτά περισσότερη απο το χωράφι που έρχεται και έχει και μεριές να κρύβεται την ημέρα 

απλά δεν μου κάθεται καλά να τον περιορίσω , ίσως του φτιάξω φωλιά και του βάλω φαγητό και αν του αρέσει να αράξει στην δική μου περιοχή 

 

 

Φιλε μου δεν σε ξερω αλλα χαιρομαι όταν ακουω ανθρώπους με τετοια ευαισθησια για πλασματα της φυσης !!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου δεν σε ξερω αλλα χαιρομαι όταν ακουω ανθρώπους με τετοια ευαισθησια για πλασματα της φυσης !!

 αυτό μου βγαίνει αυτό κάνω , αν αφήσω ένα ζώο να πεθάνει θα νιώθω λες και συνέβαλα στο θάνατο του  :)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες ήρθε στην ώρα του πάλι .  Ήμασταν αρκετός κόσμος στην αυλή και και δεν φοβόταν , είχε έρθει στα πόδια μας και μας μύριζε και έτρεχε αριστερά δεξιά . Είχαμε φυσικά κλείσει το φως γιατι την προηγούμενη φορά τον ενοχλούσε και κρυβόταν πίσω απο μια γλάστρα μέχρι να το κλείσουμε . Του δώσαμε σύκα και το έπιασε frenzy χαράς, πρέπει τελικά να τρελαίνονται για σύκα , έκανε κ ένα περίεργο ήχο που υποθέτω πως είναι ευχαρίστησης .  :-D 

τελικά θα τον αφήσω στην ελευθερία του όπως αρχικά σκεφτόμουν και απλά θα τον βοηθάω ταΐζοντας τον όσο γουστάρει κ έρχεται . Μου έκανε φοβερή εντύπωση πάντως η συμπεριφορά του , είχα την εντύπωση πως οι σκαντζόχοιροι είναι αντικοινωνικά ζώα!   :lol:

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες ήρθε στην ώρα του πάλι .  Ήμασταν αρκετός κόσμος στην αυλή και και δεν φοβόταν , είχε έρθει στα πόδια μας και μας μύριζε και έτρεχε αριστερά δεξιά . Είχαμε φυσικά κλείσει το φως γιατι την προηγούμενη φορά τον ενοχλούσε και κρυβόταν πίσω απο μια γλάστρα μέχρι να το κλείσουμε . Του δώσαμε σύκα και το έπιασε frenzy χαράς, πρέπει τελικά να τρελαίνονται για σύκα , έκανε κ ένα περίεργο ήχο που υποθέτω πως είναι ευχαρίστησης .  :-D 

 

τελικά θα τον αφήσω στην ελευθερία του όπως αρχικά σκεφτόμουν και απλά θα τον βοηθάω ταΐζοντας τον όσο γουστάρει κ έρχεται . Μου έκανε φοβερή εντύπωση πάντως η συμπεριφορά του , είχα την εντύπωση πως οι σκαντζόχοιροι είναι αντικοινωνικά ζώα!   :lol:

 

Φανταζοσαστε τον σκαντζοχοιρο να μεταλαχτει κα να κανει και ναζια ??

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι σκατζοχοιροι ειναι πανεξυπνα πλασματα και εχουν πολυ καλη συμβιωση με τους ανθρωπους. Οπως καταλαβαινεις, ερχεται στο κτημα σας γιατι εχει βρει μια σταθερη πηγη τροφης και προστασια και καθεται εκει.

Εχω ζησει παρα πολυ παρομοιες στιγμες και εγω μικρος, μπαινανε στο εξοχικο μας, τρωγανε οσα φρουτα και λαχανικα ειχαν πεσει, και μετα φευγανε.

Δεν θα πρεπει ομως να τον περιορισεις. Ειναι πλασμα της φυσης και ετσι πρεπει να ζει. Περαν του οτι το Ελληνικο ειδος προστατευεται με νομοθεσια, δυστυχως αυτο δεν αποτρεπει διαφορους να τους κυνηγανε για κρεας. Εχουμε να δουμε σκατζοχοιρο πανω απο εικοσι χρονια εμεις στην αυλη μας..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι δεν θέλω να τον περιορίσω , απλά είχα δει σκοτωμένους απο αμάξια κ το θέαμα ήταν ...., πέρα απο αυτό φοβόμουν μην τον ακολουθήσει και περάσει το δρόμο κ ο μικρός ο γάτος μου , δεν είναι ακόμα σε θέση να προσέχει αλλα τελικά δεν τον ακολουθεί οπότε cool
α δεν ήξερα οτι είναι προστατευόμενο είδος , good to know 
 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...