Προς το περιεχόμενο

Arrival (2016)


Swimmer21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδη η ταινια μου αρεσε παρα παρα πολυ (ατμοσφαιρα, μουσικη, σεναριο) θα με ενδιεφερε παρα πολυ οσοι την θεωρειτε απλα καλη η κακη να προτεινετε αντιστοιχες που θεωρειτε πολυ καλες. Οχι απαραιτητα με aliens φαση, γενικα ειτε sci - fi ειτε μυστηριου. Το μονο που με νοιαζει ειναι να μην ειναι "παλιας εποχης"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 165
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 2/3/2018 στις 2:37 ΠΜ, GIOVINCO είπε

Επειδη η ταινια μου αρεσε παρα παρα πολυ (ατμοσφαιρα, μουσικη, σεναριο) θα με ενδιεφερε παρα πολυ οσοι την θεωρειτε απλα καλη η κακη να προτεινετε αντιστοιχες που θεωρειτε πολυ καλες. Οχι απαραιτητα με aliens φαση, γενικα ειτε sci - fi ειτε μυστηριου. Το μονο που με νοιαζει ειναι να μην ειναι "παλιας εποχης"

Γιατί έτσι; Οι υπόλοιποι που τη θεωρούμε από καλή και πάνω;

Btw RIP Johann Johannsson...

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/3/2018 στις 3:37 ΠΜ, GIOVINCO είπε

Επειδη η ταινια μου αρεσε παρα παρα πολυ (ατμοσφαιρα, μουσικη, σεναριο) θα με ενδιεφερε παρα πολυ οσοι την θεωρειτε απλα καλη η κακη να προτεινετε αντιστοιχες που θεωρειτε πολυ καλες. Οχι απαραιτητα με aliens φαση, γενικα ειτε sci - fi ειτε μυστηριου. Το μονο που με νοιαζει ειναι να μην ειναι "παλιας εποχης"

 

Το Interstellar, αν δεν το έχεις δει, δεδομένου ότι σε ένα βαθμό το Arrival έχει επιρροές από αυτό. Προσωπικά βέβαια θεωρώ το Arrival πολύ καλή ταινία, οπότε δεν ξέρω αν πιάνεται η πρότασή μου. :P

 

Edit: Επίσης μου ήρθε στο μυαλό και το Predestination, σε άλλο ύφος και στυλ βέβαια. Επίσης σε καμία περίπτωση δεν την θεωρώ καλύτερη από τα παραπάνω.

Επίσης από σειρές ίσως θέλεις να δοκιμάσεις το Dark.

Επεξ/σία από Gilmaru
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, V for Vagelis είπε

Χμμ, αυτό από που προκύπτει;

Spoiler

http://www.slashfilm.com/arrival-ending-interstellar/

Έχει να κάνει με το όλο θέμα του χρόνου κλπ. Με αυτήν την έννοια το έλεγα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, Gilmaru είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

http://www.slashfilm.com/arrival-ending-interstellar/

Έχει να κάνει με το όλο θέμα του χρόνου κλπ. Με αυτήν την έννοια το έλεγα.

Α οκ, επιρροή με την έννοια του παραδείγματος προς αποφυγή; :Ρ Δηλαδή αλλάξανε ένα μέρος της υπόθεσης που διαπίστωσαν πως έμοιαζε με το Interstellar.

Btw, προφανώς ούτε η αρχική πλοκή είναι επηρεασμένη από το Interstellar, καθώς η ιστορία πάνω στην οποία βασίζεται το Arrival (story of your life) υπάρχει εδώ και καμια 20ετία.

Επεξ/σία από V for Vagelis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, V for Vagelis είπε

Α οκ, επιρροή με την έννοια του παραδείγματος προς αποφυγή; :Ρ Δηλαδή αλλάξανε ένα μέρος της υπόθεσης που διαπίστωσαν πως έμοιαζε με το Interstellar.

Btw, προφανώς ούτε η αρχική πλοκή είναι επηρεασμένη από το Interstellar, καθώς το βιβλίο πάνω στο οποίο βασίζεται το Arrival υπάρχει εδώ και καμια 20ετία.

Όχι, το αντίστροφο έγινε. Το αρχικό σενάριο δεν είχε σχέση. Το τελικό ήταν που επηρεάστηκε από το Interstellar. Imo η ταινία θα ήταν κατώτερη χωρίς αυτήν την αλλαγή.

Spoiler

"I would say the only real significant change is the gift that the heptapods leave us with. In earlier versions they were leaving sort of the blueprints to an interstellar ship, like an ark of sorts. And then Chris Nolan’s Interstellar came out and all of us got together and said, ‘Well this doesn’t quite work now’ (laughs). So we focused more on what we had there in front of us, which was the power of their language."

 

Επεξ/σία από Gilmaru
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Gilmaru είπε

Όχι, το αντίστροφο έγινε. Το αρχικό σενάριο δεν είχε σχέση. Το τελικό ήταν που επηρεάστηκε από το Interstellar. Imo η ταινία θα ήταν πολύ κατώτερη χωρίς αυτήν την αλλαγή.

Μα:

Spoiler

I would say the only real significant change is the gift that the heptapods leave us with. In earlier versions they were leaving sort of the blueprints to an interstellar ship, like an ark of sorts. And then Chris Nolan’s Interstellar came out and all of us got together and said, ‘Well this doesn’t quite work now’ (laughs). So we focused more on what we had there in front of us, which was the power of their language.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Που κολλάς; :P 

Spoiler

Αρχικά το δώρο των Heptapods ήταν το σχέδιο για ένα interstellar arκ, ένα "διαγαλαξιακό διαστημόπλοιο/κιβωτό" δηλαδή. Μετά την ταινία του interstellar, το άλλαξαν και το "δώρο" πλέον στο τελικό version είναι απλά η γλώσσα τους.

 

Επεξ/σία από Gilmaru
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, Gilmaru είπε

Που κολλάς; :P 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Αρχικά το δώρο των Heptapods ήταν το σχέδιο για ένα interstellar arκ, ένα "διαγαλαξιακό διαστημόπλοιο/κιβωτό" δηλαδή. Μετά την ταινία του interstellar, το άλλαξαν και το "δώρο" πλέον στο τελικό version είναι απλά η γλώσσα τους.

Spoiler

Η αρχική εκδοχή του τέλους του Arrival (δηλαδή της πρόσκλησης για διαγαλαξιακό ταξίδι) ειναι που μοιάζει με το Interstellar (και με το Contact btw) και που έκανε τους σεναριογράφους να πουν ‘Well this doesn’t quite work now’. Αυτό καταλαβαίνω ότι εννοεί ο Heisserer - και καλά δε θέλουμε να μοιάζει / να θεωρηθεί αντιγραφή.

Κατα τ' άλλα το θέμα του ταξιδιού στο χρόνο είναι γενικότερο, δεν αφορά μόνο ένα σημείο της πλοκής και προσεγγίζεται με διαφορετικό τρόπο απ ότι στο Interstellar. Επίσης δε προστέθηκε στη ταινία μετά το Interstellar, καθώς υπήρχε εξαρχής στο Story of your Life.

 

Επεξ/σία από V for Vagelis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, V for Vagelis είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Η αρχική εκδοχή του τέλους του Arrival (δηλαδή της πρόσκλησης για διαγαλαξιακό ταξίδι) ειναι που μοιάζει με το Interstellar (και με το Contact btw) και που έκανε τους σεναριογράφους να πουν ‘Well this doesn’t quite work now’. Αυτό καταλαβαίνω ότι εννοεί ο Heisserer.

Κατα τ' άλλα το θέμα του ταξιδιού στο χρόνο είναι γενικότερο, δεν αφορά μόνο ένα σημείο της πλοκής και προσεγγίζεται με διαφορετικό τρόπο απ ότι στο Interstellar. Επίσης δε προστέθηκε στη ταινία μετά το Interstellar, καθώς υπήρχε εξαρχής στο Story of your Life.

Oh shit έχεις δίκιο lol. xD

Τεσπα, μου φάνηκε παραπλήσιο concept ανεξάρτητα από το αν επηρέασε ο ένας τον άλλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/4/2018 στις 1:38 ΜΜ, Gilmaru είπε

Το Interstellar, αν δεν το έχεις δει, δεδομένου ότι σε ένα βαθμό το Arrival έχει επιρροές από αυτό. Προσωπικά βέβαια θεωρώ το Arrival πολύ καλή ταινία, οπότε δεν ξέρω αν πιάνεται η πρότασή μου. :P

Edit: Επίσης μου ήρθε στο μυαλό και το Predestination, σε άλλο ύφος και στυλ βέβαια. Επίσης σε καμία περίπτωση δεν την θεωρώ καλύτερη από τα παραπάνω.

Επίσης από σειρές ίσως θέλεις να δοκιμάσεις το Dark.

Ευχαριστω αν και τα εχω δει και τα τρια :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολύ ενδιαφέρον. Ο Alex Garland έχει γράψει το Ex Machina και το Sunshine.

Το κατέχει γενικά το αντικείμενο του sci-fi.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...