Προς το περιεχόμενο

Arrival (2016)


Swimmer21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 165
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σαν υποθεση, οκ καλο. Η εικονα ομως που ειχε ακομα καλυτερη. Μου αρεσε που δεν εδωσαν πιο ζωντανα χρωματα για να ταιριαξει στην ιστορια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Not bad, το alien design δεν μου άρεσε ιδιαιτερα και βρήκα απίστευτα χαζή την όλη φάση

που πάνε να τους επιτεθούν...σοβαρά ποιος ήταν ο λόγος?! Γιατί κανένας δεν επιτίθεται σε κάποιον χωρίς πληροφορίες ποσο μάλλον σε "enemy unknown". I did not buy it.

Άμα εξαιρέσεις αυτό δεν ήταν κακή αλλα βασίσανε μεγάλο μέρος της ταινίας εκεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...το alien design δεν μου άρεσε ιδιαιτερα...

 

Και εγώ το βρήκα χαζό το ότι επιτέθηκαν οι κινέζοι πρώτοι, λογικά έπρεπε πρώτοι να επιτεθούν οι έλληνες. Ποιος έλληνας που σέβεται τον εαυτό του δεν θα ήθελε έναν από αυτούς τους εξωγήινους στα κάρβουνα με λαδολέμονο/ξυδο, γεμιστό με φέτα, τηγανητό, πιλάφι...

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ το βρήκα χαζό το ότι επιτέθηκαν οι κινέζοι πρώτοι, λογικά έπρεπε πρώτοι να επιτεθούν οι έλληνες. Ποιος έλληνας που σέβεται τον εαυτό του δεν θα ήθελε έναν από αυτούς τους εξωγήινους στα κάρβουνα με λαδολέμονο/ξυδο, γεμιστό με φέτα, τηγανητό, πιλάφι...

Τι;;; Να επιτεθούμε στα αδέλφια μας; Τι θα πούνε οι ΕΛ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ το βρήκα χαζό το ότι επιτέθηκαν οι κινέζοι πρώτοι, λογικά έπρεπε πρώτοι να επιτεθούν οι έλληνες. Ποιος έλληνας που σέβεται τον εαυτό του δεν θα ήθελε έναν από αυτούς τους εξωγήινους στα κάρβουνα με λαδολέμονο/ξυδο, γεμιστό με φέτα, τηγανητό, πιλάφι...

 

To χτύπημα στα βράχια θα ταν λιγο μανούρα, αλλα θα τους μαλακωναμε πιστευω...  :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Περιμενα κατι καλυτερο απτην συγκεκριμενη ταινια.Ηξερα οτι θα περιμενω μια σχετικα αργη και "εξυπνη" sci fi ταινια.

 

Ωστοσο περα απτο depressing feeling και την εικονα που μαρεσε παρα πολυ, ειναι χαρακτηριστικο αλλωστε του συγκεκριμενου σκηνοθετη,το σεναριο δεν με τρελανε καθολου.Οταν τελειωσα η ταινια ημουν σε φαση "thats it?"

 

Επισης περα απτην πρωταγωνιστρια που μ'αρεσε αρκετα,οι υπολοιποι χαρακτηρες ηταν πιο flat πεθαινεις.

 

Γενικα το story εμπαζε και ενω μ'αρεσε 

 

 

 

η ιδεα του οτι αυτο που νομιζαμε σαν παρελθον της ηταν το μελλον,εντελει αν το σκεφτουμε λιγο δεν εχει και πολυ νοημα.Το παρελθον ειναι γραμμικο και το μελλον εχει απειρες εκδοχες,οποτε αυτο που βλεπει:

 

1)Η θα πρεπει να ναι το "μελλον" το οποιο βιωσαν οι εξωγηινοι και της το μετεφεραν,πραγμα που δεν παιζει γιατι αν το χαν βιωσει στο δικο τους timeline δεν θα χρειαζοταν να ζητησουν βοηθεια

 

2) Η η πρωταγωνιστρια μπορει να βλεπει ολα τα πιθανα μελλοντα πραγμα που σημαινει οτι ειναι ο Θεος.

 

Και φυσικα υπαρχουν και αλλα προβληματα,οπως το γεγονος οτι για να υπαρξει η λουπα ενος μελλοντος που αυτη γνωριζε την φραση,σημαινει πρεπει να γνωριζει πρωταρχικα την φραση χωρις μεθοδους time travel η time knowledge να το πω ετσι.

 

Ουσιαστικα οι εξωγηινοι της ειπαν δες το μελλον σου και σωσε μας,ωστοσο το μελλον που γνωριζει την φραση δεν ειναι ενα απτα πιθανα μελλοντα αφου δεν γνωριζει την φραση απο πριν για να ειναι θεμα επιλογης. 

 

Καλα για το πως μπηκε στην ιδια ατμοσφαιρικη πιεση ή διασταση whatever μαζι με τον αλλον εξωγηινο,δεν το σχολιαζω.

 

 

 

 

Γενικα η μονη sci fi ταινια που χειριστηκε τοσο καλα το time travel ειναι το Pre-destination κατα την αποψη μου,ισως και το 12 Monkeys.

 

 

Προτιμω με τα χιλια τις sci-fi ταινιες που σε βαζουν να σκεφτεσαι εναντι Star Wars και Star Trek και μακαρι να ενθαρυνθει η δημιουργια τετοιων ταινιων τα επομενα χρονια,αλλα το μειονεκτημα τους ειναι πως θελουν πολυ μαγκα σεναριογραφο και ισως για αυτο τις αποφευγουν σε σχεση με αλλου τυπου science fiction.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...