Προς το περιεχόμενο

Arrival (2016)


Swimmer21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 165
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Περίμενα να είναι καλύτερο Sci-Fi θρίλερ. Το πήγε στο πιο κοινωνικό όμως. Ήταν και αρκετά προβλέψιμο.

 

Σόρυ κιόλας, αλλά προέβλεψες εσύ ότι αυτά που βλέπει

είναι από το μέλλον και όχι το παρελθόν

ή ότι οι εξωγήινοι

έδωσαν στον κόσμο τη γλώσσα τους για να αντιλαμβάνονται τον χρόνο διαφορετικά;

Από ποιό σημείο;! Ρωτάω από ενδιαφέρον γιατί προσωπικά βρήκα το narrative πολύ καλά φτιαγμένο και με τέτοιο τρόπο που το όλο θέμα το πιάνεις αρκετά κοντά στο τέλος της ταινίας. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

     Λοιπον την ειδα και εγώ χθές το βράδυ... Αρκετά πρωτότυπο μοναδικό θα έλεγα story που δεν έχει ξαναπαιχθεί σε SciFi movie και ξεφεύγει απο τα πεπατημένα σενάρια...  Πολύ καλή σκηνοθετική δουλειά όσον αφορά την χρονική μετάβαση και το δέσιμο των σκηνών.. Προσωπικά αν και υποψιασμένος μόνο στο τελευταία λεπτά  κατάλαβα  τι ακριβώς γινόταν και τι ήταν παρων/μέλλον/ παρελθον..

     Για όσους περιμένουν να δουν πολέμους μάχες σε στύλ independence day/Star Wars...  να το ξεχάσουν. Το  έργο περνάει πολλά μηνύματα για προβληματισμό (αν ήξερα και πως βάζουν spoiler,θα έγραφα περισσότερα...)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πω πω προκειται να δω το Arrival τοσο hyped που φοβαμαι την απογοητευση αλλα και παλι κατι μου λεει οτι δεν θα υπαρξει. Η συντριπτικη πλειοψηφεια ατομων που εχω διαβασει εχει εξαιρετικες εντυπωσεις.

 

Καταλαβαινω γιατι θα περιμενετε για το 1080αρι και ετσι πρεπει να ειναι πια αλλα για την εκδοση που ανεφερε ο mrpink δεν εχει αδικο. Τουλαχιστον τα screenshots που ειδα. Θελω να περιμενω και γω το BluRay version αλλα ειναι μεγαλος ο πειρασμος γμτ.

 

Ας πούμε ότι η ταινία έχει τρία επίπεδα. Το πρώτο πάνω-πάνω είναι οι εξωγήινοι και αφορά τους οπαδούς του Independence Day και Σια, το δεύτερο αφορά άμεσα ένα μεγάλο μέρος του γενικού πληθυσμού και το τρίτο αφορά κάθε σκεπτόμενο άνθρωπο. Τα γράφω έτσι όχι για να δημιουργήσω μυστήριο, αλλά για να μην σποϊλεριάσω.

Το πρώτο επίπεδο είναι απλή επιφάνεια και δεν έχει καθόλου ζουμί ούτε για τους οπαδούς αυτού του είδους ταινιών. Δεν έχει μάχες, πιστολίδι, ούτε καν αντιπαράθεση μεταξύ γήινων-εξωγήινων. Μην πάτε να δείτε την ταινία, αν περιμένετε κάτι τέτοιο.

Το δεύτερο επίπεδο είναι πιο προσωπικό και αφορά την ιστορία της ηρωίδας, λογικά θα αγγίξει αρκετούς ανθρώπους. Εγώ έκλαιγα όπως στα Μίκυ-Μάους, συντριβάνι, αλλά μην το λαμβάνετε αυτό υπόψιν, εγώ είμαι που έχω πρόβλημα με αυτά τα θέματα.

Το τρίτο επίπεδο συνδέεται με το δεύτερο και είναι αυτό που μένει περισσότερο από όλα. Είναι ένα πανάρχαιο ερώτημα και αυτή είναι η ουσία της ταινίας.

Η πρώτη ταινία που μου ήρθε στο μυαλό ήταν το The Grey, μία ταινία που τελείως άδικα κατα την γνώμη μου έφαγε τόσο βρισίδι, γιατί απλά θεωρήθηκε κάτι που δεν ήταν. ΄Ετσι και εδώ, το άθλιο trailer σε προετοιμάζει για κάτι τελείως διαφορετικό και όσο προχωράει η ταινία ή απογοητεύεσαι ή-στην καλύτερη- απλά αιφνιδιάζεσαι.

 

Παραπάνω έγραψα για εμπνευσμένη μουσική. Εκτός από πρωτότυπη (καιρό είχα να ακούσω μουσική σε ταινία τέτοιου είδους που να μην Zimmer-ιάζει) είναι πραγματικά δομικό στοιχείο της υπόθεσης και της πλοκής, όπως σε όλα τα έργα του Villeneuve. Στο πρώτο μισό είναι αγχωτική και συντελεί πάρα πολύ στην ένταση και στην αγωνία,σχεδόν με κούρασε, κάτι που μάλλον ήταν εσκεμμένο. Από ένα σημείο και μετά, όταν η ταινία έδειξε το πραγματικό της πρόσωπο, αντίστοιχα άλλαξε και το ύφος της μουσικής. Καταπληκτική δουλειά.

Και ο Villeneuve. Είναι εξαιρετικός στο να δημιουργεί ένταση στον θεατή, τέλος. Χωρίς κραυγαλέα τρικ και χοντροκοπιές, δημιουργεί ασφυκτική πίεση στον θεατή. Και διηγείται την ιστορία του πάλι χώρις εξυπνάδες, χωρίς φιγούρα, χωρίς φανφάρες και προσπάθειες εντυπωσιασμού όπως ο αγαπημένος Nolan τα τελευταία χρόνια. Λογικό είναι να μην αρέσουν όλοι σε όλους. Προσωπικά πάντως, το στυλ του Villeneuve μου ταιριάζει πάρα πολύ και μέχρι τώρα δεν με έχει απογοητεύσει.

Επεξ/σία από Voodooman
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστουμε για την συμμετοχη σου στο θεμα ηταν πολυ χρησιμη ...

αφου τα ελικόπτερα στα κινέζικα πλοια καθώς και αυτα ακόμα,ηταν αμερικάνικα...Μλκια μλκια..Το πλάνο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφου τα ελικόπτερα στα κινέζικα πλοια καθώς και αυτα ακόμα,ηταν αμερικάνικα...Μλκια μλκια..Το πλάνο.

 

Τουλάχιστον έπιασες την ουσία της ταινίας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις είδα και εγώ το έργο. Δεν ξετρελάθηκα. Μετριότητα το σενάριο, όχι κάτι που δεν έχουμε ξαναδεί σε προηγούμενα sci-fi, πολλά κλισέ και παράλογες συμπεριφορές που υπάρχουν απλά για να δικαιολογήσουν την εξέλιξη της πλοκής. Κρίμα, γιατί περίμενα κάτι πολύ καλύτερο αφού κάποιοι είχαν φτάσει στο σημείο να τη παρουσίαζαν ως την καλύτερη sci-fi ταινία όλων των εποχών. Για να μην είμαι άδικος, βέβαια, οφείλω να ομολογήσω ότι ήταν καλογυρισμένη με ποιοτικό soundtrack, επαρκείς υποκριτικές επιδόσεις, περιγραφικές γωνίες λήψης και ξεκούραστο ρυθμό που σου επιτρέπει να επεξεργαστείς τα στοιχεία του σεναρίου και να κάνεις τις δικές σου υποθέσεις. 

 

ΥΓ. Όσοι απο εσάς έχετε παίξει το C&C 3, οι εξωγήινοι σας θύμισαν καθόλου τους Scrin;

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις είδα και εγώ το έργο. Δεν ξετρελάθηκα. Μετριότητα το σενάριο, όχι κάτι που δεν έχουμε ξαναδεί σε προηγούμενα sci-fi, πολλά κλισέ και παράλογες συμπεριφορές που υπάρχουν απλά για να δικαιολογήσουν την εξέλιξη της πλοκής. Κρίμα, γιατί περίμενα κάτι πολύ καλύτερο αφού κάποιοι είχαν φτάσει στο σημείο να τη παρουσίαζαν ως την καλύτερη sci-fi ταινία όλων των εποχών. Για να μην είμαι άδικος, βέβαια, οφείλω να ομολογήσω ότι ήταν καλογυρισμένη με ποιοτικό soundtrack, επαρκείς υποκριτικές επιδόσεις, περιγραφικές γωνίες λήψης και ξεκούραστο ρυθμό που σου επιτρέπει να επεξεργαστείς τα στοιχεία του σεναρίου και να κάνεις τις δικές σου υποθέσεις. 

 

ΥΓ. Όσοι απο εσάς έχετε παίξει το C&C 3, οι εξωγήινοι σας θύμισαν καθόλου τους Scrin;

ορθος,η μουσική του ειναι πολυ καλή πάντως και οσον αφορά το υποκριτικό σκέλος,σε αυτη τη ταινία συμπάθησα τον ρενερ,τον οποίο τον ψιλόσιχαίνομαι. Εμενα περισσότερο χέρια με 7 δάχτυλα μου θύμισαν :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ο Villeneuve. Είναι εξαιρετικός στο να δημιουργεί ένταση στον θεατή, τέλος. Χωρίς κραυγαλέα τρικ και χοντροκοπιές, δημιουργεί ασφυκτική πίεση στον θεατή. Και διηγείται την ιστορία του πάλι χώρις εξυπνάδες, χωρίς φιγούρα, χωρίς φανφάρες και προσπάθειες εντυπωσιασμού όπως ο αγαπημένος Nolan τα τελευταία χρόνια. 

 

Προσωπικά πάντα, αυτό ειναι που νομίζω εκτίμησα περισσότερο σε συνδυασμό με το συναίσθημα που έβγαλε και σε 'μενα. Οτι ρε παιδί μου οκ, είναι ένας τεράστιος αιωρούμενος εξωγήινος δίσκος απ'εξω αλλά εγώ άλλη ιστορία θελω να σας πω. Και την λέει χωρίς να φωνάζει και χωρίς φανφάρες όπως λες και καταφέρνει να εξιστορήσει ταυτόγχρονα ένα παγκόσμιο 'πρόβλημα' και ένα προσωπικό δράμα. 

 

Αυτό με τη μουσική η αλήθεια είναι δε το θυμάμαι, οπότε μου φαίνεται μια δεύτερη φορά επιβάλεται :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ορθος,η μουσική του ειναι πολυ καλή πάντως και οσον αφορά το υποκριτικό σκέλος,σε αυτη τη ταινία συμπάθησα τον ρενερ,τον οποίο τον ψιλόσιχαίνομαι. Εμενα περισσότερο χέρια με 7 δάχτυλα μου θύμισαν :P

 

Εμένα πάλι μου θύμiσαν μια στιγμή χταπόδια. Μέχρι και μελάνι έβγαζαν. :P

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάλι μου θύμiσαν μια στιγμή χταπόδια. Μέχρι και μελάνι έβγαζαν. :P

 

Δεν έπεσες και μακρυά αν σκεφτείς ότι τα χταπόδια θεωρούνται από πολλούς επιστήμονες ως τα πιο έξυπνα ζώα. Είναι δε τόσο διαφορετική η φυσιολογία τους που μεταξύ σοβαρού κι αστείου θεωρούνται εξωγίηνα.

http://www.geek.com/science/scientists-declare-that-octopuses-are-basically-aliens-1631142/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...