Προς το περιεχόμενο

Ενοικίαση σπιτιού


fotodv7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ προσωπικά όσο και να έψαξα δεν βρήκα φωτογραφίες 150 αναπληρωτών να κοιμούνται στην παραλία. Μια άσχετη φωτογραφία είδα μόνο με 3 υπνόσακους απλωμένους σε κατάστρωμα πλοίου.

 

Ο Δήμαρχος της Μυκόνου είπε ότι 5 εκπαιδευτικοί ήταν όλοι και όλοι που πήγαν στο δημαρχείο να κάνουν διαμαρτυρία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 165
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ προσωπικά όσο και να έψαξα δεν βρήκα φωτογραφίες 150 αναπληρωτών να κοιμούνται στην παραλία. Μια άσχετη φωτογραφία είδα μόνο με 3 υπνόσακους απλωμένους σε κατάστρωμα πλοίου.

 

Ο Δήμαρχος της Μυκόνου είπε ότι 5 εκπαιδευτικοί ήταν όλοι και όλοι που πήγαν στο δημαρχείο να κάνουν διαμαρτυρία...

 

21463367_10155729183239521_6764294357151

 

Αυτή πάντως ειναι από το δημαρχείο της Σαντορίνης (που το προβλημα ειναι μεγαλυτερο) και ειναι η πιο γνωστή.

Υπάρχουν και άλλες στο fb.

 

Σε ότι αφορά τους υπνόσακους κυκλοφορουν 2 σε παραλία. Η μια δειχνει 6-7 άτομα ή άλλη ειναι μια "σε κυκλο" και δειχνει καμια 20αρια. 

Σίγουρα δεν ειναι και οι 150. Κάποιοι με παιδιά νοίκιασαν αναγκαστικά στα ποσά που τους ειπαν και άλλοι μένουν 2-3 στο ιδιο σπίτι μέχρι να βρουν. Άλλοι κοιμούνται σε αμάξια.

 

Οπως και να έχει η κατάσταση ειναι κακή. Όταν σου λένε οτι δεν υπάρχουν καταλλήματα σε τουριστική περιοχή, διοτι ο εκάστοτε επιχειρηματίας προτιμάει (με το δίκιο του, διοτι ειναι επιχειρηματίας) να τα δωσει στους τουρίστες, υπάρχει σοβαρότατο πρόβλημα που θα καταλλήξει στο να αγνοούν οι εκπαιδευτικοί αυτά τα νησιά. Ηδη το κάνουν οι γιατροί και οι νοσηλευτές για τους ίδιους λόγους εδώ και χρόνια.

 

Oπως σωστά ειπατε, ειναι υποχρέωση του εργαζόμενου να βρει στέγη. Ειπατε οτι αν εσάς σας πάρουν στην Ευρωπη για δουλειά δε θα απαιτήσετε και σπιτι. Πολυ σωστά.

Αρα λοιπόν η λύση ειναι ΔΕΝ ΠΑΣ αν δε μπορεις να βρεις σπίτι στα οικονομικά σου.

 

Μετά ομως ας μη φωνάζουν οι ίδιοι πως "οι τεμπέληδες Ελληνες δεν πάνε στα νησια που προσφέρονται θέσεις εργασίας". Γιαυτι αυτό γινεται συνέχεια.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλέον το παραδέχονται όλοι (όσοι ειδαν τα ρεπορτάζ και στις χθεσινές ειδήσεις, άκουσαν απο που ξεκινάνε και που καταλλήγουν τα ποσά).

Το πρόβλημα ειναι οτι ο ένας δημαρχος βγηκε και δηλωσε πως κανεις δε κοιμάται στις παραλίες και την επομενη στιγμη κοινοποίησαν φωτογραφίες οι 150 αναπληρωτές εκει που κοιμούνται στη παραλία και απ την άλλη υπάρχουν γονείς-επιχειρηματίες που προκαλούν (η τρολάρουν) λέγοντας "δε μας ενδιαφέρει το σχολείο για τα παιδιά μας, αν δε μπορειτε να διαθέσετε τα ποσά, μην έρθει κανεις, τα παιδιά θα αναλάβουν τις επιχειρήσεις μας". 

Υποθέτω πως η τελευταία δήλωση, θα έγινε απο μια μειοψηφία, ή μπορεί απλά να ειναι υπερβολή. Δε μπορω να πιστεψω οτι υπάρχει τέτοιος κόσμος, αν και γνωστοί μου που έχουν εργαστει σε τέτοια νησιά, θεωρούν απόλυτα φυσιολογικές τέτοιες αντιδράσεις.

 

Τώρα για όσους υποστηρίζουν οτι το κράτος δεν έχει καμια σχέση με όλη αυτή την ιστορία, αναρωτιέμαι τι ακριβως θα έκαναν αν σε μια πόλη όπως η Αθήνα ή η Θεσσαλονίκη, δεν ειχαν δικό τους σπίτι και ξαφνικά αντιλαμβανόντουσαν πως τα λίγα που νοικιάζονται, έχουν υπέρογκο ενοικιο που δε μπορει να καλυφθεί απ τον μέσο πολίτη. Και όταν λέμε για υπέρογκο αναφέρομαι στα 500-600 ευρώ για δυάρι ή για γκαρσονιέρα. Οτι δηλαδή ισχύει στις βόρειες Ευρωπαικές χώρες που οι μισθοι εκεί βέβαια ειναι διαφορετικοί. Ισως πρέπει να γινει έτσι.

 

Δεν ειναι φανταστικο σεναριο, γινεται ηδη, Λονδινο, Παρισι, Μοναχο, Ζυριχη, Γενευη κλπ. Πολεις με τεραστια ενοικια που δεν καλυπτονται απο τον μεσο μισθο. Συγκατοικηση, commuting κλπ. Αυτα συμβαινουν. Η διαφορα ειναι οτι σε μια πολη υπαρχουν εναλλακτικες ενω σε ενα νησι δεν υπαρχει. Στη στερια μπορεις να πας να μεινεις και 50χλμ μακρια, στο νησι τι θα κανεις; Θα μεινεις σε αλλο; Το κρατος δεν θα πρεπει να ρυθμιζει τις τιμες στην αγορα των ακινητων αλλα θα μπορουσε να "επιχορηγει" οσους πανε να δουλεψουν σε τετοια μερη, οπως κανουν στη Βρετανια οπου αν δεν κανω λαθος οι αστυνομικοι λαμβανουν εξτρα επιδομα οταν δουλευουν στο Λονδινο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχε χάρη που η ανεργία έχει χτυπήσει κόκκινο και ο καθένας κάνει κωλοτούμπες για μια θέση.

αλλιώς έπρεπε να μη πάει κανένας στα κ@λονήσια τους και άσε τους το φθινόπωρο να βγαίνουν στα κανάλια και να κλαίγονται για έλλειψη καθηγητών-δασκάλων-γιατρών.

 

όλο και κάποιο ρεπορτάζ θα παίξει το χειμώνα με τις δυσκολίες των νησιωτών. πάντα έτσι γίνεται. τότε όμως πρέπει να τους τα θυμήσουμε αυτά.

 

τη μεγαλύτερη ευθύνη την έχει το κράτος.

για το κομμάτι των εκπαιδευτικών:

θα χρειαστείς 5-10-20 εκπαιδευτικούς. ε πάρτους να δουλεύουν μόνιμα σε ένα μέρος να εκγατασταθούν οι άνθρωποι να μπουν σε κανονικούς ρυθμούς. με το να τους γυρίζεις σαν τους τσιγγάνους από άκρη σε άκρη στη μπανανία αυτά πετυχαίνεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν γίνεται αλλά θα ήταν μια λύση να φτιάξει ο δήμος συγκροτήματα με κατοικίες που θα τα νοικιάζει σε νορμάλ τιμές σε γιατρούς, εκπαιδευτικούς, στρατιωτικούς κλπ. Ίσως σε συνεργασία με κάποιον ιδιώτη.

 

Το ίδιο πρέπει να κάνουν σύντομα και κάποιοι δυνατοί επιχειρηματίες, να φτιάξουν κάτι αντίστοιχο για αυτούς που πάνε και δουλεύουν σεζόν εκεί. Ίσως με τη συνεργασία του κράτους αλλά μπορούν και μόνοι τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη Μύκονο αν δε κάνω λάθος δεν υπάρχει πυροσβεστική για τον ίδιο ακριβώς λόγο, δε μπορούν οι πυροσβέστες να βρουν κάπου να μείνουν.

Οντως

 

http://www.tovima.gr/society/article/?aid=874385

 

http://www.protothema.gr/greece/article/673860/survivor-gia-70-purosvestes-se-mukono-sadorini/

 

Τιποτα, εφόσον αυτή ειναι η αγορά εκεί και εφόσον κατά την άποψη κάποιων , το κράτος δεν ειναι υποχρεωμένο να κάνει τιποτε, απλά δε θα πηγαίνει κανεις σε αυτά τα νησιά. Απαξ και πιάσει φωτιά, πάθει κανεις τιποτε σε υγεία, ή θέλουν να μορφωσουν τα παιδιά τους, μπορουν να πληρωσουν ιδιωτική εταιρία. Ειναι μια λυση και αυτή. Πληρώνεις την εταιρία, ή τον ιδιωτη γιατρό σου, πυροσβεστη, δάσκαλο, αλλά δε μειώνεις το ενοικιο του σπιτιού σου :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ήμουν στη θέση των παραπάνω πυροσβεστών (κι αν αληθεύουν όλα αυτά), πολύ ευχαρίστως σε ενδεχόμενη φωτιά θα έριχνα βενζίνη αντί για νερό και θα χόρευα γύρω από τα αποκαΐδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προχτες ηρθε ο ιδιοκτητης και μιλησαμε. Ολα καλα. Τον ειπα οτι εγω θελω να συνεχισω να το ενοικιαζω με βαση τα δεδομενα του συμβολαίου. Ουτε αυξηση τιμης, ουτε μειωση απο μερος μου. Τα ειπαμε, ειδε λιγο το σπιτι, καημο το ειχε απο τι καταλαβα και εφυγε.

 

Εμενα καποια ειδοποιηση στο taxis δεν μου εχει ερθει να δω αν γινει ανανεωση. Λεω να περιμένω καμια εβδομαδα πριν τον παρω τηλεφωνο να τον ρωτησω.

 

Υ.Γ μερικες φορες δεν ξερεις πως θα αντιδρασει ο αλλος, σου παίρνανε απο το μυαλο χίλιες σκεψεις και ολες αρνητικες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα .

 

Μου ηρθε στο taxis τροποποιητικο μισθωτιριο μπηκα κανονικα και εκανα αποδοχη αλλα δεν μου εμφανισε ολα τα βηματα απλα οτι εκανα αποδοχη. Μήπως εκανα καποιο λαθος.

Αυτο μου δειχνει

post-223961-0-07625400-1506000499_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυριο λογικα θα παρω τηλέφωνο τον λογιστη μου(αν και τον αποφευγω, δεν μου εμπνεει πολυ εμπιστοσύνη) να δω αν εκανα πατατα ή οχι.

 

Οσους ρωτησα δεν μου εδωσαν σαφη απαντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τροποποιητικη μπορει να κανει ο αλλος πριν τη ληξη του συμβολαιου? αν πχ ληγει σε 5 μηνες, μπορει να την επεκτεινει για αλλα 3 χρονια?

 

επισης, αν στο taxis η αρχικη μισθωση λεει 2 χρονια, ισχυει αυτο, η εξακολουθει να υπερισχυει ο παλιος νομος για 3 χρονια ελαχιστη μισθωση?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τροποποιητικη μπορει να κανει ο αλλος πριν τη ληξη του συμβολαιου? αν πχ ληγει σε 5 μηνες, μπορει να την επεκτεινει για αλλα 3 χρονια?

 

επισης, αν στο taxis η αρχικη μισθωση λεει 2 χρονια, ισχυει αυτο, η εξακολουθει να υπερισχυει ο παλιος νομος για 3 χρονια ελαχιστη μισθωση?

Ναι μπορεί.

 

Οι δικηγόροι λένε οτι άσχετα αν έχεις υπογράψει για 1 ή 2 χρόνια, για τη προστασία του ενοικιαστή, έχει ισχυ για 3.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μπορεί.

 

Οι δικηγόροι λένε οτι άσχετα αν έχεις υπογράψει για 1 ή 2 χρόνια, για τη προστασία του ενοικιαστή, έχει ισχυ για 3.

ευχαριστω

 

το θεμα ειναι οτι αν υπαρχει μονο το μισθωτηριο στο taxis και οχι χειρογραφο, τι γινεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι δικηγόροι λένε οτι άσχετα αν έχεις υπογράψει για 1 ή 2 χρόνια, για τη προστασία του ενοικιαστή, έχει ισχυ για 3.

 

Βασικά η τριετία δεσμεύει αμφότερους(και μισθωτή και εκμισθωτή) για 3 χρόνια.

 

το θεμα ειναι οτι αν υπαρχει μονο το μισθωτηριο στο taxis και οχι χειρογραφο, τι γινεται?

Στο taxis δεν υπάρχει μισθωτήριο, δήλωση μίσθωσης υπάρχει μόνο. Ότι και να υπάρχει από τα δύο όμως, η ελάχιστη διάρκεια των 3 ετών ισχύει κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...