Προς το περιεχόμενο

Ενοικίαση σπιτιού


fotodv7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χιλιάδες ολιγόμηνα συμβόλαια συντάσσονται κάθε χρόνο, είτε για καλοκαιρινή εργασία, είτε για χειμωνιάτικη. Οσες φορές έτυχε να ακούσω για κάποιον που υποχρεώθηκε να φύγει νωρίτερα λόγω λήξης συμβασης εργασίας, ενημέρωσε τον ιδοκτήτη και έφυγε, αφήνοντας ένα μέρος της εγγύησης για να μην έχει χασούρα και ο ιδιοκτήτης.

 

Κανονικά ένα συμβόλαιο έχει όντως ισχύ 3 έτη, αλλά δε πιστεύω οτι κανένα δικαστήριο θα καταδίκαζε ένα συμβασιούχο εργαζόμενο που συνέταξε ολιγόμηνο συμβόλαιο. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 165
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Χιλιάδες ολιγόμηνα συμβόλαια συντάσσονται κάθε χρόνο, είτε για καλοκαιρινή εργασία, είτε για χειμωνιάτικη. Οσες φορές έτυχε να ακούσω για κάποιον που υποχρεώθηκε να φύγει νωρίτερα λόγω λήξης συμβασης εργασίας, ενημέρωσε τον ιδοκτήτη και έφυγε, αφήνοντας ένα μέρος της εγγύησης για να μην έχει χασούρα και ο ιδιοκτήτης.

 

Κανονικά ένα συμβόλαιο έχει όντως ισχύ 3 έτη, αλλά δε πιστεύω οτι κανένα δικαστήριο θα καταδίκαζε ένα συμβασιούχο εργαζόμενο που συνέταξε ολιγόμηνο συμβόλαιο. 

Καλά μη παίρνεις και όρκο, στις περισσότερες περιπτώσεις δεν υπάρχουν συμβόλαια :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά το συμβόλαιο δεν έχει ως κύριο σκοπό να προστατέψει τον νοικάρη από το να μην τον πετάξουν από το σπίτι ότι ώρα γουστάρουν;

 

Τυπικα οχι αλλα στην ουσια ναι γιατι για να βρει το δικιο του ο ιδιοκτητης του σε αντιδικα που εχει δικιο  θελει χρονο και λεφτα που πολυ πιθανο ειναι πιο πολλα απο αυτα που θα ξοδεψει δικαστικα .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά μη παίρνεις και όρκο, στις περισσότερες περιπτώσεις δεν υπάρχουν συμβόλαια :)

Ενδεχομένως, αλλά μπορει να υπάρξει απόδειξη, είτε τραπεζική κατάθεση με αιτιολογία.

Το έχω κάνει και εγω παλαιότερα. Αναγκάστηκα να μεινω για 5 μήνες σε επαρχιακή πόλη και έμεινα ουσιαστικά σε ξενοδοχείο όπου υπήρξε ρητή συμφωνία όπου στο ποσό συμπεριλαμβανόταν δεη, νερό, ιντερνετ κ.ο.κ. Πλήρωνα βέβαια κάθε 1η τον τρέχοντα μήνα, οπότε το ότι έφυγα 20 μέρες νωρίτερα δεν απασχόλησε τον ιδιοκτήτη. Κάθε μήνα του έκανα κατάθεση και ήμουν ηρεμος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Να μην ανοιγω καινουργιο θεμα.

 

Εχω σκυλι στο διαμερισμα που μενω. Αυτο μερικες φορες το βραδυ γαβγιζει, πχ αν ακούσει καποιον να μπει στην πολυκατοικία. Οχι για ανουσιο σκοπο.

 

Απο διπλα ισχυρίζεται οτι δεν μπορει να κοιμηθει απο το γαβγισμα αυτο. Εντωμεταξυ εχει απο κατω ιατρειο, η ιδια, οπου παλι εχει θεμα, δεν μπορει να δουλεψει για τι ο σκύλος προχωραει

Με επιασε χτες ο ιδιοκτητης και μου ειπε οτι η ενοικος εχει θεμα με το σκυλι και πρεπει να φυγει για τους παραπανω λογους. Τον ειπα ουτε τα ποδια απο το σκυλι μπορω να τα κοψω, ουτε να μην δεν γαβγίζει. Οποτε το μονο που μπορω να κανω ειναι να φυγω εγω. Δεν του αρεσε. Αλλα αυτο θα κανω.

 

Τωρα θελω να ρωτησω, τον ειχα δωσει ενα ενοικιο εγγυηση και του χρωσταω την δεη. Πριν φυγω για να ξερω μην πιαστω κοροιδω, τι γινεται; πχ μερικες φθορες απο χρηση, οχι να χω σπασει κανενα ντουλαπι, τα πληρωνω εγω ή ειναι στα φυσιολογικα πλαισια.

 

Απορω με κατι ανθρωπους, οπου οι ιδιοι εχουν σκυλο ή γατα, να τους ενοχλει του γειτονα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μην ανοιγω καινουργιο θεμα.

 

Εχω σκυλι στο διαμερισμα που μενω. Αυτο μερικες φορες το βραδυ γαβγιζει, πχ αν ακούσει καποιον να μπει στην πολυκατοικία. Οχι για ανουσιο σκοπο.

 

Απο διπλα ισχυρίζεται οτι δεν μπορει να κοιμηθει απο το γαβγισμα αυτο. Εντωμεταξυ εχει απο κατω ιατρειο, η ιδια, οπου παλι εχει θεμα, δεν μπορει να δουλεψει για τι ο σκύλος προχωραει

Με επιασε χτες ο ιδιοκτητης και μου ειπε οτι η ενοικος εχει θεμα με το σκυλι και πρεπει να φυγει για τους παραπανω λογους. Τον ειπα ουτε τα ποδια απο το σκυλι μπορω να τα κοψω, ουτε να μην δεν γαβγίζει. Οποτε το μονο που μπορω να κανω ειναι να φυγω εγω. Δεν του αρεσε. Αλλα αυτο θα κανω.

 

Τωρα θελω να ρωτησω, τον ειχα δωσει ενα ενοικιο εγγυηση και του χρωσταω την δεη. Πριν φυγω για να ξερω μην πιαστω κοροιδω, τι γινεται; πχ μερικες φθορες απο χρηση, οχι να χω σπασει κανενα ντουλαπι, τα πληρωνω εγω ή ειναι στα φυσιολογικα πλαισια.

 

Απορω με κατι ανθρωπους, οπου οι ιδιοι εχουν σκυλο ή γατα, να τους ενοχλει του γειτονα.

 

Δεν εχει δικιαωμα να σου πει να διωξεις το σκυλι . Εκτος και γαυγιζει σε ωρες κοινης ησυχιας. Ακομα και ο κανονισμος της πολυκατοικιας να απαγορευει τα κατοικιδια εχεις δικαιωμα να εχεις δυο κατοικιδια . Το αν οι φθορες ειναι φυσιολογικες ή οχι ειναι υποκειμενικο και εχει σημασια και ποσο καιρο μενεις εκει . Αν η ΔΕΗ ειναι κακως στο ονομα του θα τα βρειται μεταξυ σας .Εσυ δεν εχεις ευθυνη απεναντι στη ΔΕΗ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σκυλι γαβγίζει πχ τωρα αν περασει καποιος απεξω αλλοδαπος. Ή το βραδυ αν μπει καποιος άγνωστος και πλησιασει την πορτα. Αλλιως οχι. Αλλα εδω την ενοχλει ταχα που προχωράει, ενα σκυλι 15κιλων.. σαν αλογο λεει ακούγεται. Το ξερω τι ισχυει για τα σκυλια στις πολυκατοικιες, αλλα απο το να σπανε τα νευρα μου προτειμω να φυγω. Το ρευμα δεν ηθελε να το βαλω στο ονομα μου, γιατι θα εχανε απο τα φωτοβολταϊκά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σκυλι γαβγίζει πχ τωρα αν περασει καποιος απεξω αλλοδαπος. Ή το βραδυ αν μπει καποιος άγνωστος και πλησιασει την πορτα. Αλλιως οχι. Αλλα εδω την ενοχλει ταχα που προχωράει, ενα σκυλι 15κιλων.. σαν αλογο λεει ακούγεται. Το ξερω τι ισχυει για τα σκυλια στις πολυκατοικιες, αλλα απο το να σπανε τα νευρα μου προτειμω να φυγω. Το ρευμα δεν ηθελε να το βαλω στο ονομα μου, γιατι θα εχανε απο τα φωτοβολταϊκά.

 

Πονηρος ο ..Βλαχος !!!!! Αστο απληρωτο να μαθει !!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, μπορείς να μη διεκδικήσεις την εγγύηση, αλλά και να μην πληρώσεις τη ΔΕΗ κι απλά να φύγεις. Δε νομίζω να σε κυνηγησει δικαστικά και να πληρώσει τα μαλλιοκέφαλα του για να πάρει μερικά ενοίκια παραπάνω.Δεν ξέρω βέβαια αν αυτό είναι και πολύ ηθικό (αυτό είναι κάτι που θα κρίνεις εσυ αν μπορείς να το κάνεις), αλλά κι αυτός το ρίσκαρε. Όσο γαι τη γειτόνισσα, μπορεί να είναι ιδιοτροπη, μπορεί όντως ο σκύλος να γαυγίζει πολύ, μπορεί να έχει θέμα ηχομόνωσης το σπίτι. Όλα μου έχουν τύχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να πω, πραγματικα να φυγω να ησυχασω.. αυτη σηκώνεται εξι η ωρα το πρωι, μπαμ μπουν οι πορτες, ξυπναμε απο τους θορυβους της και οταμ την ειπα, η απάντηση της ηταν δεν ειναι ωρες κινης ησυχιας, αλλα ουτε ο σκυλος γαβγιζει τοτε, αλλα ενοχλει... το θεατρο του παραλογου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να πω, πραγματικα να φυγω να ησυχασω.. αυτη σηκώνεται εξι η ωρα το πρωι, μπαμ μπουν οι πορτες, ξυπναμε απο τους θορυβους της και οταμ την ειπα, η απάντηση της ηταν δεν ειναι ωρες κινης ησυχιας, αλλα ουτε ο σκυλος γαβγιζει τοτε, αλλα ενοχλει... το θεατρο του παραλογου

 

Αρχισε να της βαρας την πορτα να της σπασεις κι εσυ τα νευρα και θα ηρεμησει αφου κανει τετοια....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως όντως καλύτερα να φύγεις. Θα σου σπάνε τα νευρα κάθε μέρα, κι όσο σημασία και να μη δίνεις θα είναι ψυχοφθόρο ειδικά αν αυτή δουλεύει κιόλας απο κάτω. Εκνευριστικο, αλλά σε ορισμένες περιπτώσεις είναι καλύτερα να παραδίδουμε τα όπλα γιατί όπως λένε ο κακός χρόνος φεύγει ο κακός γείτονας μένει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...