Προς το περιεχόμενο

Πως παρακάμπτω το google account σε κινητό samsung j7


badbad

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συνεχιζει να μου φαίνεται παραλογο το να ζητάει επιβεβαίωση λογαριασμού, αν εχεις ηδη κανει επαναφορα της συσκευής μεσα απο το κινητό. Μηπως η ασφαλεια ενεργοποιειται μονο αν κανεις επαναφορά απο το recovery, την ωρα που υπαρχει ενεργος λογαριασμος Gmail στη συσκευή; ετσι θα εχει λογική σε θεμα ασφάλειας

 

τους περασμένους μηνες εχω κανει restore αρκετα κινητα , μεταξύ των οποιον ενα 5x ενα Galaxy a5 2016 και ενα oneplus x. Δεν μου ζητησαν το παραμικρό μετά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 84
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ρωτώντας ένα φίλο τεχνικό μου είπε πως πριν το reset πρέπει να αφαιρέσεις τον λογαριασμό σου από πάνω του έτσι ώστε ο επόμενος να βάλει τον δικό του.

Αν μπορεί κάποιος να το επιβεβαιώσει ή να το διαψεύσει αυτό. Μόλις έρθει το νέο μου κινητό θα κάνω το πείραμα αυτό με το παλιό μου αφού θα το δώσω στην γυναίκα μου, και προφανώς ξέρω και τους δικούς μου κωδικούς και αυτή ξέρει τους δικούς της. Μόλις έχω κάτι θα ενημερώσω το φόρουμ
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνεχιζει να μου φαίνεται παραλογο το να ζητάει επιβεβαίωση λογαριασμού, αν εχεις ηδη κανει επαναφορα της συσκευής μεσα απο το κινητό. Μηπως η ασφαλεια ενεργοποιειται μονο αν κανεις επαναφορά απο το recovery, την ωρα που υπαρχει ενεργος λογαριασμος Gmail στη συσκευή; ετσι θα εχει λογική σε θεμα ασφάλειας

 

τους περασμένους μηνες εχω κανει restore αρκετα κινητα , μεταξύ των οποιον ενα 5x ενα Galaxy a5 2016 και ενα oneplus x. Δεν μου ζητησαν το παραμικρό μετά.

Το συγκεκριμένο κινητό πήγε στο σέρβις με πρόβλημα ακουστικού και εκεί δεν διαπίστωσαν τίποτα και έκαναν μια αναβάθμιση λογισμικού όπως αναφέρει το πόρισμα τους. Όταν ήρθε το τηλέφωνο στα χέρια μας, ζητούσε να κάνουμε την διαδικασία επαλήθευσης του google account από την αρχή και εκεί κολλήσαμε γιατί δεν γνωρίζουμε τους κωδικούς που χρησιμοποιήθηκαν αρχικά.  Στο τηλέφωνο μετά έκανα hard reset μέσω recovery πιστεύοντας πως θα σβηστούν όλα αλλά στην εισαγωγική οθόνη ζητάει πάλι τα στοιχεία του αρχικού λογαριασμού. Απλά μετά το recovery/ hard reset εμφανίζει ένα μήνυμα πως έγινε μη εξουσιδοτημενη προσπάθεια επαναφοράς των εργοστασιακών ρυθμίσεων, παρακαλώ επαληθεύστε το google accout της συσκευής. Πιθανών δηλαδή να μην έχω καταφέρει να κάνω ούτε ουσιαστική διαγραφή των δεδομένων καθώς το κινητό το αναγνώρισε ως προσπάθεια παραβίασης.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά με αυτό τον τρόπο δεν χάνεται η εγγύηση;

 

 

 https://productforums.google.com/forum/#!topic/play/2jGpj9kVWUk;context-place=forum/play    γίνεται χαμός με το θέμα πάντως

 

χάνεται αλλά τι να την κάνω?προτιμώ να έφτιαχνα μόνος μου το κινητό παρά που το έστειλα στην procordia και θα κάνει ένα μηνα.

 

Δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι σε ένα redmi note 3 τον κωδικό τον έλαβα την προηγούμενη βδομάδα μετά από αναμονή σχεδόν 45 μέρες αν το άλλαξαν δεν γνωρίζω, για εμένα είναι καλό όσο παραπάνω δικλιδες ασφαλείας βάζουν (εννοείτε ότι πρέπει να υπάρχει δυνατότητα αφαίρεσης του αρχικού λογαριασμού)

 

3 καινούρια xiaomi ξεκλείδωσα τα 2 με τον ίδιο κωδικό.στο φτερό ήρθε και τις 2 φορές η απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήρθε και η επίσημη απάντηση της Samsung στο ερώτημα που της είχα υποβάλει. Αναμένω να ανοίξει το σέρβις και θα ενημερώσω για το κόστος της διαδικασίας.

 

Η απάντηση είναι η ακόλουθη:   

 

 

Αγαπητέ κύριε *******,

 

 

Σας ευχαριστούμε που επικοινωνήσατε με τη Samsung Electronics Hellas καθώς και για την προτίμηση σας στα προϊόντα μας.

 

 

Eφόσον η συσκευή σας έχει κλειδωθεί από το Google λογαριασμό και σας ζητάει κωδικούς για να το ξεκλειδώσετε, είναι απαραίτητο να καταχωρήσετε τους κωδικούς αυτούς για να ξεκλειδωθεί η συσκευή. Εάν δεν τους θυμάστε, είναι απαραίτητο να παραδώσετε τη συσκευή σε κάποιο από τα εξουσιοδοτημένα σέρβις μας και να σας εξυπηρετήσουμε.

 

Από την έκδοση Αndroid 5.1 και μετά, η Google έχει ενσωματώσει στο λειτουργικό σύστημα το κλείδωμα επανενεργοποίησης, με τη διαφορά ότι αυτή η λειτουργία είναι αυτόματη, με αποτέλεσμα, εάν γίνει επαναφορά της συσκευής ζητείται αυτόματα καταχώρηση κωδικών πρόσβασης.

 

Θα σας παρακαλούσαμε να μεταβείτε στον ακόλουθο σύνδεσμο ( http://www.samsung.com/gr/support/servicelocation/ ) ώστε να βρείτε το πλησιέστερο προς εσάς επισκευαστικό κέντρο της Samsung και από εκεί θα σας ενημερώσουν με όλες τις τεχνικές πληροφορίες εφόσον γίνει τεχνικός έλεγχος στη συσκευή σας.

 

Εάν αναφέρεστε σε κάποιο άλλο τύπο κλειδώματος, παρακαλούμε να μας ενημερώσετε για να σας ενημερώσουμε με ακριβείς πληροφορίες.

 

Σε κάθε περίπτωση, η Samsung Electronics Hellas, θα βρίσκεται στο πλευρό σας και θα σας υποστηρίζει με κάθε προϊόν μας που έχετε ή αποκτήσει, κάνοντας το καλύτερο που μπορεί για να σας εξυπηρετήσει. 

 

 

Σε περίπτωση που χρειάζεστε επιπλέον βοήθεια παρακαλούμε επικοινωνήστε πάλι με τη Samsung και θα είναι ευχαρίστησή μας να σας εξυπηρετήσουμε.

 

Εάν επιθυμείτε, θα σας παρακαλούσα να συμπληρώσετε λίγο παρακάτω μια σύντομη έρευνα για την προσωπική μου αξιολόγηση.

 
Με εκτίμηση,
 
********
 
 
 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιβεβαιώνω πως πριν πουλήσετε/δώσετε μια συσκευή και πριν την κάνετε reset πρέπει να αφαιρέσετε ΟΛΟΥΣ τους συνδεδεμένους λογαριασμούς από την συσκευή Link.png Site: εδώ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μπηκε και αλλος ενας που την ειδε δικηγορος των αδυναμων και ανυπερασπιστων να μας το παιξει ιστορια...καλη φαση χαχα

 

Και επειδη σε βλεπω να μην κοιμασαι αν δεν μαθεις..το ανδροιδ που φοραγε το samsung που εφαγε την επαναφορα...και δεν εμεινε χριστος ..ηταν ανδροιδ 6.0 ... καθε φορα το σεταριζα κανονικα με το google account μου και μετα απο καθε επαναφορα το ξανασεταριζα..δεν μου ζητουσε να επαληθευσω το account..μου ζητουσε να το βαλω απο την αρχη.

 

Το να μιλαει καποιος ειτε τα γνωριζει ολα ειτε οχι δεν εκτειθεται..το να το παιζει ξερολας ειναι αυτο που σε κανει να εκτειθεσαι.

Εγω μιλησα βασει αυτων που ειδα στο κινητο μου..αν ισχυει πλεον κατι καινουργιο στο ανδροιδ 6.0 δεκτον..εγω σεταρω το google account παντα στην αρχικη ρυθμιση και δεν αποκλειεται να μην "επεσα" στην αλλαγη φιλοσοφιας της google.

 

Επισης το να μην διαβαζεις τα ποστς μας που περα απο το κραξιμο ειπαμε και καμμια δυο ιδεες και να μας λες να πουμε "κατι επι του θεματος" ενω εσυ ο ιδιος εισαι τελικα ο ακυρος που δεν συνεβαλλες στο θεμα ..ειναι απο τα καλυτερα ανεκδοτα της μερας.

Δεν ειμαι δικηγορος φιλε μου,ουτε ο t.s ειναι ανυπερασπιστος. Επισης,μια χαρα κοιμηθηκα και χτες βραδυ,και το μεσημερι.... Ευχαριστω για το ενδιαφερον. Επειδη μιλας χωρις να γνωριζεις ...χριστο, διαβασε αυτο εδω σε παρακαλω "Device protection in Android Lollipop 5.1 is enabled automatically when the following two criteria are met:

 

there is at least one Google account on the device.

the lock screen security must NOT be none or swipe.

There is no option to disable device protection on the phone.

 

But if any one  (or both) of the two conditions is not met, device protection in Android Lollipop 5.1 will be automatically disabled.

 

In other words, you can try any of the following tricks so that you can bypass device protection on Android Lollipop 5.1 BEFORE you do a factory data reset:

 

remove all Google accounts on the phone before factory data reset.

set lock screen security to none.

set lock screen security to swipe.

So, actually it is very simple to bypass device protection on Android Lollipop 5.1 when you do a factory data reset.

Επισης, το πηρα απο εδω http://gadgetguideonline.com/android/lollipop/how-to-bypass-device-protection-in-android-lollipop-5-1-when-you-do-a-factory-data-reset/ που ισως βοηθησει και τον t.s αν εχει otg καλωδιο...

Φιλε κουρσαρε, εξελαβα το σχολιο σου ως μη ειρωνικο,και ευχαριστω....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

#badbad μακάρι να βρεις μια λύση 
θα πω ένα μικρό story για μερικούς που προσπάθησαν να σου την πουν 
πήρα το ONE X δανεικό από το φιλαράκι μου για 4-5 μέρες 
το οποίο είχε πάνω 5.1 android και ναι έπρεπε να το πάω πίσω στο φιλαράκι να σύνδεση το google account 
γιατί δεν μπορούσα για κανένα λόγω να προχωρήσω παρακάτω ούτε skip να κάνω  
δεν γίνεται σε όλες τις συσκευές αλλά έχω δει 2 - 3 που έχουν αυτήν την ασφάλεια 

να πω εδώ . πως επειδή μας χωρίζει και απόσταση
για να μην τρέχω μιας και ήξερα την διαδικασία είχα flashari  και καινούργια ρομ αλλά ήταν πάλι κλειδωμένο 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Τελικά οτιδήποτε από 5χ0 και νέα το κάνει δοκίμασα σε oneplus one, oneplus x, αν κάνεις factory reset χωρίς να αφαιρέσεις λογαριασμόυς όταν πας να το στήσεις αν δεν έχεις κωδικό του λογαριασμού που άφησες πριν την πάτησες πρέπει πρώτα να συνδέσεις με το λογαριασμό που είχε περασμένο πριν το factory reset, μετά να τον σβησεις και να βάλεις ότι λογαριασμό θέλεις είναι σαν δικλείδα ασφαλείας για κλεμμένα κινητά περισσότερο,και στα 2 παραπάνω κινητά ακόμα και με πέρασμα custom rom (μαζι με gapps) πάλι ζητούσε να βάλω κωδικό του λογαριασμού που είχε συνδεμενο πριν το factory reset

Όπως και να έχει ο ts μπορεί να ρίξει το φταιξιμο στο σέρβις που έκανε επαναφορά χωρίς να ενημερώσει πρώτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχει τρόπος να μπορέσεις να παρακάμψεις το κλείδωμα και σχετικά είναι πολύ εύκολο πριν μια εβδομάδα το δοκίμασα σε να j5 και δούλεψε απλά προσθετεις ένα καινούριο email στο google account και είσαι οκ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

υπάρχει τρόπος να μπορέσεις να παρακάμψεις το κλείδωμα και σχετικά είναι πολύ εύκολο πριν μια εβδομάδα το δοκίμασα σε να j5 και δούλεψε απλά προσθετεις ένα καινούριο email στο google account και είσαι οκ

Το θέμα είναι ότι αν για οποιαδήποτε λόγο κάνεις factory reset χωρίς να αφαιρέσεις λογαριασμό δεν προχωράει το setarisma του κινητού γιατί δεν σου δίνει την επιλογή παραλείψης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέχνα ότι θυμώσουν με το παλιό android ... Πιθανών να μην γνωρίζεις και φυσικά ούτε εγώ το γνώριζα μέχρι προσφάτως πως στην νέα έκδοση του android marshmallow έχει προστεθεί μια ακόμα δικλείδα ασφαλείας. Έτσι δεν μπορείς να ενεργοποιήσεις την συσκευή αν δεν εχεις πρόσβαση στο ίντερνετ και αν δεν την ταυτοποιήσεις με εναν google account. Αυτό το βήμα μάλιστα δεν μπορεί να παραληφθεί και να πας παρακάτω... ΚΑΙ εγω είχα μείνει στο γεγονός πως πατας skip και οταν χρειαστεις λογαριασμό google τοτε τον σεταρεις. Τωρα πια όμως κάθε επαναφορα του τηλεφωνου απαιτει αυτο τον αρχικο λογαριασμο αλλιως δεν σε αφηνει να προχωρησεις... Ουτε μπορεις να βαλεις αλλον λογαριασμό. Η μητερα μου δεν μπορουσε να επικοινωνήσει μαζί μου για να της πω τι να βάλει, γιατί το παλιο της τηλέφωνο ειχε καταστραφει και το νεο δεν ανοιγε... Επίσης εκέινη είναι επαρχία και εγω Αθήνα.. Ειναι σαν το apple lock και αν δεν συνδεθει η συσκευή με τα κεντρικά της google για επιβεβαίωση την καθιστά άχρηστη.. Επαναφορα εργοστασιακών ρυθμίσεων εχω κάνει με hard reset. Τα εχω σβήσει όλα αλλα αν δεν ταυτοποιηθεί μέσω google δεν ανοίγει.. H μόνη λύση που διαβάζω στο διαδίκτυο είναι μεσώ ρουταρισματος της συσκευής και πέρασμα προγενέστερης rom ... Marshmallow και παπάρια μάντολες στην κυριολεξία..

Δεν ισχύει αυτό,μια χαρά σκιπ έκανα στο ίδιο ακριβώς μοντελο μαλλον το θέμα είναι στην κρυπτογραφιση της συσκευής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δεν ισχύει αυτό,μια χαρά σκιπ έκανα στο ίδιο ακριβώς μοντελο μαλλον το θέμα είναι στην κρυπτογραφιση της συσκευής.

Δεν είναι ακριβώς έτσι αν γίνει factory reset χωρίς να σβησεις το λογαριασμό Gmail τότε κατά την αρχική εγκατάσταση μετά το factory reset σου ζητάει να βάλεις τον κωδικό του συγκεκριμένου email που ξέχασες
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...