Προς το περιεχόμενο

Πως παρακάμπτω το google account σε κινητό samsung j7


badbad

Προτεινόμενες αναρτήσεις

θα κάνεις ρουτ και θα πετάξεις την εγγύηση ? αν χρειαστεί μετά τι θα κάνεις ?

Η μόνη λύση προς το παρόν που διαβάζω στο ίντερνετ είναι ρουτάρισμα και επαναφορά σε προγενέστερη rom από το marshmallow. Αν κολλήσει όμως το τηλέφωνο διακυβεύονται πολλά καθώς η συσκευή είναι ολοκαίνουργια και πληρώθηκε 329 ευρώ πριν έναν μήνα. Θα περιμένω την επίσημη απάντηση της samsung στο mail που της έχω αποστείλει.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 84
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για δοκίμασε και αυτό 

είναι σε S7 βέβαια, αλλα φαντάζομαι πως ο Setup Wizard θα είναι ο ίδιος

Δυστυχώς φίλε μου εχω δοκιμάσει ολα τα βιντεακια που εχω δει στο youtube. Πιθανών επειδή το κινητό είναι j7 2016 edition να έχει διορθώσει η google αυτά τα bug που παρακάμπτουν το google account virify . To τηλέφωνο αυτή την στιγμή είναι "κολλήμένο" στο εισαγωγικό μενου που ζητάει γλώσσα εισαγωγής-> συνδεση με wifi / data -> και μετα verify google account. Δεν σε αφηνει να κάνεις οτιδηποτε αλλο. Του έκανα hard reset πατωντας ταυτόχρονα και τα 3 κουμπιά και μέσω του μενου τα εσβησε όλα. Οταν το ανόιγεις όμως πάλι ζητάει τον λογαριασμό που χρησιμοποιήθηκε για την αρχική ενεργοποίηση της συσκευής την πρώτη ημέρα... 

θα κάνεις ρουτ και θα πετάξεις την εγγύηση ? αν χρειαστεί μετά τι θα κάνεις ?

Για αυτό δεν κάνω root και ούτε το κατέχω το άθλημα, ούτε έχω όρεξη για πειραματισμούς. Απλά προσπάθησα να βρω μια άμεση λύση από κάποια μέλη που πιθανών είχαν αντιμετωπίσει παρόμοια κατάσταση. Δυστυχώς το εξουσιοδοτημένο σέρβις της samsung επαναλειτουργει στις 22 Αυγούστου πάλι λόγω διακοπών....

Εκτιμώ κάθε προσπάθεια βοήθειας και ήδη μερικά μέλη επικοινώνησαν χωρίς φανφάρες μέσω προσωπικού μηνύματος προκειμένου να δώσουν μια λύση. Πολλοί βέβαια συγχέουν την παλιά πρακτική που ακολουθούσε το android σχετικά με την σύνδεση ενός λογαριασμού google στις συσκευές που χρησιμοποιούσαν αυτό το λειτουργικό. Αυτό που οι περισσότεροι δεν γνωρίζουν και που εγώ ανακάλυψα με ανορθόδοξο τρόπο είναι πως η νέα έκδοση android 6.0 φέρει κάποια νέα χαρακτηριστικά που καθιστούν το τηλέφωνο άρρηκτα συνδεδεμένο με την μαμά google. Έτσι η εταιρεία μιμούμενη πιθανών την apple με το apple id αναγκάζει τον χρήστη κινητού με έκδοση marshmellow να συνδέσει την πρώτη φορά που θα χρησιμοποιήσει την συσκευή έναν λογαριασμό google mail . Αυτή η ταυτοποίηση γίνεται on line με την google και είναι υποχρεωτικό βήμα ώστε να περάσει το τηλέφωνο από την αρχικοποίηση του. Αυτή είναι μια νέα πρακτική που σε περίπτωση απώλειας των κωδικών δυσκολεύει την ζωή του κατόχου της συσκευής. Σε καμία περίπτωση δεν μπορεί ο κάτοχος της συσκευής να παρακάμψει αυτό το βήμα όπως γινόταν στο παρελθόν με προγενεστερες εκδόσεις android. Επίσης ακόμα και αν μπει κάποιος στην διαδικασία να κάνει hard reset ή επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, η πληροφορία της συσκευής παραμένει αποθηκευμένη (δεν γνωρίζω που) και στο άνοιγμα του τηλεφώνου ζητάει τον αρχικό λογαριασμό που χρησιμοποιήθηκε στην συγκεκριμένη συσκευή ώστε να κάνει ταυτοποίηση επί τόπου με την google και να δώσει άδεια  ανοίγματος...  Στο youtube υπάρχουν διάφορα βίντεο που ισχυρίζονται πως  με διαφορές αλχημείες μπορεί να παρακαμφθεί η διαδικασία  google account verify . Δυστυχώς όσες δοκίμασα δεν απέφεραν κανένα αποτέλεσμα και πιθανολογώ πως η google με ενημερώσεις έχει προλάβει να διορθώσει τα διάφορα bug που υπήρχαν και παρέκαμπταν την διαδικασία. Όσοι διάβασαν την ιστορία από την αρχή του νήματος, θα κατάλαβαν πως η κάτοχος της συσκευής , εν προκειμένου  μητέρα μου, έπεσε άθελα της θύμα διαφορών καταστάσεων που έχουν σαν αποτέλεσμα να έχει αγοράσει ακριβά μια συσκευή εδώ και 20 ημέρες που δεν μπορεί να αξιοποιήσει. Ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον και θα ενημερώσω για την επίσημη λύση που θα δώσει η samsung  μέσω του εξουσιοδοτημενου σέρβις... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε τουτο εδω το θεμα,εχουν μπει ολα τα διαμαντια... Ο κουστουμακιας τυπος που εχει γνωση επι παντος επιστητου,αλλα δεν γνωριζει οτι το d.o.a ισχυει για 10 μερες και θελει μετα απο μισο χρονο και βαλε,να του γυρισουν τα χρηματα πισω(ξερεις εσυ...). Μπηκε και αλλος ενας (αυτο δηλωνει με το nickname του-οτι "μπηγει") ,και γραφει ο,τι ασυναρτησια θελει,περι κανονων φορουμ,περι καταστασεως της μητρος του t.s , γιατι δεν την ενημερωσε ο t.s, και αλλες ανακρισεις τυπου αστυνομος θεοχαρης. Και κανει και το ατοπημα να αναφερει οτι αυτος " προσφατα εκανε επαναφορα εργοστασιακων σε samsung, και δεν εμεινε χριστος". Helloooo, το ανδροιδ που φοραγε δεν μας ειπες μονο, γιατι ο t.s μιλαει για 6.0. Ισως δεν γνωριζεις τα features καθε εκδοσεως ,και το δεχομαι. Το να μιλας ομως και να εκτειθεσαι, σε κανει απλα ανεκδιηγητο.... Κατι επι του θεματος,περαν του να επιτιθεστε στον t.s ,εχετε να πειτε;;;

ναι ωραία αλλά η πρόταση σου πάνω στο θέμα ποια είναι εγώ ρωτάω επειδή στα περισσότερα θέματα με android συμμετέχεις και εισαι ποιο έμπειρος  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Μπηκε και αλλος ενας (αυτο δηλωνει με το nickname του-οτι "μπηγει") ,και γραφει ο,τι ασυναρτησια θελει,περι κανονων φορουμ,περι καταστασεως της μητρος του t.s , γιατι δεν την ενημερωσε ο t.s, και αλλες ανακρισεις τυπου αστυνομος θεοχαρης. Και κανει και το ατοπημα να αναφερει οτι αυτος " προσφατα εκανε επαναφορα εργοστασιακων σε samsung, και δεν εμεινε χριστος". Helloooo, το ανδροιδ που φοραγε δεν μας ειπες μονο, γιατι ο t.s μιλαει για 6.0. Ισως δεν γνωριζεις τα features καθε εκδοσεως ,και το δεχομαι. Το να μιλας ομως και να εκτειθεσαι, σε κανει απλα ανεκδιηγητο.... Κατι επι του θεματος,περαν του να επιτιθεστε στον t.s ,εχετε να πειτε;;;

 

Και μπηκε και αλλος ενας που την ειδε δικηγορος των αδυναμων και ανυπερασπιστων να μας το παιξει ιστορια...καλη φαση χαχα

 

Και επειδη σε βλεπω να μην κοιμασαι αν δεν μαθεις..το ανδροιδ που φοραγε το samsung που εφαγε την επαναφορα...και δεν εμεινε χριστος ..ηταν ανδροιδ 6.0 ... καθε φορα το σεταριζα κανονικα με το google account μου και μετα απο καθε επαναφορα το ξανασεταριζα..δεν μου ζητουσε να επαληθευσω το account..μου ζητουσε να το βαλω απο την αρχη.

 

Το να μιλαει καποιος ειτε τα γνωριζει ολα ειτε οχι δεν εκτειθεται..το να το παιζει ξερολας ειναι αυτο που σε κανει να εκτειθεσαι.

Εγω μιλησα βασει αυτων που ειδα στο κινητο μου..αν ισχυει πλεον κατι καινουργιο στο ανδροιδ 6.0 δεκτον..εγω σεταρω το google account παντα στην αρχικη ρυθμιση και δεν αποκλειεται να μην "επεσα" στην αλλαγη φιλοσοφιας της google.

 

Επισης το να μην διαβαζεις τα ποστς μας που περα απο το κραξιμο ειπαμε και καμμια δυο ιδεες και να μας λες να πουμε "κατι επι του θεματος" ενω εσυ ο ιδιος εισαι τελικα ο ακυρος που δεν συνεβαλλες στο θεμα ..ειναι απο τα καλυτερα ανεκδοτα της μερας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα μαθαίνω αυτή την νέα δικλείδα ασφαλείας. Σε περίπτωση που πουλήσω την συσκευή μου και ο επόμενος θελήσει να κάνει hard reset τι γίνεται; πρέπει να με ψάχνει εμένα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα μαθαίνω αυτή την νέα δικλείδα ασφαλείας. Σε περίπτωση που πουλήσω την συσκευή μου και ο επόμενος θελήσει να κάνει hard reset τι γίνεται; πρέπει να με ψάχνει εμένα;

 

ούτε να το δώσεις τσάμπα σε κάποιον δικό σου με άλλο mail δεν θα μπορείς γιατί όταν θα κάνει επαναφορά θα ζητάει πάλι το mail σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ούτε να το δώσεις τσάμπα σε κάποιον δικό σου με άλλο mail δεν θα μπορείς γιατί όταν θα κάνει επαναφορά θα ζητάει πάλι το mail σου.

Έτσι σκοτώνουν μια τεράστια αγορά δηλαδή, των μεταχειρισμένων. Είναι δυνατόν να παραμείνει; πολύ ηλίθιο μου φαίνεται. Ναι οκ, προστασία για την κλοπή το καταλαβαίνω, αλλά πρέπει να σκεφτούν και αυτή την περίπτωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Τώρα μαθαίνω αυτή την νέα δικλείδα ασφαλείας. Σε περίπτωση που πουλήσω την συσκευή μου και ο επόμενος θελήσει να κάνει hard reset τι γίνεται; πρέπει να με ψάχνει εμένα;

Έχουν και τα xiaomi κάτι παρόμοιο (mi account) εκεί δεν σε αφήνει να κάνεις καν Hard reset αν δεν έχεις τους κωδικούς, οπότε λογικά ίσως μέσα από την διαχείριση λογαριασμού της Google (εκεί που βλέπεις συνδεδεμένες συσκευές) έχει επιλογή αφαίρεσης μια συσκευής από το λογαριασμό η κάτι τέτοιο
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουν και τα xiaomi κάτι παρόμοιο (mi account) εκεί δεν σε αφήνει να κάνεις καν Hard reset αν δεν έχεις τους κωδικούς, οπότε λογικά ίσως μέσα από την διαχείριση λογαριασμού της Google (εκεί που βλέπεις συνδεδεμένες συσκευές) έχει επιλογή αφαίρεσης μια συσκευής από το λογαριασμό η κάτι τέτοιο

Ψάχνοντας το λίγο δεν υπάρχει τέτοια επιλογή, μόνο hide μπορείς να κάνεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

στα xiaomi που δεν σε νοιάζει η εγγύηση βάζεις twrp και τελειώνει η ιστορία.

Δεν είναι τόσο εύκολο και αυτό σε όλα, ειδικά στους mediatrek πρέπει να κάνεις request να σου στείλουν ένα κωδικό για να μπορέσεις να ξεκλιεδωσεις bootloader,

+ότι δεν είναι όλοι εξικιωμενοι με της παραπάνω διαδικασίες, υπαρχει και κόσμος που αγοράζει από Ελλάδα οπότε αν δεν προσέξει θα βγει εκτός εγγύησης πάλι, το να περάσεις μια custom rom, recovery να κάνεις root δεν είναι πανακια για όλα τα προβλήματα

Ψάχνοντας το λίγο δεν υπάρχει τέτοια επιλογή, μόνο hide μπορείς να κάνεις

για αυτό είπα ότι ίσως υπάρχει δεν το ξέρω σίγουρα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι τόσο εύκολο και αυτό σε όλα, ειδικά στους mediatrek πρέπει να κάνεις request να σου στείλουν ένα κωδικό για να μπορέσεις να ξεκλιεδωσεις bootloader,

 

δεν έχει να κάνει με mediatek η sd, έχει να κάνει με την καινούρια πολιτική της xiaomi που πρέπει να κάνεις request για να ξεκλειδώσει το οποίο πλέον είναι πανεύκολο.βασικά και η lg πλέον το ίδιο κάνει.

 

από την στιγμή που έχεις twrp το κινητό είναι ξεκλείδωτο και το κάνεις ότι θες.όποια ρομ και να βάλεις δεν θα έχει ούτε κλείδωμα ούτε τίποτα.γελάει ο κόσμος με τις μπούρδες της google.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν έχει να κάνει με mediatek η sd, έχει να κάνει με την καινούρια πολιτική της xiaomi που πρέπει να κάνεις request για να ξεκλειδώσει το οποίο πλέον είναι πανεύκολο.βασικά και η lg πλέον το ίδιο κάνει.

 

από την στιγμή που έχεις twrp το κινητό είναι ξεκλείδωτο και το κάνεις ότι θες.όποια ρομ και να βάλεις δεν θα έχει ούτε κλείδωμα ούτε τίποτα.γελάει ο κόσμος με τις μπούρδες της google.

Ναι αλλά με αυτό τον τρόπο δεν χάνεται η εγγύηση;

 

 

 https://productforums.google.com/forum/#!topic/play/2jGpj9kVWUk;context-place=forum/play    γίνεται χαμός με το θέμα πάντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνοντας το λίγο δεν υπάρχει τέτοια επιλογή, μόνο hide μπορείς να κάνεις

Αυτό δεν βοηθάει?

 

Remove device access
If you lose a device or notice any suspicious activity on it, you should remove the device’s access to your account.
 
Go to your Devices & activity page.
Click on the device.
Click Remove access.
If you don’t see a button to remove access, follow the steps to secure your account.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...