Προς το περιεχόμενο

κλοπη κινητου απο Δεμα.


kourampies

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το Vickmall τί απάντηση έδωσε ακριβώς ?

το vickmall ακομα δεν απαντησε,ειπε οτι κινησε τις διαδικασιες ερευνας .

φιλε πραγματικα λυπαμαι κ καταλαβαινω τι ζημια εχεις παθει...εφοσων ζυγιζεται λογικα εχει φυγει οκ , λογικα οι πρωτες διαδικασιες εχουν γινει νορμαλ...απο καποια φαση κ μετα, καπου πριν φτασει στα χερια σου εγινε το θεμα...απο οτι καταλαβαινω (καλα λες, το βιντεο μπορεις να το κανεις κ τωρα, δεν αποδυκνυει κατι, του βαζεις τα σελοφαν κ τραβας οτι μολις το ανοιγεις...) ο πιο σωστος τροπος ειναι να το παραλαμβανουμε απο το ταχυδρομιο οπου ζηταμε να ζυγιστει πριν το παραλαβουμε, κ αν ειναι..αδειο..απλως ΔΕΝ το παραλαμβανουμε...Αν ειναι οκ...το ανοιγουμε εκει μπροστα ωστε να κινησουμε τις απαραιτητες διαδικασιες αν κατι δε παει καλα...κ γω περιμενω την πρωτη μου παραγγελια (κινητου, εχω ομως παρει αλλα δεκαδες απο μικροπραγματα μεχρι ..ολοκληρο στουντιο, φωτογραφικες μηχανες, φακους, φωτα..) κ απο δω κ στο εξης ετσι θα το κανω...

 

 

blueangel13 to vickmall κ το καθε καταστημα οταν του λες οτι παρελαβα κ δεν ειχε τιποτα μεσα...θα πρεπει να του το αποδειξεις κιολας..διαφορετικα θα τα περναμε ολοι διπλα τα κινητα να πουλαμε το ενα, κ αυτοι θα εστελναν παντα ενα...αγορασμενο κ ενα δωρο!!...

Βεβαια..θα πρεπει να σου αποδειξει κ εκεινος οτι το εστειλε!!..αν παραλαμβανεις με τον παραπανω τροπο..προστατευεσαι πιστευω επαρκως ...επισης ενα καταστημα που δε στελνει σωστα τα προιοντα η με καθυστερησεις η οτιδηποτε...βαθμολογειται αναλογα απο τους πελατες κ δε ψωνιζει κανεις..απο τα αξιοπιστα καταστηματα δεν εχεις τετοιους φοβους...

εδω σαν διαβεβαιωση οπως ειπα εχω την μαρτυρια της υπαλληλου των ελτα προισταμενη κιωλας που το παρελαβε αυτη και ειχε πανω την διαφανη ταινια.το παρελαβε δηλαδη με την διαφανη ταινια .τωρα αυτο που λετε για ζυγισμα στη δικια μου περιπτωση μπορει να πιανε να το ζυγιζα πριν το ανοιξω που οντως ηταν ελαφρυ αλλα μιλαμε για γραμμαρια τωρα,αλλα ναι δεν παει να πει ,Το θεμα ειναι οτι δεν ημουν καθολου υποψιασμενος τι θα παιχτει και το ανοιξα κετευθειαν.Αλλα και παλι μπορει να ειχαν βαλει πετρουλες μεσα για να μην φαινεται αλλαγη στο βαρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 90
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

παντως μιλησα σημερα με την προισταμενη των ελτα της περιοχης μου και με διαβεβαιωσε πως η ιδια το παρελαβε με την διαφανη ταινια πανω και μπορει να της εκτυπωσω μια φωτογραφια και να υπογραψει πανω και να βαλει και σφραγιδα .Αυτο μπορουν να κανουν μονο.Ουτε το ζυγιζουν και απαγορευεται να ανοιχτει το δεμα για ελεγχο πριν την παραλαβη και υπογραφη,γιατι κατι τετοια μου στελναν απο βικμαλλ,τυπου που το ανοιξες  ηταν μπροστα ο ταχυδρομος και αλλα τετοια κουλα..

 

φιλε το να εχεις αυτο το χαρτι απο τη γυναικα νομιζω σε εξασφαλιζει  κ σε σωζει, απλα στο καταστημα (vickmall)  πες οτι ο Διευθηντης του ταχυδρομειου κραταει αρχεια κ εχει φωτογραφημενο το δεμα οπως παρεληφθη με την υπογραφη του κ τη σφραγιδα του ταχυδρομειο κ μπορει να σου προσκομισει το στοιχειο αυτο να τους το στειλεις... (oxi οτι θα πας εκ των υστερων μια φωτο να στην υπογραψουν..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε το να εχεις αυτο το χαρτι απο τη γυναικα νομιζω σε εξασφαλιζει  κ σε σωζει, απλα στο καταστημα (vickmall)  πες οτι ο Διευθηντης του ταχυδρομειου κραταει αρχεια κ εχει φωτογραφημενο το δεμα οπως παρεληφθη με την υπογραφη του κ τη σφραγιδα του ταχυδρομειο κ μπορει να σου προσκομισει το στοιχειο αυτο να τους το στειλεις... (oxi οτι θα πας εκ των υστερων μια φωτο να στην υπογραψουν..)

καλα ναι παρα ειναι καλο για τα ελτα αυτο χαχαχαχ.Θα την παω μια φωτογραφια απο αυτες που ανεβασα youtube ετκυπωμενη και ας την υπογραψει.Αυτη βασικα που φαινεται και η διαφανης ταινια πανω αφου το ανοιξα και μετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το vickmall ακομα δεν απαντησε,ειπε οτι κινησε τις διαδικασιες ερευνας .

εδω σαν διαβεβαιωση οπως ειπα εχω την μαρτυρια της υπαλληλου των ελτα προισταμενη κιωλας που το παρελαβε αυτη και ειχε πανω την διαφανη ταινια.το παρελαβε δηλαδη με την διαφανη ταινια .τωρα αυτο που λετε για ζυγισμα στη δικια μου περιπτωση μπορει να πιανε να το ζυγιζα πριν το ανοιξω που οντως ηταν ελαφρυ αλλα μιλαμε για γραμμαρια τωρα,αλλα ναι δεν παει να πει ,Το θεμα ειναι οτι δεν ημουν καθολου υποψιασμενος τι θα παιχτει και το ανοιξα κετευθειαν.Αλλα και παλι μπορει να ειχαν βαλει πετρουλες μεσα για να μην φαινεται αλλαγη στο βαρος.

 

..απλα μετα τη ζυγιση το ανοιγεις εκει κ αν βρεις κατι διαφορετικο το δειχνεις στον προυσταμενο κ σε καθοδηγει πως θα το χειριστειτε...ειναι μην τυχει...

το πρωτο βημα ειναι να κανεις αγορες απο αξιοπιστα μαγαζια...εφοσων το πληρεις αυτο ερχονται τα υπολοιπα...η αγορα του κινητου φανταζομαι οτι ειναι καπως δυσκολη γιατι το δεμα αν εχει επανω ενδειξη απο ποιο καταστημα ειναι...ειναι ευκολο να το λιγουρευτει ο καθε επιτηδιος μεχρι να φτασει στα χερια σου..φανταζομαι ομως θα υπαρχουν δικλιδες ασφαλειας να βρεθει το "λαθος" γιατι αλλιως θα γινοταν κατα κορον....

κ το καταστημα θα πρεπει να εξασφαλιστει καπως γιατι σκεψου κ την δικη του πλευρα, μπορει να του στελνουν ολοι οτι δεν παρελαβαν ενω πληρωσαν κ να του κανουν τεραστια εμπορικη ζημια βγαζοντας του αυτη τη φημη...θελω να πιστευω πως εστω κ με αγχος..θα δικαιωθεις γιατι κ το καταστημα εχει την ιδια αναγκη να καταλαβει τι εγινε... ;)

καλα ναι παρα ειναι καλο για τα ελτα αυτο χαχαχαχ.Θα την παω μια φωτογραφια απο αυτες που ανεβασα youtube ετκυπωμενη και ας την υπογραψει.Αυτη βασικα που φαινεται και η διαφανης ταινια πανω αφου το ανοιξα και μετα.

 

o κινεζος δε ξερει πως λειτουργει το ελτα της..πτολεμαιδας οπως κ συ δε ξερεις πως λειτουργει το ελτα του... ζιν ξιαο!! :P μη σε απασχολει αυτο...εσυ ειναι το θεμα τα το παρουσιασεις οσο το δυνατο πιο πειστικο υπερ σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

..απλα μετα τη ζυγιση το ανοιγεις εκει κ αν βρεις κατι διαφορετικο το δειχνεις στον προυσταμενο κ σε καθοδηγει πως θα το χειριστειτε...ειναι μην τυχει...

το πρωτο βημα ειναι να κανεις αγορες απο αξιοπιστα μαγαζια...εφοσων το πληρεις αυτο ερχονται τα υπολοιπα...η αγορα του κινητου φανταζομαι οτι ειναι καπως δυσκολη γιατι το δεμα αν εχει επανω ενδειξη απο ποιο καταστημα ειναι...ειναι ευκολο να το λιγουρευτει ο καθε επιτηδιος μεχρι να φτασει στα χερια σου..φανταζομαι ομως θα υπαρχουν δικλιδες ασφαλειας να βρεθει το "λαθος" γιατι αλλιως θα γινοταν κατα κορον....

κ το καταστημα θα πρεπει να εξασφαλιστει καπως γιατι σκεψου κ την δικη του πλευρα, μπορει να του στελνουν ολοι οτι δεν παρελαβαν ενω πληρωσαν κ να του κανουν τεραστια εμπορικη ζημια βγαζοντας του αυτη τη φημη...θελω να πιστευω πως εστω κ με αγχος..θα δικαιωθεις γιατι κ το καταστημα εχει την ιδια αναγκη να καταλαβει τι εγινε... ;)

 

o κινεζος δε ξερει πως λειτουργει το ελτα της..πτολεμαιδας οπως κ συ δε ξερεις πως λειτουργει το ελτα του... ζιν ξιαο!! :P μη σε απασχολει αυτο...εσυ ειναι το θεμα τα το παρουσιασεις οσο το δυνατο πιο πειστικο υπερ σου...

Aυτο που λες για να το ανοιξεις εκει δεν γινεται τιποτα , παρελαβα την προηγουμενη βδομαδα "καρτα γραφικων" για φιλο που απλα εκανα το μεσαζοντα  και ο κυριως απο την αθηνα μου εβαλε σοτ κουτι ενα μπουκαλι νερο ενω το ανοιξα εντος ταχυδρομειου (ηταν με αντικαταβολη) και η υπαλληλος αλλα και ο διευθηντης μου ειπαν οτι δεν μπορουμε να κανουμε απολυτως τιποτα μιας και αυτοι απλα κανουν μεταφορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτο που λες για να το ανοιξεις εκει δεν γινεται τιποτα

Εννοείται ότι δε γίνεται τίποτα.

Άλλωστε τα ΕΛΤΑ δε γνωρίζουν τί περιέχει το πακέτο οπότε οποιοδήποτε ισχυρισμός ότι το πακέτο περιέχει κάτι άλλο, μοιραία πέφτει στο κενό.

Ειδικά από κινέζο που αναγράφουν π.χ garden tools 17$, άντε πες ότι είχε μέσα κινητό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται ότι δε γίνεται τίποτα.

Άλλωστε τα ΕΛΤΑ δε γνωρίζουν τί περιέχει το πακέτο σου οπότε οποιοδήποτε ισχυρισμός σου ότι το πακέτο περιέχει κάτι άλλο, μοιραία πέφτει στο κενό.

Ειδικά από κινέζο που αναγράφουν π.χ garden, άντε πες εσύ ότι είχε μέσα κινητό.

 

Παιδιά τι λέτε; Δεν ζητάς από τα ΕΛΤΑ να σου αποδείξουν ότι όντως περίμενες κινητό. Ζητάς από τα ΕΛΤΑ να σου αποδείξουν ότι βρήκες αυτό που βρήκες μέσα. Αυτό τους ζητάς μόνο.

Δηλαδή το ανοίγεις μπροστά τους, σου δίνουν μία βεβαίωση ότι βρήκες μια κούτα άδεια, και τελείωσε. Είναι άσχετο με το τι περίμενες, τι ανάμειξη είχαν κτλ. Απλά τους κάνεις ουδέτερους μάρτυρες, τίποτε άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή το ανοίγεις μπροστά τους, σου δίνουν μία βεβαίωση ότι βρήκες μια κούτα άδεια, και τελείωσε.

Δεν είμαι καθόλου βέβαιος αν κάποιος υπάλληλος έχει τη διάθεση/υποχρέωση να κοιτάει τους πελάτες να ξετυλίγουν τα πακέτα τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι καθόλου βέβαιος αν κάποιος υπάλληλος έχει τη διάθεση/υποχρέωση να κοιτάει τους πελάτες να ξετυλίγουν τα πακέτα τους.

Φυσικά έχει την υποχρέωση από την στιγμή που έχει αναλάβει την μεταφορά του. Έχουν την υποχρέωση αν τους ζητήσεις να σου υπογράψουν τι σου παρέδωσαν. Δεν σου υπογράφουν ότι έπρεπε να σου παραδώσουν κινητό. Αυτό φυσικα και δεν έχουν υποχρεώση να στο κάνουν. Σου υπογράφουν ότι σου παρέδωσαν αυτό που άνοιξες μπροστά τους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι καθόλου βέβαιος αν κάποιος υπάλληλος έχει τη διάθεση/υποχρέωση να κοιτάει τους πελάτες να ξετυλίγουν τα πακέτα τους.

 

Φυσικά έχει την υποχρέωση από την στιγμή που έχει αναλάβει την μεταφορά του. Έχουν την υποχρέωση αν τους ζητήσεις να σου υπογράψουν τι σου παρέδωσαν. Δεν σου υπογράφουν ότι έπρεπε να σου παραδώσουν κινητό. Αυτό φυσικα και δεν έχουν υποχρεώση να στο κάνουν. Σου υπογράφουν ότι σου παρέδωσαν αυτό που άνοιξες μπροστά τους...

 

Ο υπάλληλος δεν έχει καμία υποχρέωση να δει τον πελάτη να το ξετυλίγει και να ανοίγει το πακέτο.Έχει ασφαλώς την υποχρέωση να στο μεταφέρει σε εσένα και να το παραλάβεις.Μέχρι εκεί.Από την στιγμή που το παραλάβεις,δεν τον ενδιαφέρει τίποτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το ρίσκο έχει η αγορά από το εξωτερικό πας να γλυτώσεις κάποια χρήματα και στο τέλος μπλέκεις και άντε να βρεις άκρη εύχομαι καλά ξεμπερδέματα και σύντομα με το κινητό η τα χρήματα στα χέρια σου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά έχει την υποχρέωση από την στιγμή που έχει αναλάβει την μεταφορά του. Έχουν την υποχρέωση αν τους ζητήσεις να σου υπογράψουν τι σου παρέδωσαν. Δεν σου υπογράφουν ότι έπρεπε να σου παραδώσουν κινητό. Αυτό φυσικα και δεν έχουν υποχρεώση να στο κάνουν. Σου υπογράφουν ότι σου παρέδωσαν αυτό που άνοιξες μπροστά τους...

Ελπίζω να έχεις δίκιο, ώστε ο φίλος να βγάλει εύκολα άκρη ρίχνοντας την ευθύνη στα ΕΛΤΑ.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το ρίσκο έχει η αγορά από το εξωτερικό πας να γλυτώσεις κάποια χρήματα και στο τέλος μπλέκεισ και άντε να βρεις άκρη εύχομαι καλά ξεμπερδέματα και σύντομα με το κινητό η τα χρήματα στα χέρια σου 

 

Περισσότερο ρίσκο έχει η Ελληνική αγορά. Ξέρεις πόσες περιπτώσεις απατεώνων έχω μάθει από φίλους; Και εδώ δεν βρίσκεις το δίκιο σου.

Εγώ έχω κάνεις άπειρες αγορές από εξωτερικό. Δεν την έχω πατήσει ΟΥΤΕ ΜΙΑ φορά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο υπάλληλος δεν έχει καμία υποχρέωση να δει τον πελάτη να το ξετυλίγει και να ανοίγει το πακέτο.Έχει ασφαλώς την υποχρέωση να στο μεταφέρει σε εσένα και να το παραλάβεις.Μέχρι εκεί.Από την στιγμή που το παραλάβεις,δεν τον ενδιαφέρει τίποτα...

 

Έχεις το δικαίωμα να το ανοίξεις μπροστά του και να μην υπογράψεις την παραλαβή...

Πως είναι δυνατόν να υπογράψεις ότι παρέλαβες κάτι χωρίς να ανοίξεις να το δεις.

Από τα μυαλό σου τα βγάζεις;

 

Δες το συνήγορο του καταναλωτή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...