Προς το περιεχόμενο

Αυξάνονται οι συσκευές iPhone 6 και 6 Plus που επηρεάζονται από την λεγόμενη “Touch IC Disease”


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δες εδω τα παραδειγματα:

http://www.insomnia.gr/topic/619072-%CE%B1%CF%85%CE%BE%CE%AC%CE%BD%CE%BF%CE%BD%CF%84%CE%B1%CE%B9-%CE%BF%CE%B9-%CF%83%CF%85%CF%83%CE%BA%CE%B5%CF%85%CE%AD%CF%82-iphone-6-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-6-plus-%CF%80%CE%BF%CF%85-%CE%B5%CF%80%CE%B7%CF%81%CE%B5%CE%AC%CE%B6%CE%BF%CE%BD%CF%84%CE%B1%CE%B9/page-14?do=findComment&comment=55078561

 

και εδω αλλα παραδειγματα απο δικηγορο του φορουμ (ο χρηστης paredwse):

http://www.insomnia.gr/topic/619072-%CE%B1%CF%85%CE%BE%CE%AC%CE%BD%CE%BF%CE%BD%CF%84%CE%B1%CE%B9-%CE%BF%CE%B9-%CF%83%CF%85%CF%83%CE%BA%CE%B5%CF%85%CE%AD%CF%82-iphone-6-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-6-plus-%CF%80%CE%BF%CF%85-%CE%B5%CF%80%CE%B7%CF%81%CE%B5%CE%AC%CE%B6%CE%BF%CE%BD%CF%84%CE%B1%CE%B9/page-8?do=findComment&comment=55075415

Οχι , ειναι 1 χρονος εμπορικη εγγυηση απο τον κατασκευαστη/apple και 2 χρονια απο τον εκαστοτε πωλητη για δικαιωματα του καταναλωτη για ελαττωματα υπηρχαν κατα την παραδοση. (το δευτερο καμια φορα αναφερεται σαν νομιμη εγγυηση αντι για εμπορικη εγγυηση)

 

Εδω ο νομος και η οδηγια που εχουν να κανουν με τα 2 χρονια για για ελαττωματα υπηρχαν κατα την παραδοση.

http://www.insomnia.gr/topic/619072-%CE%B1%CF%85%CE%BE%CE%AC%CE%BD%CE%BF%CE%BD%CF%84%CE%B1%CE%B9-%CE%BF%CE%B9-%CF%83%CF%85%CF%83%CE%BA%CE%B5%CF%85%CE%AD%CF%82-iphone-6-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-6-plus-%CF%80%CE%BF%CF%85-%CE%B5%CF%80%CE%B7%CF%81%CE%B5%CE%AC%CE%B6%CE%BF%CE%BD%CF%84%CE%B1%CE%B9/page-13?do=findComment&comment=55078386

Τα διαβασα τα μηνυματα σου για αυτο και σε ρωταω.

 

Πως θα αποδειξω οτι το ελαττωμα υπηρχε στην παραδοση, αλλα εγω το ειδα 1 χρονο μετα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 232
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τα διαβασα τα μηνυματα σου για αυτο και σε ρωταω.

 

Πως θα αποδειξω οτι το ελαττωμα υπηρχε στην παραδοση, αλλα εγω το ειδα 1 χρονο μετα;

Πως θα αποδειξεις κατι αν δεν ισχύει;

 

Στις περισσότερες περιπτώσεις βλαβων δεν ισχύει : δεν προυπηρχε το ελάττωμα κατα την παράδοση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως θα αποδειξεις κατι αν δεν ισχύει;

 

Στις περισσότερες περιπτώσεις βλαβων δεν ισχύει : δεν προυπηρχε το ελάττωμα κατα την παράδοση.

μα και πως θα αποδειξεις κατι που ισχυει;

 

Εστω οτι παιρνω ενα κινητο και δεν χρησιμοποιω την καμερα για 1 χρονο και εστω οτι αυτη εχει προβλημα απο την πρωτη μερα. Μετα απο 368 μερες αποφασιζω να βγαλω φωτογραφια. Πως μπορω να αποδειξω οτι η καμερα δεν λειτουργουσε οταν αγορασα το κινητο (απο την πρωτη μερα); 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα και πως θα αποδειξεις κατι που ισχυει;

 

Εστω οτι παιρνω ενα κινητο και δεν χρησιμοποιω την καμερα για 1 χρονο και εστω οτι αυτη εχει προβλημα απο την πρωτη μερα. Μετα απο 368 μερες αποφασιζω να βγαλω φωτογραφια. Πως μπορω να αποδειξω οτι η καμερα δεν λειτουργουσε οταν αγορασα το κινητο (απο την πρωτη μερα); 

Για αυτο τονιζω οτι δυστυχως το βαρος της αποδειξης ειναι στον αγοραστη.

 

Αν δεν μπορεις να το αποδειξεις, τοτε συμφωνα με το νομο υπαρχει προβλημα.

 

Εσυ καταθετεις τα στοιχεια(που μπορει να ειναι η μαρτυρια σου οτι δεν το ειχες χρησιμοποιησει πιο πριν) και το δικαστηριο θα αποφασισει αν αρκουν.

 

Για αυτο ειναι προβλημα οτι πρεπει ο αγοραστης να αποδειξει κατι τετοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτο τονιζω οτι δυστυχως το βαρος της αποδειξης ειναι στον αγοραστη.

 

Αν δεν μπορεις να το αποδειξεις, τοτε συμφωνα με το νομο υπαρχει προβλημα.

 

Εσυ καταθετεις τα στοιχεια(που μπορει να ειναι η μαρτυρια σου οτι δεν το ειχες χρησιμοποιησει πιο πριν) και το δικαστηριο θα αποφασισει αν αρκουν.

 

Για αυτο ειναι προβλημα οτι πρεπει ο αγοραστης να αποδειξει κατι τετοιο.

Πολλα παραθυρακια για να τη γλυτωνουν λοιπον.

 

Παντως εγω οταν χρειαστηκε να κανω χρηση της εγγυησης μετα τον πρωτο χρονο, δε μου ζητησαν να αποδειξω το οτιδηποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλα παραθυρακια για να τη γλυτωνουν λοιπον.

 

Δεν ειναι καν παραθυρακι, ειναι δυστυχως το βασικο αρθρο του νομου που γραφει οτι αφορα ελαττωματα που υπηρχαν κατα την παραδοση.

 

Παντως εγω οταν χρειαστηκε να κανω χρηση της εγγυησης μετα τον πρωτο χρονο, δε μου ζητησαν να αποδειξω το οτιδηποτε.

 
Η apple στην Ελλαδα(ουσιαστικα η infoquest) εδω και 1-2 χρονια εχει αλλαξει ανεπισημα την αντιμετωπιση και  καλυπτει τα iphone και στον 2ο χρονο (αρκει να εχουν αποδειξη και οχι τιμολογιο):
 

Το θετικο ειναι οτι στην Ελλαδα η apple εστω και ανεπισημα(ασχετα με το τι γραφει στο site της) υποστηριζει τα iphone/ipad με 2ο χρονο εγγυησης εδω και 1-2 χρονια.

Δυστυχως δεν ισχυει αυτο με τους φορητους της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν ειναι καν παραθυρακι, ειναι δυστυχως το βασικο αρθρο του νομου που γραφει οτι αφορα ελαττωματα που υπηρχαν κατα την παραδοση.

 

 
Η apple στην Ελλαδα(ουσιαστικα η infoquest) εδω και 1-2 χρονια εχει αλλαξει ανεπισημα την αντιμετωπιση και  καλυπτει τα iphone και στον 2ο χρονο (αρκει να εχουν αποδειξη και οχι τιμολογιο):

 

Εγω στο γερμανο το ειχα παει τοτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...