Προς το περιεχόμενο

Αυξάνονται οι συσκευές iPhone 6 και 6 Plus που επηρεάζονται από την λεγόμενη “Touch IC Disease”


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι με την διαφορά ότι το ένα πρόβλημα είναι στην κυκλοφορία της συσκευής και όχι σχεδόν 2 χρόνια μετά. Όπως είπα και παραπάνω, αν το πρόβλημα είναι όντως στο Hardware τότε καλά κάνει και τρώει την μήνυση για να τα φτιάξει. Σε αυτό δεν την επικροτώ απλά άσε λίγο στην άκρη το μίσος σου και μίλα μία φορά αντικειμενικά.

Αντικειμενικα:

 

Apple 1 χρόνο εγγύηση επίσημα

Samsung 2 χρονια επίσημα

 

Ειτε μια συσκευή χαλάσει την πρώτη μέρα αγοράς είτε 1 χρόνο και 360 μέρες μετά πρέπει να φτιαχτεί και όχι να κάνει τα στραβά ματιά η εταιρεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 232
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ναι με την διαφορά ότι το ένα πρόβλημα είναι στην κυκλοφορία της συσκευής και όχι σχεδόν 2 χρόνια μετά. Όπως είπα και παραπάνω, αν το πρόβλημα είναι όντως στο Hardware τότε καλά κάνει και τρώει την μήνυση για να τα φτιάξει. Σε αυτό δεν την επικροτώ απλά άσε λίγο στην άκρη το μίσος σου και μίλα μία φορά αντικειμενικά. 

Πριν χρόνια,αν θυμαμαι καλά το μοντελο η 7600 της nvidia(καρτα γραφικων) αρχισε να κανει τρελο θορυβο.

Το προβλημα ηταν πως το fan της εγλυφε στο προστατευτικο περιβλημα και εκανε σαν πριόνι.

Επειδη ηταν μιας καποιας ηλικιας ήδη η καρτα και βαριομουν να μπλεξω με αντιπροσωπιες(ασε που θεωρουσα οτι δεν ειναι καν σε εγγυηση πλεον),την ανοιξα μονος μου και μειωσα την ακτινα των πτερυγιων του fan,ωστε να μην φτανουν να γλυφουν το περιβλημα.Problem solved για κανα 3μηνο,οπου και επανηλθε.

Ψαχνοντας στο ιντερνετ ειδα οτι ηταν κοινο προβλημα,που προφανως εμφανιζονταν κατα μ.ο. μετά απο 2 χρόνια.

Τελικα μου την αντικατεστησε η εταιρία(δεν θυμαμαι χωρα,παντως εξωτερικο την εστειλα),με ανωτερο μοντέλο,ΚΑΙ ΑΣ ΤΟ ΕΙΧΑ ΠΕΙΡΑΞΕΙ με δικά μου μαστορέματα,επειδή αναγνώρισαν οτι το προβλημα ήταν κατασκευαστικό και ας ειχαν περάσει τα χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν χρόνια,αν θυμαμαι καλά το μοντελο η 7600 της nvidia(καρτα γραφικων) αρχισε να κανει τρελο θορυβο.

Το προβλημα ηταν πως το fan της εγλυφε στο προστατευτικο περιβλημα και εκανε σαν πριόνι.

Επειδη ηταν μιας καποιας ηλικιας ήδη η καρτα και βαριομουν να μπλεξω με αντιπροσωπιες(ασε που θεωρουσα οτι δεν ειναι καν σε εγγυηση πλεον),την ανοιξα μονος μου και μειωσα την ακτινα των πτερυγιων του fan,ωστε να μην φτανουν να γλυφουν το περιβλημα.Problem solved για κανα 3μηνο,οπου και επανηλθε.

Ψαχνοντας στο ιντερνετ ειδα οτι ηταν κοινο προβλημα,που προφανως εμφανιζονταν κατα μ.ο. μετά απο 2 χρόνια.

Τελικα μου την αντικατεστησε η εταιρία(δεν θυμαμαι χωρα,παντως εξωτερικο την εστειλα),με ανωτερο μοντέλο,ΚΑΙ ΑΣ ΤΟ ΕΙΧΑ ΠΕΙΡΑΞΕΙ με δικά μου μαστορέματα,επειδή αναγνώρισαν οτι το προβλημα ήταν κατασκευαστικό και ας ειχαν περάσει τα χρόνια.

 

Παρομοια περιπτωση ηταν και η σειρα καρτων γραφικων της nVidia για φορητους 8xxx m series. Είχαν "πραγματικο ελαττωμα" (οπως αναφερεται στο νομο) το οποιο αναγνωρισε/παραδεχθηκε η nVidia και για αυτο το λογο οι κατοχοι φορητων Apple, Hp, Dell με αυτες τις καρτες γραφικων δικαιουνται δωρεαν επισκευης ακομα και αν εχει ληξει η εγγυηση του φορητου τους και χαλασει η καρτα γραφικων.

"Πραγματικο ελαττωμα" δεν εχει ενας φορητος apple,hp,dell οπου παρουσιασε τυχαιο προβλημα στην ati καρτα γραφικων . Αυτος καλυπτεται απλα απο την εγγυηση. Αν εχει ληξει η εγγυηση ,δεν θα τον επισκευασουν δωρεαν οπως θα τον επισκευαζαν αν ειχε το "πραγματικο ελαττωμα" στην καρτα γραφικων nVidia 8xxx .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά πες του παιδιού στο my phone να ξυπνήσει τώρα γιατί ξημέρωσε... έχω περάσει απίστευτες ιστορίες με την κώλο εταιρία αυτή όχι απλά ΔΕΝ σε καλύπτουν στο παίζουν και μαγκιά έχω φτάσει μέχρι και σε μήνυση, είχε λήξη η εγγύηση για μια μέρα ακριβώς και δεν έκαναν απολύτως τίποτα παρά μόνο με χρέωση αν ήθελα, μίλησα με τους πάντες συνήγορο που πωλητή, ινκα, δικηγόρους ότι μπορείς να φανταστείς αμέτρητα email παντού με καταγγελίες και ξέρεις τι πήρα στο τέλος ? τα @ρχ@δι@ μου!!! η εγγύηση είναι αυτή μου είπαν τα δυο χρονιά ισχύουν βάση νομού μόνο αν η εταιρία έχει έδρα εντός ευρωπαϊκής ένωσης αν όχι προσφέρει όση εγγύηση γουστάρει και αν θέλει ακολουθεί τους κανόνες της ευρωπαϊκής ένωσης αν δεν θέλει υπάρχουν παραθυράκια που την καλύπτουν  ...

εμενα φιλε στο γερμανο, μου αντικατεστησαν iphone 5 με προβλημα στην οθονη μετα τον πρωτο χρονο της εγγυησης. 

Το κυνηγησα και δικαιωθηκα. Τι ειμαι, βυσμα του π/θ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ για ενα τοσο σοβαρό για την ασφάλεια και την σωματική ακεραιότητα των καταναλωτών πρόβλημα, να μην γίνεται ανάκληση ΟΛΩΝ των iPhone 6 και Plus. Με την ασφάλεια, ΔΕΝ παίζουμε ρε COOK...ΑΜΕΣΗ ανάκληση και των 80-90 εκατομμυρίων συσκευών που έχουν πουληθεί και επιστροφή χρημάτων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ΟΧΙ και να ανακαλούμε συσκευες που δεν ανατινάζονται καν!
Μόνο αμμεση προκληση σωματικής βλαβης καλυπτουν οι ΣΟΒΑΡΕΣ εταιρίες.Αμα ΑΠΛΑ χαλάνε χωρίς να θρηνησεις θύματα,θεωρείται ανάξιο λόγου.
Εχουμε και σοβαρότερες δουλειές,δεν θα ασχολούμαστε με τέτοια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αληθεια ειναι το iphone 6 που εχω κανει λιγο τσικι τσικι οταν παταω την οθονη στα πλαγια. Δεν εχει γινει καλα η επαφη του γυαλιου με τον αλουμινιο. Κατα τα αλλα μια χαρα! :)

 Αυτο φιλε μου μπορει να οφειλεται και σε στραβωμα της συσκευης. Τσεκαρε το αν εχει λυγισει, γιατι και εγω ειχα το ιδιο προβλημα.

Παρ'ολα αυτα, μου αντικατεστησαν τη συσκευη (για αλλο προβλημα ομως).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειχα Apple ποτέ αλλά φίλοι που είχαν παλιότερα λένε τα χειρότερα για το service και την εγγύηση μόνο 1 χρόνου. Ο haHa το γράφει στο πιο πάνω ποστ. Έτσι είναι τι να κάνουμε όταν δεν υπάρχει κανένας σεβασμός στον πελάτη. Και άλλες εταιρίες το κάνουν αυτό αλλά το θράσος της Apple δεν το έχω ξανά δει.

Αγαπητε φιλε, νομιζω οτι χανουμε το νοημα ολοι μας. Κρινουμε το σερβις μιας εταιριας η οποια δεν εχει επισημο αντιπροσωπο στην ελλαδα, ουτε επισημη παρουσια. Δεν μπορω να κραζω το σερβις της apple, οταν εχω να αντιμετωπισω τον γερμανο, την αρβατο και λοιπους. Αυτοι το εχουν δει καπως εδω περα, λες και πληρωνουν κατι για την καθε συσκευη που πρεπει να στειλουν για επισκευη.

Δε νομιζω οτι αν πας σε apple store εξωτερικου, να τους πεις για εμπροθεσμη εγγυηση και να σου αρχισουν τα παραμυθια, σωστα;

Ειναι σα να πηγαινω εγω το xiaomi μου στο public για επισκευη και να κατηγορω την xiaomi επειδη μου εριξαν ακυρο!

Και σε καμια περιπτωση δεν υπερασπιζομαι την apple ή οποια αλλη εταιρια. Εχουμε πληρωσει το προιον και δικαιουμαστε σαν καταναλωτες την οποιαδηποτε παροχη, ειτε απο το νομο ειτε απο την εταιρια. Οι τακτικες που ακολουθουν για την αποφυγη των υποχρεωσεων τους ειναι κατακριτεες παντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η apple  επισημη παρουσια  εχει  σε σοβαρες χωρες και οπου υπαρχει ισχυρο  οικονομικο κινητρο βλ.μεγαλη αγορα.

Στις αφρικανικες οπως η δικη μας δεν ασχολειται  αλλα εχει "μεσαζοντες ".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ψευδος ειναι στο ποιος αρχισε τις ειρωνιες, χαρακτηρισμους και αυτου του ειδους τι κουβεντα.

Εδω γραφεις οτι το ξεκινησα εγω:

 

Αλλα φαινεται να ξεχνας ποιος τις ξεκινησε:

 

 

Συνεχισε ελευθερα τους χαρακτηρισμους και να ψευδεσαι.

Δεν θα σε ακολουθησω σε αυτο το επιπεδο.

Φιλε μου, δεν εχει σχεση ποση εγγυηση δηλωνει ο καθε κατασκευαστης για τα προιοντα του. Απο τη στιγμη που πουλαει σε χωρα της ΕΕ, οπου υπαρχει αυτη η οδηγια, ειναι υποχρεωμενη να συμβαδισει με αυτον. 

Ακριβως το ιδιο ειχε γινει με την apple παλαιοτερα, εδινε μονο 1 χρονο στην ευρωπη (χωρις καμια αναφορα για 2 χρονια οπως τωρα). Για αυτο και πεσανε οι μηνυσεις και συμμαζευτηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου, δεν εχει σχεση ποση εγγυηση δηλωνει ο καθε κατασκευαστης για τα προιοντα του. Απο τη στιγμη που πουλαει σε χωρα της ΕΕ, οπου υπαρχει αυτη η οδηγια, ειναι υποχρεωμενη να συμβαδισει με αυτον. 

Ακριβως το ιδιο ειχε γινει με την apple παλαιοτερα, εδινε μονο 1 χρονο στην ευρωπη (χωρις καμια αναφορα για 2 χρονια οπως τωρα). Για αυτο και πεσανε οι μηνυσεις και συμμαζευτηκε.

Δεν εχει συμμαζευτει , γιατι δεν ειναι υποχρεωμενη να συμμαζευτει. 

Συνεχιζει και δινει 1 χρονο εγγυηση οπως αναφερει και στο site της.

 

Το ιδιο κανουν κ πολλες αλλες εταιρειες, γιατι δεν υπαρχει νομος που να τις υποχρεωνει για 2 χρονια εγγυηση.

 

Οι μηνυσεις που εφαγε(στην Ιταλια) δεν ηταν για τη διαρκεια της εμπορικης εγγυησης, οπως λανθασμενα αναφερουν πολλα site, ηταν γιατι δεν ενημερωνε σωστα τους καταναλωτες για τη διαρκεια των δικαιωματων τους λογω ελαττωματων που υπηρχαν κατα την παραδοση. (η λεγομενη και ως νομιμη εγγυηση που δεν προσφερεται απο τον κατασκευαστη, αλλα απο τον πωλητη. Ο αγοραστης ομως πρεπει να αποδειξει οτι το ελαττωμα ή ελλειψη συνομολογημενης ιδιοτητας υπηρχε κατα την παραδοση.)

 

 

Το θετικο ειναι οτι στην Ελλαδα η apple εστω και ανεπισημα(ασχετα με το τι γραφει στο site της) υποστηριζει τα iphone/ipad με 2ο χρονο εγγυησης εδω και 1-2 χρονια.

Δυστυχως δεν ισχυει αυτο με τους φορητους της.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχει συμμαζευτει , γιατι δεν ειναι υποχρεωμενη να συμμαζευτει. 

Συνεχιζει και δινει 1 χρονο εγγυηση οπως αναφερει και στο site της.

 

Το ιδιο κανουν κ πολλες αλλες εταιρειες, γιατι δεν υπαρχει νομος που να τις υποχρεωνει για 2 χρονια εγγυηση.

 

Οι μηνυσεις που εφαγε(στην Ιταλια) δεν ηταν για τη διαρκεια της εμπορικης εγγυησης, οπως λανθασμενα αναφερουν πολλα site, ηταν γιατι δεν ενημερωνε σωστα τους καταναλωτες για τη διαρκεια των δικαιωματων τους λογω ελαττωματων που υπηρχαν κατα την παραδοση. (η λεγομενη και ως εμπορικη εγγυηση που δεν προσφερεται απο τον κατασκευαστη, αλλα απο τον πωλητη. Ο αγοραστης ομως πρεπει να αποδειξει οτι το ελαττωμα ή ελλειψη συνομολογημενης ιδιοτητας υπηρχε κατα την παραδοση.)

 

 

Το θετικο ειναι οτι στην Ελλαδα η apple εστω και ανεπισημα(ασχετα με το τι γραφει στο site της) υποστηριζει τα iphone/ipad με 2ο χρονο εγγυησης εδω και 1-2 χρονια.

Δυστυχως δεν ισχυει αυτο με τους φορητους της.

Με το "συμμαζευτει" εννοουσα οτι κανει αναφορα στη σελιδα για τη διετη εγγυηση.

 

Ναι δεν υπαρχουν επισημα τα δυο χρονια (απο τον κατασκευαστη), αλλα εστω και ετσι γινεται δουλεια.

 

Εγω δεν καταλαβαινω αυτο που γραφεις "Ο αγοραστης ομως πρεπει να αποδειξει οτι το ελαττωμα ή ελλειψη συνομολογημενης ιδιοτητας υπηρχε κατα την παραδοση."

 

Πως να το αποδειξει δηλαδη; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το "συμμαζευτει" εννοουσα οτι κανει αναφορα στη σελιδα για τη διετη εγγυηση.

 

Ναι δεν υπαρχουν επισημα τα δυο χρονια (απο τον κατασκευαστη), αλλα εστω και ετσι γινεται δουλεια.

 

Εγω δεν καταλαβαινω αυτο που γραφεις "Ο αγοραστης ομως πρεπει να αποδειξει οτι το ελαττωμα ή ελλειψη συνομολογημενης ιδιοτητας υπηρχε κατα την παραδοση."

 

Πως να το αποδειξει δηλαδη; 

Δεν ειναι διετη εγγυηση(αλλα δικαιωμα καταναλωτων για ελαττωματα που υπηρχαν κατα την παραδοση) και για αυτο το εξηγει στην σελιδα της.

 

Στα περισσότερα κράτη-μέλη της ΕΕ, οι καταναλωτές μπορούν να υποβάλουν αξιώσεις μόνο για ελαττώματα που υπήρχαν κατά την παράδοση. Υπάρχουν ορισμένες εξαιρέσεις, όπως είναι η Δημοκρατία της Τσεχίας και η Ρουμανία. Η ευθύνη για την απόδειξη ότι το ελάττωμα υπήρχε κατά την παράδοση (συμπεριλαμβανομένων των λανθανόντων ελαττωμάτων), μεταφέρεται συνήθως στον καταναλωτή, μετά από μια περίοδο 6 μηνών από την ημερομηνία παράδοσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι διετη εγγυηση και για αυτο το εξηγει στη σελιδα της.

Ειναι ενας χρονος κατασκευαστη και ενας χρονος πωλητη.

Αυτο εννοεις (;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν καταλαβαινω αυτο που γραφεις "Ο αγοραστης ομως πρεπει να αποδειξει οτι το ελαττωμα ή ελλειψη συνομολογημενης ιδιοτητας υπηρχε κατα την παραδοση."

 

Πως να το αποδειξει δηλαδη; 

Δες εδω τα παραδειγματα:

http://www.insomnia.gr/topic/619072-%CE%B1%CF%85%CE%BE%CE%AC%CE%BD%CE%BF%CE%BD%CF%84%CE%B1%CE%B9-%CE%BF%CE%B9-%CF%83%CF%85%CF%83%CE%BA%CE%B5%CF%85%CE%AD%CF%82-iphone-6-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-6-plus-%CF%80%CE%BF%CF%85-%CE%B5%CF%80%CE%B7%CF%81%CE%B5%CE%AC%CE%B6%CE%BF%CE%BD%CF%84%CE%B1%CE%B9/page-14?do=findComment&comment=55078561

 

και εδω αλλα παραδειγματα απο δικηγορο του φορουμ (ο χρηστης paredwse):

http://www.insomnia.gr/topic/619072-%CE%B1%CF%85%CE%BE%CE%AC%CE%BD%CE%BF%CE%BD%CF%84%CE%B1%CE%B9-%CE%BF%CE%B9-%CF%83%CF%85%CF%83%CE%BA%CE%B5%CF%85%CE%AD%CF%82-iphone-6-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-6-plus-%CF%80%CE%BF%CF%85-%CE%B5%CF%80%CE%B7%CF%81%CE%B5%CE%AC%CE%B6%CE%BF%CE%BD%CF%84%CE%B1%CE%B9/page-8?do=findComment&comment=55075415

Ειναι ενας χρονος κατασκευαστη και ενας χρονος πωλητη.

Αυτο εννοεις ( ;)

Οχι , ειναι 1 χρονος εμπορικη εγγυηση απο τον κατασκευαστη/apple και 2 χρονια απο τον εκαστοτε πωλητη για δικαιωματα του καταναλωτη για ελαττωματα υπηρχαν κατα την παραδοση. (το δευτερο καμια φορα αναφερεται σαν νομιμη εγγυηση αντι για εμπορικη εγγυηση)

 

Εδω ο νομος και η οδηγια που εχουν να κανουν με τα 2 χρονια για για ελαττωματα υπηρχαν κατα την παραδοση.

http://www.insomnia.gr/topic/619072-%CE%B1%CF%85%CE%BE%CE%AC%CE%BD%CE%BF%CE%BD%CF%84%CE%B1%CE%B9-%CE%BF%CE%B9-%CF%83%CF%85%CF%83%CE%BA%CE%B5%CF%85%CE%AD%CF%82-iphone-6-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-6-plus-%CF%80%CE%BF%CF%85-%CE%B5%CF%80%CE%B7%CF%81%CE%B5%CE%AC%CE%B6%CE%BF%CE%BD%CF%84%CE%B1%CE%B9/page-13?do=findComment&comment=55078386

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...