Προς το περιεχόμενο

Στις 6 Σεπτεμβρίου η LG ανακοινώνει το LG V20 με Android 7.0 Nougat


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το v10 ηταν πολυ καλο κινητό. Δεν αναγραφηκε πουθενα ομως οτι το τσαμακι της πισω καμερας καθως και του φλας ειναι φτιαγμενο απο πλαστικο!! Ναι καλα ακουσατε, πλαστικό (!). Αποτέλεσμα, να χαρακωνεται παρα πολυ ευκολα! οι χαρακιες μαλιστα διαθλουν το φως σε σκοτεινα περιβαλλοντα αλλοιωνοντας το τελιο αποτελεσμα. Εγώ ειχα το v10 και εξεπλάγην απο την τραγική ποιότητα κατασκευης σε ενα σημειο οπου δε θελεις με τιποτα να αλλοιωθει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Γιατί να κάνεις Clean Install μία ενημέρωση? Όταν αγοράζεις μία συσκευή πρέπει να σου προσφέρουν απροβλημάτιστα τις ενημερώσεις ιδικά σε τέτοιο κόστος. 

 

Εννοειται οτι σε τετοιες μεγαλες και σημαντικες ενημερωσεις χρειαζεται να κανεις clean install και για λογους μπαταριας και για λογους σταθεροτητας..

Το v10 ηταν πολυ καλο κινητό. Δεν αναγραφηκε πουθενα ομως οτι το τσαμακι της πισω καμερας καθως και του φλας ειναι φτιαγμενο απο πλαστικο!! Ναι καλα ακουσατε, πλαστικό (!). Αποτέλεσμα, να χαρακωνεται παρα πολυ ευκολα! οι χαρακιες μαλιστα διαθλουν το φως σε σκοτεινα περιβαλλοντα αλλοιωνοντας το τελιο αποτελεσμα. Εγώ ειχα το v10 και εξεπλάγην απο την τραγική ποιότητα κατασκευης σε ενα σημειο οπου δε θελεις με τιποτα να αλλοιωθει!

 

Δεν ξερω αν ειναι απο πλαστικο η καμερα (το φλας λογικα ειναι) αλλα ειχα δει καπου ενα βιντεο οτι δεν χαραζεται ευκολα γιατι και αυτο ειναι απο gorilla glass 3..

 

Παντως εγω ειχα παρει και προστατευτικο κρυσταλλο για την καμερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η φετινή εκπληξη της lg. Θα μας κρατησει σε αγωνία και φέτος. Αραγε τι προβλημα θα βγαλει; το οτι θα βγαλει ειναι στανταρακι παντως.μετα απο μπουλουπιασμενα g3 , g4 και κλασικά v 10 με διάχυση φωτος σε κυρια , λογοτερο, και δευτερη οθονη ( εκει ηταν τραγικο το ποσο πολυ φαινοταν) , ΠΟΤΕ πια lg . Καλο κατήφορο

τι γλώσσα γράφεις; οι ελληνες πάντως δε σε καταλαβαίνουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσυ δλδ φιλε μου,στο υπνοδωματιο σου εχεις 50αρα;;;. Μπραβο σου. Εγω παλι,δυστυχως εχω 24αρα και βλεπω απο τα 3 ΟΛΟΚΛΗΡΑ μετρα...

Ισχυει το ιδιο παραπανω και για σενα...

εγω εχω 40αρα για να βλεπω στο υπνοδωματιο καλα γιατι στις 24αρες και στις 32αρες που πασαρουν οι κοτσοβολοι για υπνοδωμάτια δεν βλέπεις από τα 3 τουλάχιστον μετρα που είναι μπροστα από το κρεβατι...αλλα ρε παιδια στην αντιπαραθεση σας μπερδεψατε το μέγεθος με την αναλυση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοειται οτι σε τετοιες μεγαλες και σημαντικες ενημερωσεις χρειαζεται να κανεις clean install και για λογους μπαταριας και για λογους σταθεροτητας..

 

Δεν ξερω αν ειναι απο πλαστικο η καμερα (το φλας λογικα ειναι) αλλα ειχα δει καπου ενα βιντεο οτι δεν χαραζεται ευκολα γιατι και αυτο ειναι απο gorilla glass 3..

 

Παντως εγω ειχα παρει και προστατευτικο κρυσταλλο για την καμερα

Εγώ τώρα στο iPhone που έκανα Upgrade από iOS 9 σε iOS 10 και στο παρελθόν σε παλιότερα μοντέλα άλλαζα από το ένα λειτουργικό σύστημα στο άλλο γιατί δεν υπήρξε θέμα σταθερότητας και μπαταρίας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοειται οτι σε τετοιες μεγαλες και σημαντικες ενημερωσεις χρειαζεται να κανεις clean install και για λογους μπαταριας και για λογους σταθεροτητας..

Κοιτα να δεις που ορισμενοι εχου μενει σε εποχες windows xp και μπαινουν ακομα εδω μεσα..

Σιγα μην θελει και επισκευη βρε συ...οκ εσυ νιωθεις καλυτερα μετα απο hard reset βαζω στοιχημα και iphone να ειχες τα ιδιανθα εγραφες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα να δεις που ορισμενοι εχου μενει σε εποχες windows xp και μπαινουν ακομα εδω μεσα..

Σιγα μην θελει και επισκευη βρε συ...οκ εσυ νιωθεις καλυτερα μετα απο hard reset βαζω στοιχημα και iphone να ειχες τα ιδια θα εγραφες

Σοβαρά τα λες αυτά τώρα;

 

ΠΑΝΤΑ μετά από μία μεγάλη ενημέρωση (Δεν λέω από 5.1 σε 5.1.1 πχ) καλό είναι να γίνεται με clean install καθώς "κάθεται" καλύτερα.

 

Αν δεν κάνεις υπαρχει περίπτωση να υπάρξουν σφάλματα τύπου app force close, υπερκατανάλωση μπαταρίας από διάφορες εφαρμογές πχ Android System, κλπ

 

Στην περίπτωση του G4 ΕΠΡΕΠΕ να κάνεις clean install ώστε στο setup του κινητού να πατήσεις INSTALL AS NEW DEVICE και να μην κάνεις επαναφορά από Google, κάτι που αναφέρουν και στο Reddit, και στο XDA, και είναι και η θέση της LG Hellas & Procordia.

 

Τα περισσότερα προβλήματα βγαίνουν μετά τα updates και φτιάχνονται με hard reset, τι παράλογο έχει αυτό που λέω;

Εγώ τώρα στο iPhone που έκανα Upgrade από iOS 9 σε iOS 10 και στο παρελθόν σε παλιότερα μοντέλα άλλαζα από το ένα λειτουργικό σύστημα στο άλλο γιατί δεν υπήρξε θέμα σταθερότητας και μπαταρίας;

Τα iphone γενικότερα δεν το έχουν αυτό το θέμα, πέρα ίσως από έλλειψη χώρου κατά το update στα μικρότερα μοντέλα 8/16 GB. Και πάλι όμως αν υπάρξει θέμα μετά το update και σε iPhone σε προτρέπουν σε όλα τα forum να κάνεις hard reset.

 

Τώρα πλέον και το Android μετά το 7.0 αρχίζει να υιοθετεί αυτό το πρότυπο ενημερώσεων οπως η Apple, που πλέον οι ενημερώσεις θα γίνονται στο background και με μία επανεκκίνηση θα είναι έτοιμο..

 

Αλλά οχι από 5.0 σε 6.0 ή 7.0 με τόσες αλλαγές σε σημαντικότατα χαρακτηριστικά στη βάση του λογισμικού, να μην θέλει clean install για σταθερότητα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης πέραν του απο πάνω post μου περί "πλουσιότερου" χρώματος ενα άλλο θετικό της μεγάλης ανάλυσης ειναι η ακρίβεια στο άγγιγμα το digitizer οταν πατάς πάνω του μεταφράζει ενα αναλογικό σήμα σε ψηφιακό.

 

Για να ξέρει που θα βάλει τον κέρσορα λοιπόν (σε ποιες συντεταγμένες)  επειδή ακριβώς το αποτέλεσμα της μετατροπής του σήματος δεν ειναι συντεταγμένες ακεραίων αλλά συντεταγμένες δεκαδικών πχ χ=1.8 y= 1,56 αν δεν υπάρχει ακριβώς pixel στο συγκεκριμένο σημείο θα πάει στο γειτονικό του... όσο πιο μεγάλη πυκνότητα pixel τόσο μεγαλύτερη ακρίβεια στην μετάφραση της θέσης του αγγίγματος και άρα πχ θα βάλετε πιο εύκολα τον κέρσορα ανάμεσα σε δυο γράμματα για να διορθώσετε πχ μια λέξη.

 

ας πούμε κάνετε click στην γωνία μιας οθόνης 1080p  

 

..

Και γενικά υπάρχουν και άλλοι λόγοι που η μεγαλύτερη ανάλυση στην οθόνη ενός κινητού ειναι καλύτερη από την "standard" δεν ειναι μόνο το αν μπορείς να δείς λεπτομέρειες απο Χ απόσταση πχ όταν βλέπεις μια ταινία.... 

 

 

διαδώστε τα αυτά στους φίλους σας για να μην έχουμε πάντα μια σελίδα απο post "πω τι περιττή που ειναι η τάδε ανάλυση" :P

 

Φιλε μου θα σε στεναχωρήσω. Δεν παίζει τίποτα από αυτά που λές για >50ppi (ναι 50ppi  ολογράφως πενήντα) και πάνω δεν έχουν εφαρμογή αυτά που λες όχι στα >250ppi 300ppi και 550ppi (που είναι τούτο).

 

Το δάχτυλο είναι ΠΟΛΥ χοντροκομμένο για να δώσει τόσο μικρό σήμα. Ακόμα και με γραφίδα τα 200ppi είναι υπεραρκετά γιατί η γραφίδα ΔΕΝ έχει μικρότερη επιφάνεια από αυτή ενός pixel.

 

Υ.Γ. ποιος σου είπε ότι οι digitizers ακολουθούν την ανάλυση της οθόνης σε ευαισθησία;;;; (έχουν πχ σε μία full hd, 1080Χ1920 ευαίσθητα σημεία?). Θα μπορούσε να είναι έτσι αλλά σιγά μην είναι. Και αν είναι για να σε προλάβω (σε κάποια παρανοϊκά μοντέλα) καμία έννοια δεν έχει η ύπαρξη τους για τόσο πυκνά pixels (ή σημεία ευαισθησίας) είναι και εκεί χάσιμο από resources. 

 

Υ.Γ.2 ξαναδιαδώστε εσείς που διαδώσατε το παραπάνω ότι τελικά δεν παίζει η παραπάνω ανάλυση για τόσο μεγάλα ppi (δλδ μικρά pixel διότι το δάχτυλο είναι >> από το εμβαδόν ενός pixel). :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοβαρά τα λες αυτά τώρα;

 

ΠΑΝΤΑ μετά από μία μεγάλη ενημέρωση (Δεν λέω από 5.1 σε 5.1.1 πχ) καλό είναι να γίνεται με clean install καθώς "κάθεται" καλύτερα.

 

Αν δεν κάνεις υπαρχει περίπτωση να υπάρξουν σφάλματα τύπου app force close, υπερκατανάλωση μπαταρίας από διάφορες εφαρμογές πχ Android System, κλπ

 

Στην περίπτωση του G4 ΕΠΡΕΠΕ να κάνεις clean install ώστε στο setup του κινητού να πατήσεις INSTALL AS NEW DEVICE και να μην κάνεις επαναφορά από Google, κάτι που αναφέρουν και στο Reddit, και στο XDA, και είναι και η θέση της LG Hellas & Procordia.

 

Τα περισσότερα προβλήματα βγαίνουν μετά τα updates και φτιάχνονται με hard reset, τι παράλογο έχει αυτό που λέω;

 

Τα iphone γενικότερα δεν το έχουν αυτό το θέμα, πέρα ίσως από έλλειψη χώρου κατά το update στα μικρότερα μοντέλα 8/16 GB. Και πάλι όμως αν υπάρξει θέμα μετά το update και σε iPhone σε προτρέπουν σε όλα τα forum να κάνεις hard reset.

 

Τώρα πλέον και το Android μετά το 7.0 αρχίζει να υιοθετεί αυτό το πρότυπο ενημερώσεων οπως η Apple, που πλέον οι ενημερώσεις θα γίνονται στο background και με μία επανεκκίνηση θα είναι έτοιμο..

 

Αλλά οχι από 5.0 σε 6.0 ή 7.0 με τόσες αλλαγές σε σημαντικότατα χαρακτηριστικά στη βάση του λογισμικού, να μην θέλει clean install για σταθερότητα!

Τα σφαλματα τυπου app force close τα βλεπουμε κατι χρονια σε ολα τα os.Ειναι καθαρο σφαλμα εφαρμογης και χρειαζεται αναβαθμιση για να τρεξει σωστα. Δεν φταιει το android σε αυτο λοιπον. Επισης το να τρεχεις εφαρμογες που ειναι προσθετα του λογισμικου ή customιες τις ξεχνας σε καθε αναβαθμιση σε καθε λογισμικο.

Το xda μη το αναφερεις σε παρακαλω δεν ειναι ολοι nerds εκει οπως παλια αλλα το 99% ειναι πλεον ασχετοι!!!

Οσο για τη μπαταρια τοσα χρονια δεν εχω αντιμετωπισει κανενα προβλημα αλλα ειναι γνωστο πως χρειαζεται calibration μετα απο αναβαθμιση και αυτο σημερα το κανει το android μετα τη δευτερη φορτιση αυτοματα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...