Προς το περιεχόμενο

Αγορά μεταχειρισμένου γύρω στα 7Κ € (+/- 1Κ €)


just_sb__

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, 

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω μεταχειρισμένο αμάξι, με χλμ κάτω από 80.000, μέχρι 7000 € (+/- 1000€ - προτιμότερο μέχρι 7Κ), μοντέλο χρονολογίας από το 2011 και μετά.

Η χρήση του θα είναι κυρίως στην πόλη οπότε με ενδιαφέρει η κατανάλωση καυσίμου, συνεπώς σκέφτομαι από 1200-1300cc. 

 

Δεν είμαι όμως 100% σίγουρος για το τι μοντέλο να προτιμήσω. Με αγχώνει η αξιοπιστία τους (για παράδειγμα Yaris σχεδόν παντού λένε πως είναι σκυλιά). 
Για Γαλλικά αμάξια δεν έχω ακούσει τα καλύτερα.

Η αναζήτηση είχε αρχίσει με Fiat Punto, αλλά τελικά έχω φτάσει τώρα σε 1.2 TSI κινητήρα με προτίμηση σε Skoda Fabia, και ίσως VW Polo. Τέλος, υπάρχει και το Toyota Yaris (χωρίς turbo) απλά επειδή και μόνο είναι σκυλί.

 

Τι προτείνετε εσείς από μοντέλα? 

 

Κάποια ερωτήματα που έχω:
1) Ο κινητήρας αυτός έχει καδένα, και έχω διαβάσει αρκετά για προβλήματα με τον συγχρονισμό της καδένας. Τι άποψη έχετε?

2) Air Condition (AC) vs Climate Control?  
Η διαφορά ανάμεσα σε αυτά τα δύο συστήματα όπως την έχω καταλάβει από διάβασμα είναι πως στο 1ο ρυθμίζεις εσύ την λειτουργία των ανεμιστήρων και ο κομπρέσσορας λειτουργεί συνεχώς.  
Στο 2ο δε, ο κομπρέσσορας ενεργοποιείται και απενεργοποιείται αυτόματα όταν η θερμοκρασία εντός της καμπίνας φθάσει στην επιθυμητή θερμοκρασία. 

Συνεπώς, το AC μπορεί να "κόβει" πιο πολύ τον κινητήρα? 
Και εφόσον μιλάμε για χαμηλού κυβισμού αυτοκίνητο, σημαίνει πως θα το παρατηρήσω πιο έντονα? 
Ισχύει αυτό που λέω ή σκέφτομαι κάτι λάθος?

 

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας  :)

Επεξ/σία από just_sb__
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

i20,i10,yaris. Να ξερεις το yaris δεν ειναι νευρικο οπως τα i

Επισης αν σου αρεσει μπορεις να κοιταξεις και για micra.

Οι καταναλωσεις για εντος δυσκολα κατω απο 7.5λ για ολα τα παραπανω μοντελα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Honda jazz αλλά μην βλέπεις μόνο τα χλμ.

 

Αν βρει σε αυτη την τιμη ειναι η κλαυτερη επιλογη .Πολυ καλο αμαξι . Το ειχα μοντελλο του 2007 με cvt κιβωτιο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προτεινω σκοντα... μια χαρα αμαξια... και επειδη λογω σηματος "χανουν" τα βρισκεις και αρκετα φθηνα... και στατιστικα ειναι πιο αξιοπιστα απο vw... δεν νομιζω να εχεις κανενα θεμα με την καδενα, το αντιθετο μαλιστα, πιθανον να μην την ενοχλησεις και ποτε... εχουμε φαμπια 2008 1.2 Htp 3 κυλινδρο 12 βαλβιδο και μια χαρα ειναι, κανενα μηχανικο προβλημα και ας το τρεχω και αρκετα ωρες ωρες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες για φιεστα εφόσον εχεις τόσο υψηλό budget!

 

Δεν λεω καλο το fiesta αλλα επειδή ειχα Jazz το υπερψηφίζω !!!Πολύ καλυτερο από ότι φαινεται .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν λεω καλο το fiesta αλλα επειδή ειχα Jazz το υπερψηφίζω !!!Πολύ καλυτερο από ότι φαινεται .

 

To honda παντα θα ειναι Honda. Προσωπικα δε μου αρεσει το σουλουπι του, σαν αμαξι ειναι ωστόσο σίγουρα μεγαλο σκυλι αλλα και τα φιεστα δεν βγαζουν τιποτα μα τιποτα... Οσους γνωστούς και συγγενεις εχω ειναι φουλ ευχαριστημενοι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με το Jazz: ανεβαίνει αρκετά 8500€ το φθηνότερο στο car.gr το οποίο χρειάζεται λάστιχα άρα μαζί με έξοδα μεταβίβασης πάμε στα 9Κ. Επίσης, όπως είπε ο φίλος @paylidis, κι εμένα το σουλούπι του δε μου αρέσει τόσο. Σα να είναι οικογενειακό βανάκι.  :mellow:  

 

Ομοίως και για το Fiesta: απ'ό,τι βλέπω στο car.gr υπάρχει αυτό http://www.car.gr/classifieds/cars/view/7589463/ απλά μου φαίνεται αρκετά απλό από άποψη της καμπίνας  πάντα συγκριτικά με το Fabia που έχω δει από κοντά. 
Μήπως είναι βλακεία να το σκέφτομαι αυτό?

 

i20,i10,yaris. Να ξερεις το yaris δεν ειναι νευρικο οπως τα i
Επισης αν σου αρεσει μπορεις να κοιταξεις και για micra.
Οι καταναλωσεις για εντος δυσκολα κατω απο 7.5λ για ολα τα παραπανω μοντελα..

Όταν λες δεν είναι νευρικό, το εννοείς από άποψη ροπής?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To honda παντα θα ειναι Honda. Προσωπικα δε μου αρεσει το σουλουπι του, σαν αμαξι ειναι ωστόσο σίγουρα μεγαλο σκυλι αλλα και τα φιεστα δεν βγαζουν τιποτα μα τιποτα... Οσους γνωστούς και συγγενεις εχω ειναι φουλ ευχαριστημενοι...

 

 

Σχετικά με το Jazz: ανεβαίνει αρκετά 8500€ το φθηνότερο στο car.gr το οποίο χρειάζεται λάστιχα άρα μαζί με έξοδα μεταβίβασης πάμε στα 9Κ. Επίσης, όπως είπε ο φίλος @paylidis, κι εμένα το σουλούπι του δε μου αρέσει τόσο. Σα να είναι οικογενειακό βανάκι.  :mellow:  

 

Ομοίως και για το Fiesta: απ'ό,τι βλέπω στο car.gr υπάρχει αυτό http://www.car.gr/classifieds/cars/view/7589463/ απλά μου φαίνεται αρκετά απλό από άποψη της καμπίνας  πάντα συγκριτικά με το Fabia που έχω δει από κοντά. 

Μήπως είναι βλακεία να το σκέφτομαι αυτό?

 

Όταν λες δεν είναι νευρικό, το εννοείς από άποψη ροπής?

 

 

Θα συμφωνησω για το σουλουπι του και το ονομα του που υπαρχει μονο στην Ελλαδα (οποιος θελει ας το ψαξει)  αλλα ηταν αμαξι που ενώ δεν του φαινοταν ηταν πολύ καλο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλο και το φιεστα,αριστο επισης το φαμπια... περνεις στιβαρο "γερμανικο" αμαξι σε τιμη κεντρικης ευρωπης..

και οχι δεν ειμαι εμπορος σκοντα, απλα εχω καλη εμπειρια :devil:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ομοίως και για το Fiesta: απ'ό,τι βλέπω στο car.gr υπάρχει αυτό http://www.car.gr/classifieds/cars/view/7589463/ απλά μου φαίνεται αρκετά απλό από άποψη της καμπίνας  πάντα συγκριτικά με το Fabia που έχω δει από κοντά. 

Μήπως είναι βλακεία να το σκέφτομαι αυτό?

 

Κοιταξε, τα fiesta και γενικότερα τα ford ειναι καπως φτωχα στον εξοπλισμό τους στις βασικές και μεσαίες εκδόσεις...

 

Ωστόσο φοράνε τετρακύλινδρα μοτερ (πλην του ecoboost 1000) που πάνε πολυ ξεκουραστα και βγαζουν πολλα απροβλημάτιστα χιλιόμετρα..

Απο θέμα ομορφιας παντα υποκειμενικό ειναι, εμενα μου αρεσει και το νεο fabia (2009 +) και το φιεστακι, εαν επαιρνα ομως κατι θα ήτνα φιεστα λόγω πραγματικά πολυ καλης ποιότητας κατασκευης. Οχι οτι το fabia ειναι κακό αλλα θεωρω οτι το ford υπερτερει.

 

Απο την άλλη το Fabia μπορει να το βρεις και φθηνότερο αλλα και με καλυτερα εξτρα π.χ. με κλιμα, αλλα τι περιμένεις να σου κάνει το κλίμα με τρικυλινδρο μοτερ 1200; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Απο την άλλη το Fabia μπορει να το βρεις και φθηνότερο αλλα και με καλυτερα εξτρα π.χ. με κλιμα, αλλα τι περιμένεις να σου κάνει το κλίμα με τρικυλινδρο μοτερ 1200; 

 

Λιγα παραπανω από το 1000αρακι Aygo της κορης μου που δεν πολυκαταλαβαινεις ότι εχεις a/c.Σε κοντρα ανηφορα μονο με πρωτη αν το εχεις αναμενο .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...