Προς το περιεχόμενο

Διαφυγόντες φόρους €13 δισεκατομμυρίων οφείλει να πληρώσει η Apple σύμφωνα με απόφαση της Ευρωπαϊκής Επιτροπής


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θύμισε μου την τελευταία φορά που πλήρωσες, άμεσα ή έμμεσα (βλ. αδειοδότηση android σε κάποιο κινητό πχ), οτιδήποτε που υπερέβαινε τον μισθό σου στην Google.

 

υ.γ. πες με fanboy της Google, θα στο μετρήσω ως επιχείρημα, έτσι για το handicap για να έχει και λίγο ενδιαφέρον ο διάλογος.

Χμμ ούτε πλήρωσα για κινητό τιμή που υπέρβαίνει τον μισθό μου. Τι πλήρωσα στην Google; 2 χρόνια Google play music15€ τον μήνα, τις άπειρες διαφημίσεις που μου σκάει στην μούρη κάθε φορά, Nest Thermostat 300€, Google Nexus 400€ στην τελική τα παίρνει και με το παραπάνω + την συλλογή δεδομένων που κάνει.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 297
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θυμάμαι τους Έλληνες πολίτικους που έλεγαν ότι πρέπει να γίνουμε Ιρλανδία και να φέρουμε τέτοιες επιχειρήσεις στην Ελλάδα. xaxaxa

 

 

 

εξαιτίας του ευνοϊκού φορολογικού περιβάλλοντος που είχε δημιουργήσει η Ιρλανδία για την Αμερικάνικη εταιρεία και την παράνομη κρατική ενίσχυση και βοήθεια που απολαμβάνει εδώ και αρκετά χρόνια (ο φορολογικός συντελεστής για παράδειγμα είχε μειωθεί στο 0,005% από το... 12,5%).
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πειράζει έχει πολλά λεφτά.

Με μία σεζόν κινητά τα βγάζει αυτά.

Δεν έχει πολλά λεφτά αλλά είναι λεφτά που τόσα χρόνια έπρεπε να πληρώσει σε φόρους και που ποτέ δεν πλήρωσε. Την έχουν μάθει όλοι τη αθλια εταιρία είναι όπως και 2-3 ακόμα. Άκου να πληρώνουν 500 ευρώ στο 1 εκατομμύριο κέρδη. Πέρσι πληρώσαμε 13000 στα 50000 κέρδη στην Ελλάδα. Και μετά μου λέτε πως γίνονται τα πολλά χρήματα. Τίμια και πολλά δεν γίνεται πάντα θα υπάρχει απάτη για φοροδιαφυγή η κλεψιμο η ξεζουμισμα του πελάτη κτλ. Γαμω το καπιταλιστικο σύστημα της γης που λίγοι έχουν όλο το χρήμα του πλανήτη και το υπόλοιπο 99% δεν έχει να φάει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο χρονών είσαι; Συνεχίζεις να γίνεσαι ανώριμος. Σου παραθέτω άρθρο με τις φοροαποφυγές των μεγαλύτερων εταιριών συμπεριλαμβανομένου και της Apple και εσύ ζείς στον κόσμο σου. Είσαι χαζός ή το παίζεις; Εδώ συζητάμε σοβαρά και εσύ βγάζεις το Fanboyλίκι σου και την έχθρα σου για μια μονάχα εταιρία, αγνοώντας το τι παίζεται και τους αριθμούς στο στατιστικό άρθρο που σου παρέθεσα. Τέλοσπάντων δεν θα χαλάσω το σάλιο μου μαζί σου, γιατί απο ότι φαίνεται η ανωριμότητα είναι στα ύψη στην περίπτωση σου. Κρίμα και πίστευα ότι θα μπορούσαμε να συζητήσουμε ως ενήλικες, αλλά προφανώς έχω να κάνω με 16χρονο.

 

Ναι χαζός είμαι.

Έδωσα 800 ευρώ για παρωχημένη συσκευή που λυγίζει,με πρόβλημα στο touch,κατασκευασμένη σε εργοστάσιο με δίχτυα για να μην αυτοκτονούν οι εργαζόμενοι,με απόλυτο έλεγχο στο os και τα πρ.στοιχεία μου από την εταιρεία,η οποία χρησιμοποιεί τα χρήματα από το ΦΠΑ που πλήρωσα για να αγοράσω Macbook Pro Retina 13", iPad Mini 2 + Wacom CS-600CK Stylus, iPhone SE 64GB + MiBand για να μην πληρώσει φόρους.

Χαζομάρα τέρμα.

Μάλλον φταίει που είμαι 16 και ανώριμος,και δεν μπαίνω από imac να σχολιάσω πως πρέπει η apple να μην έχει ευνοική μεταχείρηση σε βάρος μου.

Χαζομάρα.Τέρμα.

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γαμω το καπιταλιστικο σύστημα της γης που λίγοι έχουν όλο το χρήμα του πλανήτη και το υπόλοιπο 99% δεν έχει να φάει.

Σύμφωνω άπειρα με αυτό!

+1000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμάμαι τους Έλληνες πολίτικους που έλεγαν ότι πρέπει να γίνουμε Ιρλανδία και να φέρουμε τέτοιες επιχειρήσεις στην Ελλάδα. xaxaxa

Δλδ τωρα που δεν τις εφερες ,ασε που δεν ερχονται εδω ουτε για ανεκδοτο με αυτη την φορολογικη πολιτικη  και το επιπεδο χωρας εισαι καλυτερα απο την Ιρλανδια ? 

Σε αυτο πρεπει να απαντησεις αντι να αερολογεις ...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είχε δημιουργήσει μία περίτεχνη εταιρική δομή για να αποφεύγει να πληρώσει τους φόρους που της αναλογούσαν καταγράφοντας για παράδειγμα όλα τα κέρδη της από τις πωλήσεις της στην Ευρώπη σε μία έδρα στην Ιρλανδία που υπήρχε μόνο στα χαρτιά και η οποία δεν είχε υπαλλήλους, ούτε γραφεία

Η Apple θα προσφύγει στην δικαιοσύνη ενάντια στην απόφαση της Ευρωπαϊκής Επιτροπής η οποία θα προκαλέσει “μεγάλη ζημιά στις επενδύσεις και στην δημιουργία θέσεων εργασίας στην Ευρώπη”.

 

ΛΟΛ ΡΕ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνω άπειρα με αυτό!

+1000

Να προτεινεις κατι αλλο καλυτερο εχεις  ?

Η΄  να αναφερεις παραδειγμα μη καπιταλιστικης χωρας που να εχει υψηλο βιοτικο επιπεδο ? Γιατι  εγω οσες ξερω και θεωρουνται  προτυπα να ζει καποιος  καπιταλιστικες ειναι ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι από την μεριά του 1% ;

 

Δεν νομίζω να είσαι εφοπλιστής και να είσαι online στο forum και να μιλάμε.

 

Αν είσαι στο 1% ναι έχω να σου προτείνω.

Αν όχι ξέρεις την απάντηση μόνος σου και πώς μπορεί να πάει το παιχνίδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΦοροΑΠΟΦΥΓΗ ονομάζεται, και είναι πολύ μεγαλύτερο πρόβλημα από την φοροδιαφυγή, γιατί όπως το λες, το κάνουν σύμφωνα με το νόμο με τις ευλογίες των κυβερνήσεων.

 

Στην Ιρλανδία θα επιστραφούν τα λεφτά

Ναι σωστα φοροαποφυγη ονομαζεται......thanx για την διορθωση

Εφοσον η ιρλανδια δηλωνει οτι θα κανει εφεση μαλλον δεν τα θελει τα χρηματα  :-D  Παραλογισμος σε ολο του το μεγαλειο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι από την μεριά του 1% ;

 

Δεν νομίζω να είσαι εφοπλιστής και να είσαι online στο forum και να μιλάμε.

 

Αν είσαι στο 1% ναι έχω να σου προτείνω.

Αν όχι ξέρεις την απάντηση μόνος σου και πώς μπορεί να πάει το παιχνίδι.

Μαλιστα δεν εχεις απαντηση δλδ .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Θυμάμαι τους Έλληνες πολίτικους που έλεγαν ότι πρέπει να γίνουμε Ιρλανδία και να φέρουμε τέτοιες επιχειρήσεις στην Ελλάδα. xaxaxa

Δεν είναι ανάγκη για 0.005% φόρο και 10% μια χαρά είναι από το τωρινό που φοροδιαφεύγουν όσο μπορούν ή φεύγουν για Βουλγαρία/Κύπρο/etc...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...