Προς το περιεχόμενο

Διαφυγόντες φόρους €13 δισεκατομμυρίων οφείλει να πληρώσει η Apple σύμφωνα με απόφαση της Ευρωπαϊκής Επιτροπής


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μαλιστα δεν εχεις απαντηση δλδ .

Ναι φωτη δεν έχω απάντηση οκ,

οπως νομίζεις.

 

Πάντως δεν μας είπες είσαι στο 1%;

Δεν νομίζω οπότε μην το υπερασπίζεσαι με τόσο κόπο και σθένος.

 

Δεν βγαίνει άκρη οπότε σταματαω το offtopic εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 297
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δλδ τωρα που δεν τις εφερες ,ασε που δεν ερχονται εδω ουτε για ανεκδοτο με αυτη την φορολογικη πολιτικη  και το επιπεδο χωρας εισαι καλυτερα απο την Ιρλανδια ? 

Σε αυτο πρεπει να απαντησεις αντι να αερολογεις ...

 

Sure, αν είχαμε μια πολυεθνικη με 0,5% φόρο θα είχαμε βγει από τα μνημόνια χθές.

Πάλι καλά που φορολογούμε τους εφοπλιστές και σωζόμαστε... oh wait!!

Επίσης η Ιρλανδία κρατάει και βασικό μισθο 1200 ευρώ. Όταν ακούτε τέτοια όμως εσείς βγάζετε σπυριά.

Τη Βουλγαρία να βάζεις για παράδειγμα γιατί αυτό το μοντέλο υποστηρίζεις για τη χώρα σου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι σωστα φοροαποφυγη ονομαζεται......thanx για την διορθωση

Εφοσον η ιρλανδια δηλωνει οτι θα κανει εφεση μαλλον δεν τα θελει τα χρηματα  :-D  Παραλογισμος σε ολο του το μεγαλειο

Mα τι να τα κάνει τα χρήματα η Ιρλανδία αφού μπορεί να τσεκουρώσει τις συντάξεις και να φορολογήσει με 50% τους ψιλικατζίδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δλδ τωρα που δεν τις εφερες ,ασε που δεν ερχονται εδω ουτε για ανεκδοτο με αυτη την φορολογικη πολιτικη  και το επιπεδο χωρας εισαι καλυτερα απο την Ιρλανδια ? 

Σε αυτο πρεπει να απαντησεις αντι να αερολογεις ...

 

Ναι,σαφώς καλύτερα.

 

Να προτεινεις κατι αλλο καλυτερο εχεις  ?

Η΄ αναφερεις παραδειγμα μη καπιταλιστικης χωρας που να εχει υψηλο βιοτικο επιπεδο ? Γιατι  εγω οσες ξερω και θεωρουμε προτυπα να ζει καποιος  καπιταλιστικες ειναι ...

 

Αυτό δε σημαίνει πως είναι και ανθρώπινες οι συνθήκες διαβίωσης για όλους.

 

Είσαι από την μεριά του 1% ;

 

Δεν νομίζω να είσαι εφοπλιστής και να είσαι online στο forum και να μιλάμε.

 

Αν είσαι στο 1% ναι έχω να σου προτείνω.

Αν όχι ξέρεις την απάντηση μόνος σου.

 

 

2014032219351196.jpg

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α όχι fanboy, μαζόχας δηλαδή... ΟΚ.

 

Δε κατάλαβες, αυτά που παρέθεσε είναι απο την υπογραφή αυτού που τον είπε φανμπόυ.

 

 

Χμμ ούτε πλήρωσα για κινητό τιμή που υπέρβαίνει τον μισθό μου. Τι πλήρωσα στην Google; 2 χρόνια Google play music15€ τον μήνα, τις άπειρες διαφημίσεις που μου σκάει στην μούρη κάθε φορά, Nest Thermostat 300€, Google Nexus 400€ στην τελική τα παίρνει και με το παραπάνω + την συλλογή δεδομένων που κάνει.

 

Εκτός του οτι είσαι απο τα ελάχιστα άτομα στην ελλάδα που πλήρωσαν για το music, τα άλλα 2 προϊόντα που αναφέρεις ΔΕΝ τα κατασκευάζει η google μια άδεια πληρώνεται σε αυτήν μόνο.

 

Εντωμεταξύ έχετε μπερδέψει οι περισσότεροι τις υπηρεσίες με τα προϊόντα. Π.χ. Αν μια εταιρεία στην Αγγλία παρέχει υπηρεσίες σε μια επιχείρηση στην Ελλάδα, μπορεί να της εκδώσει τιμολόγιο από Αγγλία με μηδαμινό ΦΠΑ, νομιμότατα. Στην περίπτωση της Apple και των άλλων μεγαθηρίων βέβαια εφαρμόζονται πολύ πιο "εκλεκτικά" λογιστικά κόλπα και πιο συγκεκριμένα στη σύγκριση φοροαποφυγής μεταξύ Apple και Google, η 1η βγάζει πολύ βαρβάτα κέρδη και απο hardware, σε αντίθεση με την 2η.

 

Η διαφορά που προσπάθησα να σου επισημάνω, είναι πως η Google κατα κύριο λόγο δωρεάν υπηρεσίες προσφέρει και στο hardware έχει πάντα συνεργάτες. Η Apple τα παίρνει για υπερκοστολογημένα προϊόντα (και καλά κάνει) η παραγωγή του οποίου είναι οριακά μικρότερη, στο πόσους εργάτες/σκλάβους εκμεταλλεύεται απο τη foxconn, από την πλειοψηφία των εταιρειών στην αγορά. Παράλληλα λόγο μάρκεντινγκ έχει τις μεταλύτερες πωλήσεις και έτσι προκύπτουν τα τεράστια κέρδη.

 

Άρα απο μόνη της "φορο-απαλλάσσετε" σε απόλυτους αριθμούς πάαρα πολύ μεγαλύτερα ποσά σε σχέση με τη πλειοψηφία των υπόλοιπων πολυεθνικών του κλάδου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Είσαι από την μεριά του 1% ;

Αν πιάσουμε όλο τον πληθυσμό του πλανήτη, δεν είναι και τόσο δύσκολο να είσαι στο 1% :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως η φαση ειναι οτι αντιδρουν οι ΗΠΑ αλλα ταυτοχρονα σε καθε ευκαιρια λενε στην apple και σε καθε apple να φερουν τα αποθεματικα τους πισω στη χωρα(για φορολογηση).

Ο καθενας το συμφερον του

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sure, αν είχαμε μια πολυεθνικη με 0,5% φόρο θα είχαμε βγει από τα μνημόνια χθές.

Πάλι καλά που φορολογούμε τους εφοπλιστές και σωζόμαστε... oh wait!!

Επίσης η Ιρλανδία κρατάει και βασικό μισθο 1200 ευρώ. Όταν ακούτε τέτοια όμως εσείς βγάζετε σπυριά.

Τη Βουλγαρία να βάζεις για παράδειγμα γιατί αυτό το μοντέλο υποστηρίζεις για τη χώρα σου.

Σου απαντησα  γιατι κρατησε βασικο υψηλο μισθο η Ιρλανδια  γιατι μπορουσε .Εσυ δεν μπορουσες γιατι εκλεινες την Χαλυβουργικη  ενω οι Ιρλανδοι ειναι εξυπνοι ξερουν  οτι απο εκει θα φανε στο τελος .

Τους εφοπλιστες δεν μπορεις να τους φορολογησεις μεταφερουν την εδρα τους οποτε θελουν και χανεις και τα εσοδα που   ηδη εχεις απο αυτους.

Τιποτα αλλο που να εχει επαφη με την   πραγματικοτητα  θα αναφερετε η' να αρχισουμε τα παραμυθια με τα ροζ συννεφακια?

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου απαντησα  γιατι κρατησε βασικο υψηλο μισθο η Ιρλανδια  γιατι μπορουσε .Εσυ δεν μπορουσες γιατι εκλεινες την Χαλυβουργικη  ενω οι Ιρλανδοι ειναι εξυπνοι ξερουν  οτι απο εκει θα φανε στο τελος .

Τους εφοπλιστες δεν μπορεις να τους φορολογησουν μεταφερουν την εδρα τους οποτε θελουν και χανεις και τα εσοδα που   ηδη εχεις απο αυτους.

Τιποτα αλλο που να εχει επαφη με την   πραγματικοτητα  θα αναφερετε η' να αρχισουμε τα παραμυθια με τα ροζ συννεφακια?

Ο υπερτατος Αρτεμης Σωρρας ειναι της μοδας τη δεδομενη περιοδο :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...