Προς το περιεχόμενο

Σμηγματορροικη δερματιτιδα κανεις?ΥΠΑΡΧΕΙ τελικα θεραπεια?


zoi250

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 352
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

16 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

Βαλε λινκ απο ολα τα προβιοτικα και τα χαπακια αν γινεται

@Zerg13 απο προβιοτικα επιλεγω το γιαουρτι «Πνοη» απο εταιρια Ολυμπο. 1 την ημερα. και τα φυτικα χαπακια της Lamberts μετα το φαγητο 2 φορες την ημερα. ειναι ψιλο ακριβα 27€ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, margaritagr είπε

Το να στραφεί ο οργανισμός στα αποθέματα του για να τραφεί ειναι κατι που γινεται σε περιπτώσεις ασιτίας και σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση δεν μπορεί να εκφράζεται σε ενα φόρουμ ως συμβουλή. 

Δεν ξερω τι επαγγέλλεσαι, ο καθένας κάνει ο,τι θέλει για τον εαυτό του. Το να γράφεται ομως ως δεδομένο οτι δε χρειάζεται να καταναλώνουμε υδατάνθρακες ειναι αίολο. 

 

 

Αυτό είναι το λεγόμενο κάψιμο λίπους, δεν ξέρω γιατί το δραματοποιείς. Όταν το θερμιδικό ισοζύγιο είναι αρνητικό, δηλαδή οι θερμίδες που προσλαμβάνουμε είναι λιγότερες από τις ενεργειακές ανάγκες του σώματος μας, τότε το σώμα τρέφεται από τις λιποαποθήκες. Αυτό λέγεται ασιτία? 

 

Δεύτερον η γλυκονεογένεση δεν έχει να κάνει με το θερμιδικό ισοζύγιο ούτε με την ασιτία. Είναι μια μορφή μετατροπής αμινοξέων και λοιπών συστατικών σε γλυκόζη. Μπορεί κάλλιστα κάποιος να καταναλώνει 4000 θερμίδες την ημέρα και να αυξάνει το βάρος του, ενώ παράλληλα βρίσκεται σε κέτωση.

 

Δεν γνωρίζω ούτε εσύ τι επαγγέλεσαι αλλά μάλλον δεν είσαι κατάλληλη να κρίνεις τι πρέπει να λέγεται και τι όχι σε αυτό το field, καθότι έχεις προσπαθήσει ήδη 2 φορές εσφαλμένα να με λογοκρίνεις.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, margaritagr είπε

Καμία επίθεση. 

@margaritagr Μην καθεσαι να κραζεις λοιπον για υδατανθρακες (αμυλα βασικα-ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΜΕΝΑ) γιατι εδω μιλαμε για την ΣΔ και οχι για διατροφολογια. 

26 λεπτά πριν, Hope33 είπε

@Zerg13 απο προβιοτικα επιλεγω το γιαουρτι «Πνοη» απο εταιρια Ολυμπο. 1 την ημερα. και τα φυτικα χαπακια της Lamberts μετα το φαγητο 2 φορες την ημερα. ειναι ψιλο ακριβα 27€ 

@Zerg13 δες φωτο τα φυτικα! 

6A5281DB-0982-4692-9939-92DA78B0FFE1.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, leftis95 είπε

Αυτό είναι το λεγόμενο κάψιμο λίπους, δεν ξέρω γιατί το δραματοποιείς. Όταν το θερμιδικό ισοζύγιο είναι αρνητικό, δηλαδή οι θερμίδες που προσλαμβάνουμε είναι λιγότερες από τις ενεργειακές ανάγκες του σώματος μας, τότε το σώμα τρέφεται από τις λιποαποθήκες. Αυτό λέγεται ασιτία? 

Δεύτερον η γλυκονεογένεση δεν έχει να κάνει με το θερμιδικό ισοζύγιο ούτε με την ασιτία. Είναι μια μορφή μετατροπής αμινοξέων και λοιπών συστατικών σε γλυκόζη. Μπορεί κάλλιστα κάποιος να καταναλώνει 4000 θερμίδες την ημέρα και να αυξάνει το βάρος του, ενώ παράλληλα βρίσκεται σε κέτωση.

Δεν γνωρίζω ούτε εσύ τι επαγγέλεσαι αλλά μάλλον δεν είσαι κατάλληλη να κρίνεις τι πρέπει να λέγεται και τι όχι σε αυτό το field, καθότι έχεις προσπαθήσει ήδη 2 φορές εσφαλμένα να με λογοκρίνεις.

Όταν τρέφεσαι υποθερμιδικα δε χρειάζεται να ρίξεις τον υδατανθρακα στο 0. Επίσης δε βλέπω το λόγο να κάτσουμε να αναλύσουμε όλες τις μεταβολικές οδούς για να συγκρίνουμε τι και πώς γίνεται σε κάθε οργανισμό. 

Η γνώμη μου ειναι ότι το "Δε χρειάζεται να προσλαμβάνουμε υδατάνθρακες από τη διατροφή μας" είναι μια απλουστευμένη γενίκευση ενός θέματος με δεκάδες προεκτάσεις, το οποίο αν πάει να το εφαρμόσει ένας έτσι yolo μπορεί να καταλήξει με ζαλάδες σε νοσοκομείο. Το πιο απλό παράδειγμα. 

Υδατανθρακα τελείως κόβουν οι bb λίγες μέρες πριν τους αγώνες πχ. κι ενώ λαμβάνουν συγχρόνως συμπληρώματα.

(Όταν ο άλλος δε συμφωνεί μαζί μας δεν είναι λογοκρισία.)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, margaritagr είπε

Όταν τρέφεσαι υποθερμιδικα δε χρειάζεται να ρίξεις τον υδατανθρακα στο 0. Επίσης δε βλέπω το λόγο να κάτσουμε να αναλύσουμε όλες τις μεταβολικές οδούς για να συγκρίνουμε τι και πώς γίνεται σε κάθε οργανισμό. 

Η γνώμη μου ειναι ότι το "Δε χρειάζεται να προσλαμβάνουμε υδατάνθρακες από τη διατροφή μας" είναι μια απλουστευμένη γενίκευση ενός θέματος με δεκάδες προεκτάσεις, το οποίο αν πάει να το εφαρμόσει ένας έτσι yolo μπορεί να καταλήξει με ζαλάδες σε νοσοκομείο. Το πιο απλό παράδειγμα. 

Υδατανθρακα τελείως κόβουν οι bb λίγες μέρες πριν τους αγώνες πχ. κι ενώ λαμβάνουν συγχρόνως συμπληρώματα.

(Όταν ο άλλος δε συμφωνεί μαζί μας δεν είναι λογοκρισία.)

Οι bbers είναι άλλη κατηγορία. Δεν απευθύνεται σε αυτούς η κέτο. Κέτο κάνουν πολλές μερίδες πληθυσμού, ασθενών και μη. Είναι θέμα προσωπικής προτίμησης. 

Αυτό είπα εξάλλου και στο αρχικό μήνυμα "είναι στο χέρι του καθενός να το δοκιμάσει και να κρίνει μόνος του. " Δεν το παρουσίασα σαν την βίβλο της διατροφής.

Anyway, για να μην ξεφύγουμε και άλλο off-topic νομίζω το θέμα έληξε. Δέν έχουμε και τίποτα να χωρίσουμε.

Καλή χρονία!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, margaritagr είπε

Όταν τρέφεσαι υποθερμιδικα δε χρειάζεται να ρίξεις τον υδατανθρακα στο 0. Επίσης δε βλέπω το λόγο να κάτσουμε να αναλύσουμε όλες τις μεταβολικές οδούς για να συγκρίνουμε τι και πώς γίνεται σε κάθε οργανισμό. 

Η γνώμη μου ειναι ότι το "Δε χρειάζεται να προσλαμβάνουμε υδατάνθρακες από τη διατροφή μας" είναι μια απλουστευμένη γενίκευση ενός θέματος με δεκάδες προεκτάσεις, το οποίο αν πάει να το εφαρμόσει ένας έτσι yolo μπορεί να καταλήξει με ζαλάδες σε νοσοκομείο. Το πιο απλό παράδειγμα. 

Υδατανθρακα τελείως κόβουν οι bb λίγες μέρες πριν τους αγώνες πχ. κι ενώ λαμβάνουν συγχρόνως συμπληρώματα.

(Όταν ο άλλος δε συμφωνεί μαζί μας δεν είναι λογοκρισία.)

@margaritagr και τι θα πει στον γιατρο; μου το ειπανε στο φορουμ να το κανω; 😂😂😂😂Ελα ρε συ σταματα να τραγικοποιεις τα παντα! Εγω συγκεκριμενα μιλαω για τη γλουτενη και τα αμυλα! Μεγαλη απατη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...