Προς το περιεχόμενο

Από €819 έως €1189 οι τιμές των νέων iPhone 7 και iPhone 7 Plus στην Ελλάδα


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 402
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

Αναμενόμενες αυξήσεις.

Ουσιαστικά για επαρκή χωρητικότητα ζητάνε 939€ για το iPhone 7 και 1079€ για το iPhone 7 Plus.

 

Επίσημες τιμές σε Ελλάδα από τότε που κυκλοφόρησε το iPhone:

 

iPhone 3G      499€

iPhone 3GS    569€

iPhone 4         649€
iPhone 4s       659€
iPhone 5         739€
iPhone 5s       739€
iPhone 6         739€ / iPhone 6   Plus     859€
iPhone 6s       789€ / iPhone 6s Plus      899€
iPhone 7         819€ / iPhone 7   Plus     969€
 
64% αύξηση του βασικού μοντέλου και 94% αύξηση για το μεγαλύτερου μεγέθους μοντέλο σε σχέση με iPhone 3G(έχει αυξηθεί και 5% ο ΦΠΑ από τότε στην Ελλάδα).

 

 

Ένα μέρος της τιμής οφείλεται στο ότι το iPhone πλέον έχει πολλά περισσότερα χαρακτηριστικά επάνω που δεν είχε πριν (front facing camera, fingerprint sensor κλπ). Αλλά το μεγαλύτερο θέμα είναι ότι το ευρώ έχει πέσει από το 1.40 στο 1.10.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως είναι δυνατόν το 550W τροφοδοτικό μου να κοστίζει αρκετά περισσότερο από κάτι άλλα 700+W; Πως είναι δυνατόν να κοστίζει ένα mercedes περισσότερο από ένα seat; Πως είναι δυνατόν ένα κιλό γαρίδες να κοστίζουν τριπλά από ένα κιλό κιμά; Να συνεχίσουμε να παίζουμε το παιχνίδι των 100 (ηλίθιων) ερωτήσεων; 

 

Κατά τα άλλα προσωπικά δεν πρόκειται να αγοράσω i-phone μέχρι ο ήλιος να μας καταπιεί όλους (εκτός και αν μας προλάβει κάνας μετεωρίτης) για ένα κάρο λόγους αλλά όχι για ηλίθιους λόγους τύπου "κοστίζει σε αυτούς 200 και εμάς μας το δίνουν 900". Οπως είπα, σε δίνω 400 ευρώ επειδή είμαι και χουβαρντάς και να μου φέρεις σε παρακαλώ σε εύλογο χρονικό διάστημα το δικό σου, αντίστοιχα καλό και αξιόπιστο κινητό made by georgepppo.  

πως είναι δυνατόν μια εταιρία με το 17% περίπου της αγοράς να έχει περισσότερα κέρδη απο όλους τους άλλους μαζί ε?

σου κάνω μια ερώτηση όχι απο αυτές που λες εσύ ηλίθιες να δω τι θα απαντήσεις εξυπνάκια.

και μη μου λες μου δίνεις 400 ευρώ και φτιάχτο,δεν έχω εργοστάσια στην κίνα ούτε είμαι κατασκευαστής αλλά βλέπω κινητά όπως το oppo find 7 32gb που έχει τα μισά λεφτά απο το iphone 6 16gb και στα χαρακτηριστικά του ρίχνει στα αφτιά,θες να μου πεις ότι η oppo τα κλέβει τα chipset η μπαίνει μέσα.

μπές λίγο και ψάξε,βάλε το μυαλό να δουλέψει και άστα τα σου δίνω 400 ευρώ και φτιάξε μου Iphone.

by the way δες μια συγκρισούλα τι παίρνεις με τα μισά λεφτά του Iphone 6 και μετά μίλα μου για το πόσο κάνει το hw.

http://www.phonearena.com/phones/compare/OPPO-Find-7,Apple-iPhone-6/phones/8351,8346

και όσο για το mercendes που μου λες σε σχέση με το seat έχω δει 1εκ χιλιομετρα δηλαδή να κάνει γύρο το κοντέρ και το αμάξι δουλεύει ρολόι,επίσης τροφοδοτικό corsair που έχω είναι πολύ καλύτερο απο τα φτηνιάρικα τι πάει να πει? το Iphone μια λεζάντα είναι και τίποτα παραπάνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως είναι δυνατόν μια εταιρία με το 17% περίπου της αγοράς να έχει περισσότερα κέρδη απο όλους τους άλλους μαζί ε?

σου κάνω μια ερώτηση όχι απο αυτές που λες εσύ ηλίθιες να δω τι θα απαντήσεις εξυπνάκια.

και μη μου λες μου δίνεις 400 ευρώ και φτιάχτο,δεν έχω εργοστάσια στην κίνα ούτε είμαι κατασκευαστής αλλά βλέπω κινητά όπως το oppo find 7 32gb που έχει τα μισά λεφτά απο το iphone 6 16gb και στα χαρακτηριστικά του ρίχνει στα αφτιά,θες να μου πεις ότι η oppo τα κλέβει τα chipset η μπαίνει μέσα.

μπές λίγο και ψάξε,βάλε το μυαλό να δουλέψει και άστα τα σου δίνω 400 ευρώ και φτιάξε μου Iphone.

by the way δες μια συγκρισούλα τι παίρνεις με τα μισά λεφτά του Iphone 6 και μετά μίλα μου για το πόσο κάνει το hw.

http://www.phonearena.com/phones/compare/OPPO-Find-7,Apple-iPhone-6/phones/8351,8346

ποτε ειπαμε παιρνει το oppo το nougat ?

γιατι προς το παρον εχει μεινει στην 4, κατι (η την 5,0 για μερικους πιο σχετικους xda custom rom etc)

οπως πχ οι πατεραδες μας που τα παιζουν στα δαχτυλα και εχουν και απλετο χρονο να ασχοληθουν

οι υπολοιποι απλα περιμενουν ΟΤΑ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγκαπούρη, 640 δολαριακια.... Εχουμε ευτυχως αδερφο ναυτικο γιατι στην Ελλαδα πλεον δεν αξιζει ουτε να αναπνεεις.

για ρωτα και τις τιμες απο τις υπολοιπες ναυαρχιδες

ετσι για να εχουμε εικονα βρε παιδι μου

ειπαμε για ολα φταιει ο ελληνας , και το iphone ειναι ακριβοτερο απ  ολα τα αλλα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δηλαδη που εχω ολα τα παραπανω και μου περισσεύουν και 1200 να μη το παρω; Γιατι οχι; Να τα δωσω σε κανα ιδρυμα καλύτερα ε;

Απο την στιγμη που καποιος εχει την οικονομικη ανεση και δεν θα τα στερηθει απο αλλου φυσικα και να το παρει. Καλοριζικο (χωρις ιχνος ειρωνιας) και να το ευχαριστηθει.

 

Αυτο που μαλλον εχετε "παρεξηγησει" μερικοι ειναι το οτι δεν μιλαει η ζηλια προς τον πλουτο (οχι το σκυλι της Disney) εδω μεσα, οσο ο fanboyism εναντια στην Apple. Οι περισσοτεροι που φωναζουν για την τιμη εδω εχουν ριξει χοντρα φραγκα στο brand της προτιμησης τους.

 

Προσωπικα αν και δεν ανηκω στους πολεμιους της Apple, αν μου χαριζαν iphone θα το πουλουσα. Δεν το λεω για να ανοιξω flame. Απλα δεν με ενδιαφερει το οικοσυστημα της.

 

Αλλοι ειναι πιο φανατικοι. Το βλεπετε σε αλλα ποστ Apple vs Android πχ.

 

Αλλα ζηλεια για αδυναμια αποκτησης δεν ειδα. Οποτε μην παρουσιαζετε και εσεις την αποκτηση του Iphone λες και ειναι κανενα ταξικο επιτευμα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα μέρος της τιμής οφείλεται στο ότι το iPhone πλέον έχει πολλά περισσότερα χαρακτηριστικά επάνω που δεν είχε πριν (front facing camera, fingerprint sensor κλπ). Αλλά το μεγαλύτερο θέμα είναι ότι το ευρώ έχει πέσει από το 1.40 στο 1.10.

Τα περισσότερα χαρακτηριστικά δεν εχουν σχέση, εξελιξη ουσιαστικά είναι.

Αυτο που εχει σχεση είναι η ισοτιμία οπως λες, αλλά κ η τιμολογιακη πολιτική της apple στην Ευρώπη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα καλύτερα χαρακτηριστικά δεν έχουν σχέση, τα περισσότερα έχουν. Όταν βάζεις 2-3 κάμερες αντί για μία για παράδειγμα δεν γίνεται να έχεις το ίδιο κόστος παραγωγής. Σίγουρα το κόστος παραγωγής δεν αυξάνεται ανάλογα, αλλά παρά την αύξηση του κέρδους αν συγκρίνεις το πρώτο iPhone με το το iPhone 7 στο τι έχει επάνω (όχι στην ταχύτητα/ χωρητικότητα των εξαρτημάτων που είναι εξέλιξη όπως λες), τότε η τιμή δεν είναι τόσο τραγική.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως είναι δυνατόν μια εταιρία με το 17% περίπου της αγοράς να έχει περισσότερα κέρδη απο όλους τους άλλους μαζί ε?

σου κάνω μια ερώτηση όχι απο αυτές που λες εσύ ηλίθιες να δω τι θα απαντήσεις εξυπνάκια.

και μη μου λες μου δίνεις 400 ευρώ και φτιάχτο,δεν έχω εργοστάσια στην κίνα ούτε είμαι κατασκευαστής αλλά βλέπω κινητά όπως το oppo find 7 32gb που έχει τα μισά λεφτά απο το iphone 6 16gb και στα χαρακτηριστικά του ρίχνει στα αφτιά,θες να μου πεις ότι η oppo τα κλέβει τα chipset η μπαίνει μέσα.

μπές λίγο και ψάξε,βάλε το μυαλό να δουλέψει και άστα τα σου δίνω 400 ευρώ και φτιάξε μου Iphone.

by the way δες μια συγκρισούλα τι παίρνεις με τα μισά λεφτά του Iphone 6 και μετά μίλα μου για το πόσο κάνει το hw.

http://www.phonearena.com/phones/compare/OPPO-Find-7,Apple-iPhone-6/phones/8351,8346

και όσο για το mercendes που μου λες σε σχέση με το seat έχω δει 1εκ χιλιομετρα δηλαδή να κάνει γύρο το κοντέρ και το αμάξι δουλεύει ρολόι,επίσης τροφοδοτικό corsair που έχω είναι πολύ καλύτερο απο τα φτηνιάρικα τι πάει να πει? το Iphone μια λεζάντα είναι και τίποτα παραπάνω.

 

Ισως γιατί η εταιρία αποφάσισε να έχει κέρδος με κάθε πώληση και όχι να έχει χασούρες όπως κάνουν άλλοι; Ισως γιατί -τόσο- θεωρεί ότι αξίζει το προϊόν της και τόσο το κοστολογεί προκειμένου να έχει ένα καλό κέρδος για να καταφέρνει να αποδίδει συνέχεια σε ψηλούς ρυθμούς; 

 

Και τι πάει να πει ότι δεν είσαι κατασκευαστής και δεν έχεις εργοστάσια στην Κίνα; Να πας να βρεις και να φτιάξεις, τώρα, και μάλιστα θέλω και τη συσκευή μου σύντομα στα 300 ευρώ (αλλά εγώ όπως είπα θα σε δώσω 400 επειδή είμαι χουβαρντάς). Αντε τι κάθεσαι; Αφού είναι τόσο εύκολο και θα σου κοστίζει όλο και όλο 200 ευρώ η συσκευή! Αντε, 100 ολόκληρα ευρωπουλάκια θα βγάζεις από κάθε μια! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτήσω και εγώ κάτι τους φίλους της αππλε. Για αυτό το κινητό (7) ποια τιμή θα σας φαινόταν ακριβή. Αν είχε 2 χιλιαρικα? 5? 10? Πάλι θα άξιζε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι οτι όποιος θέλει θα το πάρει εύκολα η δύσκολα.Ασχέτως για ποιούς λόγους.Η μετρητοίς η με δόσεις 2 χρόνια η απο τα κάλαντα η με ληστεία. :D Είτε βγάζει 500€/μήνα η 1000€.Ας χρωστάει σε τράπεζα.Κάποιος μπορεί να έχει στην άκρη κάποια χρήματα γιατί εργάζεται χρόνια.Θα το πάρει κάποιος μόνο και μόνο γιατί του αρέσει και ας είναι τελείως άσχετος.Η κάποιος που είναι σχετικός και γνωρίζει.

 

Αλλος τα δίνει στο αμάξι,άλλος στο σπίτι,άλλος σε διακοπές, άλλος σε τάνες και κόκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρεεεχαα ελληνα να παρεις το καινούργιο iPhone να το δειχνεις στην γκομενα αλλα να της κανεις αναπάντητες επειδη δεν θα εχεις καρτα

Σοβαρα τωρα. Αυτο με τη καρτα και το iphone το λενε εδω και χρονια. Βρες κατι αλλο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο δω το πηγαίναν σπο εκεί το πήγαν ,το ξεπέρασαν το χιλιαρικκι plus.Αλλα αξίζει .δεν είναι κινεζικό κινητό...,απλα στην foxconn τον συναρμολογούν και τα κινεζακια. Πηδάνε απο τα μπαλκόνια για 2,5ευρω την ήμερα 18 ωρες δουλειά την ήμερα.

ΕΓΩ ΚΑΙ 5000 ΝΑ ΤΟ ΒΑΖΑΝ ΘΑ ΤΟ ΕΠΕΡΝΑ ΚΑΙ ΔΑΝΕΙΟ ΘΑ ΕΠΕΡΝΑ.ΣΤΗΝ ΟΥΡΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ....

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...