Προς το περιεχόμενο

Γιατί χρησιμοποιείτε linux ;


Neo5

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά ! 

 

Είμαι φοιτητής πληροφορικής, και αρχίζω και μαθαίνω διάφορα για τα linux, έχοντας

δουλέψει πάνω τους ελάχιστα με εντολές και με assembly λόγω αντίστοιχων μαθημάτων.

 

Τώρα στο σπίτι μου δοκιμάζω σε VMware διάφορα, kali, ubuntu, fedora, mint, για να βλέπω

διαφορές, χρησιμότητες κτλ.

 

Εσείς τώρα που είτε χρησιμοποιείται linux για την δουλειά ή για δική σας προσωπική χρήση,

γιατί τα έχετε ;

 

Αν μπορείτε να μου πείτε τον τρόπο που τα δουλεύετε για το επάγγελμά σας, πως τα χρησιμοποιείται,

ποια είναι η σχέση σας κτλ.

 

Κυρίως ψάχνω εμπειρίες από χρήστες linux, από διάφορες διανομές, όπως επίσης την χρησιμότητα τους στο πεδίο της πληροφορικής, είτε είναι δίκτυα, προγραμματισμός ή οτιδήποτε.

 

Αυτά τα λίγα.... :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 58
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μια ωραίαν πρωίαν σταμάτησε η υποστήριξη του λειτουργικού συστήματος την άδεια χρήσης του οποίου  είχα αγοράσει .

 

Μιας και δεν σήκωνε ο υπολογιστής τα νεότερα λειτουργικά της Μικρομαλακής το γύρισα στο GNU/Linux μιας και δεν ήθελα να πληρώνω  ξανά και ξανά για λειτουργικά και Η/Υ μονο και μόνο για να κάνω σερφάρισμα στο διαδίκτυο , έναν επεξεργαστή κειμένου ή ένα φύλλο υπολογισμών .

 

Κυρίως ubuntu-ειδής διανομές ....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@cannibal

 

Και αν βαρυνει και το λινουξ...γυρνα σε dos :)

 

Παρε καινουργιο μηχανημα..δεν ειναι πιστευτη δικαιολογια αυτο που ειπες :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά ! 

 

Είμαι φοιτητής πληροφορικής, και αρχίζω και μαθαίνω διάφορα για τα linux, έχοντας

 

 

 

Εχω ένα ανιψιό που είναι τελειόφοιτος πληροφορικής στο Πανεπιστήμιο Ηράκλειου.

Παρ ολο που χρησιμοποιεί ubuntu κλπ για development, κι αυτός κάνει το ίδιο λάθος, παρασυρόμενος απο τα Windows. Λοιπόν κάθε φορά που λέει τα Linux, του ρίχνω μια καρπαζιά και του λέω το Linux! Ενικός!  Κι ας μου ρίχνει και μισό κεφάλι.

 

Θα καταλάβεις πολύ γρήγορα οτι αν θέλεις να σηκώσεις οτιδήποτε σε σέρβερ, το linux απλά είναι μονόδρομος. Παθών και μαθών, λόγω δουλειάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ένα ανιψιό που είναι τελειόφοιτος πληροφορικής στο Πανεπιστήμιο Ηράκλειου.

Παρ ολο που χρησιμοποιεί ubuntu κλπ για development, κι αυτός κάνει το ίδιο λάθος, παρασυρόμενος απο τα Windows. Λοιπόν κάθε φορά που λέει τα Linux, του ρίχνω μια καρπαζιά και του λέω το Linux! Ενικός!  Κι ας μου ρίχνει και μισό κεφάλι.

 

Θα καταλάβεις πολύ γρήγορα οτι αν θέλεις να σηκώσεις οτιδήποτε σε σέρβερ, το linux απλά είναι μονόδρομος. Παθών και μαθών, λόγω δουλειάς.

 

Το Λίνουξ λοιπόν.

Όταν λες "σηκώσεις σε σέρβερ" τι εννοείς ; 

Μπορείς να επεκταθείς λίγο ;

Κάποιο παράδειγμα ή αναφορά σε κάποιο πρόγραμμα ίσως ; :D :D 

 

Έχω πολλές απορίες τι να κάνουμε :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ στην δουλειά άρχισα και δεν υπάρχει γυρισμός , τα σκριπτάκια και η κονσόλα σου λύνει τα χέρια στην καθημερινότητα κάτι που λείπει απο τα windows

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα δώσω ένα παράδειγμα, εμπειρικό. Χρησιμοποιούσα μία βιβλιοθήκη γραφικών για μία εφαρμογή c++. Για να βάλω τη βιβλιοθήκη στα Windows, έψαχνα ένα μισάωρο tutorials, επειδή κανένα από αυτά δεν ήταν τελείως σωστό. Στο τέλος, πρέπει να βάλω κάποια αρχεία σε κάποια directories και όλα καλά. Στο linux "sudo apt-get install lib[something]" 20 " υπόθεση. Μιλάμε για άπειρη ευκολία του να τα κάνεις όλα από το bash. Δεν έχεις να ασχοληθείς με το ui του κάθε πικραμένου για να κάνεις install κάτι, απλά λειτουργεί. Επίσης, ταχύτητα και σταθερότητα στα updates, όλα είναι plug n play, μεγαλύτερη ασφάλεια. Τέλος δεν έχεις καμία microsoft στο κεφάλι σου να σου κάνει τα δικά της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα posts 6 και 7 ειναι αυτο που συνηθίζω να λεω "σε μια παραλληλη πραγματικοτητα".

Το GUI λιγοτερο friendly απο την κονσολα... τι αλλο θα διαβασω!

 

Να'στε καλα ρε παιδια, καιρο ειχα να γελασω ετσι αυθορμητα διαβαζοντας κατι στο Internet... :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Realizer Ψήσου να στησουμε ένα σύστημα ο καθένας να δούμε ποιός θα κάνει πιο γρήγορα, αυτός με τους GUI installers σε windows, ή αυτός με την κονσόλα; Καταρχήν μόνο και μόνο με το ψάξιμο στο Google για το κάθε τι, χάθηκε το παιχνίδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε εγώ είμαι καθηγητής Γερμανικών και στο σπίτι έχουμε ένα μεικτό δίκτυο, Windows 10 μηχανήματα, Lubuntu, Android και Debian. Στη δουλειά χρησιμοποιώ στον οικογενειακό σέρβερ το Schooltool για να κρατάω αρχείο των μαθητών μου (παρουσίες, βαθμολογίες, πληροφορίες επικοινωνίας), έχω στήσει ένα Moodle για να φτιάχνω ηλεκτρονικά μαθήματα τοπικά και μετά να τα ανεβάζω στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο για εκπαίδευση εκπαιδευτικών και σε σχολεία ή υπηρεσίες που πάω (παίρνω κατά περιόδους αποσπάσεις σε γραφεία/υπηρεσίες) είτε μετακινώ κάποιον δικό μου σταθερό είτε στήνω μηχανήματα που θα τα πετούσαν με διάφορες lightweight διανομές και σε διάφορους ρόλους (workstations, media servers, access points).

 

ΔΕΝ είμαι linux-only όμως, αν και θα το ήθελα πάρα πολύ! Ο file server μου στο σπίτι έχει τα πολυμέσα της οικογένειας, ταινίες, torrents, μοιράζει τηλεοπτικό σήμα με το tvheadend και κάρτες τηλεόρασης. Στα Windows 10 τρέχω λογισμικό για να φτιάχνω διαδραστικές ασκήσεις με το Articulate Engage ή να επεξεργάζομαι βιντεάκια με το Camtasia. Ξέρω ότι υπάρχουν εξίσου καλά προγράμματα και στο λίνουξ, αλλά είμαι εξοικειωμένος και τελειώνω κάποια πράγματα πιο γρήγορα.

 

Αυτή τη στιγμή φτιάχνω έναν AMD Athlon 64 X2 939 του 2007 με 3GB Ram και σκληρό 250GB και μια PCIe 1GB με Lubuntu γεμάτο με παιχνίδια, ταινίες και μουσική για να πηγαίνουμε κάνα ΣΚ- κομμένη η Αράχοβα λόγω κρίσης :-P ... Τζάκι, πανσετούλα και πατάτα στο αλουμινόχαρτο, σπιτικό κρασί και καλή παρέα για ταινίες-μουσική και κόντρες στο supertuxkart!

 

Θα μπορούσα να συνδέσω και το λαπιτόπι στην τηλεόραση, αλλά είχα ρετάλια και είπα να τα αξιοποιήσω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα posts 6 και 7 ειναι αυτο που συνηθίζω να λεω "σε μια παραλληλη πραγματικοτητα".

Το GUI λιγοτερο friendly απο την κονσολα... τι αλλο θα διαβασω!

 

Να'στε καλα ρε παιδια, καιρο ειχα να γελασω ετσι αυθορμητα διαβαζοντας κατι στο Internet... :P

 

Μου άρεσε αυτό "παράλληλη πραγματικότητα".

Υπάρχουν πράγματα που γίνονται πιο εύκολα με την κονσόλα.

Ένα αγαπημένο μου παράδειγμα..

#find . -mtime -60 -name '*.txt' -exec sed -i.bak 's/harris/xaris/g' {} \;

 

Θα ψάξει τον υποκατάλογο που βρίσκεσαι για αρχεία που αλλάχτηκαν τις τελευταίες 60 ημέρες, με κατάληξη .txt, θα αντικαταστήσει τη λέξη harris με xaris σε όλες και θα κάνει και ένα backup σε κάθε αρχείο με κατάληξη .bak.

Πως το κάνεις σε windows είπαμε;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου άρεσε αυτό "παράλληλη πραγματικότητα".

Υπάρχουν πράγματα που γίνονται πιο εύκολα με την κονσόλα.

Ένα αγαπημένο μου παράδειγμα..

#find . -mtime -60 -name '*.txt' -exec sed -i.bak 's/harris/xaris/g' {} \;

 

Θα ψάξει τον υποκατάλογο που βρίσκεσαι για αρχεία που αλλάχτηκαν τις τελευταίες 60 ημέρες, με κατάληξη .txt, θα αντικαταστήσει τη λέξη harris με xaris σε όλες και θα κάνει και ένα backup σε κάθε αρχείο με κατάληξη .bak.

Πως το κάνεις σε windows είπαμε;

 

Ετσι -> http://ss64.com/ps/ :)

 

Παλιωσε η καραμελα με το bash ...υπαρχουν console-scripting-languages και στα παραθυρα..δεν εκατσα να συγκρινω ποιο ειναι το καλυτερο..αλλα αν καποιος θελει να νοιωσει γκουρου μεσω της κονσολας...πλεον μπορει και με τα windows :)

 

Ενα ακομα linux vs windows κατεληξε και αυτο το θρεντ :)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ θα θελα να μαθω πως γινεται στα windows να συγχωνευσει καποιος bytes μαλλον το πρωτο γινεται 2 η και περισσοτερα αρχεια σε ενα αλλο και με το καταλληλο bash script να τα διαχωριζει με tail head

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ θα θελα να μαθω πως γινεται στα windows να συγχωνευσει καποιος bytes μαλλον το πρωτο γινεται 2 η και περισσοτερα αρχεια σε ενα αλλο και με το καταλληλο bash script να τα διαχωριζει με tail head

 

Πολυ θα ηθελα να μαθω αν υπαρχει image editing προγραμμα στο λινουξ..οπου να δουλευει η "πιεση" στο πενακι που χρησιμοποιω.

 

Ουπς , δεν υπαρχει :) (μην τρεξετε να πειτε gimp...δεν παιζει...)..oυτε να τρεξετε να βρειτε καποιο υποδυεστερο...

 

Η αντιπαραθεση δεν βγαζει καπου...το χουμε πει χιλιαδες φορες..σε καποια πραγματα ειναι καλο το λινουξ , σε καποια τα windows..

Περι ορεξεως....(=περι εργασιας δηλ...)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...