Προς το περιεχόμενο

iPhone 7 με νέο φινίρισμα, χωρίς θύρα ακουστικών, ανανεωμένη κάμερα, και με αντοχή στο νερό


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από 6 plus θα πάω σε 7 απλό γιατί δεν με βόλεψε το μεγάλο  1,5  χρόνο που το είχα ειδικά αν έπρεπε να το έχω σε τσέπη κλπ ... Τα specs που χάνω  δεν με νοιάζουν και ιδιαίτερα μιας και δεν βγάζω ιδιαίτερα πολλές εικόνες με το κινητό ... Και από θέμα Ram πιστεύω ότι το extra 1 GB το έχουν στο μεγάλο για την διαχείριση της διπλής κάμερας πιο πολύ παρά για τα υπόλοιπα ...

 

Σαν μέγεθος θα μου φανεί πάλι διαφορά , αλλά μιας και πούλησα ήδη το 6ρι που μου έκανε αντικατάσταση η Cosmote για το γνωστό πλέον κόλλημα του touch τώρα είμαι με ένα 5ρι ... Άρα θα είναι ομαλή μετάβαση ;) 

Aπο το plus στο 5 αστείο για λίγες μέρες ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αν το 7 είχε την ίδια αυτονομία με το 7plus, θα το έπαιρνα με κλειστά τα μάτια μιας και το 7 έχει το ιδανικό μέγεθος για τα γούστα μου! Δυστυχώς όμως η apple δεν μου κάνει τη χάρη, προσθέτει και έξτρα καλούδια στην κάμερα του plus και τελικά δεν μου αφήνει άλλη επιλογή... :)

 

Η αυτονομία είναι ένα συν του 7 Plus. Από την άλλη η διπλή κάμερα δεν μου αρέσει σχεδιαστικά και η οθόνη του 7 Plus είναι απαγορευτική για μένα, όταν δε μπορώ να δουλέψω το 6 που έχω με το ένα χέρι ούτε μετά από 1,5 χρόνο. Δε το συνηθίζεις και τόσο εύκολα όσο λένε οι fans των phablets.

 

Οπότε για εμένα θα ήταν μονόδρομος το 7 "σκέτο", δε θα ήθελα ένα τεράστιο κινητό με εμφάνιση ρομπότ.

 

Ρε συ παρα ειναι μεγαλο κ ενταξει εσεις εχετε και χερουκλες. Εμενα το πλας δε θα χωραει καν σε τσαντακια. Απ την αλλη βεβαια μου τη δινει να χασω τη διαφορα στα specs. Η μεγαλυτερη οθονη δε με νοιαζει αφου εχω το ταμπλετ αλλα η καμερα (κυριως) και η ραμ με βαζουν σε διλημμα.

 

Η κάμερα (και η αυτονομία) είναι στα υπέρ του 7 Plus. Η RAM από την άλλη, όχι και τόσο, καθώς την έχει ανάγκη λόγω της διπλής κάμερας και της μεγαλύτερης ανάλυσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρότι έχω μεγάλα χέρια, θα μου είναι δύσκολο να συνηθίσω το Plus χώρια ότι δεν θα χωράει στην τσέπη, ειδικά από τη στιγμή που κάνω upgrade από 5S. Μάλλον έφυγα για 128 ή 256GB απλό. Από την στιγμή που ο A10 θα είναι ίδιος και στα δύο μοντέλα, δεν με απασχολεί.

Καλα εσυ κανεις megalo  αλμα απο το 5s .θα δεις τεραστια διαφορα.

256 gb   γιατι ? Τραβας τοσο πολυ video ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αν το 7 είχε την ίδια αυτονομία με το 7plus, θα το έπαιρνα με κλειστά τα μάτια μιας και το 7 έχει το ιδανικό μέγεθος για τα γούστα μου! Δυστυχώς όμως η apple δεν μου κάνει τη χάρη, προσθέτει και έξτρα καλούδια στην κάμερα του plus και τελικά δεν μου αφήνει άλλη επιλογή... :)

 

Δεν το λες και ιδανικό το μέγεθος με 4.7" οθόνη...φτάνει δεν φτάνει ο αντίχειρας στο πάνω μέρος της οθόνης (για να θυμηθούμε και επικές δηλώσεις του παρελθόντος) το 7 plus είναι μονόδρομος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κάμερα (και η αυτονομία) είναι στα υπέρ του 7 Plus. Η RAM από την άλλη, όχι και τόσο, καθώς την έχει ανάγκη λόγω της διπλής κάμερας και της μεγαλύτερης ανάλυσης.

 

Δεν άλλαξε ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ σε σχέση με τις περσινές και τις προπέρσινες αναλύσεις στα iphone. Τα 6/6 plus ξεκίνησαν με 1GB RAM, πήγαν πέρυσι στα 2GB με το 6/ 6s plus (παρόλο που δεν τα χρειάζεται το ios :) ) και φέτος βλέπουμε το 7 plus στα 3GB. 

 

Το 7 plus πιστεύω είναι το πιο "ευνοημένο" plus στην ιστορία των iphone και όπως είναι προφανές η έξτρα ram δεν θα βοηθάει μόνο στην κάμερα (όταν την ενεργοποιείς), αλλά και στην συνολική απόδοση του κινητού στην καθημερινότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα εσυ κανεις megalo  αλμα απο το 5s .θα δεις τεραστια διαφορα.

256 gb   γιατι ? Τραβας τοσο πολυ video ?

 

Κυρίως για future proof. Είχα πάρει 32GB υποτίθεται για να μου κρατήσουν και στον 1.5 χρόνο είχα ήδη αρχίσει να σβήνω. Γενικά θέλω αρκετά apps + music/ video library οπότε το ψήνω για τα 256GB.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν άλλαξε ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ σε σχέση με τις περσινές και τις προπέρσινες αναλύσεις στα iphone. Τα 6/6 plus ξεκίνησαν με 1GB RAM, πήγαν πέρυσι στα 2GB με το 6/ 6s plus (παρόλο που δεν τα χρειάζεται το ios :) ) και φέτος βλέπουμε το 7 plus στα 3GB. 

 

Το 7 plus πιστεύω είναι το πιο "ευνοημένο" plus στην ιστορία των iphone και όπως είναι προφανές η έξτρα ram δεν θα βοηθάει μόνο στην κάμερα (όταν την ενεργοποιείς), αλλά και στην συνολική απόδοση του κινητού στην καθημερινότητα.

 

Είχα την αίσθηση ότι και τα παλιότερα 'Plus' μοντέλα είχαν παραπάνω RAM από τα 4,7". I stand corrected.

 

Εννοείται πως και το iOS χρειάζεται παραπάνω μνήμη όσο περνάει ο καιρός. Βάλε το ένα, βάλε το άλλο, να σου που φτάνουμε και στα 2GB στο βασικό μοντέλο. Δεν είναι βέβαια Android, που τα 2GB θεωρούνται "το ελάχιστο απαιτούμενο" απλά για να μη σου σπάει τα νεύρα, αλλά δεν είμαστε επίσης και στην εποχή του 3GS, που πήγαινε σφαίρα με 256MB.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια νταξ σεβομαι την apple έχει προσεγμενα προιοντα αλλα θα την πω την κακια μου: κινητο 789€ (το iphone 7 32gb) με ανάλυση 1344x750 pixels??? 

Δεξι κλικ στην επιφανεια εργασιας->ιδιοτητες οθονης-> αναλυση ..τι γραφει? Οταν αυτο γινει μεγαλυτερο απο την αναλυση του κινητου σου τοτε να σκεφτεσαι για μεγαλυτερες αναλυσεις και στο κινητο που κανει 1/100 απο οτι κανεις στο pc καθε μερα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεξι κλικ στην επιφανεια εργασιας->ιδιοτητες οθονης-> αναλυση ..τι γραφει? Οταν αυτο γινει μεγαλυτερο απο την αναλυση του κινητου σου τοτε να σκεφτεσαι για μεγαλυτερες αναλυσεις και στο κινητο που κανει 1/100 απο οτι κανεις στο pc καθε μερα...

Την αναλυση του plus γραφει, δεν θα με χαλαγε και μεγαλυτερη. Δεν εγραψα το σχολιο κακοπροαιρετα ουτε εχω κεφι για λογομαχια, μια χαρα δουλεια κανεις και με αυτη την αναλυση αλλα οκ νομιζω εν ετη 2016 μπορουσαν να το δουν λιγο.. Προφανως θα το δουν στις επομενες εκδοσεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...