Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με router ΟΤΕ SpeedPort 2i


PROZACTv

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν δεν αναγράφονται τότε μπορείς να δοκιμάσεις τα στοιχεία [email protected] και Pass otenet που έχουν μερικά ρουτερ η να καλέσεις το 13888 (0,19€/ κλήση, ανεξάρτητα από την διάρκεια της) και να ζητήσεις τα στοιχεία σου.

το έλεγξα στο ρουτερ και όντως αυτά είναι [email protected] και pass otenet... σύνδεσα τα 2 ρουτερς που έχω αλλά δεν βγάζουν getaway οπότε δεν μπορώ να μπω για να κάνω το setup αν μπορείς στείλε ένα pm να μου πεις το πως...!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Λοιπόν η διευθύνσεις είναι

ZXHN H108L 192.168.1.1 Username: user Password: κενό

ZXHN H108N 192.168.2.1 Username: admin Password: admin

ανέβασε στατιστικά και με αυτά τα ρουτερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν η διευθύνσεις είναι

ZXHN H108L 192.168.1.1 Username: user Password: κενό

ZXHN H108N 192.168.2.1 Username: admin Password: admin

ανέβασε στατιστικά και με αυτά τα ρουτερ

όταν τα συνδέω στο pc δεν έχει ίντερνετ...πως να μπω στα getaway τους??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν τα συνδέω στο pc δεν έχει ίντερνετ...πως να μπω στα getaway τους??

Τι άλλο θα ακούσω εδώ μέσα;;

Τόσο δύσκολο είναι να δοκιμάσεις να μπεις στο μόντεμ; συγχρονισμό κάνει με την γραμμή σου άσχετα αν έχεις ίντερνετ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι άλλο θα ακούσω εδώ μέσα;;

Τόσο δύσκολο είναι να δοκιμάσεις να μπεις στο μόντεμ; συγχρονισμό κάνει με την γραμμή σου άσχετα αν έχεις ίντερνετ.

Και όμως δεν μπαίνει σύνδεσα το router της forthnet και μόλις άνοιξα το browser με πήγε στο forthnet.gr στην κατηγορία με την nova δεν μπαίνει στο 192.168.1.1 βγάζει ότι δεν έχει ίντερνετ...και με το router της hol δεν μπαίνει στο 192.168.2.1 πάλι λέει ότι δεν έχει ίντερνετ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ανέβασε μια φωτογραφία με αυτό που σου βγάζει;; εσύ προσπαθείς να μας τρελάνεις. Είναι πότε δυνατόν να μην μπαίνει στο Ρούτερ;; πως θα το σεταρεις;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ανέβασε μια φωτογραφία με αυτό που σου βγάζει;; εσύ προσπαθείς να μας τρελάνεις. Είναι πότε δυνατόν να μην μπαίνει στο Ρούτερ;; πως θα το σεταρεις;;

θα ανεβάσω εδώ αύριο φωτογραφίες για να δεις ότι δεν μπαίνουν τα ρουτερς στα gateaway τους και στο cmd πατάω ipconfig και δεν βγάζει την ip 192.168.1.1 βγάζει μόνο αυτό(255.255.255.0.0)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2r76ctt.jpg

έχω 2 ρουτερ από forthnet και hol τα δοκίμασα και δεν δούλεψαν καθόλου...και πάντα είμαι συνδεμένος μα καλώδιο στο pc!!

το fast path το έβγαλα γιατί δημιουργούσε άλλα θέματα πριν από αυτό αν το ξανά βάλω θα βγάλει τα ίδια...

α.σε βλεπω με Fast path παντως τωρα.τα ρουτερ απο τους αλλους παροχους δεν γινεται να μην παιξουν.απλα αντιθετα με του οτε θα πρεπει να βαλεις εσυχειροκινητα τα Username/password της συνδεσης σου.για 23 attenuation ναι θα μπορουσες και καλυτερα αλλα δεν ειναι τοσο χαλια για 9 margin και Fast.

όταν πήρα τηλέφωνο στην ΟΤΕ τους είπα για το χαμηλό download speed και upload speed και μου λένε έχετε fast path και αυτό σας κατεβάζει την ταχύτητα και είπα τότε να το βγάλουμε αν είναι να έχω τέτοιο θέμα και με είπανε οκ θα το βγάλουμε....τώρα εσύ πως το είδες δεν ξέρω...Και έχω άλλα ρουτερ από HOL & FORTHNET και δεν λειτούργησαν....

το γραφει στην σελιδα με τα στατιστικα οτι εισαι Fast.μαλλον δεν στο εβαλαν.αν θες καλο ping πας σε fast path αλλα θα εχεις πιο μικρο συγχρονισμο.

 

Καλησπέρα. Θεωρητικά θα έπρεπε να είχες περίπου 18mbps, άλλα επειδή αυτό είναι στη θεωρία, με 8 SNR θα έπρεπε να είχες περίπου 16-17mbps αν όχι και παραπάνω, γνώμη μου είναι πριν ξανά δηλώσεις βλάβη, για να είσαι σίγουρος ότι το πρόβλημα δεν είναι από τι δική σου πλευρά, αποσύνδεσε όλες της συσκευές από της πρίζες τηλεφώνου και σύνδεσε μόνο το ρουτερ χωρίς φιλτρα και splitter στη πρώτη γραμμή του σπιτιού, Αν έχεις και άλλο ρουτερ δοκίμασε το άλλα για να λειτουργήσει θα πρέπει να έχεις κωδικούς του λογαριασμού σου.

 

Παντα προσοχη αν καποιος εχει συναγερμο διοτι θελει φιλτρο.

έχω κάνει πακέτο που να μην έχω σταθερό οπότε έχω μόνο ίντερνετ δεν έχω κανένα splitter η φίλτρα είναι κατευθείαν συνδεδεμένο από την πρίζα τηλεφωνίας στο ρουτερ και από το ρουτερ με καλώδιο στο pc μέσα στο σπίτι δεν είναι τίποτα άλλο συνδεδεμένο επάνω στην πρίζα τηλεφωνίας! Και έχω δοκιμάσει 2 ρουτερ από χολ και φορθνετ και δεν δουλεύουν καν..!!

οπως εγραψα δεν γινεται να μην δουλευουν.επισης η πριζα να μην εχει το λογοτυπο του οτε πανω.

ναι αριθμό έχω εννοείται απλός δεν έχω πακέτο με σταθερά...τα άλλα ρουτερ απλός τα σύνδεσα στο ρεύμα τα έδωσα ίντερνετ από την τηλεφωνική γραμμή αυτό μόνο έκανα δεν γνωρίζω τι άλλο πρέπει να κάνω...για αυτό ζητάω βοήθεια..

αλλο να μην εχεις πακετα με σταθερα αλλο να μην εχεις βαλει πανω τηλεφωνο.

Αν δεν αναγράφονται τότε μπορεις να δοκιμάσεις τα στοιχεία [email protected] και Pass otenet που έχουν μερικά ρουτερ η να καλέσεις το 13888 (0,19€/ κλήση, ανεξάρτητα από την διάρκεια της) και να ζητήσεις τα στοιχεία σου.

to [email protected] δεν θα σε βαλει στο ιντερνετ.θα παρει ip αλλα ειναι μονο για να ανοιξεις το site my.otenet.gr για να κανεις το Registration.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α.σε βλεπω με Fast path παντως τωρα.τα ρουτερ απο τους αλλους παροχους δεν γινεται να μην παιξουν.απλα αντιθετα με του οτε θα πρεπει να βαλεις εσυχειροκινητα τα Username/password της συνδεσης σου.για 23 attenuation ναι θα μπορουσες και καλυτερα αλλα δεν ειναι τοσο χαλια για 9 margin και Fast.

 

το γραφει στην σελιδα με τα στατιστικα οτι εισαι Fast.μαλλον δεν στο εβαλαν.αν θες καλο ping πας σε fast path αλλα θα εχεις πιο μικρο συγχρονισμο.

 

 

Παντα προσοχη αν καποιος εχει συναγερμο διοτι θελει φιλτρο.

οπως εγραψα δεν γινεται να μην δουλευουν.επισης η πριζα να μην εχει το λογοτυπο του οτε πανω.

 

αλλο να μην εχεις πακετα με σταθερα αλλο να μην εχεις βαλει πανω τηλεφωνο.

 

to [email protected] δεν θα σε βαλει στο ιντερνετ.θα παρει ip αλλα ειναι μονο για να ανοιξεις το site my.otenet.gr για να κανεις το Registration.

Έχω δει ρουτερ (entry 2i) το οποίο είχε αυτά τα στοιχεία και εμπενε κανονικά παντού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα ανεβάσω εδώ αύριο φωτογραφίες για να δεις ότι δεν μπαίνουν τα ρουτερς στα gateaway τους και στο cmd πατάω ipconfig και δεν βγάζει την ip 192.168.1.1 βγάζει μόνο αυτό(255.255.255.0.0)

κανε Hard reset στο ρουτερ.στο tcp ip Θα εχεις αυτοματες Ip/dns>θα δεις τι Ip παιρνεις εκει και θα μπεις με την gateway που αναφερει.εναλλακτικα μπορεις να μπεις wireless και απο κινητο.αλλα δες τι gateway εχει και κανε Hard reset.

Έχω δει ρουτερ (entry 2i) το οποίο είχε αυτά τα στοιχεία και εμπενε κανονικά παντού.

συνηθως εχει τα [email protected] για να συνδεθει οσο ξερω στο tr069 και απο εκει μετα να τραβηξει τα κανονικα στοιχεια της συνδεσεις.κατι αντιστοιχο κανει και η Forthnet.το ρουτερ εχει μεσα στοιεια [email protected] κατι τετοιο και μολις συνδεθει στο tr069 περναει τα σωστα του χρηστη.ειναι για αυτοματο configure.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ρουτερ της forthnet δούλεψε το μόνο που είδα σε διαφορά με το speedport 2i το ping από 13 πήγε 21 και όλα τα άλλα είναι ακριβώς ίδια το download speed 8.50 και το upload speed 0.67 και όταν μια συσκευή συνδέετε στο wifi το ping από (ingame 60) πετάγεται στα 200-300-400...Το hol δεν λέει να συνδεθεί με τίποτα...άρα προτείνετε μου ένα καλό ρουτερ που να μην έχω τέτοια προβλήματα η και να καλυτερέψει το ίντερνετ μου και να γλιτώσω από τα "μανισια" ρουτερ μέχρι 60-70 (αν έχετε να προτείνετε και ποιο φτηνώ!!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...