Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με router ΟΤΕ SpeedPort 2i


PROZACTv

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και από εμένα :) Έχω ένα πρόβλημα εδώ και 6 μήνες και ακόμα να λυθεί από τον κύριο ΟΤΕ και δεν αντέχετε άλλο αυτό το πράγμα...Λοιπόν έχω συνδέσει 24αρα adsl και θέλω την βοήθεια σας, και ποιο πολύ απευθύνομε σε αυτούς και ασχολούνται και λίγο με τα routers και ξέρουνε 2-3 πράγματα παραπάνω....Όταν πρώτο έκανα την συνδέσει στην ΟΤΕ είχα ένα παλιό router με μια κεραία (router της ΟΤΕ) δεν θυμάμαι το name του router λοιπόν και έπιανα 30ping 11.15down και 0.83up (http://www.speedtest.net/my-result/5346933315) αλλά είχε υπερβολικές αποσυνδέσεις το ανέφερα στην ΟΤΕ και με είπε να πάω να παραλάβω το καινούργιο ROUTER το SpeedPort 2i και εδώ είναι που ξεκινούν όλα.........το download speed μου έπεσα στα 8.60 το upload speed στα 0.60 και το ping στα ύψη...Αν συνδεθεί μια συσκευή στο Wifi(έχω αλλάξει κωδικούς) το ping ξεπερνάει και τα 1000 (χωρίς υπερβολές http://www.speedtest.net/my-result/5371567576 ) και αυτά γίνονται πάντα όπως και αυτή την στιγμή που ανοίγω αυτό το θέμα. Λοιπών το έχω αναφέρει αυτό το θέμα στην ΟΤΕ και μέχρι τώρα έχω αλλάξει 2 ολοκαινουργια SpeedPort 2i και συνεχίζει να κάνει τα ίδια χωρίς κανένα έλεος....HELP ME!!! (Αν θέλετε προτείνετε και κάποιο καλό router για να γλιτώσω αυτές της βλακείες....μέχρι και 80 ευρό δίνω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Άνοιξε έναν browser (firefox, chrome, IE) κλπ και στη γραμμή διεύθυνσης γράψε 192.168.1.1, στο πεδίο Username γράψε admin και το password το έχει γραμμένο κάτω από το router, στο μενού που θα ανοίξει πάτα internet και μετά DSL Link Information και πόσταρε τα στατιστικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλλον σου εχουνε κανει αλλαγη στο interleved και πρεπει να ζητησεισ να σε πανε στο fast path , παρε το 13888 και ζητα την αλλαγη και μετα βλεπεις πως παει. 

Δεν δικαιολογειται ομως αυτη η ταχυτητα απο 11,6  στα  2,79 ! τραγικο , δηλωσε το βλαβη θα ερθει ο τεχνικος σπιτι και θα ελενξει να δει γιατι γινεται αυτο! 

γενικα και εχω ειχα θεματα με εναλλαγες στις ταχυτητα! και τελικα δηλωσα βλαβη! μετα μου εκοψαν το τηλεφωνο κα το ιντερνετ και ητανε προβλημα του οτε και το επιλυσαν!

πρωτα ζητα την αλλαγη και αστην να ολοκληρωθει  ! και μολις ολοκληρωθει δες τι ποιανεις και αμα δεν σε καλυπτε δηλωσε βλαβη, αν το κανεις αναποδα θα σου φαει περισσοτερο χρονο διοτι πρωτα θα πρεπει να κλεισει η βλαβη και μετα! η αλλαγη! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εχεις αλλο ρουτερ ή μπορεις να δανειστεις κανα ρουτερ απο κανα φιλο θα ειναι μια καλη δοκιμη.επισης μην εισαι ασυρματα αλλα με καλωδιο ethernet μηπως για καποιο λογο ειναι θεμα του ασυρματου.μπορει με αλλαγη καναλιου ή αλλαγη channel width να φτιαξει αλλα για αρχη δοκιμασε καλωδιο.


και αν μπορεις στατιστικα γραμμης με το νεο ρουτερ και με το παλιο αν το εχεις .οπως πες μας αν εχεις το παλιο αν εχεις τα ιδια προβληματα ή οχι με το Ping

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Άνοιξε έναν browser (firefox, chrome, IE) κλπ και στη γραμμή διεύθυνσης γράψε 192.168.1.1, στο πεδίο Username γράψε admin και το password το έχει γραμμένο κάτω από το router, στο μενού που θα ανοίξει πάτα internet και μετά DSL Link Information και πόσταρε τα στατιστικά.

2r76ctt.jpg

αν εχεις αλλο ρουτερ ή μπορεις να δανειστεις κανα ρουτερ απο κανα φιλο θα ειναι μια καλη δοκιμη.επισης μην εισαι ασυρματα αλλα με καλωδιο ethernet μηπως για καποιο λογο ειναι θεμα του ασυρματου.μπορει με αλλαγη καναλιου ή αλλαγη channel width να φτιαξει αλλα για αρχη δοκιμασε καλωδιο.

και αν μπορεις στατιστικα γραμμης με το νεο ρουτερ και με το παλιο αν το εχεις .οπως πες μας αν εχεις το παλιο αν εχεις τα ιδια προβληματα ή οχι με το Ping

έχω 2 ρουτερ από forthnet και hol τα δοκίμασα και δεν δούλεψαν καθόλου...και πάντα είμαι συνδεμένος μα καλώδιο στο pc!!

μαλλον σου εχουνε κανει αλλαγη στο interleved και πρεπει να ζητησεισ να σε πανε στο fast path , παρε το 13888 και ζητα την αλλαγη και μετα βλεπεις πως παει. 

Δεν δικαιολογειται ομως αυτη η ταχυτητα απο 11,6  στα  2,79 ! τραγικο , δηλωσε το βλαβη θα ερθει ο τεχνικος σπιτι και θα ελενξει να δει γιατι γινεται αυτο! 

γενικα και εχω ειχα θεματα με εναλλαγες στις ταχυτητα! και τελικα δηλωσα βλαβη! μετα μου εκοψαν το τηλεφωνο κα το ιντερνετ και ητανε προβλημα του οτε και το επιλυσαν!

πρωτα ζητα την αλλαγη και αστην να ολοκληρωθει  ! και μολις ολοκληρωθει δες τι ποιανεις και αμα δεν σε καλυπτε δηλωσε βλαβη, αν το κανεις αναποδα θα σου φαει περισσοτερο χρονο διοτι πρωτα θα πρεπει να κλεισει η βλαβη και μετα! η αλλαγη! 

το fast path το έβγαλα γιατί δημιουργούσε άλλα θέματα πριν από αυτό αν το ξανά βάλω θα βγάλει τα ίδια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά την βλέπω την γραμμή σου, εγώ βλέπω ότι είσαι σε fast path ακόμα γιατί λες ότι το έβγαλες, δοκίμασε και με άλλο ρουτερ αν έχεις να δεις πως πάει η γραμμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά την βλέπω την γραμμή σου, εγώ βλέπω ότι είσαι σε fast path ακόμα γιατί λες ότι το έβγαλες, δοκίμασε και με άλλο ρουτερ αν έχεις να δεις πως πάει η γραμμή.

όταν πήρα τηλέφωνο στην ΟΤΕ τους είπα για το χαμηλό download speed και upload speed και μου λένε έχετε fast path και αυτό σας κατεβάζει την ταχύτητα και είπα τότε να το βγάλουμε αν είναι να έχω τέτοιο θέμα και με είπανε οκ θα το βγάλουμε....τώρα εσύ πως το είδες δεν ξέρω...Και έχω άλλα ρουτερ από HOL & FORTHNET και δεν λειτούργησαν....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Θεωρητικά θα έπρεπε να είχες περίπου 18mbps, άλλα επειδή αυτό είναι στη θεωρία, με 8 SNR θα έπρεπε να είχες περίπου 16-17mbps αν όχι και παραπάνω, γνώμη μου είναι πριν ξανά δηλώσεις βλάβη, για να είσαι σίγουρος ότι το πρόβλημα δεν είναι από τι δική σου πλευρά, αποσύνδεσε όλες της συσκευές από της πρίζες τηλεφώνου και σύνδεσε μόνο το ρουτερ χωρίς φιλτρα και splitter στη πρώτη γραμμή του σπιτιού, Αν έχεις και άλλο ρουτερ δοκίμασε το άλλα για να λειτουργήσει θα πρέπει να έχεις κωδικούς του λογαριασμού σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Θεωρητικά θα έπρεπε να είχες περίπου 18mbps, άλλα επειδή αυτό είναι στη θεωρία, με 8 SNR θα έπρεπε να είχες περίπου 16-17mbps αν όχι και παραπάνω, γνώμη μου είναι πριν ξανά δηλώσεις βλάβη, για να είσαι σίγουρος ότι το πρόβλημα δεν είναι από τι δική σου πλευρά, αποσύνδεσε όλες της συσκευές από της πρίζες τηλεφώνου και σύνδεσε μόνο το ρουτερ χωρίς φιλτρα και splitter στη πρώτη γραμμή του σπιτιού, Αν έχεις και άλλο ρουτερ δοκίμασε το άλλα για να λειτουργήσει θα πρέπει να έχεις κωδικούς του λογαριασμού σου.

έχω κάνει πακέτο που να μην έχω σταθερό οπότε έχω μόνο ίντερνετ δεν έχω κανένα splitter η φίλτρα είναι κατευθείαν συνδεδεμένο από την πρίζα τηλεφωνίας στο ρουτερ και από το ρουτερ με καλώδιο στο pc μέσα στο σπίτι δεν είναι τίποτα άλλο συνδεδεμένο επάνω στην πρίζα τηλεφωνίας! Και έχω δοκιμάσει 2 ρουτερ από χολ και φορθνετ και δεν δουλεύουν καν..!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίντερνετ χωρίς τηλέφωνο δεν νομίζω να δίνει ο ΟΤΕ σίγουρα έχεις και νούμερο.

Τα άλλα μόντεμ που δοκίμασες τι πρόβλημα έχουν τα σεταρισες σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίντερνετ χωρίς τηλέφωνο δεν νομίζω να δίνει ο ΟΤΕ σίγουρα έχεις και νούμερο.

Τα άλλα μόντεμ που δοκίμασες τι πρόβλημα έχουν τα σεταρισες σωστά.

ναι αριθμό έχω εννοείται απλός δεν έχω πακέτο με σταθερά...τα άλλα ρουτερ απλός τα σύνδεσα στο ρεύμα τα έδωσα ίντερνετ από την τηλεφωνική γραμμή αυτό μόνο έκανα δεν γνωρίζω τι άλλο πρέπει να κάνω...για αυτό ζητάω βοήθεια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να δουλέψουν τα άλλα router, πρέπει να έχουν το όνομα χρήστη και τον κωδικό της σύνδεσης που έχεις στην Cosmote.

Λογικά είναι γραμμένα στο χαρτιά που υπέγραψες για την σύνδεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν αναγράφονται τότε μπορεις να δοκιμάσεις τα στοιχεία [email protected] και Pass otenet που έχουν μερικά ρουτερ η να καλέσεις το 13888 (0,19€/ κλήση, ανεξάρτητα από την διάρκεια της) και να ζητήσεις τα στοιχεία σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...