Προς το περιεχόμενο

Palit Super Jetstream GTX 1060


Heatspreader

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστώ παιδιά.

 

Εννοείς τα Minimum Framerates με αφορμή αυτό που είπα για Gaming στα 144Hz;

 

Nαι τις ελάχιστες επιδόσεις αλλά αυτές θα είναι ίδιες ότι vsync και να έχεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτό που πουστάρεις, είναι τελείως άσχετο με αυτό που έβαλα εγώ.

Αυτό που έβαλες εσύ , αναφέρεται σε ανάλυση 1440p , vga GTX 970 (υποδεέστερη από 1060 & 980ti)

και σε επεξεργαστές haswell.

 

Η 1060 σε οποιοδήποτε skylake (από 6400 και πάνω) και σε ανάλυση 1920Χ1080 , θα ανεβάσει επιδόσεις +30%

από αυτές που έχει ο φίλος με τον ... 8320.

 

 

εγω παντως παρατηρω απο το δικο μου συστημα οτι ο 6400 ειναι μαλλον οριακος για την 1060. Στο tomb raider παει 70-80% η χρηση του οποτε σε καποια πολυ cpu intensive παιχνιδια ισως και οριακα να ριξει λιγο μπουκαλι. Φανταζομαι οτι για 1070 και 1080 θα χρειαζεται 6600Κ ή ακομα καλυτερα i7 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παντως παρατηρω απο το δικο μου συστημα οτι ο 6400 ειναι μαλλον οριακος για την 1060. Στο tomb raider παει 70-80% η χρηση του οποτε σε καποια πολυ cpu intensive παιχνιδια ισως και οριακα να ριξει λιγο μπουκαλι. Φανταζομαι οτι για 1070 και 1080 θα χρειαζεται 6600Κ ή ακομα καλυτερα i7 

Ισχύει. Γιατί δεν έδωσες ένα 20αρικο κι εσύ να πάρεις τον 6500 να σαι λίγο πιο άνετος...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύει. Γιατί δεν έδωσες ένα 20αρικο κι εσύ να πάρεις τον 6500 να σαι λίγο πιο άνετος...

πηγαινα για τον 6700 αλλα ειχα βρει σε εξαιρετικα καλη τιμη στις αγγελιες σφραγισμενο 6400... 

 

Προς το παρον με καλυπτει απολυτα αλλα αν χρειαστει σε 1-2 χρονια θα παω στον 6700

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να τρώει τρελό bottleneck από τη CPU.

 

Δες εδώ , η ίδια κάρτα ( 980ti) στο withcer 3,

βγάζει 85fps με τον 6500 και 55fps με τον 8350

στο GTA V αντίστοιχα 48 και 27

στα farcry 4 70 και 43

 

 

 

 

Καλα,πιο fake πεθαινεις.Εγω ειχα κανει δοκιμη με 8320 και i5 4460(ποσο πιο δυνατος ειναι ο 6500 δεν ξερω) με την 290.Σε κανα δυο παιχνιδια που δοκιμασα,βγαζαν περιπου τα ιδια(ελαχιστα καλυτερα max ο 8320,ελαχιστα καλυτερα min ο 4460).Μονο που ο 4460 επαιζε στο 90-95% χρηση και ο 8320 στο 45%.Επισης τα νουμερα που δινει ο τυπος για το FC4 και το GTAV ειναι πολυ χαμηλα για 980ti.Εσυ εχεις εμπειρια απο κατι που δοκιμασες εσυ ο ιδιος ή περιμενεις να δεις πραγματικες επιδοσεις απο το youtube?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 ειχα κανει δοκιμη με 8320 και i5 4460(ποσο πιο δυνατος ειναι ο 6500 δεν ξερω)

Ο 6500 από τον 4460 είναι 20% δυνατότερος για πλάκα.

Με κάρτες επιπέδου 980ti.

https://www.youtube.com/watch?v=yYWIOTujR1g

 

Προσωπικά έχω κι εγώ ένα συστηματάκι με i5 4460 , το οποίο δεν πολυ χρησιμοποιώ με GTX 970.

Την ίδια GTX 970 , έχει ξάδελφος σε 6700. Το δικό του , είναι ΠΟΛΥ ΑΝΩΤΕΡΟ από το δικό μου. Πολύ όμως.

 

Για fake και συνωμοσίες, πίστευε ό,τι θες.

Δεν υπάρχει σχέση , παίζει πολύ καλύτερα το δικό του. Τα πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Αν δεν γνωρίζουμε ακριβώς σε τι settings έτρεξε τα παιχνίδια δεν μπορούμε να βγάλουμε το συμπέρασμα αν είναι fake κτλ αν και εννοείται ότι δεν μπορείς να έχεις εμπιστοσύνη σε ένα video στο youtube. Δεν βλέπω καν να αναγράφεται η ανάλυση της οθόνης ενώ και το πρόγραμμα καταγραφής των fps παίζει και αυτό κάποιο ρόλο. Τα ultra preset δεν είναι τα maximum settings, οπότε αν δεν έχουμε πληροφορίες για τι φίλτρα , ΑΑ , πρόσθετα effects χρησιμοποίησε δεν μπορούμε να βγάλουμε ασφαλή συμπεράσματα. Επίσης το να συγκρίνουμε δυο επεξεργαστές σε διαφορετικό σύστημα και σε άλλα settings δεν έχει κάποιο νόημα. Όπως και να έχει οι intel επεξεργαστές έχουν καλύτερες επιδόσεις στα παιχνίδια και αυτό έχει αποδεχθεί σε πολλά benchmarks εκτός και αν είναι όλα fake. Άλλωστε και η ίδια η AMD χρησιμοποιεί intel επεξεργαστή στα bencη που κάνει για τις κάρτες γραφικών της.  

 

 

i5 4460 ~€175
i7 6700 ~€325



Ανωτερίλα

Είναι όμως 85% καλύτερα τα παιχνίδια στον i7;

Εντάξει αν ο άλλος έχει την οικονομική δυνατότητα να πάρει έναν i7 γιατί όχι , ότι παραπάνω πάρει σε επιδόσεις καλό είναι και το σύστημά του θα είναι λιγο πιο future proof όχι μόνο για τα παιχνίδια. Το ίδιο ισχύει και για τις κάρτες γραφικών μπορεί κάποιος να θέλει να δώσει 50% παραπάνω χρήματα για 25% πάνω σε επιδόσεις. Ο κάθε ένας έχει διαφορετικές απαιτήσεις και διαφορετικό πορτοφόλι. Και στο κάτω κάτω μπορεί απλά να θέλει να έχει i7 απλά για ψυχολογικούς λόγους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι τις ελάχιστες επιδόσεις αλλά αυτές θα είναι ίδιες ότι vsync και να έχεις.

Μα πώς;

Αν ένα CPU βγάζει 10FPS παραπάνω Average εννοείς ότι προκύπτει από τα minimum;

Είδαμε πως στο Dirt επηρεάζεται το Maximum.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Με τα 6GB την εχει παρει.

Ωραια η παρουσιαση σου καλοριζικη να την χαιρεσαι ;)

πιστευετε καθόλου ο,τι θα είναι μεγάλο πρόβλημα για τα μελλοντικα παιχνίδια να πάρει κάποιος αυτήν με τα 3gb ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόσο καιρό δεν είχε πέσει στα μάτια μου αυτή η εξαιρετική παρουσίαση, πραγματικά πολλά μπράβο για τον χρόνο που δαπάνησες για αυτό το φοβερό αποτέλεσμα, δομή, ύψος και πληροφορίες όλα σε αρμονία. Συνέχισε την καλή δουλειά heat  :-). Να που τελικά ο παππούς 8320 τα πάει μια χαρά με κάρτα που ουσιαστικά είναι μια 980 με χαμηλότερη κατανάλωση και άνευ επιλογής για sli. Τώρα όσον αφορά κάτι youtube comparisons που είδα παραπάνω είναι απλά για γέλια, από κάτι τέτοια και από κάτι biased forums οι fx βγαίνουν σκάρτοι και σάπιοι ενώ δεν είναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφορές υπάρχουν σίγουρα σε κάποια παιχνίδια. Θα ήταν παράλογο και άδικο να μην υπήρχαν κιόλας συγκρίνοντας μάλιστα κορυφαίους i7 σε νέα DDR 4 πλατφόρμα.

Δεν μου έχει τύχει μέχρι στιγμής να βάλω παιχνίδι και να μην παίζει καλά λόγω CPU. Αν είχα 144hz monitor μπορεί να έβλεπα, αλλά αν είχα τέτοιο budget θα είχα και i7. :)

 

Το θέμα μωρέ είναι ότι βλέπεις πως ο κόσμος δεν είναι έτοιμος πολλές φορές να ακούσει. Όπως λέει και techdeals παραπάνω, σου πετάνε νούμερα από παιχνίδια και τέλος. Βλέπεις για παράδειγμα ο τάδε Intel 140FPS ο τάδε AMD 90FPS. Και; Τι σημαίνει αυτό; Τι αλλάζει στην εμπειρία χρήσης;

 

Η ψυχολογία είναι σίγουρα κάτι που παίζει ρόλο σίγουρα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ηρθε και το directx 12 και ξαναδινει αλλα μια 5ετία στους FX.

 http://www.guru3d.com/articles_pages/gears_of_war_4_pc_vga_graphics_performance_benchmark_review,8.html

 

intel των 1100ευρώ = amd των 190ευρώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...