Προς το περιεχόμενο

Το Candy Crush Saga φτάνει στο level 2000


St_Petros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλά ρε παιδιά δηλαδή ούτε ένας δεν έχει να πει θετικά σχόλια; Το μόνο που έχει σημασία είναι ότι μας "τρώνε" τα λεφτά;

 

Εγώ πάντως το βρίσκω από τα καλύτερα offline παιχνίδια και είμαι 33..

Είναι ότι πρέπει για να περνάς την ώρα σου στο μετρό που δεν έχει σήμα το κινητό.

Τώρα αν θες να πληρώσεις είναι δικό σου θέμα. Οι ανήλικοι δε θα έπρεπε να μπορούν να κάνουν αγορές έτσι κι αλλιώς. Οι ενήλικοι μυαλό έχουν, αποφάσεις ξέρουν να πάρουν και έλεγχο να κάνουν. Αν όχι, θα έπρεπε. Δε φταίει το παιδί που χρέωσε την πιστωτική του γονιού, ο γονιός φταίει.

 

Δε μπορείς να κατηγορήσεις μια εταιρεία που έφτιαξε παιχνίδι που έχει απήχηση και θέλουν χρήματα να το συντηρήσουν. Το 2009 έδωσαν 100εκ δολλάρια για data center και τώρα έχουν γυρίσει σε cloud services από AWS που έχουν κι αυτά υψηλό κόστος συντήρησης.

 

Τα έσοδα που έχει έτσι κι αλλιώς δεν είναι αρκετά και απόδειξη είναι ότι τα τελευταία χρόνια έχει απολύσει κόσμο κι έχει κλείσει γραφεία προκειμένου να περιορίσει τα κόστη της.

 

Μελέτες έχουν δείξει ότι η "freemium" προσέγγιση είναι πολύ πιο κερδοφόρα από την "premium/paid". Το να αγοράσεις μια κι έξω ένα παιχνίδι δεν είναι αρκετό αν σκοπεύουν να το αναβαθμίζουν και να το υποστηρίζουν (όπως επίσης γίνεται με world of warcraft, lineage κλπ). Το ότι έχουμε πλέον συνηθίσει να παίζουμε τσαμπέ, δε σημαίνει και ότι αυτό είναι δίκαιο. Απλά με τόση πειρατεία που κυκλοφορεί, βρήκαν ένα μοντέλο που "δουλεύει". Όσοι θέλουν παίζουν δωρεάν και όσοι θέλουν δίνουν κάτι και έχουν έξτρα δυνατότητες.

 

Εγώ πάντως έχω να πω μπράβο στη Zynga που από εταιρεία facebookοπαιχνιδιών κατάφερε και γύρισε σε mobile gaming με πολύ μεγάλη απήχηση. Η supercell βέβαια έχει φύγει μπροστά και καλά κάνει.

 

Info:

https://aws.amazon.com/solutions/case-studies/zynga/

http://latticelabs.com/blog/2013/09/premium-freemium-subscription/

https://en.wikipedia.org/wiki/Zynga

Η Zynga είναι από τις χειρότερες εταιρίες που υπάρχουν.... και ο CEO της ήταν στην top 5 λίστα των χειρότερων CEO. Εγώ βρίσκω καλύτερο Deal το bejeweled classic που το πληρώνεις μία φορά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανείς δεν έχει μάθει να παίζει δωρεάν. Απλά όταν δίνω 5 ευρώ για να πάρω ένα παιχνίδι θέλω να το έχω ολόκληρο και όχι όταν πάω σε ανώτερο επίπεδο να πρέπει υποχρεωτικά να πληρώσω για να συνεχίσω. Κατά κρίνουμε όλο το μοντέλο του freemium. Με τέτοια παιχνίδια χαίρεσαι όταν βγουν και μερικά που αξίζουν όπως The room και τα 3 τα broken sword τα Syberia το Leo's fortune Thomas was alone τα odd world το in between το inner world το clarc και ένα σωρό άλλα τα οποία έχω αγοράσει και δεν έχουν καθόλου In App και τα χαίρομαι μέχρι να τα τερματίσω. Τι θετικό να βρω στα freemium παιχνίδια?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...... Η supercell βέβαια έχει φύγει μπροστά και καλά κάνει.

 

......

Θα σταθώ σε αυτό. Υπάρχουν άτομα που έχουν δώσει 15.000 έως 20.000€ (ναι δεν κάνω λάθος στα μηδενικά) για να μαξάρουν τα accounts τους στο clash of clans. Τα κέρδη που έχουν είναι τρελά σε σχέση αν το πουλούσαν απλά 5-10€ το παιχνίδι. Φυσικά μπορείς και να παίξεις δωρεάν απλά θα χρειαστείς περίπου 1.5 με 2 χρόνια για να τα κάνεις όλα max.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σταθώ σε αυτό. Υπάρχουν άτομα που έχουν δώσει 15.000 έως 20.000€ (ναι δεν κάνω λάθος στα μηδενικά) για να μαξάρουν τα accounts τους στο clash of clans. Τα κέρδη που έχουν είναι τρελά σε σχέση αν το πουλούσαν απλά 5-10€ το παιχνίδι. Φυσικά μπορείς και να παίξεις δωρεάν απλά θα χρειαστείς περίπου 1.5 με 2 χρόνια για να τα κάνεις όλα max.

Ποια είναι αυτά τα άτομα ρε γαμωτο. Για να έχουν τόσα σημαίνει ότι είναι ξυπνιοι και δουλεύουν. Δεν πιστεύω ότι θα έδιναν τόσα σε κάτι τόσο χαζό που δεν προσφέρει τίποτα απολύτως. Και εγώ είχα καεί ένα τρίμηνο όταν ήμουν μικρός με lineage αλλά ποτέ δεν έδωσα χρήματα για να πάρω εικονικά πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανείς δεν έχει μάθει να παίζει δωρεάν. Απλά όταν δίνω 5 ευρώ για να πάρω ένα παιχνίδι θέλω να το έχω ολόκληρο και όχι όταν πάω σε ανώτερο επίπεδο να πρέπει υποχρεωτικά να πληρώσω για να συνεχίσω. Κατά κρίνουμε όλο το μοντέλο του freemium. Με τέτοια παιχνίδια χαίρεσαι όταν βγουν και μερικά που αξίζουν όπως The room και τα 3 τα broken sword τα Syberia το Leo's fortune Thomas was alone τα odd world το in between το inner world το clarc και ένα σωρό άλλα τα οποία έχω αγοράσει και δεν έχουν καθόλου In App και τα χαίρομαι μέχρι να τα τερματίσω. Τι θετικό να βρω στα freemium παιχνίδια?

Ξέχασες το

Monument Valley (in app για καινούργια level)

Heroki

Oceanhorn

Lili

Nihilumbra

Badland

GTA: 3

GTA: Vice City

GTA: San Andreas

GTA: Liberty City Stories

Crazy Taxi

Carmaggedon

Geometry Dash

Limbo

Machinarium

Samorost

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Zynga είναι από τις χειρότερες εταιρίες που υπάρχουν.... και ο CEO της ήταν στην top 5 λίστα των χειρότερων CEO. Εγώ βρίσκω καλύτερο Deal το bejeweled classic που το πληρώνεις μία φορά.

Δε στέκομαι σε άτομα, στέκομαι στην εταιρεία σαν σύνολο.

 

Κανείς δεν έχει μάθει να παίζει δωρεάν. Απλά όταν δίνω 5 ευρώ για να πάρω ένα παιχνίδι θέλω να το έχω ολόκληρο και όχι όταν πάω σε ανώτερο επίπεδο να πρέπει υποχρεωτικά να πληρώσω για να συνεχίσω. Κατά κρίνουμε όλο το μοντέλο του freemium. Με τέτοια παιχνίδια χαίρεσαι όταν βγουν και μερικά που αξίζουν όπως The room και τα 3 τα broken sword τα Syberia το Leo's fortune Thomas was alone τα odd world το in between το inner world το clarc και ένα σωρό άλλα τα οποία έχω αγοράσει και δεν έχουν καθόλου In App και τα χαίρομαι μέχρι να τα τερματίσω. Τι θετικό να βρω στα freemium παιχνίδια?

 

Συγγνώμη αλλά εγώ έχω μάθει πλέον να παίζω δωρεάν. Η λογική των freemium είναι να σου δώσουν δωρεάν το παιχνίδι, όχι να δώσεις 5 ευρώ ΚΑΙ να πληρώνεις και in-app. Θα πρέπει να έχει τρελά έξοδα το παιχνίδι για να σε αναγκάσουν να το κάνεις αυτό. Τα dlc και τα "episodes" είναι άλλη φιλοσοφία, δεν είναι η freemium, και συμφωνώ. Είναι για γρήγορα κέρδη ή αρπαχτές.

Το broken sword και όλα τα παιχνίδια του παρελθόντος ήταν μια κι έξω - ότι πλήρωνες έπαιρνες. Για σκέψου ένα broken sword όμως που συνεχώς του προσθέτουν νέα "chapters" και δεν τελειώνει ποτέ. Θα το κάνουν είτε με DLC, είτε με in-app pay (στα adventures βέβαια δεν έχει νόημα το in-app)

 

 

Θα σταθώ σε αυτό. Υπάρχουν άτομα που έχουν δώσει 15.000 έως 20.000€ (ναι δεν κάνω λάθος στα μηδενικά) για να μαξάρουν τα accounts τους στο clash of clans. Τα κέρδη που έχουν είναι τρελά σε σχέση αν το πουλούσαν απλά 5-10€ το παιχνίδι. Φυσικά μπορείς και να παίξεις δωρεάν απλά θα χρειαστείς περίπου 1.5 με 2 χρόνια για να τα κάνεις όλα max.

Ε και; Αυτό είναι το τίμημα που πληρώνεις αντί για χρήματα - χρόνο. Ξέρω πολλούς που προτιμούν τα "πληρώσουν" χρόνο παρά χρήματα. Και το ανάποδο. Παίζω clash of clans αραιά και που εδώ και 4 χρόνια και δεν είμαι κοντά στο "max". Άσε που αυτή η λογική σε κάνει να μην "κολλάς" στα παιχνίδια. Πολλές φορές θα συνέχιζα να παίζω πχ άλλη μισή ώρα, αλλά μου τελείωσαν οι ζωές και τέλος. Το ξεχνάς μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέχασες το

Monument Valley (in app για καινούργια level)

Heroki

Oceanhorn

Lili

Nihilumbra

Badland

GTA: 3

GTA: Vice City

GTA: San Andreas

GTA: Liberty City Stories

Crazy Taxi

Carmaggedon

Geometry Dash

Limbo

Machinarium

Samorost

Βρε δεν τα ξέχασα έχω καμιά 50 καλά παιχνίδια στο κινητό αλλά είπα να μην τα γράψω όλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθιστε ρε παιδιά.. Υπαρχουν και ατομα που απλα παιζουν το παιχνιδι χωρις να σκανε λεφτά. Προσωπικα έχω φτασει στο 995 περιπου και δεν τους εχω δωσει ουτε μισο ευρώ. και δεν παιζω τοσο συστηματικα. οποτε το θυμαμαι, μπαινω και περνάω 1-2-3-5-10 πιστες and that's it. To ίδιο σε ολα τα games με μικροαγορες που εχω παιξει.

 

πχ μια εποχη επαιζα ogame και ήμουν πραγματικά ενεργός κ ήμουν μέσα στην 50αδα του σερβερ χωρις να χρειαζεται να πληρώσω.

 

Δεν σε αναγκάζει κανεις να πάρεις in-game αγορες..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πω ρε φιλε πρέπει να είναι το πιο αθλιο παιχνίδι που έχει βγει. Πως γίνεται να το παίζει τόσος κόσμος? Και όχι μόνο να το παίζει αλλά και να δίνει πραγματικά χρήματα σε αυτό. Πιστεύω οι περισσότεροι αναπολουν τις εποχές προ δεκαετίας με τα πραγματικά παιχνίδια και όχι αυτό το καινούργιο μοντέλο με τα και καλά free παιχνίδια με τα In App purchases που ειναι οτι πιο αθλιο έχει βγει. Μείνετε μακριά από τέτοιες αθλιες τακτικές και μην τους δίνετε ούτε ευρώ.

 

Για σένα είναι το πιο άθλιο παιχνίδι, για μένα είναι το ιδανικό παιχνίδι για όταν βρίσκομαι μέσα στο λεωφορείο και θέλω να περάσει η ώρα, για λίγο πριν με πάρει ο ύπνος, ή όταν περιμένω στην αίθουσα αναμονής του οδοντιατρείου.

Και γιατί επειδή έχει in-app αγορές πρέπει να το αποφύγουμε; Παίζω Candy Crush και DomiNations (παιχνίδι σαν το Age of Empires και το Clash of Clans) που μπορώ να αγοράσω in-game χρυσό και τρόφιμα, όπως επίσης και κτίριο που θα μου δώσει επιπλέον χωρικούς.

Δεν έχω δώσει λεφτά ΠΟΤΕ και ούτε πρόκειται. Παίζω για να περνάει η ώρα μου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ρε παιδιά δηλαδή ούτε ένας δεν έχει να πει θετικά σχόλια; Το μόνο που έχει σημασία είναι ότι μας "τρώνε" τα λεφτά;

 

Εγώ πάντως το βρίσκω από τα καλύτερα offline παιχνίδια και είμαι 33..

 

Αι σα περα πληζ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ρε παιδιά δηλαδή ούτε ένας δεν έχει να πει θετικά σχόλια; Το μόνο που έχει σημασία είναι ότι μας "τρώνε" τα λεφτά;

 

Εγώ πάντως το βρίσκω από τα καλύτερα offline παιχνίδια και είμαι 33..

Είναι ότι πρέπει για να περνάς την ώρα σου στο μετρό που δεν έχει σήμα το κινητό.

Τώρα αν θες να πληρώσεις είναι δικό σου θέμα. Οι ανήλικοι δε θα έπρεπε να μπορούν να κάνουν αγορές έτσι κι αλλιώς. Οι ενήλικοι μυαλό έχουν, αποφάσεις ξέρουν να πάρουν και έλεγχο να κάνουν. Αν όχι, θα έπρεπε. Δε φταίει το παιδί που χρέωσε την πιστωτική του γονιού, ο γονιός φταίει.

 

Δε μπορείς να κατηγορήσεις μια εταιρεία που έφτιαξε παιχνίδι που έχει απήχηση και θέλουν χρήματα να το συντηρήσουν. Το 2009 έδωσαν 100εκ δολλάρια για data center και τώρα έχουν γυρίσει σε cloud services από AWS που έχουν κι αυτά υψηλό κόστος συντήρησης.

 

Τα έσοδα που έχει έτσι κι αλλιώς δεν είναι αρκετά και απόδειξη είναι ότι τα τελευταία χρόνια έχει απολύσει κόσμο κι έχει κλείσει γραφεία προκειμένου να περιορίσει τα κόστη της.

 

Μελέτες έχουν δείξει ότι η "freemium" προσέγγιση είναι πολύ πιο κερδοφόρα από την "premium/paid". Το να αγοράσεις μια κι έξω ένα παιχνίδι δεν είναι αρκετό αν σκοπεύουν να το αναβαθμίζουν και να το υποστηρίζουν (όπως επίσης γίνεται με world of warcraft, lineage κλπ). Το ότι έχουμε πλέον συνηθίσει να παίζουμε τσαμπέ, δε σημαίνει και ότι αυτό είναι δίκαιο. Απλά με τόση πειρατεία που κυκλοφορεί, βρήκαν ένα μοντέλο που "δουλεύει". Όσοι θέλουν παίζουν δωρεάν και όσοι θέλουν δίνουν κάτι και έχουν έξτρα δυνατότητες.

 

Εγώ πάντως έχω να πω μπράβο στη Zynga που από εταιρεία facebookοπαιχνιδιών κατάφερε και γύρισε σε mobile gaming με πολύ μεγάλη απήχηση. Η supercell βέβαια έχει φύγει μπροστά και καλά κάνει.

 

Info:

https://aws.amazon.com/solutions/case-studies/zynga/

http://latticelabs.com/blog/2013/09/premium-freemium-subscription/

https://en.wikipedia.org/wiki/Zynga

Δεν το έχω παίξει ποτέ το συγκεκριμένο παιχνίδι αλλά συμφωνώ με αυτά που γράφεις :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην αρχή εκνευριζομουν που το έπαιζε ο μπαμπάς και τον έλεγα τι σου αρέσει αλλά δυστυχώς κόλλησα και εγώ!!!! Δωρεάν ειναι το παιχνίδι που λέτε για λεφτά. Άμα θες απλά αγοράζεις επιπλέον βοήθειες που δεν επηρεάζουν το παιχνίδι. Εγώ είμαι στο 1000 level χωρίς λεφτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...