Προς το περιεχόμενο

Tablet για ταινίες και streaming σε smart TV full screen !! Tab s2 vs Tab s10.5


lizardkingteo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα το δοκιμάσω και θα γράψω εδώ , και πάλι δεν έχω λόγια να σε ευχαριστήσω , ήμουν έτοιμος να πάω να πάρω το Tab s 10 και να δώσω πάλι ένα σκασμό λεφτά.. 

Παρακαλω!

 

Αν δεν παιζουν οι υποτιτλοι με αυτην την εφαρμογη, δοκιμασε αυτες τις 2 :

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.bianor.amspersonal

https://play.google.com/store/apps/details?id=es.mediaserver

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Παντως ειναι απαραδεκτο εν ετη 2016 και με τοσους τροπους να στειλεις εικονα απο την android συσκευη σου στο PC να μην υπαρχει προβλεψη για αλλαγη αναλυσης στο mirroring. Μου θυμιζει παλιες εποχες Linux που για να αλλαξεις αναλυση στο X γραφικο περιβαλλον σχεδον επρεπε αν εισαι προγραμματιστης.

 

Καλο το Dlna η το Chromecast αλλα καμια φορα θελεις να κανεις ενα απλο mirror για να βαλεις KODI η οποιαδηποτε αλλη εφαρμογη android στην μεγαλη οθονη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παντως ειναι απαραδεκτο εν ετη 2016 και με τοσους τροπους να στειλεις εικονα απο την android συσκευη σου στο PC να μην υπαρχει προβλεψη για αλλαγη αναλυσης στο mirroring. 

Και ουτε προκειται να υπαρξει ποτε, για αυτο λεγεται mirroring .

 

Oταν κανεις mirroring, εξ ορισμου στελνεις ιδιο aspect ratio.

 

Η λυση θα ηταν κατι σαν extend display, δηλαδη να βλεπει την tv σαν δευτερο διαφορετικο monitor, οπως οταν εχουμε 2 monitor στους υπολογιστες μας και σερνουμε παραθυρα απο το ενα στο αλλο. Αλλα αυτο προυποθετει μεγαλυτερη υπολογιστικη ισχυ, πολυπλοκοτητα κλπ.

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει στα Windows φιλε μου. Αλλαζεις πρωτα την αναλυση στο desktop σε 1920x1080 και στην συνεχεια κανεις miracast.

 

Μαλλον δεν το εγραψα σωστα. Εννοω να μπορεις να αλλαξεις αναλυση σε android ασχετως τι οθονη εχεις στο κινητο/tablet. Στο Android απο την αλλη για να το κανεις αυτο θελεις root και edit στο build.prop η να ανοιξεις terminal και να κανεις am σε παλαιοτερες εκδοσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν βάλω miracast σε samsung tv θα μπορώ να κάνω mirroring σε Full Screen με το Tab S2 ? Μπορεί να είναι ηλίθια ερώτηση καθώς mirroring θα μεταφέρει απλά το aspect ratio (4:3) .. και υποθέτω ότι δεν χρειάζεται miracast γιατί κάνει την ίδια δουλειά με το screen mirroring σε android συσκευές .. 

 

Τότε γιατί χρειάζεται το miracast ?για cross platform mirroring ?

 

Σόρρυ για την ασχετοσύνη και εγώ προσπαθώ να το καταλάβω με τις λιγοστές γνώσεις μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν βάλω miracast σε samsung tv θα μπορώ να κάνω mirroring σε Full Screen με το Tab S2 ? Μπορεί να είναι ηλίθια ερώτηση καθώς mirroring θα μεταφέρει απλά το aspect ratio (4:3) .. και υποθέτω ότι δεν χρειάζεται miracast γιατί κάνει την ίδια δουλειά με το screen mirroring σε android συσκευές .. 

 

Τότε γιατί χρειάζεται το miracast ?για cross platform mirroring ?

 

Σόρρυ για την ασχετοσύνη και εγώ προσπαθώ να το καταλάβω με τις λιγοστές γνώσεις μου

Εχει Miracast η τηλεοραση σου φιλτατε. Ετσι κανεις mirror ασυρματα αυτη την στιγμη στην τηλεοραση σου.

 

Βασικα θα σου δωσω την συμβουλη που δινω σε ολους (και με βριζουν :P). Δωσε 25-35 ευρω και παρε ενα mini android pc για την τηλεοραση ΑΚΟΜΑ και αν ειναι smart.

Επεξ/σία από vste
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει Miracast η τηλεοραση σου φιλτατε. Ετσι κανεις mirror ασυρματα αυτη την στιγμη στην τηλεοραση σου.

 

Βασικα θα σου δωσω την συμβουλη που δινω σε ολους (και με βριζουν :P). Δωσε 25-35 ευρω και παρε ενα mini android pc για την τηλεοραση ΑΚΟΜΑ και αν ειναι smart.

 

αν εννοείς για να κατεβάζω αυτόματα από το mini pc (να το χω συνδεδεμένο με TV) και να βλέπω ταινίες αντί του mirroring ή streaming από άλλη συσκευή το έχω δοκιμάσει. Είχα πάρει από πλαίσιο ένα android μινι pc (60 ευρώ και πληκρτολόγιο και ποντίκι άλλα 30 ευρώ) και το pc είχε χάλια επεξεργαστή , κολλούσε τρελά και δεν έμεινα καθόλου ευχαριστημένος. Έιχα κατεβάσει utorrent / bs player και όταν κατέβαζα torrents δεν ανταποκρινόταν καθόλου (πολύ κακή εμπειρία)... και  πήγα στο πλαίσιο και το επέστρεψα και μου ΄δωσανε πιστωτικό (ευτυχώς) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αν εννοείς για να κατεβάζω αυτόματα από το mini pc (να το χω συνδεδεμένο με TV) και να βλέπω ταινίες αντί του mirroring ή streaming από άλλη συσκευή το έχω δοκιμάσει. Είχα πάρει από πλαίσιο ένα android μινι pc (60 ευρώ και πληκρτολόγιο και ποντίκι άλλα 30 ευρώ) και το pc είχε χάλια επεξεργαστή , κολλούσε τρελά και δεν έμεινα καθόλου ευχαριστημένος. Έιχα κατεβάσει utorrent / bs player και όταν κατέβαζα torrents δεν ανταποκρινόταν καθόλου (πολύ κακή εμπειρία)... και  πήγα στο πλαίσιο και το επέστρεψα και μου ΄δωσανε πιστωτικό (ευτυχώς) 

Ειπες την μαγικη φραση "προιον απο ΠΛΑΙΣΙΟ".

 

Αν δινεις μεχρι 60 ευρω δε εισαι αρχοντας!

 

Δες αυτο πχ που βαλαν τα παιδια στο αντιστοιχο θεμα http://www.insomnia.gr/topic/480400-επιλογή-android-tv-box/?p=55157343

 

Με τον κωδικο ST95ZP στο checkout παιζει στα 52.77.

Επεξ/σία από vste
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω απόλυτα με το "προίόν από πλαίσιο" .. απαράδεκτα και πρώτη και τελευταία φορά που αγόρασα προιόν πλαισιου.

 

Θα δοκιμάσω το Plex να δώ , θέλω να είναι απλά τα πράγματα αλλιώς θα γεμίσουμε καλώδια συσκευές κλπ. Θέλω να έχω μια συσκευή media (Tab S2) και από κει να streamαρω σε συσκευές. 

 

Πάντως όπως λες παραπάνω είναι όντως απαράδεκτο να μην  έχουν προβλέψει για ένα built in tool για αλλαγή/προσαρμογή ανάλυσης- apect ration όταν streamάρεις media...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειπες την μαγικη φραση "προιον απο ΠΛΑΙΣΙΟ".

 

Αν δινεις μεχρι 60 ευρω δε εισαι αρχοντας!

 

Δες αυτο πχ που βαλαν τα παιδια στο αντιστοιχο θεμα http://www.insomnia.gr/topic/480400-επιλογή-android-tv-box/?p=55157343

 

Με τον κωδικο ST95ZP στο checkout παιζει στα 52.77.

Η το καινούργιο MiBox που τρέχει Android TV λειτουργικό με 69€ και εγκαταστείς ότι εφαρμογές θες και κάνεις και Casting.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως όπως λες παραπάνω είναι όντως απαράδεκτο να μην  έχουν προβλέψει για ένα built in tool για αλλαγή/προσαρμογή ανάλυσης- apect ration όταν streamάρεις media...

Παντως αν σε βοηθαει ο MX Player και ο KODI εχει επιλογη να κανεις strech το video σε ολη την οθονη. Για 16:9 videos μπορεις να το κανεις strech και στην συνεχεια στην τηλεοραση σου να κανεις strech την 4:3 εικονα σε 16:9 και να βλεπεις σωστα σε θεμα aspect ratio τις ταινιες.

 

Το εγραψα μπερδεμενα το ξερω αλλα στο σαπιο MLS της αδερφης μου που ειναι 4:3 ετσι βλεπουμε ταινιες miracast σε projector.

 

Θα προσπαθησω πιο απλα.

 

1) κανεις το video full screen με χαλασμενο aspect ratio στην οθονη της ταμπλετας.

2) στην τιβι κανεις strech την 4:3 mirror εικονα σε 16:9

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως αν σε βοηθαει ο MX Player και ο KODI εχει επιλογη να κανεις strech το video σε ολη την οθονη. Για 16:9 videos μπορεις να το κανεις strech και στην συνεχεια στην τηλεοραση σου να κανεις strech την 4:3 εικονα σε 16:9 και να βλεπεις σωστα σε θεμα aspect ratio τις ταινιες.

 

Το εγραψα μπερδεμενα το ξερω αλλα στο σαπιο MLS της αδερφης μου που ειναι 4:3 ετσι βλεπουμε ταινιες miracast σε projector.

 

Θα προσπαθησω πιο απλα.

 

1) κανεις το video full screen με χαλασμενο aspect ratio στην οθονη της ταμπλετας.

2) στην τιβι κανεις strech την 4:3 mirror εικονα σε 16:9

 

Δεν παραμορφώνεται ή γίνεται cropped η εικόνα ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παραμορφώνεται ή γίνεται cropped η εικόνα ? 

Σε full 16:9 οχι. Αλλα και να παραμορφωνει και το KODI και το MX Player εχουν εναν σκασμο επιλογες για streching του video. Δοκιμασε μερικες και πιστευω οτι το σωστο aspect θα το πετυχεις.

 

Βασικο ειναι να κανεις strech το 4:3 se 16:9 στην tv.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...