Προς το περιεχόμενο

Αυξημένη εφίδρωση συμβουλές


logokrimenos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν έχω το εξής πρόβλημα εδώ και χρόνια. Ζεσταίνομαι πολύ εύκολα και ιδρώνω με το παραμικρό. Κυρίως ιδρώνω στο κούτελο το οποίο είναι αντιαισθητικό και γενικά μου την σπάει που ειδικά καλοκαίρι μόλις κουνηθώ λίγο θα είμαι μούσκεμα στο κεφάλι και στα μούτρα.

 

Μου έχει στοιχίσει και μια θέση αυτό, γτ έπρεπε να είμαι με μακρύ παντελόνι και πουκάμισο σε interview αλλα με ιδρώτα στην μάπα νόμιζαν οτι έχω φουλ άγχος.

 

 

Τέσπα, επειδή θέλω να δω μηπως υπάρχει λύση, πήγα έκανα εξετάσεις γενικές, θυρεοειδή, βιταμίνη D. (τέσπα έκανα για τα πάντα) και είναι πένα όλα. Η ερώτησή μου είναι σε τι γιατρό θα ήταν καλό να απευθυνθώ? 

 

Παθολόγο, δερματολόγο, ενδοκρινολόγο, κάτι άλλο? (μου είπαν για τομέα εφίδρωσης μιας κλινικής στην αθήνα, ισχύει κάτι τέτοιο?)

 

 

Πραγματικά έχω αγανακτήσει, ειδικά αυτό το καλοκαίρι ήταν βάσανο. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1,85 και παιζω απο 85 μεχρι 95 κιλά. Γενικά αθλούμαι, πάω και γυμναστήριο μια στο τόσο, κάνω προπονήσει ποδόσφαιρο, ποδήλατο κτλ. Αλλα δεν εχω δει να παίζει ρόλο με την φυσική κατάσταση, πάντα ζεσταινόμουν περισσότερο απο το κανονικό. Κάτι ανάλογο έχει και ο πατέρας μου, αλλά θα έλεγα σε μικρότερο βαθμό.

 

Επίσης πίνω πολύ νερό, καλοκαίρι βαράω 4-5 λίτρα την μέρα στάνταρ χειμώνα 2-3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφαίρεση ιδρωτοποιών αδενων ή αντι-ιδρωτικά.

Μην γκρινιάξεις για φυσικούς τρόπους γιατί αυτό που θες είναι αφύσικο έτσι κι αλλιώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να κάνεις και μποτοξ. Δεν ειναι τοσο επεμβατικο οσο η αφαίρεση των αδενων. Σε δερματολογο πρεπει να πας.

 

Με το μπότοξ στο κούτελο 26 χρονών θα είμαι σα βλάκας. Άσε που έχω και την κλασική ρυτίδα έκφρασης και θα με κοροιδευουν ολοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είχα ιδέα πως γίνεται αφαίρεση ιδρωτοποιών αδένων... διαβάζω πως γίνεται και σε μασχάλες (άρα λογικά και στο κούτελο) με τοπική αναισθησία, σε εξωτερικά ιατρεία, και δεν θέλει καν ράμματα. Ίσως η καλύτερη λύση για εσένα, εφόσον βέβαια ενημερωθείς για τυχόν επιπλοκές. Οι ενέσεις μποτοξ διαβάζω πως έχουν διάρκεια ~6 μήνες και μετά θέλει πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε τι γιατρό να απευθυνθώ όμως? Δερματολόγο?

Τα εχουμε ξαναπει εδω μεσα υπαρχει τμημα στο Ανδρεας Συγγρος λεγεται τμημα peeling (η υπεριδρωσιας).

Αφου φτασεις εκει να ξερεις οτι θα σε βαλουν να κανεις 20 αλλες εξετασεις για να βεβαιωθουν οτι δεν εχεις καποιο αλλο προβλημα και η θεραπεια ειναι το μποτοξ.Αν ιδρωνεις μονο στο μετωπο κανε μποτοξ αν μου βρισκεις δικαιολογιες οτι δεν μπορεις τοτε σημαινει οτι δεν εχεις υπεριδρωσια σε βαθμο που να σε εχει επηρεασει ψυχολογικα.

Εγω ειδα νεους ανθρωπους με πανια στα χερια γιατι δεν σταματαγε ο ιδρωτας και τα χερια ειχαν ενα παραξενο χρωμα ειδα 17χρονο να κανει μποτοξ στις μασχαλες.

Παντως απλα ελεγχος θυροειδη δεν φτανει γιατι πολλες αιτιες δημιουργουν υπεριδρωσια

Αιτίες υπερβολικής εφίδρωσης:

• Αλκοόλ
• Καφεΐνη
• Καρκίνος
• Πολύπλοκο περιφερειακό σύνδρομο πόνου (CRPS)
• Συναισθηματικές ή αγχωτικές καταστάσεις (άγχος)
• Άσκηση
• Πυρετός και λοιμώξεις
• Υπογλυκαιμία
• Φάρμακα, όπως η ορμόνη του θυρεοειδούς, η μορφίνη, τα φάρμακα για τον πυρετό και φάρμακα για τη θεραπεία ψυχικών διαταραχών.
• Η εμμηνόπαυση
• Πικάντικες τροφές («γευστική εφίδρωση»)
• Υψηλές θερμοκρασίες
• Απομάκρυνση από το αλκοόλ ή ναρκωτικά παυσίπονα
• Υπερθυρεοειδισμός
 
(εγω ξερω οτι ειναι και ψυχοσωματικο συγκρουση συμπαθητικου παρασυμπαθητικου κατι τετοιο οπως και προβλημα καρδιας που δεν αναφερεται παραπανω)
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τα εχουμε ξαναπει εδω μεσα υπαρχει τμημα στο Ανδρεας Συγγρος λεγεται τμημα peeling (η υπεριδρωσιας).

Αφου φτασεις εκει να ξερεις οτι θα σε βαλουν να κανεις 20 αλλες εξετασεις για να βεβαιωθουν οτι δεν εχεις καποιο αλλο προβλημα και η θεραπεια ειναι το μποτοξ.Αν ιδρωνεις μονο στο μετωπο κανε μποτοξ αν μου βρισκεις δικαιολογιες οτι δεν μπορεις τοτε σημαινει οτι δεν εχεις υπεριδρωσια σε βαθμο που να σε εχει επηρεασει ψυχολογικα.

Εγω ειδα νεους ανθρωπους με πανια στα χερια γιατι δεν σταματαγε ο ιδρωτας και τα χερια ειχαν ενα παραξενο χρωμα ειδα 17χρονο να κανει μποτοξ στις μασχαλες.

Παντως απλα ελεγχος θυροειδη δεν φτανει γιατι πολλες αιτιτες δημιουργουν υπεριδρωσια

 

Γενικά δεν είναι κάτι που μου εμφανίστηκε τώρα. Το έχω απο πάντα, γενικά ζεσταίνομαι πολύ πιο εύκολα αποτι ο μέσος άνθρωπος. Έτσι το έχω εξηγήσει. Δεν με ενοχλεί που είμαι ιδρωμένος, αλλά μου την έδωσε οτι έχασα δουλειά σε πολύ μεγάλη εταιρεία και με πολύ καλή προοπτική απο αυτό τον λόγο, γιατί αυτοί το συνδύασαν με άγχος και οτι δεν θα μπορώ να είμαι υπο πίεση, ενώ εγώ έλιωνα με το κουστούμι Αύγουστο μήνα.

 

Όποτε θέλω να πάω κάπου σοβαρός και βάλω μακρύ παντελόνι ειδικά καλοκαίρι παίρνω μαζί μου πάντα 4-5 κομμάτια χαρτί κουζίνας ή όπως το λέω εγώ παίρνω τις σερβιέτες μου για να σκουπίζομαι, κολλάνε και τα χαρτάκια στο κούτελο και φτιάχνω πολύ ωραία κατάσταση. Γενικά θέλω να σταματήσει αυτό, ας ζεσταίνομαι να βράζω μέσα μου και ας ιδρώνω απο μασχάλες, όχι κουτελο. ΒΑΡΕΘΗΚΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποτε η κατασταση επηρεαζει την καθημερινοτητα σου και μπορει λογω αυτου να σταματησεις να κανεις πραγματα που εκανες να σε οδηγησει σιγα-σιγα σε καταθλιψη χωρις να το καταλαβεις.

Νιωθεις καψιμο εσωτερικα λες και κανεις ηλιοθεραπεια σε 40 βαθμους η απλα ιδρωνεις(και μονο μετωπο)?

Οι καταστασεις που ειδα εγω ηταν μονο χερια η ποδια,μασχαλες κ.τ.λ οταν ειναι ολο το σωμα πιο πολυ οδηγει σε ψυχοσωματικο και το Ανδρεας Συγγρος δεν μπορει να κανει μποτοξ παντου.

Σαφως τα επιπλεον κιλα μεγαλωνουν το προβλημα.

Ειναι ενα σοβαρο προβλημα γιατι επηρεαζει την καθημερινοτητα ενος ανθρωπου και οδηγει σε καταθλιψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω πως περιγράφεται αυτό που ζεσταίνομαι έτσι. Δεν είναι κάψιμο, απλά όπως λεει κάποιος ποοο έχει 40 σήμερα λιώνω, εγώ αυτό μπορώ να το πώ στους 32 βαθμους. Έτυχε να πάω πριν κανα 20 ήμερο Καστοριά και ήταν κρύα μέρα, εγώ με βερμούδα και κοντομάνικο και ένιωθα τέλεια και ένας υπάλληλος ήταν με μπουφάν και μου λέει σε βλέπω και κρυώνω περισσότερο....Πχ τώρα που έχει κάτω απο 20 εδώ που είμαι, έχω ανοιχτό παράθυρο και ανεμιστήρα. Όλο το καλοκαίρι την έβγαλα με ένα ανεμιστήρα απο το πρωί ως το βράδυ να με χτυπάει στο κεφάλι για να δροσίζομαι. Με βοηθάει πιο πολύ απο το να έχω a/c. 

 

Παντού ιδρώνω και δεν με νοιάζει αν ιδρώσω στο στήθος στην πλάτη στις μασχάλες, στο πρόσωπο μου την σπάει γτ είναι αντιαισθητικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 μου την έδωσε οτι έχασα δουλειά σε πολύ μεγάλη εταιρεία και με πολύ καλή προοπτική απο αυτό τον λόγο, γιατί αυτοί το συνδύασαν με άγχος και οτι δεν θα μπορώ να είμαι υπο πίεση, ενώ εγώ έλιωνα με το κουστούμι Αύγουστο μήνα.

 

Αν ήσουν όντως άνετος θα τους έλεγες ότι δεν ιδρώνεις από άγχος αλλά επειδή είσαι γενικά ιδρωτίλας.

Το χειρότερο βέβαια δεν είναι αυτό αλλά όταν ζμπρώχνεις και της πέφτουν στη μούρη οι σταγόνες με κάθε κίνηση. Μου έχει τύχει και ξέρω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω πως περιγράφεται αυτό που ζεσταίνομαι έτσι. Δεν είναι κάψιμο, απλά όπως λεει κάποιος ποοο έχει 40 σήμερα λιώνω, εγώ αυτό μπορώ να το πώ στους 32 βαθμους. Έτυχε να πάω πριν κανα 20 ήμερο Καστοριά και ήταν κρύα μέρα, εγώ με βερμούδα και κοντομάνικο και ένιωθα τέλεια και ένας υπάλληλος ήταν με μπουφάν και μου λέει σε βλέπω και κρυώνω περισσότερο....Πχ τώρα που έχει κάτω απο 20 εδώ που είμαι, έχω ανοιχτό παράθυρο και ανεμιστήρα. Όλο το καλοκαίρι την έβγαλα με ένα ανεμιστήρα απο το πρωί ως το βράδυ να με χτυπάει στο κεφάλι για να δροσίζομαι. Με βοηθάει πιο πολύ απο το να έχω a/c.

 

Παντού ιδρώνω και δεν με νοιάζει αν ιδρώσω στο στήθος στην πλάτη στις μασχάλες, στο πρόσωπο μου την σπάει γτ είναι αντιαισθητικό

Να σε ρωτησω όμως κάτι... Τον χειμώνα κρυωνεις πολύ; σε τι φάση είσαι;

 

Χειμώνα όμως όχι με 20. Ας πούμε στους - 2 πως είσαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...