Προς το περιεχόμενο

Τον Οκτώβριο η Nvidia θα κυκλοφορήσει τις GeForce GTX 1050 Ti και GTX 1050


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν έχουν επιδόσεις κοντά στην 950  μια χαρά κάρτες θα ναι.

μμμμμ

 

GTX 450

 

GTX 550

 

GTX 650

 

GTX 750

 

GTX 950

 

GTX 1050....

 

τι κοινό μπορώ να ξεχωρίσω για κάτσε ...

 

Α ναι ρε όλες αρχίζουν απο GTX 

 

και όλες τελειώνουν σε 50

 

απλά το νούμερο πριν απο το "50" αλλάζει... κάθε χρόνο ανεβαίνει βασικά

 

μια 4 μια 5 μια 6

 

μήπως λέω μήπως κάθε καινούργια κάρτα που τελειώνει σε 50 ειναι καλύτερη απο κάθε προηγούμενη; 

 

παίζει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ρε nvidia πως πηδάς απο τους 768 cuda cores στους 1280 στην επόμενη 1060 ,υπάρχει ένα τεράστιο χάσμα καθώς η μία θα έχει 150 (να μου πεις καλά είναι) και η 1060 θα έχει 300 ευρώ ,τόσο μεγάλο χάσμα γιατί ? 

 

Μεταξύ της 1050Ti και της 1060 6GB υπάρχει η 1060 3GB (1152 cores). 

 

1050 Ti  >  1060 3GB >  1060 6 GB

  149$           199$              249$

 

Τιμές σε MSRP. Δε καταλαβαίνω που βλέπεις το χάσμα.

 

 

και ίδιες επιδόσεις να έχουν που δεν το βλέπω να ξεπερνάνε την 960 λόγω διαφοράς cuda cores ,η 960 έχει 250 και η 1050ti έχει 150 οπότε καλά είναι.

 

Να σου θυμίσω ότι η 1060 6GB (1280 cores) κονταροχτυπιέται με την 980 (2048 cores). Δε μετράει μόνο ο αριθμός πυρήνων αλλά και η συχνότητα λειτουργίας (ΜΗz) και φυσικά διαφορές στην αρχιτεκτονική. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεταξύ της 1050Ti και της 1060 6GB υπάρχει η 1060 3GB (1152 cores). 

 

1050 Ti  >  1060 3GB >  1060 6 GB

  149$           199$              249$

 

Τιμές σε MSRP. Δε καταλαβαίνω που βλέπεις το χάσμα.

 

 

 

Να σου θυμίσω ότι η 1060 6GB (1280 cores) κονταροχτυπιέται με την 980 (2048 cores). Δε μετράει μόνο ο αριθμός πυρήνων αλλά και η συχνότητα λειτουργίας (ΜΗz) και φυσικά διαφορές στην αρχιτεκτονική. 

 

είχα ξεχάσει την 1060 3gb

οκ εγώ το πήρα βάση cuda cores στο περίπου,δεν το έχω ψάξει να δω τι παίζει απο επιδόσεις αλλά τώρα το είδα σε ένα βιντεάκι σύγκρισης που παίζουν κάπου στα ίδια με διαφορές απο παιχνίδι σε παιχνίδι, καταλήγουμε στο ότι μια κάρτα των 300 ευρώ βάζει κάτω μια των 500,αλήθεια γιατί κάνει τόσο πολύ σήμερα η 980 δεν το πιάνω που κανονικά έπρεπε να ξεπουλάει,μάλλον για κάποιους που δεν το έχουν ψάξει και δεν αναφέρω τον εαυτό μου γιατί αν ήταν να πάρω κάρτα γραφικών θα το έψαχνα,απλά ξεμείναμε τελευταία και έχουμε αναβάλει τις αναβαθμίσεις πολύ άρα και τις έρευνες :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2GB VRAM δεν κάνει ούτε για 1080p ποια.

Δεν θυμαμαι αν εσυ ειχες γραψει ή καποιος αλλος οτι πλεον και τα 4gb Vram εχουν γινει οριακα. Αν οντως ισχυε αυτο που λες παραπανω τοτε οι εταιριες δεν θα πουλαγαν σχεδον κανενα παιχνιδι αφου ελαχιστοι ειναι αυτοι που εχουν δυνατες καρτες που να υποστηριζουν 3 και 4gv Vram και πανω http://store.steampowered.com/hwsurvey/?platform=pc

Παραλογο ειναι βεβαια που στην Ελλαδα ο κοσμος δινει ενα καρο χρηματα για καρτες γραφικων(gtx 980-980ti-1070)και τα περισσοτερα παιχνιδια τα παιζει τσαμπε ολε απο τον Θειο αλλα τεσπα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενω τις κανονικες μπορουν ολοι

Δεν είπα ότι τις κανονικές μπορούν όλοι αλλά κάποιες ερωτήσεις δεν στέκουν φίλε μου.Η nvidia πρέπει να βγάλει όλες τις κλάσεις καρτών.Από low end έως enthusiast έτσι ώστε όλοι να μπορούν ανάλογα με το budget τους και τις απαιτήσεις τους να αγοράσουν και την ανάλογη κάρτα. Εννοείται ότι πρέπει να βγαίνουν και ti μοντέλα και απλά μοντέλα.H 1050 ti πχ κάνει target την απόδοση μεταξύ gtx 960 και gtx 970 ενώ η 1050 η απλή κάνει target την απόδοση της 960 με αρκετά λιγότερη κατανάλωση και πολύ χαμηλότερη τιμή 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θυμαμαι αν εσυ ειχες γραψει ή καποιος αλλος οτι πλεον και τα 4gb Vram εχουν γινει οριακα. Αν οντως ισχυε αυτο που λες παραπανω τοτε οι εταιριες δεν θα πουλαγαν σχεδον κανενα παιχνιδι αφου ελαχιστοι ειναι αυτοι που εχουν δυνατες καρτες που να υποστηριζουν 3 και 4gv Vram και πανω http://store.steampowered.com/hwsurvey/?platform=pc

Παραλογο ειναι βεβαια που στην Ελλαδα ο κοσμος δινει ενα καρο χρηματα για καρτες γραφικων(gtx 980-980ti-1070)και τα περισσοτερα παιχνιδια τα παιζει τσαμπε ολε απο τον Θειο αλλα τεσπα :P

ρε φίλε είναι μερικοί τυπάδες που νομίζουν ότι το gaming πρέπει να είναι η ultra η τίποτα,εντάξει δέχομαι την άποψη τους και τις επιλογές τους αλλά δεν γίνεται όλος ο κόσμος να κάθεται και να βλέπει τέτοια σχόλια και να νομίζουν πολλοί που μπαίνουν σε ένα φορουμ να μάθουν 5 πράγματα ότι το gaming θέλει 1000 euro pc επειδή το λένε αυτοί,υπάρχει και ο gamer που λέει εγώ θέλω ένα pc 500 ευρώ να παίξω κανα παιχνιδάκι να περάσει η ώρα,να δω τις ταινιούλες μου και να κάνω και καμια δουλίτσα και αν σε 5 χρόνια δεν τραβάει η κάρτα μου των 150 ευρώ ας βάλω μια άλλη που θα είναι X2 τουλάχιστον σε επιδόσεις με το ίδιο κόστος και θα είναι μια χαρά το μηχάνημα,δεν είναι όλοι φανατικοί gamers αυτό δεν μπορούν να καταλάβουν μερικοί μερικοί.

εντάξει και εγώ κάποτε έχωνα λεφτά με το τσουβάλι στο Pc,corsair τροφοδοτικό των 100 ευρώ,ψύκτρα των 90 για i5 χωρίς oc,ssd όταν τα 80gb κάνανε 200 ευρώ αλλά κλάιν δεν βγήκα να πω α το pc αν δεν είναι έτσι θα πάθω υστερία, και για να βγαίνει "φτηνό" hardware κάποιοι τα αγοράζουν και δεν είναι λάθος απλά το θέλουν για άλλη χρήση.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε φίλε είναι μερικοί τυπάδες που νομίζουν ότι το gaming πρέπει να είναι η ultra η τίποτα,εντάξει δέχομαι την άποψη τους και τις επιλογές τους αλλά δεν γίνεται όλος ο κόσμος να κάθεται και να βλέπει τέτοια σχόλια και να νομίζουν πολλοί που μπαίνουν σε ένα φορουμ να μάθουν 5 πράγματα ότι το gaming θέλει 1000 euro pc επειδή το λένε αυτοί,υπάρχει και ο gamer που λέει εγώ θέλω ένα pc 500 ευρώ να παίξω κανα παιχνιδάκι να περάσει η ώρα και αν σε 5 χρόνια δεν τραβάει η κάρτα μου των 150 ευρώ ας βάλω μια άλλη που θα είναι X2 τουλάχιστον σε επιδόσεις με το ίδιο κόστος και θα είναι μια χαρά το μηχάνημα,δεν είναι όλοι φανατικοί gamers αυτό δεν μπορούν να καταλάβουν μερικοί μερικοί.

Φίλε έχεις δίκαιο.Και η αλήθεια είναι ότι μια gtx 950-960 καλύπτει όλους τους gamers και το 80 % του φόρουμ εδώ (εκτός από αυτούς που παίζουν 4k ανάλυση) άσχετα που πολλοί έχουν πολύ καλύτερες κάρτες (και βάζω τον εαυτό μου μέσα που έχω την 780ti.)Μια μέτρια κάρτα και μια gtx 750 ti μπορεί να καλύψει τον οποιοδήποτε gamer αλλά φυσικά υπάρχει ο εγωισμός του ότι πρέπει το game να το τρέξουμε ultra.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε φίλε είναι μερικοί τυπάδες που νομίζουν ότι το gaming πρέπει να είναι η ultra η τίποτα,εντάξει δέχομαι την άποψη τους και τις επιλογές τους αλλά δεν γίνεται όλος ο κόσμος να κάθεται και να βλέπει τέτοια σχόλια και να νομίζουν πολλοί που μπαίνουν σε ένα φορουμ να μάθουν 5 πράγματα ότι το gaming θέλει 1000 euro pc επειδή το λένε αυτοί,υπάρχει και ο gamer που λέει εγώ θέλω ένα pc 500 ευρώ να παίξω κανα παιχνιδάκι να περάσει η ώρα και αν σε 5 χρόνια δεν τραβάει η κάρτα μου των 150 ευρώ ας βάλω μια άλλη που θα είναι X2 τουλάχιστον σε επιδόσεις με το ίδιο κόστος και θα είναι μια χαρά το μηχάνημα,δεν είναι όλοι φανατικοί gamers αυτό δεν μπορούν να καταλάβουν μερικοί μερικοί.

Εγω αυτο που ξερω ειναι οτι οι περισσοτεροι(σχεδον ολοι)που μιλανε για gaming pc και ακριβες καρτες σε ειδησεις αλλα και στα αντιστοιχα θεματα των καρτων γραφικων,ολως τυχαιως στα θεματα των παιχνιδιων δεν συμμετεχουν.Ακομα και οι πωλησεις video παιχνιδιων καθε μηνα ολο στο top 10 pro,fifa,nba,GTA V δειχνουν και απο παιχνιδια του PC κανενα της Blizzard μονο.

 

Forza Horizon 3 και Gears of War 4(χωρις τα season pass τους κιολας)κοστιζουν 140ευρω(με τα season pass 200ευρω).

 

Το gaming ειναι ακριβο hobby για οποιον θελει να λεει οτι πιανουν τοπο τα χρηματα που εδωσε για την καρτα του. 

Φίλε έχεις δίκαιο.Και η αλήθεια είναι ότι μια gtx 950-960 καλύπτει όλους τους gamers και το 80 % του φόρουμ εδώ (εκτός από αυτούς που παίζουν 4k ανάλυση) άσχετα που πολλοί έχουν πολύ καλύτερες κάρτες (και βάζω τον εαυτό μου μέσα που έχω την 780ti.)Μια μέτρια κάρτα και μια gtx 750 ti μπορεί να καλύψει τον οποιοδήποτε gamer αλλά φυσικά υπάρχει ο εγωισμός του ότι πρέπει το game να το τρέξουμε ultra.

Οχι αυτο που γραφεις δεν ισχυει με την καμια. Καρτες των 200ευρω οπως οι παραπανω που αναφερεις ειναι κυριως για ατομα που δεν διαθετουν πολλα χρηματα στα παιχνιδια ποσο πιο απλα να το πει καποιος δηλαδη.

Δεν ειναι τυχαιο οτι αυτες οι καρτες διαφημιζονται για mainstream παιχνιδια οπως indie,moba,mmorpg παιχνιδια τυπου WoW,παιχνιδια τυπου Diablo/PoE,fighting παιχνιδια και παει λεγοντας.

 

Υποτιθεται οτι αυτοι που εχουν ακριβοτερες καρτες μπορουν να διαθεσουν πχ 70ευρω για να αγορασουν day one ενα windows store παιχνιδι ή 50-60ευρω για ενα παιχνιδι μαζι με το season pass του.

 

Αυτος ομως που δινει 150-200ευρω για καρτα γραφικων που την κραταει για 2χρονια,γινεται να δωσει πχ σε 2μηνες 140ευρω για να παρει το Forza και το Gears of war(και αρα υπολογισε σε ενα χρονο ποσα χρηματα θα εχει δωσει για παιχνιδια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν συμφωνώ σε αυτό.Το ότι μια κάρτα διαφημίζεται πχ για mmo αυτό δεν την εμποδίζει να τρέξει το οποιοδήποτε fps game πχ battlefield 4 med με high και να βγάλει 60 συν fps..(και αυτό το λέω για την gtx 950,750ti rx 460 και πάει λέγοντας..Ας μην γινόμαστε θύματα του marketing και των διαφημίσεων..Το ότι διαφημίζεται μια κάρτα για mmo games δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να παίξει και άλλα games.Και αν κάποιος θέλει κάρτα αποκλειστικά για τις κατηγορίες παιχνιδιών που ανέφερες και μια gtx 950 είναι overkill.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν συμφωνώ σε αυτό.Το ότι μια κάρτα διαφημίζεται πχ για mmo αυτό δεν την εμποδίζει να τρέξει το οποιοδήποτε fps game πχ battlefield 4 med με high και να βγάλει 60 συν fps..(και αυτό το λέω για την gtx 950,750ti rx 460 και πάει λέγοντας..Ας μην γινόμαστε θύματα του marketing και των διαφημίσεων..Το ότι διαφημίζεται μια κάρτα για mmo games δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να παίξει και άλλα games.Και αν κάποιος θέλει κάρτα αποκλειστικά για τις κατηγορίες παιχνιδιών που ανέφερες και μια gtx 950 είναι overkill.

Αχ αυτο το Battlefield 4. Παιχνιδι του 2013 ειναι και ακομα το αναφερει ο κοσμος λες και ειναι του 2015.

 

Επισης προφανως και πιο αδυναμες καρτες μπορουν να τρεχουν τα παιχνιδια με υποχωρησεις αλλα δεν εχει λογικη να δωσει καποιος 150ευρω για καρτα γραφικων που θελει να κρατησει για 2χρονια οταν χαλαει τον χρονο 400 ευρω σε παιχνιδια.

Και πριν δω την ερωτηση τι παιχνιδια θα αγορασει καποιος για να δωσει τοσα λεφτα να μια λιστα με τα περισσοτερα δημοφιλη παιχνιδια για το 2016 για Pc.

 

Quantum Break

Forza Horizon 3

Street Fighter V

Rise of the Tomb raider

Overwatch

Warcraft Legion

Mafia 3

Gears of War Ultimate Edition

Gears of War 4

Dark Souls 3

Battlefield 1

TitanFall 2

Deus Ex Mankind Divided

Dead Rising 4

Call of Duty

Pro,Fifa,Nba 2017

Dead Rising 4

 

Τωρα αν καποιος αγορασει μια καρτα των 160ευρω και αγορασει εστω και τα μισα παιχνιδια θυμα του marketing και των διαφημισεων δεν θα ειναι αλλα πολυ απλα κακος αγοραστης(κοινως παλι θυμα θα ειναι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...