Προς το περιεχόμενο

Προλήψεις ....η πιο περιεργη που εχετε ακουσει.....


winterman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κι εγω αναγνωριζω οτι στα ευφυολογηματα εισαι καλυτερος κι απο τον Αδωνι.

 

Η προχειρη αναζητηση που αναφερεις ειναι βικιλεξικο να υποθεσω, αρα δεν μετραει. Αν εχεις βρει καπου αλλου τετοια ερμηνεια στη συγκεκριμενη λεξη, ενδιαφερομαι να μαθω.

 

Δεν βλέπω/παρακολουθώ τον γελοίο και το συνάφι του. Για να το λες βέβαια εσύ κάτι θα ξέρεις..

 

Όσο για την αναζήτηση, όχι δεν έχω κοιτάξει σε βικιλεξικά κλπ. αν θυμάμαι καλά το είχα δει παλιότερα στο blog του Σαραντάκου αλλά δεν έχω ακριβές link.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σχετικά με το πρόληψη και προκατάληψη, νομίζω πως η διαφορά τους έγκειται στο ότι η πρόληψη προειδοποιεί στο να μην κάνουμε κάτι, ενώ η προκατάληψη μας προειδοποιεί τι θα πάθουμε αν κάνουμε κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τα ευφυολογηματα επιπεδου μπαρμπα-ελληνα πολιτικου συνεχιζονται. Το 'χεις, το 'χεις.

 

Σου απάντησα στο ύφος που εσύ ο ίδιος ξεκίνησες, αν δεν το έχεις καταλάβει.

Και τέλος το off-topic από εμένα.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα online λεξικά φαίνεται να έχει και τις δύο έννοιες πάντως η λέξη πρόληψη.

 

Πχ:

 

http://www.lexigram.gr/lex/enni/%CF%80%CF%81%CF%8C%CE%BB%CE%B7%CF%88%CE%B7#Hist0

 

http://el.thefreedictionary.com/%cf%80%cf%81%cf%8c%ce%bb%ce%b7%cf%88%ce%b7

 

http://www.greek-language.gr/greekLang/modern_greek/tools/lexica/triantafyllides/search.html?lq=%CF%80%CF%81%CF%8C%CE%BB%CE%B7%CF%88%CE%B7

 

Δεν ξέρω πόσο αξιόπιστα είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γιαγια μου το ελεγε αυτο οταν περνουσα πανω απο τα ξαδερφια μου και μετα μου ελεγε να ξαναπερασω για να το αντιστρεψω. Φυσικα εγω δεν περνουσα ή περνουσα και μετα ξαναπερνουσα :P

:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με βάλατε και έψαξα τα λεξικά τώρα γιατί με μπερδέψατε.

 

Το λοιπόν:

-Αυτό που κουβεντιάζεται στο παρόν νήμα είναι η ΠΡΟΛΗΨΗ (συνήθως χρησιμοποιείται στον πληθυντικό).

-ΠΡΟΚΑΤΑΛΗΨΗ σημαίνει κάτι άλλο και όχι αυτό που περιγράφει το παρόν νήμα. Σημαίνει α. η διαμόρφωση γνώμης εκ των προτέρων χωρίς μελέτη και εξέταση των πραγμάτων (και συνήθως είναι λάθος ή μεροληπτική) ή β. η δυσμενής προδιάθεση απέναντι σε άτομο ή ομάδα λόγω αυθαίρετων γενικεύσεων και στερεότυπων πεποιθήσεων (φυλετικές, εθνικιστικές, θρησκευτικές κτλ.)

Άρα η χρήση του όρου προκατάληψη εδώ είναι λάθος.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

το χε αυτο το θεμα ενας παιδικος φιλος. αλλα δεν εκανε μεταβολη. ετρεχε να κοψει το μονοπατι της. μια φορα ειχε τρεξει και γυρω απο ενα τετραγωνο για να προλαβει να περασει πρωτος την νοητη ευθεια στην οποια ετρεχε η μαυρη γατα. δεν κανω πλακα.

ευτυχως, ενηλικιωθηκε και το ξεπερασε. παραμενει βεβαια προληπτικος.

Mα ειναι εντελως ακυρο, (θα μου πεις τα αλλα δεν ειναι?) με ποιον τροπο συνδεεται η πορεια ενος ζωο που ετυχε να γεννηθει μαυρο με το τι θα συμβει σε εναν τυχαιο τυπο που βρεθηκε στο διαβα του. 

 

Ειμαι σιγουρος πως καποια οπως το παρακατω εχουν μια αιτιολογια τυπου να μη γινει τραυματισμος, οποτε για να το εχουν στο νου τους (ιδιως τα παλια χρονια) του εβαζαν το κορδελακι της γρουσουζιας και φανταζομαι πως θα υπαρχουν και αλλα παρεμφερη, αλλα καποια απλα δεν μπορω να κανω τη συνδεση.

 

 

προσφατα ετυχε να δουλεψω με εναν συναδελφο απο αλλη εταιρια σε μια επισκευη, αυτος το ειχε γρουσουζια να δινεις αιχμηρα αντικειμενα χερι χερι. ηθελε κοπιδι? το ακουμπουσα να το παρει. η θελα εγω κοφτακι? το ιδιο. δε το ειχα ξανακουσει.

 

Ή αυτο με την ομπρελα στο σπιτι ισως εχει βαση οτι μπορει να γινει καποια ζημια με το ανοιγμα της ομπρελας ιδιως των παλαιοτερων που ηταν κατα κυριο λογο σε στυλ μπαστουνιου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Κατι που διαβασα και γελασα, λιγο ασχετο αλλα και λιγο σχετικο με το θεμα.

Μην κρινετε τον αλλο απο την εμφανιση του, ρωτηστε και τι ζωδιο ειναι.

Οσο για τις προκαταληψεις, απλα απογοητευεσαι που βλεπεις οτι ακομη συνεχιζονται απο νεους ανθρωπους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εγώ πιστεύω ότι και τα δύο είναι σωστά, με διαφορετικό τρόπο.
Πρόληψη - Η ιδέα ότι θα μας βρει κακό αν δεν λάβουμε κάποιο μέτρο για να το εμποδίσουμε
Προκατάληψη - Η ιδέα ότι αν π.χ. γεννηθείς Σάββατο, ό,τι λες θα "βγαίνει" ή ότι οι γάτες που γεννήθηκαν μαύρες είναι γρουσούζικες

Πιο επίσημα: Προκατάληψη η [prokatálipsi] : 1. αρνητική γνώμη, διάθεση για κπ. ή για κτ., η οποία διαμορφώνεται εκ των προτέρων
2. αρνητική προδιάθεση, στάση απέναντι σε πρόσωπα ή σε ομάδες, η οποία βασίζεται σε στερεότυπες πεποιθήσεις και όχι σε πραγματικά χαρακτηριστικά

                    Πρόληψη: η αποτροπή, η λήψη µέτρων για την παρεµπόδιση της εκδήλωσης δυσάρεστου φαινοµένου

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λοιπον...Η προληψη εχει και θετικη ερμηνεια :παιρνω τα απαραιτητα μετρα για να μην γινει κατι, αλλα και αρνητικη οπως περιγραφεται στο topic ...

Υ.Γ ειμαι ..."προληπτικος" με τους ξερολες και τους αγενεις.....ελεος πια!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω έναν φίλο που δεν κοβει τα νύχια τετάρτη και παρασκευή, γιατί είναι γρουσουζιά

και έκοψα τα νύχια μου φτου! 

Δώρο άρωμα κάνεις, Αλλά πρέπει να σε δώσει κέρμα πίσω....

τώρα εξηγούνται όλα μάλιστα :P

Προλήψεις όπως όλες οι παραπάνω που αναφέρθηκαν είναι για νοητικά ανάπηρους με μηδενική αντίληψη. Τίποτα άλλο.

για άτομα που δουλεύουν στον ΟΤΕ δηλαδή :P

 

Γιατί λέμε όμως ότι κάποιος που τα πιστεύει αυτά ή έχει γούρια κλπ είναι προληπτικός και όχι προκαταληπτικός προκατειλημμένος; Το σωστό είναι το δεύτερο;

 

Πάντως με μια  πρόχειρη αναζήτηση φαίνεται ότι η πρόληψη έχει και αυτή τη σημασία που λέμε εδώ.

γιατι με το προκατειλημμένος γλωσσεύεις την μπέρδα σου ενω το προληπτικός γλιστράει σαν σαπούνι. 

 

ή επειδή οταν δεν ξέρεις αν είναι προκαταληπτικός ή προκατειλημμένος ... κεφάιλ στο χαντάικ... και λες προληπτικός γιατι τελικά βλέπω πως τπ προκαταληπτικός υπάρχει σαν λέξη (στο internet τουλάχιστον) αλλά εμένα μου φαίνεται περίεργη :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για άτομα που δουλεύουν στον ΟΤΕ δηλαδή :P

 

Επειδή δεν καταλαβαίνω τι εννοείς, και είναι και περασμένη η ώρα, θες να μου πεις τι εννοείς και που κολλάει με τα παραπάνω; :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεισιδαιμονία η [δisiδemonía]: πίστη ή αντίληψη που με ανορθολογικό τρόπο αποδίδει σε τυχαία γεγονότα, σε πράξεις ή σε αντικείμενα υπερφυσικές ιδιότητες που μπορούν δήθεν να επηρεάσουν αρνητικά την πορεία και την τύχη της ζωής του ανθρώπου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...