Προς το περιεχόμενο

Vodafone: Κόντρα με ΟΤΕ για το Vectoring και παροχή υπηρεσιών FTTH από το 2017


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Παιδιά και Σέρρες που έχουμε FTTH (πρώην Fibernet και νυν Optilan)  με μεγάλο δίκτυο (αναλογικα με το μεγεθος της πολης παντα) 80% κάλυψη της πόλης) ελάχιστοι εχουν βάλει. Και με πάρα πολύ καλό κόστος υπηρεσιών εν τω μεταξύ.  

Για το 97% του κόσμου το "έως 24mpbs" είναι υπεραρκετό με αποτέλεσμα να μην έχουν το κίνητρο και οι εταιρείες να επενδύσουν. 

 

Είναι υπεραρκετό, αλλά η γκρίνια για τον συγχρονισμό/DCs/κτλπ παραμένει... :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 73
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Από την μία θέλουμε να έχουμε FTTH και να παρατήσουμε το χαλκό, από την άλλη θέλουμε να κρατήσουμε POTS. Πως την είδαμε, να συντηρεί 2 διαφορετικά δίκτυα ο ΟΤΕ? :P

 

Not exactly. Εάν το δίκτυο αλλάξει σε κάποιο πρότυπο μη συμβατό με POTS για να προσφέρει καλύτερες υπηρεσίες, καλωσήρθες VoIP. Το να αλλάζει όμως -ενώ κρατάμε το "χάλκινο" δίκτυο- με μόνο σκοπό τον περιορισμό του κόστους υποδομής για τον πάροχο, ο οποίος περιορισμός μάλιστα δεν μεταφέρεται στον καταναλωτή (ο οποίος και 'τρώει' όλα τα προβλήματα του VoIP) είναι άλλο πράγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δεν το ξέρουμε ότι δεν θα υπάρχει μείωση λόγω του VoIP. Μπορεί πχ ο ΟΤΕ να μειώσει εξαιτίας του τις τιμές χονδρικής προς τους εναλλακτικούς κι αυτοί να μειώσουν τις τιμές τους ακόμα περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν γίνει κάτι τέτοιο και τελικά οδηγηθούμε σε χαμηλότερες τιμές σίγουρα θα το δω με άλλο μάτι. (Ευτυχώς οι τιμές χονδρικής προς τους παρόχους είναι δημοσιευμένες.)

 

Ή εάν έκαναν και μία έκπτωση -5€ στον λογαριασμό, ίσως να ζήταγα και από μόνος μου να με γυρίσουν σε VoIP.

 

Αλλά προς το παρόν όποιος δεχτεί την αλλαγή σε VoIP συμβιβάζεται με κάτι χειρότερο στα ίδια λεφτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Όπως έχω γράψει και σε άλλα posts, το VoIP βελτιώνει και το πρόβλημα με την έλλειψη ζευγων ακραίου δικτύου. 

 

Μην μου πεις ότι "Ο ΟΤΕ οφείλει να βάλει καινούρια", γιατί η πραγματικότητα έχει αποδείξει ότι δεν το κάνει :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sorry που σας το λέω αλλα οι παροχοι τον οπτικών σκέφτονται πρώτα τις εταιρείες και τον επαγγελματια και οχι τον ιδιωτη για να κατεβάζει γρήγορα τορεντ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι υπεραρκετό, αλλά η γκρίνια για τον συγχρονισμό/DCs/κτλπ παραμένει... :P

Αυτο ειναι μια σημαντικη πτυχη την οποια παραβλεπουμε και δεν θα επρεπε .Εχω παραδειγμα στον κοινωνικο  moy κυκλο που χρονια εκραζε για την αργη συνδεση της περιοχης του (και δικαιως)  και τωρα που του δινεται η δυνατοτητα να βαλει VDSL δεν το κανει και χωρις να συντρεχουν οικονομικοι λογοι ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Υπάρχει πολύς κόσμος που δεν βάζει VDSL (ενώ έχει FTTC η περιοχή του) γιατί πιστεύει ότι δεν θα συγχρονίζει στο max, επειδή είχε τέτοια εμπειρία στο ADSL..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει πολύς κόσμος που δεν βάζει VDSL (ενώ έχει FTTC η περιοχή του) γιατί πιστεύει ότι δεν θα συγχρονίζει στο max, επειδή είχε τέτοια εμπειρία στο ADSL..

Ισχυει και αυτο υπαρχει αγνοια .

Εδω βλεπεις παραλογα πραγματα  που ζηταμε σε τεχνολογικο φορουμ που υποτιθεται υπαρχει και καποια επαφη με το αντικειμενο .Ο αλλος εχει απαιτηση σε χρεωκοπημενη χωρα να δωσουν  FΤTH  σε χωριο επειδη αυτο εχει γινει σε καποια χωρια στην Σουηδια ...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχυει και αυτο υπαρχει αγνοια .

Εδω βλεπεις παραλογα πραγματα  που ζηταμε σε τεχνολογικο φορουμ που υποτιθεται υπαρχει και καποια επαφη με το αντικειμενο .Ο αλλος εχει απαιτηση σε χρεωκοπημενη χωρα να δωσουν  FΤTH  σε χωριο επειδη αυτο εχει γινει σε καποια χωρια στην Σουηδια ...

Επειδή σε εμένα απευθύνεσαι να σου απαντήσω.

 

Καταρχάς η χώρα δεν έχει χρεοκοπήσει. Στα όνειρα σου μπορεί. 

 

Άλλο κρίση και εντελώς διαφορετική η χρεωκοπία.

 

Σε δεύτερη φάση δεν έχει καμία σχέση η οικονομική κατάσταση κάθε χώρας την στιγμή που οι εταιρίες είναι ξένες και ιδιωτικές.

 

Μπορείς να καταλάβεις φαντάζομαι ότι ο ΟΤΕ της Deutsche telecom και η τιτανομέγιστη (οικονομικά) Vodafone όπως και η εξίσου καλά οικονομικά Wind δεν έχουν κανένα οικονομικό θέμα και αν την ενδιέφεραν θα μπορούσαν να είχαν κάνει κάτι.  

 

Επίσης φυσικά έχω απαίτηση όταν για δίκτυο χαλκό μου πιάνει τον κώλο ο ΟΤΕ (συγνώμη και για την έκφραση). Εσύ μπορεί να μην έχεις, εγώ όμως έχω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Γιατί στο Ελαντα μπορεί τα 100 να ακούγονται τρομερά και φοβερά αλλά τι να σου κάνει όταν λίγο πιο έξω έχουν ήδη 1GBps FTTH ακόμα και στα χωριά;

 

 

 

σε ποια και πόσα χωριά έχουν 1GBps? 

 

https://www.fastmetrics.com/internet-connection-speed-by-country.php

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή σε εμένα απευθύνεσαι να σου απαντήσω.

 

Καταρχάς η χώρα δεν έχει χρεοκοπήσει. Στα όνειρα σου μπορεί. 

 

Άλλο κρίση και εντελώς διαφορετική η χρεωκοπία.

 

Σε δεύτερη φάση δεν έχει καμία σχέση η οικονομική κατάσταση κάθε χώρας την στιγμή που οι εταιρίες είναι ξένες και ιδιωτικές.

 

Μπορείς να καταλάβεις φαντάζομαι ότι ο ΟΤΕ της Deutsche telecom και η τιτανομέγιστη (οικονομικά) Vodafone όπως και η εξίσου καλά οικονομικά Wind δεν έχουν κανένα οικονομικό θέμα και αν την ενδιέφεραν θα μπορούσαν να είχαν κάνει κάτι.  

 

Επίσης φυσικά έχω απαίτηση όταν για δίκτυο χαλκό μου πιάνει τον κώλο ο ΟΤΕ (συγνώμη και για την έκφραση). Εσύ μπορεί να μην έχεις, εγώ όμως έχω.

Με τον Φώτη ιδεολογικά μας χωρίζει μία άβυσσος αλλά εδώ έχει δίκιο.Η χώρα είναι χρεοκοπημένη από την στιγμή που δεν μπορεί να βγει στις αγορές για να δανειστεί, επειδή τα ομόλογα της ανήκουν στην κατηγορία σκουπίδια, το οποίο έχει ως συνέπεια να μας συντηρούν με χρήματα οι υπόλοιποι εταίροι με όρους κατοχής προκειμένου να μας τα δώσουν.Έχει καταστρατηγηθεί ακόμα και το Ευρωπαϊκό κεκτημένο σε πολλές εκφάνσεις της ζωής μας από τους Εταίρους μας το οποίο είναι δικός τους θεσμός(lol)προκειμένου να μας δίνουν χρήμα με το σταγονόμετρο.Αν δεν βλέπεις ότι η χώρα είναι σε οικονομική κατοχή και βελούδινη χρεοκοπία,πάσο δυστυχώς όμως η πραγματικότητα σε διαψεύδει.Τώρα για το θέμα, που συζητάμε ποιος θα επενδύσει σε μία χώρα όπου το φορολογικό της καθεστώς αλλάζει κάθε τρεις και λίγο και με το κράτος συνέταιρο γιατί αλλιώς δεν βγαίνουν τα κουκιά;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θα ηθελα ενα μελλοντικο ιντερνετ που να βασιζεται σε αυτες τις εταιρειες και την εν δυναμει λογοκρισια που μπορουν να επιφερουν!

θα ηθελα ενα αποκεντρωμενο και ελεγχομενο αποκλειστικα απο τους χρηστες ιντερνετ!

Πως γίνεται εμείς οι χρήστες να φτιάξουμε το δικό μας δίκτυο ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης φυσικά έχω απαίτηση όταν για δίκτυο χαλκό μου πιάνει τον κώλο ο ΟΤΕ (συγνώμη και για την έκφραση). Εσύ μπορεί να μην έχεις, εγώ όμως έχω.

 

Γίνε χορηγός του στις επενδύσεις ώστε να έχεις και απαιτήσεις. Ειδάλως "απαιτήσεις" με χρήματα άλλων είναι αστείο. Τέλος. εάν δεν θέλεις, μπορείς κάλλιστα να μην είσαι πελάτης του και να μη σου πιάνει το κώλο.

 

....όπως και η εξίσου καλά οικονομικά Wind...

 

α μάλιστα.. κατάλαβα :-D

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Τώρα για το θέμα, που συζητάμε ποιος θα επενδύσει σε μία χώρα όπου το φορολογικό της καθεστώς αλλάζει κάθε τρεις και λίγο και με το κράτος συνέταιρο γιατί αλλιώς δεν βγαίνουν τα κουκιά;

Δεν είναι μόνο το φορολογικό καθεστώς που αλλάζει κάθε τρεις και λίγο ή ότι οι φόροι/εισφορές/τέλη διέλευσης/κτλπ είναι στα ύψη, είναι ότι σου βγάζουν και την πίστη με γραφειοκρατία/εξυπηρέτηση/νοοτροπία Αφρικής κι ότι αν κάτσει κάτι και σε πάνε δικαστικά θα ξεμπερδέψεις σε 5-10 χρόνια...

 

Πόσο μαζόχες να βρούμε πλέον?

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...