Προς το περιεχόμενο

δεν ξερω τι να κανω στη ζωη μου


trap20

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια καλησπερα. Περναω μια  δυσκολη περιπτωση στη ζωη μου και πραγματικα θελω σοβαρες γνωμες. Το ξερω οτι δεν ειστε ψυχολογοι, και το ξερω οτι δεν εχετε μαγικες λυσεις, απλα θα ηθελα να ακουσω καποιες αποψεις.

 

Το προβλημα μου ειναι οτι δεν ξερω με τι θελω να ασχοληθω στη ζωη μου και πραγματικα τωρα που εγινα 23 ειναι φορες που με πιανουν τα κλαματα και νιωθω απαισια.

 

Καποια λογια για μενα. Εχω τελειωσει πληροφορικη σε ενα ΙΕΚ της πλακας. Τωρα σπουδαζω οικονομικα και εχω διαπιστωσει οτι δε μου αρεσει και δεν τα παω καθολου καλα με τους αριθμους. Γνωριζω αγγλικα,ισπανικα και γερμανικα και ομολογω πως μιας και συνεχιζω ακομη τα γερμανικα για μεγαλυτερο επιπεδο οτι μου αρεσουν, και ισως να μπορουσα να εκανα κατι αντιστοιχο σα μεταφραστης η κατι τετοιο. Παρολα αυτα ΔΕΝ ειμαι σιγουρος και εχω συνεχως διαμαχες με τον πατερα μου οτι δεν κανω τιποτα και οτι πρεπει να βρω δουλεια γιατι ο χρονος περναει. Επισης με παρομοιαζει με διαφορους γνωστους που 30ρησαν και δεν εκαναν τιποτα στη ζωη τους. Τελος, σκεφτομαι να φυγω στο εξωτερικο μιας και δεν με κραταει κατι, και νιωθω οτι ισως φανω αξιος σε κατι, αν και βαθια μεσα μου μισω τον εαυτο μου και θελω να αποδειξω κυριως στον πατερα μου και σε καποιους γνωστους οτι ειμαι χρησιμος.

 

Εσεις τι θα κανατε στη θεση μου? Εχεις περασεις καποιος, καποια απο εσας παρομοια κατασταση? Και πως την αντιμετωπισατε?

 

PS. Με συγχωρειτε αν σας κουρασα, και πραγματικα ευχαριστω για τον χρονο που αφιερωσατε!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ενα πιστοποιητικο δεν γινεσαι και μεταφραστης.

Αφου δεν σε κραταει κατι και τα πας καλα με τις ξενες γλωσσες ψαξου για κατι στο εξωτερικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ανεξαρτητοποιηθείς με κάθε κόστος κάνοντας το πρώτο βήμα που είναι να πας να μείνεις μόνος σου.
Τέλος, δεν έχεις να αποδείξεις τίποτα και σε κανέναν. Στραβά το πήρες.
Είσαι εσύ και ο εαυτός σου. Τα υπόλοιπα όλα θέματα των άλλων (πχ. γονείς) που αναφέρεις είναι δικά τους προβλήματα και μόνο.
Φρόντισε, βρες τον τρόπο με δικά σου μέσα, να μείνεις μόνος σου για αρχή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Τρεις ξένες γλώσσες είναι σημαντικό στοιχείο, αλλά εξαρτάται σε τι επίπεδο τις έχεις φτάσει. 

 

Τα γερμανικά είναι καλή γλώσσα για μετάφραση στην Ελλάδα, στην τεχνική μετάφραση κυρίως (αυτοκίνητα, μηχανές πλοίων, βιοκαύσιμα, ηλιακοί συλλέκτες, ανταλλακτικά, είναι γλώσσα που βοηθάει σε δουλειές όχι μόνο με τη Γερμανία, αλλά και την Αυστρία, την Ελβετία, ακόμη και τη Δανία όπου υπάρχουν εταιρίες που δραστηριοποιούνται στη χώρα μας μέσω αντιπροσώπων) αλλά πρέπει να ασχοληθείς σοβαρά, με τα πτυχία γλωσσομάθιας μεταφραστής δεν γίνεσαι. Είναι γεμάτος ο τόπος από "μεταφραστές" με ένα proficiency, και το αποτέλεσμα 99 στις 100 φορές είναι κάτω του υποφερτού. Λογοτεχνική μετάφραση αυτή την εποχή -δυστυχώς- πολύ απλά το ξεχνάς, εκτός κι αν βρεις κάποια άκρη στον υποτιτλισμό, όπου όμως οι αμοιβές δεν είναι καλές.

 

Η συμβουλή μου, αφού είσαι 23 χρονών, μην σε πιάνει πανικός, αλλά μην πορευτείς και με το σκεπτικό "νέος είμαι, έχω χρόνο". Νέος είσαι, αλλά για να ασχοληθείς με κάτι (που θα πρέπει να αποφασίσεις τι θα είναι, αφού λες πως τα οικονομικά δεν σου αρέσουν) θέλεις να επενδύσεις κάποια χρόνια για να αποκτήσεις ένα καλό υπόβαθρο.

 

Οι γονείς καμιά φορά από το άγχος τους πιέζουν, αλλά αν σε δουν να βάζεις τα πράγματα σε μια σειρά και να το προσπαθείς συστηματικά, ο πατέρας σου πολύ πιθανό να χαλαρώσει. Δείξε του πως χαράζεις σταθερή πορεία, συνειδητά, και νομίζω πως θα δεις διαφορά στη στάση του.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και βαθια μεσα μου μισω τον εαυτο μου και θελω να αποδειξω κυριως στον πατερα μου και σε καποιους γνωστους οτι ειμαι χρησιμος.

Τι μισείς τον εαυτό σου ρε φίλε πλάκα κάνεις ?

Είσαι 23 και μιλάς 3 γλώσσες, πάνω σε αυτό δούλεψε και θα πάνε όλα καλά, δεν υπάρχει κανένας λόγος να νιώθεις άχρηστος, πιάσε κ μίλα στον μπαμπά σου κ πες του 'πατέρα έτσι που μου φέρεσαι το μόνο που καταφέρνεις είναι να μου ρίχνεις την ψυχολογία, ενώ θα έπρεπε να κάνεις το αντίθετο, θα έπρεπε να μου δίνεις αυτοπεποίθηση για να τα καταφέρω στον κωλοκοσμο που μου έλαχε να με φέρεις να ζήσω'

Αν δεν είσαι τεμπέλης μην φοβάσαι τίποτα και κανέναν! θετική σκέψη, υπομονή, επιμονή  και αυτοπεποίθηση!

Εύκολα τα πράγματα δεν είναι για κανέναν ..

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκίνα να δοκιμάζεις πράγματα. Γενικά ξεκίνα να κάνεις κάτι, αυτό το κάτι θα σε πάει κάπου αλλού κοκ. Μικρός είσαι και έχεις και το πλεονέκτημα με τις γλώσσες. Εκτός από τις μεταφράσεις κλπ βοηθάνε και στο κομμάτι του τουρισμού που δεν ξέρω αν σε ενδιαφέρει (και νομίζω ούτε εσύ το ξέρεις! :P ). 

 

Μόλις ξεκινάς και μάλιστα από πλεονεκτική θέση αφού έχεις την υγεία σου, το μυαλό σου και γνώσεις. Δεν χρειάζεται απογοήτευση αλλά δράση. Το να κάθεσαι και να κάνεις τέτοιες σκέψεις δεν έχει κανένα νόημα, ξεκίνα να κάνεις πράγματα και θα βρεις το δρόμο! :)

 

Και μίλα ειλικρινά στον πατέρα σου όπως λέει ο Maus, ότι τώρα ξεκινάς και θέλεις μια βοήθεια, όχι το αντίθετο!

 

Καλή τύχη!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανεις αλλος να προτεινει για γκομενα;

 

 

Και δεν μας λετε ρε σεις, την γκομενα πως θα την "συντηρει";

Θα ζηταει απο τον πατερα για ο,τιδηποτε θελει;

(οχι πως αυτο τον αποτρεπει απο το να εχει κοπελα γκομενα, απλα επειδη ειπωθηκε σαν κυρια/πρωτη λυση)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανεις αλλος να προτεινει για γκομενα;

 

 

Και δεν μας λετε ρε σεις, την γκομενα πως θα την "συντηρει";

Θα ζηταει απο τον πατερα για ο,τιδηποτε θελει;

(οχι πως αυτο τον αποτρεπει απο το να εχει κοπελα γκομενα, απλα επειδη ειπωθηκε σαν κυρια/πρωτη λυση)

Νομίζω για χαβαλέ γράφτηκε πιο πολύ αλλά μάλλον δεν κάνει πλάκα ο φίλος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανεις αλλος να προτεινει για γκομενα;

 

 

Και δεν μας λετε ρε σεις, την γκομενα πως θα την "συντηρει";

Θα ζηταει απο τον πατερα για ο,τιδηποτε θελει;

(οχι πως αυτο τον αποτρεπει απο το να εχει κοπελα γκομενα, απλα επειδη ειπωθηκε σαν κυρια/πρωτη λυση)

Γκόμενα ανέφερε και όχι "φρούτο" που ψάχνει για χορηγό.

(χωρίς να σημαίνει ότι συμφωνώ με τη συμβουλή αυτή ως έχει)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανεις αλλος να προτεινει για γκομενα;

 

 

Και δεν μας λετε ρε σεις, την γκομενα πως θα την "συντηρει";

Θα ζηταει απο τον πατερα για ο,τιδηποτε θελει;

(οχι πως αυτο τον αποτρεπει απο το να εχει κοπελα γκομενα, απλα επειδη ειπωθηκε σαν κυρια/πρωτη λυση)

 

Που καταντησαμε ρε φιλε .... να του προτεινουν ολοι οι αλλοι για γκομενα εκτος από μενα.

  • Like 17
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν με τη σχολη των οικονομικων εισαι σε φαση 1ο-2ο ετος, παρατα την οπως εισαι εφοσον ειναι κατι που δεν σου αρεσει και δεν προκειται να τα πας καλα με αυτο.

Αν εισαι 3ο-4ο πρεπει να την τελειωσεις γρηγορα τουλαχιστον να εχεις το χαρτι.

Αυτο πρεπει να το ξεκαθαρισεις συντομα, αν οχι αμεσα.

Μολις παρεις αποφαση για το παραπανω, πας στο επομενο ερωτημα που επισης πρεπει να ξεκαθαρισεις συντομα. Τι γνωσεις εχεις και τι σ'αρεσει να ασχολεισαι επαγγελματικα (κατι ρεαλιστικο ομως). Αναζητησε εργασια σε αυτο με ολα τα κοστη. Ητοι, τραβα δουλεψε και τσαμπα που λεει ο λογος προκειμενου να αποκτησεις πειρα. Θελει ομως τυχη για να σου κατσει με την πρωτη μια εργασια στον τομεα που σ'αρεσει, αρα πρεπει να εισαι προετοιμασμενος και για πιο απλες δουλειες, πχ σερβιτορος κλπ, προκειμενου να αποφυγεις την μακροχρονια απραξια.

 

Περι εξωτερικου, θα σου ελεγα να πας, αλλα χωρις να εχεις σχεδον τιποτε απο εφοδια ειναι μεγαλο το ρισκο να πας και να γυρισεις πισω σε ακομα χειροτερη ψυχολογικη κατασταση. Απο την αλλη, μπορεις να πας και να ξεκινησεις να κανεις οποιαδηποτε random δουλεια απλα για να κερδισεις χρονο και να ψαχνεις παραλληλα κατι αλλο.

 

Για μενα παντως, ετσι οπως αφουγκραζομαι τη φαση σου μεσα απο το ποστ σου, το κυριο προβλημα σου ειναι οτι μενεις με τους δικους σου. Αν μεινεις καπου μονος θα ξελαμπικαρει το μυαλο σου. Επισης ξεκινα να ασχολεισαι με κανα χομπι για τον ιδιο λογο του ξελαμπικαρισματος.

 

ΥΓ> Δεν φαινεσαι και αχρηστος παντως απο το ποστ σου. Τρεις ξενες γλωσσες + μια χαρα ελληνικα (συντακτικο-ορθογραφια - το λεω διοτι αν δεις πχ εδω ινσομνια οι μισοι δε γνωριζουν ουτε τα βασικα της γλωσσας). Γενικα εχεις μια Α μορφωση ωστε να μη θεωρεις τον εαυτο σου αχρηστο, κι αυτο ειναι ορατο απο μολις 1 ποστ, χωρις καν να σε γνωριζω. Λογικα με τις σπουδες δε σου εκατσε καλα το θεμα, αλλα οι σπουδες δεν ειναι ουτε η αρχη ουτε και το τελος του κοσμου. Επισης τρεις γλωσσες στα 23 (χωρις να εχεις ζησει στις χωρες αυτες - μονο απο εκπαιδευση) δειχνει οτι παιρνεις τη γνωση, δειχνει οτι εχεις και μυαλο ωστε πχ να αντιλαμβανεσαι τη δομη της καθε γλωσσας. Ο πατερας σου απλως βιαζεται .

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...