Προς το περιεχόμενο

Με πόσα ονόματα μπορεί να βαπτιστεί κάποιος?


Razor_7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι συνηθισμένο να έχει βαπτιστεί κάποιος με δύο ονόματα ή 1+1 αρχαιοελληνικό δώρο...

αλλά μπορεί κάποιος να 'χει βαπτιστεί με 3 ονόματα;

Επεξ/σία από paredwse
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεί να θέλει να κρατήσει μια ανωνυμία. που το περίεργο; 

 

έχω δει εγώ κάτι περίεργους στις αγγελίες που με πλησιάζουνε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά, Παναγιώτης (Πάνος) - Αλέξανδρος - Ιάσων εδώ.

 

Δυστυχώς επικράτησε το πρώτο χριστιανικό μου από τότε που ήμουν μικρός.Γαμώ τις κοινωνικές τους συμβάσεις μέσα.Τουλάχιστον το Πάνος το σώζει λίγο διότι αν με φώναζαν Παναγιώτη θα το έκανα το χαρακίρι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά, Παναγιώτης (Πάνος) - Αλέξανδρος - Ιάσων εδώ.

 

Δυστυχώς επικράτησε το πρώτο χριστιανικό μου από τότε που ήμουν μικρός.Γαμώ τις κοινωνικές τους συμβάσεις μέσα.Τουλάχιστον το Πάνος το σώζει λίγο διότι αν με φώναζαν Παναγιώτη θα το έκανα το χαρακίρι με τον ιαπωνα.

fixed

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά, Παναγιώτης (Πάνος) - Αλέξανδρος - Ιάσων εδώ.

 

Δυστυχώς επικράτησε το πρώτο χριστιανικό μου από τότε που ήμουν μικρός.Γαμώ τις κοινωνικές τους συμβάσεις μέσα.Τουλάχιστον το Πάνος το σώζει λίγο διότι αν με φώναζαν Παναγιώτη θα το έκανα το χαρακίρι.

θες μερικα ακομα δωρο? παρε απο εμενα ενα ροδαμανθυς και ενα σπευσιππος να εχεις να παιζεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά, Παναγιώτης (Πάνος) - Αλέξανδρος - Ιάσων εδώ.

 

Δυστυχώς επικράτησε το πρώτο χριστιανικό μου από τότε που ήμουν μικρός.Γαμώ τις κοινωνικές τους συμβάσεις μέσα.Τουλάχιστον το Πάνος το σώζει λίγο διότι αν με φώναζαν Παναγιώτη θα το έκανα το χαρακίρι.

θα πρέπει να βαριέσαι αφάνταστα να συμπληρώνεις αίτηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πως θα βαφτιστει δεν εχει σημασια, η ονοματοδοσια στο ληξιαρχειο ειναι που μετραει. Τα παιδια μπορουν να παρουν ως δυο επωνυμα τα οποια θα ειναι ιδια και για τα αδερφια τους (εφόσον οι γονεις παραμενουν παντρεμενοι). Μικρα ονοματα νομιζω επισης δυο ειναι το οριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και με πρόλαβε η idomeneas, η νηπιοβάπτιση είναι καθαρά μια πανηγυρτζίδικη τελετή και μόνο. Το μόνο που μετράει είναι η ονοματοδοσία στο ληξιαρχείο μιας και αποτελεί την αποκλειστική διαδικασία κτήσης ονόματος για το νεογέννητο. Τα υπόλοιπα περί βαπτίσεων είναι για τα πανηγύρια.. είτε με ένα είτε με δυο είτε με 45 ονόματα (who cares άλλωστε).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είχα 2 στη βάπτιση και 1 (αυτό που με φωνάζουν) στο ληξιαρχείο. Ούτως ή άλλως και τα 2 την ίδια μέρα γιόρταζαν :P

Κωνσταντίνου και Ελένης; :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...