Προς το περιεχόμενο

Σχολη Προγραμματισμου


x98

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι και; Από το "τα γράμματα είναι 24 και τα ξέρω ΌΛΑ", μέχρι το "γράφω βιβλία και πουλάνε σαν ζεστό ψωμί", έχει μια αποστασάρα ΝΑ.

Λίγο άστοχο το σχόλιο σου γιατί εγώ δεν Μίλησα γενικά για τον κώδικα, αλλά για κάποιον που έγραφε κώδικα.

 

Αν το καλό σκεφτείς οι καινούριες γλώσσες δεν προσθέτουν νέα χαρακτηριστικά απλά βάζουν καινούριους περιορισμούς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 58
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Λίγο άστοχο το σχόλιο σου γιατί εγώ δεν Μίλησα γενικά για τον κώδικα, αλλά για κάποιον που έγραφε κώδικα.

 

Αν το καλό σκεφτείς οι καινούριες γλώσσες δεν προσθέτουν νέα χαρακτηριστικά απλά βάζουν καινούριους περιορισμούς

 

Οι επαγγελματίες ξέρουμε ότι οι γλώσσες υπάρχουν για να λύνουν efficiently, domain specific problems. Αν δεν καταλαβαίνεις πόσο σημαντικό είναι αυτό, φαντάζομαι η δουλειά σου είναι τυλιχτής μαλλί γριάς στα πανηγύρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι επαγγελματίες ξέρουμε ότι οι γλώσσες υπάρχουν για να λύνουν efficiently, domain specific problems. Αν δεν καταλαβαίνεις πόσο σημαντικό είναι αυτό, φαντάζομαι η δουλειά σου είναι τυλιχτής μαλλί γριάς στα πανηγύρια.

Πέρα του ότι δεν έχεις την ικανότητα να καταλάβεις τι σου λέει ο άλλος και επιμένεις να λες επιχειρήματα τελείως άσχετα με  αυτό που λέω, είσαι και εξυπνάκιας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο άστοχο το σχόλιο σου γιατί εγώ δεν Μίλησα γενικά για τον κώδικα, αλλά για κάποιον που έγραφε κώδικα.

 

Αν το καλό σκεφτείς οι καινούριες γλώσσες δεν προσθέτουν νέα χαρακτηριστικά απλά βάζουν καινούριους περιορισμούς

Φίλε στον προγραμματισμό ΔΕΝ είναι μόνο να ξέρεις να προγραμματίζεις σε μια χ-ψ γλώσσα.

 

Είναι και τα frameworks και τα εργαλεία. Πχ. ΜΗΝ περιμένεις να βρεις δουλειά, ή εάν βρείς θα είναι άθλος, εάν δεν ξέρεις τι εστί version controll και κάποιο εργαλείο πχ. git.

 

Πρέπει να ξέρεις τουλάχιστον ένα εργαλείο ένα framework και την γλώσσα προγραμματισμού που είναι γραμμένο για να βρεις δουλειά να μην πω και στάνταρτ να ξέρεις javascript και HTML/CSS. Μια βόλτα στο karierra.gr θα δεις τι παίζει και τι ζητάνε.

 

Να βάλουμε και τα Object Oriented Desighn patterns, που μερικές αγγελίες το ζητάνε, στην συνταγή για να ξέρεις πως να δομήσεις τις μεθόδους σου και τις κλάσεις σου με επαναχρησιμοποιήσιμο τρόπο;

 

Όσο για τον φίλο που τώρα ξεκινά ΜΗΝ σε πελαγώνουν αυτά που είπα πάρε τον χρόνο σου προγραμμάτιζε πολύ, βλέπε ξένο κώδικα και όλα θα έρθουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εμένα ούτε frameworks ούτε εργαλεία ούτε  git, αν το γουστάρεις και ψάχνεσαι και καταλαβαίνεις τι κάνεις -  τι πρέπει να κάνεις μια χαρά θα πετύχεις. Όρεξη να μαθαίνεις , να μην το παίζεις ξερόλας και μια χαρά θα είσαι. Όλα τα άλλα έρχονται...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο άστοχο το σχόλιο σου γιατί εγώ δεν Μίλησα γενικά για τον κώδικα, αλλά για κάποιον που έγραφε κώδικα.

 

Αν το καλό σκεφτείς οι καινούριες γλώσσες δεν προσθέτουν νέα χαρακτηριστικά απλά βάζουν καινούριους περιορισμούς

 

Το asynchronous δεν είναι για σένα νέο χαρακτηριστικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε στον προγραμματισμό ΔΕΝ είναι μόνο να ξέρεις να προγραμματίζεις σε μια χ-ψ γλώσσα.

 

Είναι και τα frameworks και τα εργαλεία. Πχ. ΜΗΝ περιμένεις να βρεις δουλειά, ή εάν βρείς θα είναι άθλος, εάν δεν ξέρεις τι εστί version controll και κάποιο εργαλείο πχ. git.

 

Πρέπει να ξέρεις τουλάχιστον ένα εργαλείο ένα framework και την γλώσσα προγραμματισμού που είναι γραμμένο για να βρεις δουλειά να μην πω και στάνταρτ να ξέρεις javascript και HTML/CSS. Μια βόλτα στο karierra.gr θα δεις τι παίζει και τι ζητάνε.

 

Να βάλουμε και τα Object Oriented Desighn patterns, που μερικές αγγελίες το ζητάνε, στην συνταγή για να ξέρεις πως να δομήσεις τις μεθόδους σου και τις κλάσεις σου με επαναχρησιμοποιήσιμο τρόπο;

 

Όσο για τον φίλο που τώρα ξεκινά ΜΗΝ σε πελαγώνουν αυτά που είπα πάρε τον χρόνο σου προγραμμάτιζε πολύ, βλέπε ξένο κώδικα και όλα θα έρθουν.

Από αυτά που λες  αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι η διαφωνίας μας δεν είναι τόσο στο αν μπορεί κάποιος με βασικές γνώσεις να βρει μια πολύ καλή δουλεία αλλά στο ποίες είναι αυτές οι βασικές γνώσεις. Και σορυ αλλά όλα αυτα που αναφέρεις δεν σε κάνουν τέλειο προγραμματιστή, αν είναι να θεωρήσαι τέλειος  με 2 frameworks και css/html νομίζω πως έχεις λάθος εικόνα. Για να είναι κάποιος τέλειος πρέπει να έχεις χρόνια εμπειρίας σε μεγάλα projects και έχεις ρίξει πολύ διάβασμα, και όταν λέω διάβασμα εννοώ διάβασμα και όχι βιντέακια στο λυντα και tutorial sto codeacademy, ψυχραιμία....

 

 

 

Το asynchronous δεν είναι για σένα νέο χαρακτηριστικό;

Γενικά το asynchronous programming είναι ένα πάρα πολύ παλιό concept, απλά τα τελευταία χρόνια χρησιμοποιείται πιο συχνά λόγου των πιο δυνατών επεξεργαστών (που ακόμα και αυτοί έχουν σταματήσει να έχουν την ακμάζουσα πορεία που είχαν πριν 5-6 χρόνια, ο νόμος του moore έχει σταματήσεις να ισχύει εδώ και πολύ καιρό), επίσης με το functional  programming ξεπερνάς τα concurrency problems που παρουσιάζονται γιατί πού απλά σου έχει "απαγορέψει" να κάνεις assign τιμές στις μεταβλητές σου άρα δεν έχεις state άρα δεν έχεις race conditions. Αν κατάλαβα καλά σε αυτό το asynchronous αναφερόσουν, αν εννοούσες κάτι άλλο πες το και θα χαρώ να ανακαλέσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Asynchronous είθισται να εννοούμε το κομμάτι του κώδικα στο οποίο δεν έχουμε κανέναν έλεγχο στο πότε θα εκτελεστεί. Δηλαδή αντί να έχεις δέκα λειτουργίες και να εκτελούνται σειριακά η μία με μετά την άλλη όπως ισχύει στα περισσότερα προγράμματα, εκτελούνται και οι δέκα ταυτόχρονα. Αυτό ως τεχνική προγραμματισμού είναι κάτι που έχει εμφανιστεί τα τελευταία χρόνια.

 

Αντίστοιχη είναι και η περίπτωση του Parallel programming. Σπας τον κώδικα σε διαφορετικά tasks και τα εκτελείς παράλληλα εκμεταλλευόμενος τα threads του επεξεργαστή σου. Αυτό δεν υπήρχε πριν δέκα-δεκαπέντε χρόνια γιατί οι επεργαστές δεν είχαν αντίστοιχη τεχνολογία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Asynchronous είθισται να εννοούμε το κομμάτι του κώδικα στο οποίο δεν έχουμε κανέναν έλεγχο στο πότε θα εκτελεστεί. Δηλαδή αντί να έχεις δέκα λειτουργίες και να εκτελούνται σειριακά η μία με μετά την άλλη όπως ισχύει στα περισσότερα προγράμματα, εκτελούνται και οι δέκα ταυτόχρονα. Αυτό ως τεχνική προγραμματισμού είναι κάτι που έχει εμφανιστεί τα τελευταία χρόνια.

 

Αντίστοιχη είναι και η περίπτωση του Parallel programming. Σπας τον κώδικα σε διαφορετικά tasks και τα εκτελείς παράλληλα εκμεταλλευόμενος τα threads του επεξεργαστή σου. Αυτό δεν υπήρχε πριν δέκα-δεκαπέντε χρόνια γιατί οι επεργαστές δεν είχαν αντίστοιχη τεχνολογία.

To openMP το api της C για multi processing βέβαια, εμφανίστηκε το τέλη του 90', σχεδόν πριν 20 χρόνια... και τέλος πάντων το parallel programming δεν είμαι σίγουρος αν αφορά το software ή το hardware του υπολογιστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο multiprocessing κι άλλο multithreading. Στο multithreading όλα τα tasks μοιράζονται το ίδιο memory block. Είναι πιο δύσκολος ο κώδικας αλλά έχεις καλύτερη απόδοση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα του ότι δεν έχεις την ικανότητα να καταλάβεις τι σου λέει ο άλλος και επιμένεις να λες επιχειρήματα τελείως άσχετα με  αυτό που λέω, είσαι και εξυπνάκιας

 

Είπε ο γαϊδαρος τον πετεινό κεφάλα. Και δεν είμαι εξυπνάκιας, είμαι super duper εξυπνάκιας, μικρό ανόητο pokemon.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βεβαια δεν σε κατηγορω, η αληθεια ειναι πως οταν καποιος μιλαει ανωνυμα βγενουν στην φορα τα χειροτερα χαρακτηριστικα του...εισαι και σε μια ηλικα ευαλωτη οποτε το αφηνω εδω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βεβαια δεν σε κατηγορω, η αληθεια ειναι πως οταν καποιος μιλαει ανωνυμα βγενουν στην φορα τα χειροτερα χαρακτηριστικα του...εισαι και σε μια ηλικα ευαλωτη οποτε το αφηνω εδω

 

Α, ώστε στο χωριό σου η ιδιοφυία κατατάσεται στα χειρότερα χαρακτηριστικά. Εντάξει, τι να κάνουμε, επιλογές είναι αυτά. Πάντως έχεις δίκιο για την ηλικία μου, είναι ευάλωτη στις αιθέριες υπάρξεις - το παραδέχομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...