Προς το περιεχόμενο

Παιχνίδια και frames per second (frame rate / fps / επιδόσεις)


ThOmPsOn

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 14/1/2018 στις 3:33 ΜΜ, ΔημητρηςΜπιστιολης είπε

Γνωμες για gaming στα 60 fps η και ποιο πανω

Πως αποδιδει ενας i5 6600k oc στα 4.4 με μια EVGA 1060 GTX 6 GB για gaming στα 60 fps με βαση την 1920x1080 αναλυση?

Υπαρχει σχετικη εμπειρια η pics?

Στο 99% των περιπτώσεων πάρα πολύ ικανοποιητικά. Κάτω από 60 στιγμιαία μπορεί να πέφτει μόνο σε πολύ απαιτητικά multiplayer games με πολλούς παίχτες στον  server (εκεί απαιτείται i7 με 8 threads ή σύγχρονη 6+ core cpu).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...
  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδια μπορει χαζη ερωτηση αλλα το MSI Afterburner δουλευει με ολες τις καρτες?Και με ATI & Nvidia?Πρεπει η καρτα να ειναι MSI η δουλευει και με Asus.gigabyte,saphire κτλ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι δουλεύει κανονικά και η ένδειξη πχ της θερμοκρασίας είναι η ίδια με το πρόγραμμα της Palit που έχω παράλληλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/20/2018 στις 10:35 ΜΜ, DJ_Duker είπε

MSI Afterburner 

https://www.msi.com/page/afterburner

Το εγκαθιστάς, το τρέχεις και μπαίνεις στο παιχνίδι, και έχει onscreen display με τα frames που έχεις κάθε στιγμή.

Δεν δουλευει! Εχω win1o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Γιατί τα 30 fps σε PC δείχνουν διαφορετικά από ό,τι στις κονσόλες;

Δε ξερω αν εχω ανοίξει θεμα στο σωστο topic αλλα θα ηθελα καποιος γνωστής να μου λυσει μια απορια που εχω χρονία σαν gamer, για πιο λογο ενω ευχαριστιέμαι να παίζω 30 fps στο ps4 και σχεδον δε καταλαβαίνω τη διαφορα απο τα 60, οταν παιζω ενα παιχνιδι στο pc και το βαζω 30 fps ακομη καί με ενεργοποιημενα φίλτρα motion blur κτλπ πού βοηθανε μου βγαίνουνε τα ματια, με πονανε κυριολεκτικά τα ματια μου και ειναι σκετη σαπιλα, για πιο λογο γινεται αυτο στα pc και τρέχουνε τοσο σκ...τα τα παιχνίδια στα 30 fps ακομη και σε high end pc, δε βγαζει νοημα ουτε ειναι λογικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν είμαι σίγουρος αλλά νομίζω πως εξαρτάτε απ'το είδος του παιχνιδιού (αν παίζεις π.χ. competitive first person-shooter με 30 fps που πρέπει να αντιδράς και να γυρνάς κλπ γρήγορα τότε προφανώς θα έχεις θέμα), εξαρτάτε απ'τον τρόπο (το mouse+keyboard έχω την εντύπωση πως σου παρέχει την δυνατότητα να γυρνάς γρηγορότερα) και την ταχύτητα γενικότερα που παίζεις, και πρέπει τα 30 fps να είναι σταθερά να μην ανεβοκατεβαίνει στα fps όλη την ώρα.

 

Επεξ/σία από Sanjuro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, giorgosmcmc είπε

Δε ξερω αν εχω ανοίξει θεμα στο σωστο topic αλλα θα ηθελα καποιος γνωστής να μου λυσει μια απορια που εχω χρονία σαν gamer, για πιο λογο ενω ευχαριστιέμαι να παίζω 30 fps στο ps4 και σχεδον δε καταλαβαίνω τη διαφορα απο τα 60, οταν παιζω ενα παιχνιδι στο pc και το βαζω 30 fps ακομη καί με ενεργοποιημενα φίλτρα motion blur κτλπ πού βοηθανε μου βγαίνουνε τα ματια, με πονανε κυριολεκτικά τα ματια μου και ειναι σκετη σαπιλα, για πιο λογο γινεται αυτο στα pc και τρέχουνε τοσο σκ...τα τα παιχνίδια στα 30 fps ακομη και σε high end pc, δε βγαζει νοημα ουτε ειναι λογικο.

ειναι θέμα συνήθειας και τα 30 fps ειναι 30fps ειτε σε pc ειτε κονσολα.

Eπαιζα το Shenmue 1&2 HD σε pc, και για οσο έπαιζα συνηθισε το μάτι στα 30fps. H αισθηση των 30fps του Shenmue II στο pc ήταν ακριβώς ίδια με αυτήν των 30fps στο xbox.. Επαιζα με 360 gamepad.

Mετά έβαλα Witcher 3 που παιζει με 60+ fps μ.ο. και τα 30fps ειτε σε pc ειτε σε κονσολα που φαινοταν σαν σε αργή κινηση.

 

Επεξ/σία από Anuminas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, giorgosmcmc είπε

Δε ξερω αν εχω ανοίξει θεμα στο σωστο topic αλλα θα ηθελα καποιος γνωστής να μου λυσει μια απορια που εχω χρονία σαν gamer, για πιο λογο ενω ευχαριστιέμαι να παίζω 30 fps στο ps4 και σχεδον δε καταλαβαίνω τη διαφορα απο τα 60, οταν παιζω ενα παιχνιδι στο pc και το βαζω 30 fps ακομη καί με ενεργοποιημενα φίλτρα motion blur κτλπ πού βοηθανε μου βγαίνουνε τα ματια, με πονανε κυριολεκτικά τα ματια μου και ειναι σκετη σαπιλα, για πιο λογο γινεται αυτο στα pc και τρέχουνε τοσο σκ...τα τα παιχνίδια στα 30 fps ακομη και σε high end pc, δε βγαζει νοημα ουτε ειναι λογικο.

Αν εννοείς το tearing στο pc στα 30, θα πρέπει να ενεργοποιήσεις το tripple buffering με vsync on.

Και στη κονσόλα όμως, αν δε κρατά σχετικά ομαλά frametimes στα ~ 33.3 ms πάλι θα σου "βγουν τα μάτια" όσο επιτυχημένη και να είναι η υλοποίηση του motion blur για να το κρύψουν κάπως. Γενικά όμως στις κονσόλες οι περισσότεροι ΑΑΑ τίτλοι έχουν αξιόπιστο QA testing (δεν έχουν 100000 διαφορετικά hardware configurations όπως έχουν τα pc) και για αυτό έχουν συνήθως ομαλά frametimes. Όμως από την άλλη στις κονσόλες με predetermined settings, αν ένα παιχνίδι έχει χάλια frametimes διαλέγει ο developer τι δεινά θα επακολουθήσουν για σένα (συνήθως stuttering, πιο σπάνια tearing).

Στο pc επίσης κάνουν μπαμ τα 30ρια ακόμα και αν έχεις σταθερά frametimes κυρίως λόγω του πολύ μεγαλύτερου responsiveness στο control scheme (το panning/strafing με το mouse συγκεκριμένα) αλλά και του input lag που είναι σαν να περιμένεις ένα frame παραπάνω από ότι με τα 60 (αυτό το καταλαβαίνεις και στις consoles αν δεν τις συνδέσεις σε πολύ αργό panel/tv). Αν παίξω στο ίδιο panel πχ bloodborne (30 fps) και Dark Souls 3 (60 fps σε ps4pro/pc) που είναι και παρόμοια games με σχεδόν την ίδια μηχανή γραφικών, μου είναι πολύ πιο εύκολα τα last second rolls στο DS3 λόγω χαμηλότερου input lag. Για αυτό και δε πρόκειται να δεις ποτέ πχ fighting game στα 30 fps.

 

Επεξ/σία από ilos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βάλε χειριστηριο στο pc και θα το βλέπεις το ίδιο. 

 

Δεν το λέω για πλάκα. Το ποντίκι προκαλει αρκετό stutering 

Επεξ/σία από Acmilangr2
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Παιδιά καλησπέρα σας και χρόνια πολλά. Θέλω να ρωτήσω πόσα frames πρέπει να πιάνει ένα παιχνίδι για να λέμε ότι τρέχει καλα?. Πιο κάτω γράφω και τα χαρακτηριστικά του pc μ. Ευχαριστω!

έχω το pc προς το παρών σε μια κανονική tv panasonic 65" και είναι ultra hd 4k(3840x2160 60 Hz) εναν AMD Ryzen 5 μητρική μια ASUS B450M-PLUS GAMING και κάρτα έχω μια GeForce GTX 1660

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 22/05/2018 at 00:30, Bermudakias33 said:

Δεν δουλευει! Εχω win1o

oλοι 10αρια εχουμε πανω κατω....φυσικα και δουλευει... εσυ κατι δεν εχεις κανει καλα.

60 fps ειναι το default για τον basic pc gamer κατω απο 60 εχεις θεματα...οσο πιο πανω τοσο καλυτερα ανεξαρτητα με το αν η οθονη σου το αποδιδει ή οχι..
καποια παιχνιδια *** devs εχουν κλειδωμενα στα 30 ή 60 fps για "καλυτερο cinematic console-peseant experience" κοινως *** και κοροιδευουν γιατι δεν θελουν να φταιξουν το παιχνιδι τους για pc αλλα θελουν τα λεφτα σας...
τα fps βοηθανε ιδιαιτερα στα shooter games...αν ομως παιζεις το campaign του witcher πχ που θες να δεις την ομορφια και ανταγωνιζεσαι απλα την χαζη ΑΙ θες τα καλυτερα χρωματα λαψη αναλυση κτλ....φυσικα  απο 60 fps οποτε εκει δεν σε καινε ιδιαιτερα fps
τα περισσοτερα παιχνιδια εχουν στις ρυθμισεις τους το vsync που κλειδωνει αυτοματα τα fps στα 60...το βαζουμε off και βλεπουμε διαφορες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 7/4/2014 στις 9:28 ΜΜ, ThOmPsOn είπε

Πολλες φορές ακουω/διαβαζω να λενε αυτο το game παιζει στα 45 fps αλλο στα 60 (του στιλ πχ. Πολυ καλα φτιαγμενο το game στα γραφικα δεν πεφτω κατω απο 60fps)  δεν μπορω να καταλαβω τι εννοουν. Εμαθα τι σημαινει fps (frame per seconds) κ γενικως το εψαξα κ καταλαβα τι ειναι αλλα στα video games ειναι διαφορετικο κ δεν μπορω να καταλαβω μπορειτε να με βοηθησετε ?

πχ. στις ταινιες ειδα πως οσο πιο πολλα τα fps τοσο το καλυτερο . πχ το Hobbit το εφτιξαν στα 48fps

στα παιχνιδια πχ το 45 ειναι καλυτερο απο το 60 τι γινετε ?

ευχαριστω

(το θεμα ειναι σε λαθος κατηγορια ?)

Για να το καταλάβεις απλά,όταν δεις ένα παιχνίδι να παίζεται σε μια κονσόλα η ομαλότητα των κινήσεων των χαρακτήρων και γενικά οτιδήποτε κουνιέται στην οθόνη μετριέται σε καρέ ανα δευτερόλεπτο (frames per second ή fps) .Τα περισσότερα παιχνίδια στις κονσόλες τρέχουν λόγω περιορισμών των τεχνικών προδιαγραφών τους σε 30 fps ,ορισμένοι τίτλοι παιχνιδιών βέβαια τα ξεπερνάνε αλλά είναι η μειοψηφία στις κονσόλες.Ο υπολογιστής λόγω του οτι δεν έχει τεχνικούς περιορισμούς αλλά μπορει κάποιος να αλλάξει επεξεργαστή ,κάρτα γραφικών ,μπορεί με δυνατότερες κάρτες και επεξεργαστες να τρέξει τίτλους παιχνιδιών πάνω απο τα 30 fps με τα 60 να θεωρούνται στην  κοινότητα των pc gamer ως τα ιδανικά καθως προσφέρουν την πιο ομαλή κίνηση των χαρακτήρων που οταν το βλέπεις νομίζεις οτι κουνιούνται όπως οι άνθρωποι στην πραγματική ζωή,τελείως ομαλά.Αυτό εαν δεν το δείς δεν το καταλαβαίνεις εύκολα.Πχ παίξε ενα χ τίτλο στη κονσόλα σου και μετά παίξε τον ιδιον στον υπολογιστή σου,αρκεί το σύστημα που θα έχεις να είναι αρκετά καλό ωστε να τρέξει τον χ τίτλο.Και η διαφορά θα είναι φως φανάρι.Επίσης για να στο κάνω πιο απλό,ένα παιχνίδι θεωρείται απο εναν απλό άνθρωπο οτι δεν κολλάει όταν τρέχει στα τουλάχιστον 30 fps και πάνω.Κατω απο αυτα τα fps δημιουργούν κακή ομαλότητα των κινήσεων και ζαλάδα στον παίχτη καθώς είναι σαν να είσαι μεθυσμένος και προσπαθείς να κινηθείς.Ελπίζω να βοήθησα.Να έισαι καλά.Με υγεια.

 

ΥΓ:Γιατί υπάρχουν και φανατικοι που κάθονται και τσακώνονται για αριθμούς παιχνιδια οταν χτίζουν συστήματα 2500 ευρώ και πάνω αρκεί να τα ευχαριστούνται (δεν είναι ολοι έτσι αλλά μερικοί είναι ).Δεν μετράνε τα fps αλλά εαν σου αρέσει το παιχνίδι που παίζεις και φυσικά αρκεί να το ευχαριστιέσαι μην μπείς στο τριπάκι να διαβάζεις αριθμούς ,απλώς δες εαν το τρέχεις ομαλά για την δική σου όραση και οπως αρέσει σε εσένα.Πχ εαν παίζεις σε κονσόλα δεν υπάρχει κανένα θέμα αρκεί να ευχαριστιέσαι.Απλώς η πλειοψηφία των χρηστών που χτίζουν δυνατό υπολογιστή το κάνουν για να τρέχουν τα παιχνίδια σε μέγιστα γραφικά και φυσικά για να μην περιορίζονται στα 30 fps.Προσωπικά έχω και ps4 και υπολογιστή που τρέχει παιχνίδια αλλα μετά απο καιρό με ξανατράβηξε η κονσόλα γιατί το να παίζεις στο καναπέ είναι άλλο πράγμα και φυσικά για ορισμένα αποκλειστικά παιχνίδια που είναι υπέροχα.Ναι ξέρω οτι και pc μπορείς να βάλεις στο καθιστικό αλλά κάθε σπίτι διαφέρει και ειδικά οι χώροι ,μια κονσόλα είναι μινιμαλιστική και δεν τραβάει τα βλέματα συν οτι για pc θα ήθελα ορισμένες αλλαγές και η κοπέλα μου δεν νομίζω να συμφωνουσε :P .

Επεξ/σία από jerry banana
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...