Προς το περιεχόμενο

Παιχνίδια και frames per second (frame rate / fps / επιδόσεις)


ThOmPsOn

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, panagiotis54 είπε

oλοι 10αρια εχουμε πανω κατω....φυσικα και δουλευει... εσυ κατι δεν εχεις κανει καλα.
 

Δεν πιστευω να περιμενεις απαντηση απο post 2χρονων :P

4 ώρες πριν, Χαρης Δραπανιωτης είπε

Παιδιά καλησπέρα σας και χρόνια πολλά. Θέλω να ρωτήσω πόσα frames πρέπει να πιάνει ένα παιχνίδι για να λέμε ότι τρέχει καλα?. Πιο κάτω γράφω και τα χαρακτηριστικά του pc μ. Ευχαριστω!

έχω το pc προς το παρών σε μια κανονική tv panasonic 65" και είναι ultra hd 4k(3840x2160 60 Hz) εναν AMD Ryzen 5 μητρική μια ASUS B450M-PLUS GAMING και κάρτα έχω μια GeForce GTX 1660

Επειδη οι πιο πανω συμφορουμιτες δεν μπηκαν καν στον κοπο να δουν την καρτα γραφικων σου και την τηλεοραση σου,η απαντηση ειναι οτι στα παιχνιδια θα πρεπει να ρυθμιζεις την αναλυση σε 1920x1080.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 ώρες πριν, jerry banana είπε

Για να το καταλάβεις απλά,όταν δεις ένα παιχνίδι να παίζεται σε μια κονσόλα η ομαλότητα των κινήσεων των χαρακτήρων και γενικά οτιδήποτε κουνιέται στην οθόνη μετριέται σε καρέ ανα δευτερόλεπτο (frames per second ή fps) .Τα περισσότερα παιχνίδια στις κονσόλες τρέχουν λόγω περιορισμών των τεχνικών προδιαγραφών τους σε 30 fps ,ορισμένοι τίτλοι παιχνιδιών βέβαια τα ξεπερνάνε αλλά είναι η μειοψηφία στις κονσόλες.Ο υπολογιστής λόγω του οτι δεν έχει τεχνικούς περιορισμούς αλλά μπορει κάποιος να αλλάξει επεξεργαστή ,κάρτα γραφικών ,μπορεί με δυνατότερες κάρτες και επεξεργαστες να τρέξει τίτλους παιχνιδιών πάνω απο τα 30 fps με τα 60 να θεωρούνται στην  κοινότητα των pc gamer ως τα ιδανικά καθως προσφέρουν την πιο ομαλή κίνηση των χαρακτήρων που οταν το βλέπεις νομίζεις οτι κουνιούνται όπως οι άνθρωποι στην πραγματική ζωή,τελείως ομαλά.Αυτό εαν δεν το δείς δεν το καταλαβαίνεις εύκολα.Πχ παίξε ενα χ τίτλο στη κονσόλα σου και μετά παίξε τον ιδιον στον υπολογιστή σου,αρκεί το σύστημα που θα έχεις να είναι αρκετά καλό ωστε να τρέξει τον χ τίτλο.Και η διαφορά θα είναι φως φανάρι.Επίσης για να στο κάνω πιο απλό,ένα παιχνίδι θεωρείται απο εναν απλό άνθρωπο οτι δεν κολλάει όταν τρέχει στα τουλάχιστον 30 fps και πάνω.Κατω απο αυτα τα fps δημιουργούν κακή ομαλότητα των κινήσεων και ζαλάδα στον παίχτη καθώς είναι σαν να είσαι μεθυσμένος και προσπαθείς να κινηθείς.Ελπίζω να βοήθησα.Να έισαι καλά.Με υγεια.

ΥΓ:Γιατί υπάρχουν και φανατικοι που κάθονται και τσακώνονται για αριθμούς παιχνιδια οταν χτίζουν συστήματα 2500 ευρώ και πάνω αρκεί να τα ευχαριστούνται (δεν είναι ολοι έτσι αλλά μερικοί είναι ).Δεν μετράνε τα fps αλλά εαν σου αρέσει το παιχνίδι που παίζεις και φυσικά αρκεί να το ευχαριστιέσαι μην μπείς στο τριπάκι να διαβάζεις αριθμούς ,απλώς δες εαν το τρέχεις ομαλά για την δική σου όραση και οπως αρέσει σε εσένα.Πχ εαν παίζεις σε κονσόλα δεν υπάρχει κανένα θέμα αρκεί να ευχαριστιέσαι.Απλώς η πλειοψηφία των χρηστών που χτίζουν δυνατό υπολογιστή το κάνουν για να τρέχουν τα παιχνίδια σε μέγιστα γραφικά και φυσικά για να μην περιορίζονται στα 30 fps.Προσωπικά έχω και ps4 και υπολογιστή που τρέχει παιχνίδια αλλα μετά απο καιρό με ξανατράβηξε η κονσόλα γιατί το να παίζεις στο καναπέ είναι άλλο πράγμα και φυσικά για ορισμένα αποκλειστικά παιχνίδια που είναι υπέροχα.Ναι ξέρω οτι και pc μπορείς να βάλεις στο καθιστικό αλλά κάθε σπίτι διαφέρει και ειδικά οι χώροι ,μια κονσόλα είναι μινιμαλιστική και δεν τραβάει τα βλέματα συν οτι για pc θα ήθελα ορισμένες αλλαγές και η κοπέλα μου δεν νομίζω να συμφωνουσε :P .

6 χρόνια μετά μάλλον θα το έχει καταλάβει αν και το ποιό πιθανό είναι να έχει μεγαλώσει και να μην ασχολείται πλέον. :D :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, dpolal είπε

6 χρόνια μετά μάλλον θα το έχει καταλάβει αν και το ποιό πιθανό είναι να έχει μεγαλώσει και να μην ασχολείται πλέον. :D :D :D

χαχαχαχαχαααχαααχ μπορεί φίλε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

χαμηλά fps σε laptop

Καλησπέρα σε όλους.

Πρόσφατα έχω αγοράσει το laptop της Lenovo l340 15irh με τα εξής χαρακτηριστικά :

Intel® Core™ i7-9750H

16 GB RAM DDR4

1TB SSD

NVIDIA GeForce GTX 1650

Τα μοναδικά παιχνίδια που πρόλαβα να τεστάρω είναι το Assassins Odyssey, το cs go και το gta v (fivem). Ωστόσο απο τα review που είχα δει στο youtube δεν είχε κανείς τόσο χαμηλά fps που έχω εγω. Για παράδειγμα έχω 20+ στο gta v, 30-35 στο Assassins και πάλι καπου στο 35 στο cs. Να σημειωθεί πως τα graphics τα έχω στο Low.

Για να σας προλάβω οι θερμοκρασίες είναι χαμηλές και δεν ξεπερνάν τους 60 βαθμούς, καθώς έχω βάση με 4 ανεμιστηράκια.  Για το assassins το κατανοώ είναι απαιτητικό παιχνίδι, αλλά για τα άλλα δυο θα έπρεπε να είχα τουλάχιστον 60 fps.

Τι πιστεύετε οτι ευθύνεται και έχω αυτά τα χαμηλά fps; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Dhmhtrhs16 είπε

χαμηλά fps σε laptop

Καλησπέρα σε όλους.

Πρόσφατα έχω αγοράσει το laptop της Lenovo l340 15irh με τα εξής χαρακτηριστικά :


Intel® Core™ i7-9750H

16 GB RAM DDR4

1TB SSD

NVIDIA GeForce GTX 1650

Τα μοναδικά παιχνίδια που πρόλαβα να τεστάρω είναι το Assassins Odyssey, το cs go και το gta v (fivem). Ωστόσο απο τα review που είχα δει στο youtube δεν είχε κανείς τόσο χαμηλά fps που έχω εγω. Για παράδειγμα έχω 20+ στο gta v, 30-35 στο Assassins και πάλι καπου στο 35 στο cs. Να σημειωθεί πως τα graphics τα έχω στο Low.

Για να σας προλάβω οι θερμοκρασίες είναι χαμηλές και δεν ξεπερνάν τους 60 βαθμούς, καθώς έχω βάση με 4 ανεμιστηράκια.  Για το assassins το κατανοώ είναι απαιτητικό παιχνίδι, αλλά για τα άλλα δυο θα έπρεπε να είχα τουλάχιστον 60 fps.

Τι πιστεύετε οτι ευθύνεται και έχω αυτά τα χαμηλά fps; 

Βεβαιώσου ότι τα τρέχεις με την 1650 και όχι με την igpu της intel επιλεγμένη σαν default 3d device. Επίσης πέρνα latest drivers από nvidia.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενημερωμένη η κάρτα με τα τελευταία drivers. Και στον πίνακα ελέγχου της nvidia  έβαλα στον προτιμώμενο επεξεργαστή αυτόν της nvidia των υψηλών επιδόσεων και οχι των ενσωματωμένων γραφικών.  Η οθόνη μου μπορεί να αποδόσει μέγιστα 60 Hz. Αν ήταν εκεί κοντα τα fps δεν θα είχα κανένα απολύτως θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

120 Hz Apple Games

Επειδη εχω Ipad pro με οθονη που υποστηριζει 120Hz, θελω να δω για πρωτη φορα στη ζωη μου πως ειναι να παιζεις κατι με πανω απο 60fps. Εχω βρει μια λιστα με συμβατα παιχνιδια, αλλα δε μπορω να πω οτι καταλαβα κατι διαφορετικο ρε παιδια απο το να επαιζε με 60 καρε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...