Προς το περιεχόμενο

Παιχνίδια και frames per second (frame rate / fps / επιδόσεις)


ThOmPsOn

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια μια ερωτηση!Υπαρχουν διαφορες οπτικα στα 30 frames μια κονσολας σε σχεση με το Pc?

 

Εξαρτάται όπως είπαν παραπάνω.

Starships! που είναι κλειδωμένο στα 30fps στο PC είναι ΟΚ.

 

Άλλα παιχνίδια όμως, όχι.

Γι αυτό και μακαρίζω τον εαυτό που μου πήρα μία XL2730Z και αφού όλα τα παιχνίδια τα βγάζω τουλάχιστον στα 40+ fps, δουλεύει το Freesync και είναι τζάμι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επίσης οι πιο πολλοί παίζουμε σε 40+ ίντσες TV στα 2+μετρα οπότε και αυτό βοηθάει στο να νομίζεις ότι στην κονσόλα τα 30 είναι πιο ομαλά.

 

Πάντα όμως ανάλογα το game. Το The Order για παράδειγμα ήταν ένα game που τα 30 πήγαιναν smooth λόγω του καλού motion blur (αν έχεις τον Θεό σου). Σε πολλές περιπτώσεις θα ορκιζόμουν ότι τρέχει παραπάνω από τα 30. Το witcher που το έχω lock -άρει στα 30 επίσης πηγαίνει smooth στο pc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Εγω με το 360 που επαιζα στο monitor του pc μου δεν ειχα κανενα προβλημα που ηταν στα 30 fps, στο dead rising 3 ομως που εβαλα στο pc και ηταν locked στα 30 για μενα ηταν unplayable προφανως και ηταν ενα κακο port αλλα η γενικοτερη αίσθηση τον 30 fps του 360 με του pc στα μάτια μου ειχαν διαφορά. Προτιμώ τα σταθερά 30 εφ πι ες κονσολας παρα τα 35-55 στο pc χωρις να ειναι σταθερά, το ματι σου καταλαβαίνει την διαφορά άμεσος με αποτέλεσμα το οπτικό αποτέλεσμα να μην ειναι τοσο smooth</p>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Γενικά δεν έχω ξανασχοληθεί με το θέμα οπότε δεν ξέρω και από πού να ξεκινήσω..
 
Δεν είμαι κανένας απαιτητικός χρήστης. Τα games που παίζω συνήθως είναι NBA 2K, Pro evolution, Football Manager, και σπανιότερα κανένα FP Shooter.
 
Ενεργοποίησα το FPS Counter του Steam για να έχω μια εικόνα στα πόσα fps παίζει το κάθε game.

Μέχρι στιγμής το αποτέλεσμα είναι ότι και το Pro 2016 και το NBA 2Κ16 παίζουν σταθερά στα 60fps.

Αυτό σημαίνει ότι δεν υπάρχει η δυνατότητα να πάει παραπάνω;

Υπάρχουν ρυθμίσεις που καθορίζουν το ανώτατο όριο των fps;

Επειδή δεν έχω ιδέα τι πληροφορίες χρειάζεστε για να μου λύσετε τις απορίες μου (είτε από software είτε από hardware) ρωτήστε με ότι θέλετε..

Φαντάζομαι τα εξής 2 games παίζουν στο maximum από θέμα graphics & resolution έτσι; ή κατά την εγκατάσταση παίρνουν αυτόματα τις καλύτερες δυνατές ρυθμίσεις με βάση το hardware;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Τα FPS που βλέπεις είναι πάντα τα μέγιστα που σηκώνει η οθόνη σου. Η οθόνη σου προφανώς είναι 60 hz, άρα 60 frames θα είναι τα μέγιστα που θα βλέπεις ανά δευτερόλεπτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κάτι χαζο games του steam γιατί μου δείχνουν 100-200 fps; ειναι fake;

Η οθόνη μου υποστηρίζει amd freesync, αν παρω συμβατη κάρτα θα έχω καλύτερα αποτελέσματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε αυτά που βλέπεις 60αρι ακατέβατο σημαίνει οτι ειναι ενεργοποιημένο το Vsync.

Αν το κλείσεις το σύστημα θα δώσει τα μέγιστα fps που μπορεί.

 

τα 100-200 που βλέπεις δεν ειναι fake απλα έχεις 60αρι monitor συνεπώς και δεν τα βλέπεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι παίζουν σταθερά στα 60fps σημαίνει είτε ότι έχεις ενεργοποιημένο το vsync το οποίο περιορίζει τα fps στα hz της οθόνης σου (η οποία προφανώς είναι 60ρα) είτε ότι στις ρυθμίσεις το παιχνίδι, χωρίς να έχει ενεργοποιημένο vsync, έχει περιοριστή στα fps που παράγει στα 60.Εάν θέλεις οπωσδήποτε παραπάνω fps απενεργοποίησε τα ανωτέρω (αν και όπως σου είπε και ο malthador δεν έχει νόημα σε 60ρα οθόνη).

 

Τα παιχνίδια που σου δείχνουν παραπάνω frames πολύ απλά δεν έχουν vsync ή fps limiter ενεργοποιημένο.Δεν είναι κάτι ψεύτικο. Aπλά ο κανόνας που όλοι ξέραμε ότι ένα pc game έπαιζε με όσα καρέ μπορούσε να βγάλει το μηχάνημα, τελευταία δυστυχώς ή ευτυχώς δεν ισχύει και πολλά "ΑΑΑ" παιχνίδια έχουν περιοριστή των fps στα 60, ανεξάρτητα από το εάν σου δίνει στα options τη δυνατότητα να τον ρυθμίσεις ο ίδιος.

 

Καλύτερα αποτελέσματα ως προς τι;Ως προς τις επιδόσεις;Ως προς τις επιδόσεις αυτές καθαυτές εάν υποστηρίζει freesync μια κάρτα δε θα δεις διαφορά, απλά επειδή η δική σου είναι παλαιότερη και πιο αδύναμη από αυτές που υποστηρίζουν αυτή την τεχνολογία, εξ ορισμού θα δεις και καλύτερες επιδόσεις.Το freesync πάντως θα σου δώσει μια πιο ομαλή από άποψη έλλειψης tearing και σπασιμάτων αίσθηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω στο cs:go σκεψου βλεπω 900+ fps στο game αν βαλω fps_max 0... εχω βαλει fps_max 300 και εχει lockαρει 299.. αλλα δεν εχει καμια σημασια εχω 60 hz monitor αλλα εγω gtx 1070 γι'αυτο και παει στον θεο το fps (μαζι με i7 6700..) σε λιγο καιρο που θα εχω την αγαπημενη μου οθονη (μια asus 144 hz) εκει θα παιξουν ρολο τα fps!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα δεν αξίζει η αλλαγή σε freesync κάρτα δεδομένου ότι τα games που με ενδιαφερουν περισσότερο παίζουν σταθερά στο maximum fps της οθόνης;

Και όσο τα games βρίσκονται στα 50-60fps να είμαι happy;

Γενικά το pc δεν είχε φτιαχτεί με αυτό το σκοπό οπότε δε με καίει και τόσο πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Άρα δεν αξίζει η αλλαγή σε freesync κάρτα δεδομένου ότι τα games που με ενδιαφερουν περισσότερο παίζουν σταθερά στο maximum fps της οθόνης;

 

Και όσο τα games βρίσκονται στα 50-60fps να είμαι happy;

 

Γενικά το pc δεν είχε φτιαχτεί με αυτό το σκοπό οπότε δε με καίει και τόσο πολύ.

 

Όταν ένα παιχνίδι έχει διακυμάνσεις στα FPS του αλλάζει και η συμπεριφορά του στην οθόνη. Αν έχει μικρές διακυμάνσεις π.χ. από τα 60 στα 57 frames, τότε παρουσιάζει ένα ελαφρύ «σπάσιμο» που δεν είναι και τόσο ενοχλητικό. Αν έχει μεγαλύτερες διακυμάνσεις π.χ. από τα 60 κάνει spike στα 40-45 τότε παρουσιάζει αυτό που λέμε tearing και είναι πάρα πολύ ενοχλητικό γιατί αφενός καταστρέφει το immersion, αφετέρου έχει επιπτώσεις και στο gameplay. Όλα αυτά βεβαίως ισχύουν για τα νεότερα games που είναι και πιο απαιτητικά. Εφόσον τα games που σε ενδιαφέρουν παίζουν καρφωμένα στα 60 frames, τότε όχι, δεν υπάρχει λόγος να πας σε freesync κάρτα μόνο και μόνο για το freesync.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Ερωτηση για 60fps

 

I5 στα 2.6gh gtx 770 ram 4gb ddr3 και hdd 500gb αυτο ειναι το σύστημα μου. Το τελευταίο καιρο μου δημιουργήθηκε μια απορία σχετικά με τα fps. Βασικα ειδα στο youtube βιντεο απο games που μαλλον ειναι στα 60fps και θα ήθελα να ξέρω αν κι εγω μ αυτο το σύστημα μπορω να τρεξω games σ αυτα τα frames. Το μονο που τσεκαρα μεχρι τωρα ηταν η ανάλυση, τα antialisingκτλ αλλα τα frames οχι. Αλήθεια πως μπορω να το δω αυτο; Δεν εχω δει ποτε επιλογη σε παιχνίδι για τα frames

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.geforce.com/whats-new/articles/geforce-experience-2-1-released

http://www.fraps.com/

msi afterburner


To πρώτο το βρίσκεις στο geforce experience στο pc σου.

Το δεύτερο το κατεβάζεις απο εδώ http://www.fraps.com/download.php

Το τρίτο απο εδώ http://www.guru3d.com/files-details/msi-afterburner-beta-download.html

και κάνεις την διαδικασία που περιγράφεται στο video

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...

Γνωμες για gaming στα 60 fps η και ποιο πανω

Πως αποδιδει ενας i5 6600k oc στα 4.4 με μια EVGA 1060 GTX 6 GB για gaming στα 60 fps με βαση την 1920x1080 αναλυση?

Υπαρχει σχετικη εμπειρια η pics?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...