Προς το περιεχόμενο

Προφορα στα αγγλικα


werewolf_hunter

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πως μπορει καποιος να φτιαξει την προφορα του στα αγγλικα; Γιατι καλες και οι ταινιες αλλα ποσο να βοηθησουν; Θα ενδιαφερομουν πχ να πληρωνα για μαθημα αγγλικων αλλα θελω ατομο που να ειναι αγγλος (δε θελω αμερικανικη προφορα). Σε επιπεδο ειμαι proficiency δε με ενδιαφερει να τα βελτιωσω ειμαι πολυ ικανοποιημενος απο τις γνωσεις μου αλλα σε προφορα χανω πολυ. Η καθηγητρια μου αν και φοβερη δεν εδωσε ιδιαιτερη βαση σε αυτο. Ενω γαλλικα πχ που εχω σαφως λιγοτερες γνωσεις εχω περισσοτερη αυτοπεποιθηση στην προφορα στα αγγλικα οχι. Γνωριζω επισης οτι αν εμενα στην αγγλια θα βοηθουσε αλλα το να μετακομισω δεν ειναι λυση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως μπορει καποιος να φτιαξει την προφορα του στα αγγλικα; Γιατι καλες και οι ταινιες αλλα ποσο να βοηθησουν; Θα ενδιαφερομουν πχ να πληρωνα για μαθημα αγγλικων αλλα θελω ατομο που να ειναι αγγλος (δε θελω αμερικανικη προφορα). Σε επιπεδο ειμαι proficiency δε με ενδιαφερει να τα βελτιωσω ειμαι πολυ ικανοποιημενος απο τις γνωσεις μου αλλα σε προφορα χανω πολυ. Η καθηγητρια μου αν και φοβερη δεν εδωσε ιδιαιτερη βαση σε αυτο. Ενω γαλλικα πχ που εχω σαφως λιγοτερες γνωσεις εχω περισσοτερη αυτοπεποιθηση στην προφορα στα αγγλικα οχι. Γνωριζω επισης οτι αν εμενα στην αγγλια θα βοηθουσε αλλα το να μετακομισω δεν ειναι λυση.

 

Λογοθεραπευτή χρειάζεσαι για να φτιάξεις προφορά και όχι καθηγητή...ο καθηγητής είναι για να σου δείξει γραμματική, σύνταξη, λεξιλόγιο και να σου δείξει προφορά. Δεν είναι η δουλειά του να στη διορθώσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μην μάθεις προφορές της Βασίλισσας (posh).

Γιατι οχι; Φαντάζομαι τα queen's british είναι τα πιο ευκολα στην κατανόηση.

Θελω να πω, αν μαθεις να μιλας σα scouser δεν προκειται να σε καταλαβει και κανένας, αλλα τα posh το μόνο κακο που εχουν ειναι να σε κοροιδευει κανενας άγγλος ως ψωνιο :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Θες να μιλάς και να μην σε καταλαβαινουν; :P

Χαχα οχι λεω πως καταλαβαινω γιατι να μην μιλάς scouse αλλα οχι γιατι να μη μιλας posh :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογοθεραπευτή χρειάζεσαι για να φτιάξεις προφορά και όχι καθηγητή...ο καθηγητής είναι για να σου δείξει γραμματική, σύνταξη, λεξιλόγιο και να σου δείξει προφορά. Δεν είναι η δουλειά του να στη διορθώσει.

Καμιά σχέση, αυτο που θα τον βοηθήσει λέγεται φωνητικη και ειναι γλωσσολογικός κλαδος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν βλέπω τον λόγο να έχει κάποιος προφορά σε μια ξένη γλώσσα, υπάρχουν και τόσες πολλές! Ένας που θα μάθει ελληνικά και θα πάει στην Κρήτη ας πούμε πρέπει να μιλάει με κρητική προφορά; Αυτό το έχεις επειδή είσαι από ένα μέρος που μιλάνε έτσι, δεν το κάνεις μετά επίτηδες!

 

 

Συμφωνώ με το paoki, απλά να μιλάς σωστά (όσο μπορείς, για μένα αρκεί και μόνο να συνεννοείσαι) και όσο πιο generic γίνεται. Πως μιλάνε τα bot πχ! :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα θεωρω αναποσπαστο μερος μιας γλωσσας να τη μιλας σωστα και να αντιλαμβανεσαι τις διαφορε μεταξυ ηχων που στη γλωσσα σου ακουγεται το ιδιο. Φανταζομαι οτι ενας καθηγητης οπου τα αγγλικα ειναι η μητρικη του θα εχει διδαχτει πως να μαθαινει σε ξενους πως να τοποθετουν την γλωσσας του κτλ για να εχουν σωστη προφορα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που ψαχνεις οπως σωστα αναφερθηκε παραπανω, ειναι καποιον που να εχει ασχοληθει με φωνητικη/φωνολογια στα αγγλικα. Δεν εχω ιδεα ποσο μπορει να σου κοστισει αυτο, να ξερεις ομως πως το 99% των καθηγητων εχουνε πολυ μικρη, αν οχι καθολου σχεση με αυτο το τομεα. Υπαρχουν διαφορα βιντεακια που μπορουνε να σε καθοδηγησουν για να παρεις και μια ιδεα. Σου τονιζω πως πολλους θα δεις να σου λενε οτι ειδικευοντε, αλλα απλα και λαικα πανε να σου φανε επιπλεον χρηματα για το τιποτα.

Επειτα τωρα, απο οτι καταλαβαινω εσυ ενδιαφερεσαι να προφερεις τα αγγλικα σου οπως οι Βρετανοι. Κατα προεκταση λοιπον, κοιτας για ομαδες εκμαθησης φωνολογιας η ιδιαιτερα απο ατομο που να ασχολειται με αυτο. Το British council φανταζομαι πως θα παρεχει επιπλεον πληροφοριες, σαν δευτερο βημα κοιτας για αγγελιες με το αντιστοιχο περιεχομενο εξειδικευσης.

Για τελος, να ξερεις πως στις γλωσσες, και ειδικα στα αγγλικα το σωστο/λαθος ειναι τεραστια συζητηση και πραγματικα περιπλοκη. Μιλαω με προφορα βορειας αμερικης / Καναδα, μια βλαμμενη καθηγητρια που ειχε σπουδασει Αγγλια θεωρουσε πως μιλαω λαθος και τελος παντων οτι δεν ξερω αγγλικα. Υπαρχουν παρα πολλοι τυποι αγγλικων, το οτι μια φορα και εναν καιρο η γλωσσα ξεκινησε απο την Αγγλια, δεν κανει τις υπολοιπες χωρες που μιλανε επισημα καποιο ιδιωμα τους λαθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπε κ ακου bbc απο το πρωι μεχρι το βράδυ ειναι οι μονοι που μιλουν αγγλικά με σωστη ας το πουμε προφορά.

 

Υγ ο μονος τροπος να φτιαξεις προφορα ειναι να μείνεις σε αγγλοφωνη χώρα αλλα η προφορα που θα χεις θα ειναι η ντόπια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί ρε παιδιά τέτοιο θέμα με την αμερικάνικη προφορά;Αντιθέτως εγώ πιστεύω ότι είναι πιο άμεση ως "διάλεκτος" για την κατανόηση και αφομοίωση των Αγγλικών.

 

Τώρα όσον αφορά το θέμα της προφοράς,αν δεν "το έχει" κάποιος από παιδί,μετά την ενηλικίωση μπορεί να βελτιωθεί μόνο με καθημερινή χρήση της γλώσσας.Γιατί ο λογοθεραπευτής ή ο γλωσσολόγος μπορεί να σε βοηθήσουν να πεις ένα γράμμα ή μια λέξη αλλά δεν μπορούν να σου μάθουν την προφορά μιας ολόκληρης ξένης γλώσσας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...