Προς το περιεχόμενο

τιμες καταστηματων


alxlightning

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε καταστήματα ηλεκτρονικων ειδων κανετε παζαρια?
Εχω παρατηρησει ότι υπαρχει γενικα μια ευελιξια αν μιλησεις με τον υπευθυνο καταστήματος. Ξερει κανεις λοιπον ποση εκπτωση είναι οκ? Σκέφτομαι να παρω τηλεοραση και μιας και είναι οκ ένα καπως μεγαλο για εμενα ποσο, λεω να παω να το παζαρεψω. Τι περιθωρια υπαρχουν λοιπον? Δουλευει καποιος εδώ σε καποιο κατάστημα για να μου πει εστω ανεπίσημα ποσο μπορω να ριξω την τιμη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κανω ποτε παζαρια και δεν δεχομαι να μου κανουν παζαρια.Δεν ξερω κατα ποσο γινεται σε μεγαλες αλυσιδες, ισως αν ειναι ακριβη, η τσιμπησεις και τιποτα ακομα κατι να γινει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φουλ γινεται, σε ψυγειο πχ που αγορασα πριν καπου ένα χρονο από κωτσοβολο και γενικα τηλεοράσεις οσες φορες εχω μπει να χαζεψω και σε πλαισιο και σε παμπλικ γινεται
δε μου αρεσει το παζαρι αλλα ξερω επισης ότι λειτουργουν με υπερκέρδος σε γενικες γραμμες οποτε δε νιώθω και ασχημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω να γίνεται ρε συ υποτίθεται οτι είναι αλυσίδα οποτε δεν μπορεί να σου πει ο άλλος π.χ πάρε το s7 απο 700 650 χωρίς απόδειξη η να σου κάνει "εκπτωση" εφόσον δεν τρέχει κάποια προσφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι χωρις αποδειξη ρε, απλα σου κανει εκπτωση ο υπεύθυνος, σου λεει μπορει να γινει καλυτερη τιμη
το ψυγειο εμενα μου το εριξαν 50 ευρω νομιζω και μου βαλαν δωρο και επεκταση εγγυησης
παλι ηταν ελαφρως πιο ακριβο απ ότι μεσω σκρουτζ αλλα με βολευε το κατάστημα πιο πολύ για τροπους πληρωμης και για εγγυηση οποτε οκ
Σε κινητα επισης δεν παιζει ευελιξια στις τιμες.
Ας μας πει καποιος αν δουλευει σε καποια αλυσιδα τελος παντων τι παιζει γιατι είναι ανεκδοτικες οι εμπειριες.
δεν ξερω αν υφίσταται ο ορος-σκεφτηκα αντιδανειο του anecdotal? #δεγκζερωελληνικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελλαδισταν ειμαστε και λειτουργουμε σαν ΑΝΑΤΟΛΙΤΕΣ της οθομανικης αυτοκρατοριας!!!!! Γιαυτο εχουν δωσει το ΟΚ στους υπαλληλους  σε μαγαζια στυλ κοτσοβολος να κοβουν 20-30-40 ευρω αν το ζητησει ο πελατης (αλλωστε αυτοι παλι κερδιζουν). 

 

Παζαρι και ελληνας πανε μαζι. Ελλας το μεγαλειο σου!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εκτιμώ καθόλου το παζάρι, ούτε να κάνω, ούτε να μου κάνουν. Θεωρώ ότι με ξεφτιλίζει να παζαρεύω. Εάν δε μου αρέσει η τιμή απλά θα πάω στο επόμενο κατάστημα.

 

Σε ελάχιστες περιπτώσεις μπορεί να αντιπροτείνω κάτι, εάν π.χ. θεωρήσω ότι η τιμή δεν είναι αντίστοιχη των υπηρεσιών / του προϊόντος. Όχι όμως απλά για να πάρω φτηνότερα κάτι. Τελευταία φορά που το έκανα ήταν πριν ~4 χρόνια στον Κωτσόβολο, που ήθελαν να μου σπρώξουν εκθεσιακό προϊόν στην τιμή του σφραγισμένου. Τους είπα απλά "παιδιά αυτό είναι εκθεσιακό, δε μπορώ να πληρώσω την ίδια τιμή με ένα σφραγισμένο, τι μπορείτε να κάνετε;". Μου είπαν ότι δεν αλλάζει την τιμή. Ευχαρίστησα, έφυγα.

 

:P

 

Παρ' όλα αυτά, γνωρίζω ότι και οι μεγάλες αλυσίδες δέχονται παζάρεμα, οι πωλητές έχουν το "οκ" για ένα -Χ% (που δε γνωρίζω πόσο είναι).

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιχαίνομαι τα παζάρια. Θέλω τα πράγματα ξεκάθαρα, σε φάση:

-Πόσο κάνει;

-Τόσο (ένα-μηδέν)

-Συμφωνώ θα το πάρω/ Όχι ευχαριστώ, χαίρεται!

 

Όχι να κάθεσαι δέκα ώρες "πόσο το έχεις;", "100 ευρώ", "σου δίνω 20 ευρώ και μια τσίχλα" και λοιπές βλακείες

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι κι εγω θα το ηθελα αλλα αντι να σου πουν την τιμη, εν τελει προκυπτει ότι σου λενε φουσκωμενη τιμη, εφ οσων αυτή επιδεχεται εκπτωση χωρις πολλες διαδικασιες. συνηθως αρκει να το ζητήσεις. το θεμα είναι αν και αυτή η δευτερη τιμη είναι πραγματικη η αν και αυτή ακομα επιδεχεται κι άλλο παζαρεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται από το προϊόν και από το κατάστημα!
Αν δηλαδή πας στο συνοικιακό επιπλαδικο του μπάρμπαΜήτσου για να αγοράσεις έναν καναπέ που του έχει βάλει πάνω μια τιμή 1500 ευρώ, θεωρώ σίγουρο ότι θα σου κόψει αρκετά για να τον αγοράσεις!
Σε αλυσίδες και πολυκαταστήματα όμως που οι τιμές τους είναι στάνταρ σε όλα τους μαγαζιά δεν νομίζω ότι γίνεται παζάρι!
Δεν είμαι σίγουρος βέβαια, δεν ξέρω από αυτά μιας και τα σιχαινομαι, δεν τα κάνω ποτέ, είναι στον άνθρωπο, σε έναν φίλο μου αρέσει πολύ, την βρίσκει να σπάει μπάλες σε οτιδήποτε αγοράζει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι φουσκωμενη σε συγκριση με τι?

συγκριτικα με το ποσο διατειθενται να πουλησουν το προιον.

Στο ιδιο ταμειο πληρωνουν ολοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...