Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή εταιρείας παροχής ηλεκτρισμού αξίζει;


Χάρης Μυλωνίδης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορει καποιος να μου εξηγησει γιατι οι ...κυριοι εναλλακτικοι δεν δινουν ρευμα σε μικρες πολεις και απομακρυσνενα χωρια ???

 

Ε ναι άλλωστε όλα τα έργα αυτά χρηματοδοτήθηκαν μόνο από τα κέρδη της δεη, οχι από προϋπολογισμούς του κράτους και επιχορηγήσεις... :rolleyes:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 101
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ ξέρω ότι με το κοινωνικό τιμολόγιο πληρώνω ελάχιστα αυτό το μήνα μαλιστα λογο επιδοτήσεις ρεύματος ( ανήκω στα άτομα της ανθρωπιστικης κρίσης ) πλήρωσα μόλις 15 ευρώ στον εκκαθαριστικό.

 

Δεν νομίζω πουθενά αλλού να πλήρωνα τόσα λίγα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ελπίζω να γνωρίζεις ότι τα χρήματα που γλιτώνεις δεν τα βάζει η δεη από την τσέπη της αλλά όσοι δεν είναι στο κοινωνικό τιμολογιο

Τα λεφτα οσων δεν πληρωνουν ποιος τα πληρωνει??

Επειδη ως ελληνες εχουμε ευαισθησιες και οταν κοπει το ρευμα καποιου ξεσηκωνοντε ολοι οι δημοσιογραφοι και οταν πυροβολουν υπαλληλο λενε καλα του εκαναν(ο κοσμος) θα ηταν καλο να ξερουμε παρολο τις ρυθμισεις ποιοι δεν μπηκαν καν στις δοσεις.

Την ρευματοκλοπη που εχει γινει επιδημια ποιος την πληρωνει??

Το απληρωτο ρευμα νταβατζηδων πολιτικων κομματων που εχουν ξενοδοχειακες μοναδες?

Επισης τις δωρεαν κιλοβατωρες που δινει σε καποιες ευαισθητες ομαδες το κρατος(κοινωνικη πολιτικη)

Επεξ/σία από Dannie
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι ίδιοι που πληρώνουν τα απλήρωτα τιμολόγια σε ΑΕ, τις κλοπές προϊόντων που παράγει μια ΑΕ, τις δωρεάν παροχές προϊόντων από μια ΑΕ σε πολίτικους.

την κοινωνική πολιτική στην ηλεκτρική ενέργεια (κοινωνικό τιμολόγιο-πολύτεκνοι-νησιά) την πληρώνουν οι υπόλοιποι πελάτες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα λεφτα οσων δεν πληρωνουν ποιος τα πληρωνει??

Η ΔΕΗ και οι υπάλληλοί της από το υστέρημά τους  φυσικά,μάλλον πρέπει να αρχίσουμε να στήνουμε αγάλματα ηρώων...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ΔΕΗ και οι υπάλληλοί της από το υστέρημά τους  φυσικά,μάλλον πρέπει να αρχίσουμε να στήνουμε αγάλματα ηρώων...

Οπως καθε δημοσια υπηρεσια ετσι και η ΔΕΗ εχει τους βολεμενους αλλα και αυτους που δουλευουν σκληρα δεν κανω αγιογραφια κανενος απλα ως προς τι το μενος στην ΔΕΗ περισσοτερο απο οποιονδηποτε αλλο δημοσιο τομεα.Οι πυροσβεστες δουλευουν περισσοτερο η μηπως οι αστυνομικοι?Αυτο που με αφορα ειναι αν η ΔΕΗ γινοντας 100% ιδιωτικη θα ειναι για καλο μας η οχι και απο οσα εχω ψαξει και διαβασει θα ειναι καταστροφη(και για την Ευδαπ δεν το συζητω καν οτι ειναι εγκλημα).

Κανενας σας δεν γραφει τι εγινε σε αλλες χωρες εχετε μεινει ολοι στο μειωμενο τιμολογιο δηλαδη μια αντιπαραθεση ανευ ουσιας.Εγω σας εβαλα ρεπορταζ οπου στην Γερμανια ξεσηκωθηκαν αφου εγινε ιδιωτικη και προσπαθουν να την ξανακανουν δημοσια.

Επισης δεν ειμαι δημοσιος υπαλληλος γιατι μερικοι ειναι εντελως γκαγκα οποιος πει κατι καλο για την ΔΕΗ δουλευει εκει η αν πει καλο για τον ΟΤΕ δουλευει εκει κ.τ.λ χαζα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποιοι θελον να βλεπουν ένα μετρο μακρυα τους και καποιοι αλλοι πολλα ...Τι να κανουμε ??? Ανθρώπινες αδυναμίες ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

?Αυτο που με αφορα ειναι αν η ΔΕΗ γινοντας 100% ιδιωτικη θα ειναι για καλο μας η οχι και απο οσα εχω ψαξει και διαβασει θα ειναι καταστροφη(και για την Ευδαπ δεν το συζητω καν οτι ειναι εγκλημα).

 

Σ'αφορά δε σ'αφορά ότι είναι να γίνει θα γίνει χωρίς να μας ρωτήσουν,τέλος  ξεπουλήσαμε  κύριοι,πάρτε το χαμπάρι.

Από κει και πέρα το τι θα κάνουν η ΔΕΗ,ΕΥΔΑΠ κ.τ.λ ,στ'@ρχ@δι@ μου τα έχω γραμμένα όπως έχουν και μένα ,θα ζήσουμε όπως ζούμε και χωρίς ΟΤΕ ,απλά είναι τα πράγματα.

 

Υ.Γ1 Και όχι μη βάζεις τους μπάτσους και τους πυροσβέστες στο ίδιο τσουβάλι με τους υπάλληλους των ΔΕΚΟ κ.τ.λ ,ούτε τα ίδια λεφτά παίρνουν αλλά έχουν και απώλειες που αυτές δεν μετριούνται με τίποτα..

 

Υ.Γ2 Είμαι υπέρ του δημοσίου χαρακτήρα των κοινωνικών αγαθών,αλλά αποδείχθηκε ότι αυτό το μοντέλο δεν τραβάει (μην  αναλύσουμε γιατί,έχει αναλυθεί πάμπολλες φορές).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ'αφορά δε σ'αφορά ότι είναι να γίνει θα γίνει χωρίς να μας ρωτήσουν,τέλος  ξεπουλήσαμε  κύριοι,πάρτε το χαμπάρι.

Από κει και πέρα το τι θα κάνουν η ΔΕΗ,ΕΥΔΑΠ κ.τ.λ ,στ'@ρχ@δι@ μου τα έχω γραμμένα όπως έχουν και μένα ,θα ζήσουμε όπως ζούμε και χωρίς ΟΤΕ ,απλά είναι τα πράγματα.

 

Υ.Γ1 Και όχι μη βάζεις τους μπάτσους και τους πυροσβέστες στο ίδιο τσουβάλι με τους υπάλληλους των ΔΕΚΟ κ.τ.λ ,ούτε τα ίδια λεφτά παίρνουν αλλά έχουν και απώλειες που αυτές δεν μετριούνται με τίποτα..

 

Υ.Γ2 Είμαι υπέρ του δημοσίου χαρακτήρα των κοινωνικών αγαθών,αλλά αποδείχθηκε ότι αυτό το μοντέλο δεν τραβάει (μην  αναλύσουμε γιατί,έχει αναλυθεί πάμπολλες φορές).

Εσυ ξερεις ποσοι υπαλληλοι της ΔΕΗ εχουν σκοτωθει μεσα σε ενα χρονο(περισσοτεροι απο οτι αστυνομικους και πυροσβεστες)??Υπαλληλοι δεν ειναι μονο οσοι δουλευουν σε γραφεια...!

Μια νυχτερινη βαρδια πυροσβεστη 2 ρεπο στην σειρα και ειδικα στην επαρχια οτι γινεται το καλοκαιρι ολο τον χειμωνα καθονται.

Το τηλεφωνο δεν εχει καμια σχεση με το νερο και το ρευμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η όλη δουλειά ειναι στο να απαξιωθεί η ΔΕΗ και να πουληθεί μαζί με τα εργοστάσια παραγωγής στην τιμή ενός εργοστασίου. Η Ελλάδα για πολλά χρόνια είχε την χαμηλότερη τιμή στο ρεύμα, λόγω των αποθεμάτων λιγνίτη. Κάτι τέτοιο βέβαια πονάει τα αδέρφια μας τους ευρωπαίους. Κάναν λοιπόν ο,τι περνά απο το χέρι τους να μειώσουμε την παραγωγή απο λιγνίτη και να στραφεί στις ΑΠΕ η ΔΕΗ και να βάλει και ο κόσμος φωτοβολταϊκά στα σπίτια/χωράφια τα οποία σε μεγαλύτερο ποσοστό θα τα παίρνουμε απο τα αδέρφια μας τους γερμανούς. Έφεφαν την ΔΕΗ σε σημείο να φτιάχνει τις προίκες απο τις κόρες όσων έβαλαν φωτοβολταϊκά (ατάκα απο αναπληρωτή διευθύνων σύμβουλο της ΔΕΗ),  πληρώνοντας πάρα πολύ μεγάλο ποσό για την παραγωγή του ρεύματος σε σύγκριση με αυτό που θα είχε αν το έφτιαχνε μόνη της. Και πάλι όμως έχουμε απο τις χαμηλότερες τιμές στην Ευρώπη στο ρεύμα, τα κερατιάτικα είναι που φουσκώνουν τον λογαριασμό.

 

Μεγάλο πρόβλημα έχει η ΔΕΗ και με τα χρωστούμενα, όπου μεγάλες εταιρίες και ξενοδοχεία βαράνε πιστόλια ενώ έχουν τα χρήματα να πληρώσουν. Έχουν τις πλάτες των πολιτικών βέβαια που γίνονται δικηγόροι μετά του Μηλιώνη που έφαγε τα λεφτά του κοσμάκι και αθωώθηκες, λεφτά τα οποία ξαναπλήρωσε ο κοσμάκης, αλλά φταίει η ΔΕΗ.

 

 

Και εγώ παλιά την ίδια άποψη είχα για την ΔΕΗ, αλλα έτυχε να παρακολουθήσω ένα μάθημα στο πανεπιστήμιο απο τον αναπληρωτή διευθύνων σύμβουλο της ΔΕΗ ο οποίος μας έλεγε πάρα πολλά πράγματα για τα τεκταινόμενα.

659m το σημερινό κλείσιμο της ΔΕΗ. Αν την θεωρείς τόσο φθηνή όσο λες τότε είναι η μεγάλη σου ευκαιρία να την αγοράσεις στην τιμή ενός εργοστασίου και να γίνεις πλούσιος. Τι, όχι ?

 

#sano

Σ'αφορά δε σ'αφορά ότι είναι να γίνει θα γίνει χωρίς να μας ρωτήσουν,τέλος  ξεπουλήσαμε  κύριοι,πάρτε το χαμπάρι.

Από κει και πέρα το τι θα κάνουν η ΔΕΗ,ΕΥΔΑΠ κ.τ.λ ,στ'@ρχ@δι@ μου τα έχω γραμμένα όπως έχουν και μένα ,θα ζήσουμε όπως ζούμε και χωρίς ΟΤΕ ,απλά είναι τα πράγματα.

 

Υ.Γ1 Και όχι μη βάζεις τους μπάτσους και τους πυροσβέστες στο ίδιο τσουβάλι με τους υπάλληλους των ΔΕΚΟ κ.τ.λ ,ούτε τα ίδια λεφτά παίρνουν αλλά έχουν και απώλειες που αυτές δεν μετριούνται με τίποτα..

 

Υ.Γ2 Είμαι υπέρ του δημοσίου χαρακτήρα των κοινωνικών αγαθών,αλλά αποδείχθηκε ότι αυτό το μοντέλο δεν τραβάει (μην  αναλύσουμε γιατί,έχει αναλυθεί πάμπολλες φορές).

Δεν ξεπουλήσαμε κύριος. Ο ΟΤΕ πουλήθηκε στα 20 ευρώ. Ακόμα λογιστικές ζημιές γράφουν οι γερμανοί. Όπως έγραψα και στον από πάνω.. αν θεωρείτε πως είναι φθηνές οι εταιρίες δεν έχετε παρά να αγοράσετε από το ΧΑΑ όσες μετοχές θέλετε αφού όλες αυτές διαπραγματεύονται.

 

Η καλύτερη περίπτωση που λες για το δημόσιο χαρακτήρα, θα ήταν το κράτος να κρατήσει ένα ποσοστό το οποίο όμως δεν θα του εξασφάλιζε σχετική πλειοψηφία ώστε να έχει τη διοίκηση κάποιος άλλος που ΚΑΙ ξέρει ΚΑΙ μπορεί ΚΑΙ θέλει. Με την σωστή αυτή διαχείριση θα ήταν οφελειμένο και το δημόσιο στο ποσοστό που θα του αναλογούσε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσυ ξερεις ποσοι υπαλληλοι της ΔΕΗ εχουν σκοτωθει μεσα σε ενα χρονο(περισσοτεροι απο οτι αστυνομικους και πυροσβεστες)??Υπαλληλοι δεν ειναι μονο οσοι δουλευουν σε γραφεια...!

Μια νυχτερινη βαρδια πυροσβεστη 2 ρεπο στην σειρα και ειδικα στην επαρχια οτι γινεται το καλοκαιρι ολο τον χειμωνα καθονται.

Το τηλεφωνο δεν εχει καμια σχεση με το νερο και το ρευμα.

 

Φτάσαμε και εκεί. Συγκρίνουμε τα εργατικά ατυχήματα, τα οποία όσο θλιβερά και να είναι, είτε είναι λόγω ανευθυνότητας της επιχείρισης που δεν τηρεί κανόνες ασφαλείας, είτε είναι λάθος του εργάτη, είτε είναι η κακιά στιγμή, με την επικινδυνότητα του επαγγέλματος του αστυνομικού και του πυροσβέστη. Δεν παίζεστε. 

 

Δεν έμειναν και πολλά πράματα παιδιά, πείτε μας ότι οι εργαζόμενοι των ΔΕΚΟ είναι πιο σημαντικοί απ τους γιατρούς και τους δασκάλους και το κλείνουμε το θέμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσυ ξερεις ποσοι υπαλληλοι της ΔΕΗ εχουν σκοτωθει μεσα σε ενα χρονο(περισσοτεροι απο οτι αστυνομικους και πυροσβεστες)??Υπαλληλοι δεν ειναι μονο οσοι δουλευουν σε γραφεια...!

Μια νυχτερινη βαρδια πυροσβεστη 2 ρεπο στην σειρα και ειδικα στην επαρχια οτι γινεται το καλοκαιρι ολο τον χειμωνα καθονται.

Το τηλεφωνο δεν εχει καμια σχεση με το νερο και το ρευμα.

 

Για να τα λεμε οπως πρεπει τα 2 ρεπο στη σειρα ειναι μετα απο 24ωρη υπηρεσια και οχι νυχτερινη βαρδια.Σε ολες τις δουλειες υπαρχει κινδυνος θανατηφορου ατυχηματος (ακομα και σε γραφειο να δουλευεις μπορει να στραβοκαταπιεις τον καφε και να πνιγεις) αυτο που ηθελε να πει ο "pano"  ειναι οτι καποιοι αντιμετωπιζουν μεγαλύτερο κίνδυνο να πεθανουν εν ωρα εργασιας (σωματα ασφαλειας,εναερίτες απο τη πλευρα της ΔΕΗ ,κτλπ) και πληρώνονται αρκετά λιγότερο από ότι άλλοι με τα ίδια τυπικά προσόντα που δουλευουν στην ζεστασια των γραφείων τους στις ΔΕΚΟ αλλά και στον υπόλοιπο δημόσιο τομέα.

Τώρα αυτοί που ζηλεύουν τον "τροπο" εργασιας των ΔΥ δεν εχουν παρα να κανουν τα χαρτια τους μέσω ασεπ και να δοκιμασουν την τυχη τους ή να γλύψουν το χ,ψ βουλευτη ή αιρετό για να χωθούν σε καμια θεση συμβουλου ή να παρουν καμια συμβαση για κανα 6μηνο,8μηνο.

 

Στο τοπικ τωρα η διαφορα που θα εχει ενα τυπικο νοικοκυριο με μια καταναλωση γυρω στις 2000 kwh /τετραμηνο ειναι απο 50-130 ευρω το χρονο (με τη προυποθεση της εξοφλησης του λογαριασμου μεσω παγιας εντολης στη νεα εταιρεια ) προσωπικα για εμενα δεν αξιζει καν το κοπο να γλιτώσω τα 4,1ε/μηνα και να χασω το ατυπο προνομιο που μου προσφερει η ΔΕΗ να μπορω να καθυστερω 1-2 μηνες την αποπληρωμη του λογαριασμου χωρις να εχω το αγχος της διακοπης.

 

 

υ.γ. Τον αν πρεπει ή δεν πρεπει να πωληθουν η ΔΕΚΟ και με τι όρους το ψηφίσαμε όλοι μαζί απο το 2010 μεχρι τώρα 5-6 φορές αν δεν κανω λάθος ,οποτε πλεον ειναι πολυ αργα να διαφωνουμε για κατι που εχει δρομολογηθει να γινει με βαση τα μνημονια-μεσοπροθεσμα κτλπ.(Και μην πει κανεις εγω δεν ψηφησα μνημονιο γιατι πολυ απλα αγαπητοι εγω και εσεις που ψηφισαμε αλλα και όσοι απήχαν από τις εκλογες/δημοψηφίσματα στειλαμε αυτους που στειλαμε στο κοινοβουλιο για να μας εκπρωσοπουν και να αποφασιζουν για εμας.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω να γνωρίζεις ότι τα χρήματα που γλιτώνεις δεν τα βάζει η δεη από την τσέπη της αλλά όσοι δεν είναι στο κοινωνικό τιμολογιο

 

Ναι φυσικά και τα λεφτά έρχονται από φιρολογουμενους, το θέμα είναι ότι έχω αυτή την δυνατότητα μέσω δεη ενώ σε άλλες εταιρείες δεν την έχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...