Προς το περιεχόμενο

PlayStation VR: Οι πρώτες εντυπώσεις μας


Ocelote

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 84
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Nα πω και γω την γνώμη μου μιας και είμαι ευτυχής κατοχος.η εμπειρία απίστευτη όταν δοκιμασα το ocean world που κατεβαίνεις στον βυθό μέσα σε ένα κλουβί.πρεπει να το δείτε για να το πιστέψετε.Απιστευτο επίσης και το driveclub vr ΑΛΛΑ αρνητικό με αυτό το παιχνιδι το ότι σε πιάνει μεγάλη ζαλάδα και αναγουλα,εφτασα στα πρόθυρα εμετου και μιλάμε είμαι ναυτικός που έχει περάσει 9 και 10 μποφόρ.ελπιζω να διορθωθεί αυτό γιατί αν είναι σε όλα τα car games έτσι ,θα είναι unplayble.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα πω και γω την γνώμη μου μιας και είμαι ευτυχής κατοχος.η εμπειρία απίστευτη όταν δοκιμασα το ocean world που κατεβαίνεις στον βυθό μέσα σε ένα κλουβί.πρεπει να το δείτε για να το πιστέψετε.Απιστευτο επίσης και το driveclub vr ΑΛΛΑ αρνητικό με αυτό το παιχνιδι το ότι σε πιάνει μεγάλη ζαλάδα και αναγουλα,εφτασα στα πρόθυρα εμετου και μιλάμε είμαι ναυτικός που έχει περάσει 9 και 10 μποφόρ.ελπιζω να διορθωθεί αυτό γιατί αν είναι σε όλα τα car games έτσι ,θα είναι unplayble.

Μιας και εχεις κανει ναυτικος θα δεις οτι η αντοχη σου θα βελτιωθει με τον καιρο, μην αγχωνεσαι. :)

 

Επισης το Driveclub πρεπει να εχει καποιο προβλημα γιατι στελνει νοκ ουτ πολλους. Μαλλον με το IPD (λαθος αποσταση της εικονας σε σχεση με την αποσταση που εχουν τα ματια σου μεταξυ τους) αν κρινω απο μερικα κακογραμμενα demos στο oculus.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπών επειδή έχω δοκιμάσει και τα δύο oculus (σε έκθεση στο Γκάζι) και ps VR (χθες στο σπίτι φίλου) το oculus υστερεί κατά πολύ από το ps

1ον το oculus είναι ποιο βάρη (μόνο το βάρος που νιώθεις στο κεφάλι σου σε 10'' έχεις ξερασει

2ον αν το βάλεις στο κεφάλι σου και δεν το έχεις βάλει σωστά πρέπει να το βγάλεις από το κεφάλι να κάνεις της τροποποίησης και ξαναμανα από την αρχή.

3ον αν και το oculus έχει μεγαλύτερη ονομαστική ανάλυση στην πράξη βλέπεις χειρότερα από ps

4ον η εμπειρία είναι απίστευτη αν είσαι συνηθίσμενος σε 3d και VR γιατί αν δεν είσαι συνηθισμένος σίγουρα τις πρώτες μέρες θα ζαλιζεσε.

5ον το κόστος και οι τίτλοι είναι σίγουρα vfm

Αυτά από εμένα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oculus Rift (699€ χωρίς μεταφορικά/τελωνεία)

 

Μια διόρθωση. Η τελική τιμή του Rift με αγορά από Amazon.co.uk, μεταφορικών συμπεριλαμβανομένων για Ελλάδα, είναι γύρω στα 675 ευρώ.

 

Ήμουν στο τσακ να το παραγγείλω αλλά τελικά το ανέβαλλα μέχρι νεωτέρας, αφού δεν ενδιαφέρομαι καθόλου για τα indie παιχνίδια του Store τους αλλά μόνο για ΑΑΑ τίτλους, οι οποίοι δυστυχώς είναι ακόμα ελάχιστοι (Elite Dangerous, κάποια ραλάκια, κανα Euro Truck Simulator 2, μέχρι εκεί). Και οι 3rd party εφαρμογές που προσθέτουν συμβατότητα με γνωστά παιχνίδια φαίνονται να θέλουν αρκετό σκάλισμα, όχι πάντα με τα επιθυμητά αποτελέσματα.

 

Μάλλον είναι νωρίς ακόμα. Το VR της Sony δεν με ψήνει ακόμα αφού δεν έχω καν PS4 και προσανατολίζομαι περισσότερο σε flight/space/race sim παιχνίδια.

 

Θα ήθελα πάντως να διαβάσω και σχόλια σχετικά με τα τεχνικά χαρακτηριστικά, πχ. πόσο ελαφριά είναι η κάσκα, πόσο κουράζει τον αυχένα, αν ιδρώνει, αν μπαινοβγαίνει εύκολα, αν μπορεί να φορεθεί με γυαλιά, ποιότητα κατασκευής σε σχέση με Rift/Vive, screen door effect, ευκρίνεια σε ανάγνωση κειμένων, fps slowdowns, μήκος καλωδίων και μερικές ακόμα ντουζίνες λεπτομέρειες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ανασταζιο αυτο το επιθετικο και ψευτομαγκικο στυλακι  πισω απο το πληκτρολογιο  να το κοψεις η' να το  κανεις εκει που σε παιρνει και με μενα δεν σε παιρνει .Πριν χαρακτηρισες τον αλλον " ork " ενω ειχε μια ευλογη απορια και την εξεφρασε κοσμια και πολιτισμενα  χωρις να σε βρισει .

 

Και τελος εσυ περιμενε την επανασταση  να μοιρασει το κομμα στο προλεταριατο vr συσκευες  γιατι αλλιως δεν βλεπω να παιρνεις και τσαμπα ασχολεισαι .Εγω συντομα θα βαλω φωτο απο το ps vr μου ,περιμενω  να κανεις και εσυ το ιδιο με το oculus που αναφερες η' με οτι αλλο θες .

Κατι μου λεει πως θα περιμενω πολυ ...

 

Αγαπητε φωτη13 σε τι δίνη ζεις?!ποιο κόμμα κ ποιο προλεταριάτο?!Θα προσπαθησω να ειμαι γλυκος και τρυφερος στο μελλον αφου σε χαλαει!Εγω Δυστυχώς δεν θα βγαλω φωτο με κανενα vr μεχρι να βγουν αξιολογα app στο pc,εσυ βγαζε φωτο για μας τους πλεμπς με τον ντενεκε της σονυ που ενω δε μπορει να τρεξει το gta πανω απο 25fps εσενα σε επεισε οτι θα παει τρενο στο vr με μερικα τεκ ντεμο η ιδια εταιρεία που εδω και 3 χρονια παιζει μπαλιτσα με remaster και multi που σέρνονται.

 

/περαστικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προβλέπω στους πρώτους μικρούς αλλά και μεγαλύτερους χρήστες παράπονα για έντονες ζαλάδες και πιθανότατα κρίσεις επιληπτικές, οταν η χρήση, σε παιχνίδι ειδικά, ξεπεράσει πχ τα 10 συνεχόμενα λεπτά. Κάποιοι λένε πως ο εγκέφαλος προσαρμόζεται και συνηθίζει, ελπίζω πραγματικά να έχουν δίκιο και εγώ να είμαι καταστροφολογος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουνε σκασει μιλαμε οι pc τουμπανο users αλλα δεν πειραζει εξαλλου αυτοι εχουν φραγκα για να κυνηγανε τα θεωρητικα fps και αναλυσεις.......... δεν πειραζει ετσι ειναι αυτα ........λοιπον χωρις πλακα πραγματικα ειναι κατασκευασμενο για παιχνιδια ολοι λενε τα καλυτερα 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το εχω από χθες . Πρώτη εντύπωση .  Θέλει ακόμα πολύ δουλεία αν και δείχνει ότι ηρθε για να μείνει.  Στα demo video που έχει μέσα το συνοδευτικό δισκάκι , σου πέφτει το σαγόνι. Είναι πραγματικά σα να μπήκες πχ στο σιδερένιο κλουβί και βυθίζεσαι στον πυθμένα του ατλαντικού. Άλλη αίσθηση.  Στα παιχνίδια όμως τα πραγματα δεν ειναι και τόσο ρόδινα. Σ ενα rasing πχ μου εχει , στο πρωτο λεπτό έβγαλα τη μάσκα και μετα βίας απέφυγα τον εμετό . Με χάλασε απίστευτα . Έκανα 5 λεπτά να συνέλθω. Πιστεύω οτι στα γρήγορα games πολλοί θα έχουν σοβαρό θέμα. Ενα θέμα που θα πρεπει να λύσει γρήγορα η sony . Η ανάλυση της οθόνης μου φάνηκε ιδιαίτερα χαμηλή με τα pixel να ειναι ορατά και να αφήνουν μια άσχημη αίσθηση στον απαιτητικό χρήστη. Δεν ξέρω αν ειναι απ την ανάλυση της οθόνης η αν η κονσόλα ρίχνει  την ανάλυση για να μπορέσει να το παίξει , κάτι που προφανως θα βελτιωθεί με την έλευση της ps4 pro. Άλλο ένα που δε μου άρεσε ειναι το πολύ καλώδιο , μπλέκεις τα μπούτια σου .  Ελπίζω το VR2 να ειναι ασύρματο 

Θα επανέλθω με ασφαλέστερα συμπεράσματα σε μερικές μέρες 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fulgore θα μπω στην διαδικασια να σου απαντησω εσενα γιατι εισαι ενεργο μελος του φορουμ με προσφορα και επειδη με quotareis συχνα ,δεν θα το κανω παντα ομως .

Θελω λιγο να σου εξηγησω το σκεπτικο μου γυρω απο αυτες τις συζητησεις .Θεωρω κωμικο τα ιδια ατομα που γραφουν σε θεμα θελω να αγορασω κινεζικο κινητο με 100 ευρω να μπαινουν μετα σε τοπικ τους iphone και να κραζουν προβατα και τα σχετικα τους αγοραστες προιοντων της apple .Οτι ειναι συνειδητη επιλογη δλδ για αυτους να αγορασουν κινεζικο των 100 ευρω και οτι εχουν να παρουν iphone και δεν τα δινουν γιατι ειναι εξυπνοι καταναλωτες και οι αλλοι χαζοι .

Λοιπον ας σοβαρευτουμε καποια στιγμη αυτα ειναι αστεια πραγματα και δεν μπορω να δεχτω κανενα επιχειρηματα απο τετοια ατομα διοτι καταρρεουν σαν χαρτινος πυργος εξ 'ορισμου .Ειναι σαν να εχεις saxo και να κραζεις τα porsche ,οτι δλδ μπορουσες να αγορασεις porsche και προτιμησεις saxo κ.ο.κ

Ελπιζω να εγινα αντιληπτος .

Επι του θεματος ναι ειναι θετικο που συνολικα το vr της σονυ ειναι φθηνοτερο και με πολυ καλη υλοποιηση σε σχεση με τον ανταγωνισμο .

Ναι ειναι θετικο που εχουμε συντομοτερο κυκλο αναβαθμισης των κονσολων με πιο δυνατα μηχανηματα γιατι ετσι κλεινει η ψαλιδα με τους pc gamers που τα τελευταια χρονια ειχε ανοιξει επικινδυνα και παυουν να ειναι οι console gamers ο φτωχος συγγενης και απολαμβανουν και αυτοι καλυτερη εμπειρια gaming .

 

Το μοντελο παιρνω μια κονσολα και την κραταω 5 χρονια τουλαχιστον ιδια ,εχει πεθανει οριστικα γιατι οι εξελιξεις τρεχουν και ειναι καταιγιστικες και οσο πιο συντομα το καταλαβεις αυτο τοσο καλυτερο θα ειναι για σενα .Αλλωστε κανεις δεν σου υπογραψε χαρτι πως αυτο το status θα ισχυει για παντα .

Και τελος ναι ειναι θετικο που εχουμε τοσα remaster εξαιρετικων παιχνιδιων της προηγουμενης γενιας γιατι υπαρχει κοινο για αυτα που θελει να τα παιξει σε full HD αναλυση ,ειτε γιατι δεν ειχε ps3 οπως εγω και δεν τα επαιξε ποτε .

 

 

 

Ο τέλειος πελάτης!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή το θεωρώ κοροϊδία αυτό που κάνει η Sony με τα περιφερειακά της να τα χρεώνει εξτρά θα περιμένω για κάποιο bundle.

 

Θεωρώ πάντως αν βγουν κανα 2 αξιόλογοι τίτλοι και κάποια bundles με κάμερα και move στο προσεχές μέλλον θα αποτελεί super πρόταση για τους κατόχους ps4... Οι περισσότεροι κάτοχοι Ps4 θέλουν κάτι περισσότερο απο μια συσκευή, ένα demo disc και όλα τα υπόλοιπα να πρέπει να αγοραστούν έξτρα.

 

Αν προσφέρει ένα ολοκληρομένο πακέτο προς τις γιορτές θα πάει πολύ καλά στις πωλήσεις... Εγώ προσωπικά θα το σκεφτώ πολύ σοβαρά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα να κάνω παραγγελία και μου είπαν από τον Κωτσόβολο το 2017 το αναμένουν. Φταίει μάλλον ότι ξεπούλησε παντού, οπότε όσοι δεν κάναμε προπαραγγελία τον ήπιαμε.

 

Το ερώτημα είναι, να το παραγγείλω ή να περιμένω bundle;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...