Προς το περιεχόμενο

Καριερα στα οικονομικά; Αξίζει;


JohnarasGamer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φέτος έδωσα Πανελλήνιες και για λίγο δεν μπήκα στην σχολή που ήθελα.

 

Εδώ και 2 μήνες όμως σκέφτομαι μήπως ήμουν τυχερός και δεν μπήκα; Νιώθω ότι δεν θα μου τέριαζε εκείνο το επάγγελμα

 

Οπότε άρχισα να σκέφτομαι το ενδεχόμενο να σπουδάσω οικονομικά σε κάποιο κολλέγιο (Deree υποθέτω) και μετά να κάνω ένα μεταπτυχιακό έξω.

 

Ο βασικά λόγος που μου αρέσει η δουλειά είναι επειδή έχει αρκετό τρέξιμο και πολλές καθημερινές δοκιμασίες κάτι που με ελκύει.

Υπάρχουν βέβαια και άλλοι μικρότεροι λόγοι όπως παράδειγμα ότι μου αρέσουν οι θέσεις γραφείου και ίσως το ενδεχόμενο να εργάζομαι κάποια στιγμή στην ζωή μου σε κάποια μεγάλη εταιρία.

 

Θέλω να μάθω αν σήμερα το συγκεκριμένο επάγγελμα έχει ανταπόκριση στην αγορά εργασίας; Πόσο είναι το ποσοστό ανεργίας;

Και πως το βλέπεται σε καμια 10αρια χρόνια;

 

Επίσης λένε ότι τα λεφτά για αρχή είναι αρκετά καλά και το συγκεκριμένο επάγγελμα έχει άριστες δυνατότητες επαγγελματικής ανέλιξης.

 

Ισχύει;

 

Και τέλος έχω κάποιες μικρότερες ερωτήσεις σχετικά με τις σπουδές,

 

1) Με το πτυχίο από Deree έχω την δυνατότητα να πάω για μεταπτυχιακό στην Ε.Ε; Αναγνωρίζεται;

 

2) Θα προτείνατε κάποιο άλλο κολλέγιο;

 

3) Τα μαθηματικά μου είναι μέτρια προς κακά (μέχρι τα μέσα Γυμνασίου φτάνουν και αν), παρόλα αυτά 9/10 Φορουμ που κοίταξα και είδα παιδιά με τον ίδιο προβληματισμό μερικοί που ασχολούνται με τον χώρο τους απάντησαν ότι τα Οικονομικά είναι κυρίως λογική και πολύ απλά μαθηματικά και ότι άνετα κάνεις καριέρα χωρίς τα βαθιά μαθηματικά. Εσείς τι πιστεύεται;

 

 

 

Παρακαλώ όχι απαντήσεις του τύπου να ξαναδώσω. Δεν ξαναμπαίνω στην διαδικασία και το άγχος των Πανελληνίων ξανά.

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολιτικών Μηχανικών.

 

​ΒΤW Ξέχασα να αναφέρω ότι δεν ρωτάω να μάθω για Ελλάδα.

 

​Ξέρω τι κατάσταση επικρατεί εδώ. Με ενδιαφέρει να μάθω για έξω τι ισχύει με το συγκεκριμένο κλάδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί καταρχάς είμαι από Αθήνα άρα αμέσως γλυτώνω τα έξοδα διαμονής.

 

Επίσης θα ήθελα να αποφύγω να πάρω κάποιο δάνειο για να παω να σπουδασω. Που λογικά αυτό θα πρέπει να κάνω για να πάω Αγγλια γιατί λεφτά για διδακτρα + διαμονή φυσικά δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μαθηματικά γυμνασίου, σόρρυ αλλά θα μείνεις σε πολλά μαθήματα. Εδώ με μαθηματικά λυκείου σε καλό επίπεδο και πολλοί δεν μπορούν να ανταπεξέλθουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι του χώρου;

 

Όλοι αυτοί που είναι του χώρου και ισχυρίζονται ότι δεν είναι απαραίτητα τα μαθηματικά σε μεγάλο βαθμό λάθος κάνουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστευεις οντως οτι σε σχολη οικονομικων δεν χρειαζονται τα μαθηματικα; Η οτι μπορεις να ανταπεξελθεις με τοσα κενα ;

Μηπως να κοιταζες για κατι αλλο καλυτερα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχοντας κάνει μεταπτυχιακό στα χρηματοικονομικά τα μαθηματικά ειναι μεν απαραιτητα απλά όχι σε πολύ μεγάλο βαθμό. βέβαια εσύ τώρα θα ζοριστείς μόνο με μαθηματικά γυμνασίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι του χώρου;

 

Όλοι αυτοί που είναι του χώρου και ισχυρίζονται ότι δεν είναι απαραίτητα τα μαθηματικά σε μεγάλο βαθμό λάθος κάνουν;

Ναι είμαι. Και για να τελειώσεις οικονομικά πρέπει να ξέρεις μαθηματικά αλλιώς δεν πρόκειται να τελειώσεις τη σχολή ποτέ. Τώρα αν θα σου χρειαστούν στη δουλειά αυτό εξαρτάται από τη φύση της δουλειάς και την εξειδίκευση σου.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φέτος έδωσα Πανελλήνιες και για λίγο δεν μπήκα στην σχολή που ήθελα.

 

Εδώ και 2 μήνες όμως σκέφτομαι μήπως ήμουν τυχερός και δεν μπήκα; Νιώθω ότι δεν θα μου τέριαζε εκείνο το επάγγελμα

 

Οπότε άρχισα να σκέφτομαι το ενδεχόμενο να σπουδάσω οικονομικά σε κάποιο κολλέγιο (Deree υποθέτω) και μετά να κάνω ένα μεταπτυχιακό έξω.

 

Ο βασικά λόγος που μου αρέσει η δουλειά είναι επειδή έχει αρκετό τρέξιμο και πολλές καθημερινές δοκιμασίες κάτι που με ελκύει.

Υπάρχουν βέβαια και άλλοι μικρότεροι λόγοι όπως παράδειγμα ότι μου αρέσουν οι θέσεις γραφείου και ίσως το ενδεχόμενο να εργάζομαι κάποια στιγμή στην ζωή μου σε κάποια μεγάλη εταιρία.

 

Θέλω να μάθω αν σήμερα το συγκεκριμένο επάγγελμα έχει ανταπόκριση στην αγορά εργασίας; Πόσο είναι το ποσοστό ανεργίας;

Και πως το βλέπεται σε καμια 10αρια χρόνια;

 

Επίσης λένε ότι τα λεφτά για αρχή είναι αρκετά καλά και το συγκεκριμένο επάγγελμα έχει άριστες δυνατότητες επαγγελματικής ανέλιξης.

 

Ισχύει;

 

Και τέλος έχω κάποιες μικρότερες ερωτήσεις σχετικά με τις σπουδές,

 

1) Με το πτυχίο από Deree έχω την δυνατότητα να πάω για μεταπτυχιακό στην Ε.Ε; Αναγνωρίζεται;

 

2) Θα προτείνατε κάποιο άλλο κολλέγιο;

 

3) Τα μαθηματικά μου είναι μέτρια προς κακά (μέχρι τα μέσα Γυμνασίου φτάνουν και αν), παρόλα αυτά 9/10 Φορουμ που κοίταξα και είδα παιδιά με τον ίδιο προβληματισμό μερικοί που ασχολούνται με τον χώρο τους απάντησαν ότι τα Οικονομικά είναι κυρίως λογική και πολύ απλά μαθηματικά και ότι άνετα κάνεις καριέρα χωρίς τα βαθιά μαθηματικά. Εσείς τι πιστεύεται;

 

 

 

Παρακαλώ όχι απαντήσεις του τύπου να ξαναδώσω. Δεν ξαναμπαίνω στην διαδικασία και το άγχος των Πανελληνίων ξανά.

Για οικονομικά νομίζω το καλύτερο είναι το BCA College και αν έχεις βαθμό απολυτηρίου 17 και άνω μπορείς να μπεις στο 2ο έτος. Επίσης παίζουν και υποτροφίες.

Γιατί θες να πας Deree και όχι σε κάποιο καλό πανεπιστήμιο της Αγγλίας; Πιστεύω δεν θα είναι μεγάλη η διαφορά οικονομικά έτσι κι αλλιώς.

Γιατί με τα αμερικάνικα πανεπιστήμια τι πρόβλημα έχεις? Η διαφορά στα οικονομικά είναι τεράστια. Σχεδόν διπλάσιο κόστος + έξοδα διαμονής/διατροφής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αγγλοδάνεια κλπ είχα γράψει μερικά πράγματα εδώ. Κάνε αν θες ένα search να δεις αν έχει αλλάξει κάτι ή αν θα αλλάξει. Δε νομίζω αλλά μια επαλήθευση δεν έβλαψε ποτέ κανέναν. (ξέρω ότι δεν ρώτησες αυτό, αλλά το βάζω να υπάρχει)

 

 

Επίπεδο μαθηματικών. Για τις σπουδές θα χρειαστείς ψιλοβαριά μαθηματικά. Άσχετα αν τα χρησιμοποιήσεις αργότερα στη δουλειά ή όχι. Μέχρι να αποφοιτήσεις, δεν τα γλιτώνεις. Μία μικρή λίστα του τι σημαινει "ψιλοβαριά" (με αλφαβητική σειρά)

Calculus

Differential Equations
Game Theory
Linear Algebra
Mathematical Statistics
Multivariable Calculus
Probability Theory
Real Analysis

 

 

 

Ανταπόκριση κλάδου. Κατά τη γνώμη μου παντού και πάντα. Δεν υπάρχει περίπτωση να εξαφανιστεί ο κλάδος ούτε σε 100 χρόνια. Αλλά υπάρχουν πολλά διαφορετικά επαγγέλματα πάνω στα οικονομικά (ή σε συνδιασμό με άλλου χώρου). Δεν ξέρω πόση σημασία έχει να αποφασίσεις συγκεκριμένα πριν ξεκινησεις το πρώτο έτος.

 

 

Δεν είπες όμως. Ποια ήταν η πρώτη σου επιλογή που δεν κατάφερες να μπεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...