Προς το περιεχόμενο

Καριερα στα οικονομικά; Αξίζει;


JohnarasGamer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

άμα αρχίσεις τα acca (που θέλει τρελό διάβασμα) τότε μπορούμε να πούμε ότι είσαι "διεθνής" τύπος, αν ξέρεις να δουλεύεις ελλάδα εξαρτάται πάνω σε τι δουλεύεις

 

αν πχ έχεις εξειδικευτεί σε ελληνικές μικρομεσαίες (οε, εε κτλ) , προφανώς και οι γνώσεις σου είναι άχρηστες για έξω 

 

επίσης αν ασχολείσαι με εργατικά (κομμάτι που δουλεύω εγώ, που δεν είναι ακριβώς λογιστική αλλά το κάνουν οι λογιστές) για έξω οι γνώσεις σου είναι άκυρες, εγώ πχ δε ξέρω πώς να χειριστώ έναν εργαζόμενο μιας άλλης χώρας.

θα μπορούσα να μάθω μάλλον εύκολα αν σκεφτούμε ότι έχω συνηθίσει τα εδώ δεδομένα, αλλά αυτό δεν αποτελεί ουσιαστικό προσόν για να δουλέψεις έξω 

 

επίσης δε ξέρω και ποια η σημασία των λογιστών σε άλλες χώρες, εδώ πχ που όσο αντέχει η οικονομία μας έχουμε πολλές μικρές και μικρομεσαίες επιχειρήσεις σαν βασικό κορμό της οικονομίας μας και σε συνδυασμό με τη πολυπλοκότητα του φορολογικού μας συστήματος και των νόμων που αλλάζουν κάθε λίγο και λιγάκι (βάλε και τη φοβερή γραφειοκρατία για τα πάντα) μπορείς να πεις ότι υπάρχει "ψωμί" να κάνεις κάτι και μάλιστα κάτι δικό σου, αν θες να τολμήσεις

 

στο εξωτερικό που δε νομίζω ότι παίζει τέτοιος χαμός τα πράγματα λογικά θα είναι πιο απλά , αλλά και η ζήτηση αναλογικά χαμηλότερη (μιλάω βέβαια για νορμάλ συνθήκες όχι τώρα που παρακαλάνε να δουλέψουν και τζάμπα) 

 

στην ελλάδα βέβαια δε ξέρουμε τι μας ξημερώνει και πώς θα εξελιχθεί η κρίση 

 

για μένα αν θες να έχεις όλες τις προοπτικές ανοικτές στόχευσε σε μια ελεγκτική, λογιστική ακριβώς δε μαθαίνεις (δεν είσαι σε θέση πχ να πάρεις το βενζινάδικο της γειτονιάς σου να το τρέχεις  ούτε στα πιο τρελά όνειρά σου) και οι συνθήκες είναι κακές τουλάχιστον για τους νέους στο επάγγελμα συν ότι θα πρέπει να ρίχνεις και διάβασμα και αν δεν περνάς μαθήματα θα στη λένε, απλά έχεις πιο πολλή ευελιξία για να δουλέψεις σε ανάλογες θέσεις σε εταιρείες και για έξω (και πολλές από αυτές είναι και πολυεθνικές έτσι κι αλλιώς) 

 

διαφορετικά μπορείς να πας και στο λογιστήριο μιας εταιρείας, αλλά εκεί το θέμα εξέλιξης και εξειδίκευσης είναι πολύ σχετικό, πχ μπορεί απλά να είσαι καταχωρητής, μπορεί να βγάζεις απλά τα τιμολόγια μπορεί να φτάσεις να κάνεις και παπάδες 

 

το ίδιο ισχύει και για τα λογιστικά γραφεία, όπου οι συνθήκες συνήθως είναι πολύ κακές (για νέο εργαζόμενο ειδικά μπορεί να είναι φοβερά άθλιες) , απλά εκεί μπορεί άμα είσαι καπάτσος να κάνεις τα δικά σου να χωθείς σε διάφορα, να ψάξεις να μάθεις και να μπορείς να κάνεις διάφορα και τελικώς να αυτονομηθείς. (πράγμα το οποίο πάντα θα φοβούνται οι εργοδότες σου για αυτό και υπάρχουν περιπτώσεις που δε σε εμφανίζουν πουθενά) 

βέβαια εκεί πέρα από ικανός πρέπει να είσαι και δημοσιοσχεσίτης κτλ για να στέκεσαι σαν επαγγελματίας, αλλιώς μπορείς να μείνεις για πάντα ένας κακοπληρωμένος υπάλληλος ακόμα και αν φτάσεις να πετάς, το έχω δει και αυτό.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άμα αρχίσεις τα acca (που θέλει τρελό διάβασμα) τότε μπορούμε να πούμε ότι είσαι "διεθνής" τύπος, αν ξέρεις να δουλεύεις ελλάδα εξαρτάται πάνω σε τι δουλεύεις

 

αν πχ έχεις εξειδικευτεί σε ελληνικές μικρομεσαίες (οε, εε κτλ) , προφανώς και οι γνώσεις σου είναι άχρηστες για έξω

 

επίσης αν ασχολείσαι με εργατικά (κομμάτι που δουλεύω εγώ, που δεν είναι ακριβώς λογιστική αλλά το κάνουν οι λογιστές) για έξω οι γνώσεις σου είναι άκυρες, εγώ πχ δε ξέρω πώς να χειριστώ έναν εργαζόμενο μιας άλλης χώρας

Καταλαβα, ευχαριστώ για τη διευκρίνηση. Εσυ που εισαι μεσα στα πραγματα θελεις να μας πεις αν επιτρέπεται απο οικονομικής αποψης πως ειναι το επάγγελμα;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβα, ευχαριστώ για τη διευκρίνηση. Εσυ που εισαι μεσα στα πραγματα θελεις να μας πεις αν επιτρέπεται απο οικονομικής αποψης πως ειναι το επάγγελμα;

αυτή τη στιγμή τα πράγματα είναι άσχημα, για υπαλλήλους ειδικά

 

λεφτά ακόμα βγαίνουν, τουλάχιστον στη δική μας επιχείρηση παίζει χρήμα, αλλά είναι σαφώς λιγότερα από παλιά

 

επίσης υπάρχει τρελός ανταγωνισμός που φτάνεις να ακούς κάτι τιμές που δε βγαίνουν ρε παιδί μου και λες τι κάνει τώρα ο άλλος για να πάρει τη δουλειά και στήνει κώλο...

 

επίσης οι εργοδότες προσπαθούν να εκμεταλλευτούν τη κατάσταση όσο δεν πάει και γενικά να ξέρεις ότι οι λογιστές σαν εργοδότες είναι από τους χειρότερους γιατί μπορεί να σε τυλίξουν σε μια κόλλα χαρτί χωρίς να το καταλάβεις και είναι μαθημένοι στη λαμογιά 

 

απλά προσπαθείς να χτίσεις εμπειρία σαν νέος εργαζόμενος και ειδικά όσο είσαι άσχετος να μπορέσεις να ανταγωνιστείς τη στρατιά ανέργων που παρακαλάει για μια θέση. σε γενικές γραμμές δύσκολα θα πάρεις λεφτά σωστά για τη δουλειά που θα κάνεις και την ευθύνη που θα έχεις να φεσώσεις το άλλον κερατιάτικα ή ακόμα και να τον πας μέσα

 

μετά έχουμε τα λογιστήρια μεγάλων εταιρειών όπου τα πράγματα είναι πιο καθετοποιημένα, οι μισθοί κατά κανόνα καλύτεροι και η δουλειά ίσως και λιγότερη. σαν προϋπηρεσία μετράει καλύτερα, αλλά από την άλλη μπορεί να εγκλωβιστείς να κάνεις περιορισμένα πράγματα πιο εύκολα από ότι σε γραφείο, από την άλλη έχω και περιπτώσεις γνωστών μου που ψιλοαράζουν πέφτει η χιλιαρικούμπα και είναι ικανοποιημένοι, δεν πάνε πουθενά ούτε αυτοί ούτε η εταιρεία και είναι "ήσυχοι", σε άλλες περιπτώσεις τρέχουν και δε φτάνουν

 

και τέλος υπάρχουν και οι ελεγκτικές  όπου  ξεκινάς να δουλεύεις για σχετικά σκατά λεφτά σε συνάρτηση με τις άπειρες ώρες που δουλεύεις, μπορεί να σε στείλουν στου διάολου το κώλο, πρέπει να ρίχνεις διάβασμα, απλά έχεις την "αίγλη" της μεγάλης εταιρείας και την υπόσχεση ότι κάποια στιγμή θα ζεις στο παράδεισο των προϊσταμένων σου με ρύζια και παρθένες, οι φτασμένοι βέβαια έχουν πολύ καλές αποδοχές

 

και μετά υπάρχουν διάφορες υποπεριπτώσεις, ειδικά σε μια μεγάλη εταιρεία με πολλά τμήματα, πχ έχω φίλο μου που κάνει όλη μέρα reports για να πηγαίνουν στην έξω μητρική εταιρεία, αυτός πχ δε μπορούμε να πούμε ότι ξέρει λογιστική (μου έχει ξεκαθαρίσει ότι το τμήμα του λογιστηρίου είναι άλλο και μάλιστα τους λοιδορεί γιατί πάνε πιο νωρίς σπίτι τους και παίρνουν και επίδομα ισολογισμού :lol: )  , αλλά ούτε και οι περισσότεροι λογιστές εκεί έξω ξέρουν να κάνουν αυτό που κάνει αυτός 

 

α επίσης μπορεί επειδή έβαλες κάπου τη τζίφρα σου να τρέχεις και στα δικαστήρια, από ένα σημείο και μετά πρέπει να έχεις αυτοκόλλητο δικηγόρο σε standby, απλά άμα δε φτάσεις να τη βάλεις και πουθενά δε θα δεις και λεφτά.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτή τη στιγμή τα πράγματα είναι άσχημα, για υπαλλήλους ειδικά

 

λεφτά ακόμα βγαίνουν, τουλάχιστον στη δική μας επιχείρηση παίζει χρήμα, αλλά είναι σαφώς λιγότερα από παλιά

 

επίσης υπάρχει τρελός ανταγωνισμός που φτάνεις να ακούς κάτι τιμές που δε βγαίνουν ρε παιδί μου και λες τι κάνει τώρα ο άλλος για να πάρει τη δουλειά και στήνει κώλο...

 

επίσης οι εργοδότες προσπαθούν να εκμεταλλευτούν τη κατάσταση όσο δεν πάει και γενικά να ξέρεις ότι οι λογιστές σαν εργοδότες είναι από τους χειρότερους γιατί μπορεί να σε τυλίξουν σε μια κόλλα χαρτί χωρίς να το καταλάβεις και είναι μαθημένοι στη λαμογιά 

 

απλά προσπαθείς να χτίσεις εμπειρία σαν νέος εργαζόμενος και ειδικά όσο είσαι άσχετος να μπορέσεις να ανταγωνιστείς τη στρατιά ανέργων που παρακαλάει για μια θέση. σε γενικές γραμμές δύσκολα θα πάρεις λεφτά σωστά για τη δουλειά που θα κάνεις και την ευθύνη που θα έχεις να φεσώσεις το άλλον κερατιάτικα ή ακόμα και να τον πας μέσα

 

μετά έχουμε τα λογιστήρια μεγάλων εταιρειών όπου τα πράγματα είναι πιο καθετοποιημένα, οι μισθοί κατά κανόνα καλύτεροι και η δουλειά ίσως και λιγότερη. σαν προϋπηρεσία μετράει καλύτερα, αλλά από την άλλη μπορεί να εγκλωβιστείς να κάνεις περιορισμένα πράγματα πιο εύκολα από ότι σε γραφείο, από την άλλη έχω και περιπτώσεις γνωστών μου που ψιλοαράζουν πέφτει η χιλιαρικούμπα και είναι ικανοποιημένοι, δεν πάνε πουθενά ούτε αυτοί ούτε η εταιρεία και είναι "ήσυχοι", σε άλλες περιπτώσεις τρέχουν και δε φτάνουν

 

και τέλος υπάρχουν και οι ελεγκτικές  όπου  ξεκινάς να δουλεύεις για σχετικά σκατά λεφτά σε συνάρτηση με τις άπειρες ώρες που δουλεύεις, μπορεί να σε στείλουν στου διάολου το κώλο, πρέπει να ρίχνεις διάβασμα, απλά έχεις την "αίγλη" της μεγάλης εταιρείας και την υπόσχεση ότι κάποια στιγμή θα ζεις στο παράδεισο των προϊσταμένων σου με ρύζια και παρθένες, οι φτασμένοι βέβαια έχουν πολύ καλές αποδοχές

 

και μετά υπάρχουν διάφορες υποπεριπτώσεις, ειδικά σε μια μεγάλη εταιρεία με πολλά τμήματα, πχ έχω φίλο μου που κάνει όλη μέρα reports, αυτός πχ δε μπορούμε να πούμε ότι ξέρει λογιστική, αλλά ούτε και οι περισσότεροι λογιστές εκεί έξω ξέρουν να κάνουν αυτό που κάνει αυτός 

Mαλιστα, σε ευχαριστω πιστευω οτι ηταν μια ερωτηση που θελουν πολλοι να απαντηθει απο καποιον απο μεσα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ φίλε μου θα σου πω την προσωπική άποψη επι του θεματος. Το να σπουδάσεις οικονομικά σε ιδιωτικό κολλέγιο στην Ελλάδα είναι ουσιαστικά σαν να μην σπουδασες(οκ ίσως είμαι λίγο υπερβολικός αλλά έτσι είναι τα πράγματα). Στην θέση σου αν μπορούσα να πάω εξωτερικό γι οικονομικά θα το έκανα. Αλλιώς μπορείς να σκεφτείς το ενδεχόμενο να ξανά δώσεις, έτσι ώστε να διεκδικήσεις μια θέση στους πολιτικούς μηχανικούς/η στους μηχανολόγους, είτε στα οικονομικά. Πιστεύω πως ο κλάδος των οικονομικών έχει κορεστεί πολύ όλοι αυτό σπουδάζουν ποσό μάλλον τώρα που με το νέο λύκειο θεωρείτε μια από τις πιο εύκολες κατευθύνσεις. Στους πολιτικούς μηχανικούς είσαι πλέον σε άλλο επίπεδο, είναι πολυτεχνική σχολή αν δεν κάνω λάθος και έχει σαφέστατα καλύτερη αποκατάσταση από τους οικονομολόγους. Αν σπουδάσεις οικονομικά έφυγες για έξω εδώ δύσκολα θα βρεις δουλειά οι μηχανικοί όμως κάπως κρατάνε ακόμη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχε υπόψιν και τα κόμματια του Financial Analyst, Business Analyst Που εμένα μαρεσουν περισσότερο. Είναι και αυτά μαζί με το Λογιστική και χρηματοοικονομικη. Με ένα μάστερ μετά παίρνεις και πιο συγκεκριμένα ειδικότητα. Τώρα μη σκέφτεσαι καν ACCA κλπ. Πολύ μακρυα. Για έξω είτε έχεις ΑΕΙ είτε ΤΕΙ είναι το ίδιο πράγμα να ξέρετε. Είναι Πανεπιστήμιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα μη σκέφτεσαι καν ACCA κλπ. Πολύ μακρυα.

 

Δεν ισχύει αυτό. Μπορεί κάποιος να το ξεκινήσει και από undergraduate (το έχω δει). Απλά είναι απαιτητικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ισχύει αυτό. Μπορεί κάποιος να το ξεκινήσει και από undergraduate (το έχω δει). Απλά είναι απαιτητικό.

Χωρίς γνώση λογιστικής που δεν εχει. Μάλιστα. Εδώ στελέχη και θέλουν χρόνια να το βγάλουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς γνώση λογιστικής που δεν εχει. Μάλιστα. Εδώ στελέχη και θέλουν χρόνια να το βγάλουν.

 

Greece

 

Apolytirion of Lykeio with an average of 17 and above (in 5 separate subjects including Mathematics & English)

Sufficient for Registration

 

 

http://www.accaglobal.com/uk/en/qualifications/glance/acca/minimum-entrance-requirements.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Greece

Apolytirion of Lykeio with an average of 17 and above (in 5 separate subjects including Mathematics & English)

Sufficient for Registration

 

 

http://www.accaglobal.com/uk/en/qualifications/glance/acca/minimum-entrance-requirements.html

Ξέρω τι εννοείς. Ξέρω ότι δέχονται. Είναι πιστοποίηση γιαυτό. Πολλά δέχονται. Το ότι δε θα τη βγάλει είναι άλλο πράγμα. Έχω ήδη τις 9 ενότητες.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Έχω ήδη τις 9 ενότητες.

 

Έτσι πες το από την αρχή. Τώρα κατάλαβα ότι "ξεκινάω" σημαίνει "τελειώνω".

 

Είχα μια απορία παλαιότερα γιατί τα αφεντικά βρίζουν και το παίζουν συνεχώς υπεράνω. Μου λύθηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι πες το από την αρχή. Τώρα κατάλαβα ότι "ξεκινάω" σημαίνει "τελειώνω".

 

Είχα μια απορία παλαιότερα γιατί τα αφεντικά βρίζουν και το παίζουν συνεχώς υπεράνω. Μου λύθηκε.

Υπεράνω για πιο λόγο; Για το αυτονόητο ότι αν κάποιος δεν έχει γνώσεις απλής λογιστικής θα πάει τζάμπα εκεί; Το παιδί θέλει γνώμες και του είπα ότι είναι μακρυά το κομμάτι αυτό. Γνωρίζω το αντικείμενο. Είπα την γνώμη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπεράνω για πιο λόγο; Για το αυτονόητο ότι αν κάποιος δεν έχει γνώσεις απλής λογιστικής θα πάει τζάμπα εκεί; Το παιδί θέλει γνώμες και του είπα ότι είναι μακρυά το κομμάτι αυτό. Γνωρίζω το αντικείμενο. Είπα την γνώμη μου.

 

Γενικά μιλώντας, δεν υπάρχει προϋπόθεση κάποιος να είναι μεγαλύτερης ηλικίας από ότι νέος. Αυτό είναι το αυτονόητο που έγραψα πριν.  Αν οι γνώσεις απλής λογιστικής ήταν απαραίτητες, τότε αυτό θα ζητούσαν στην αρχή. Δεν είναι η γνώμη μου αυτή, είναι η γνώμη του ίδιου του οργανισμού.

 

Ξαναλέω, γενικά μιλώντας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...