Προς το περιεχόμενο

Καριερα στα οικονομικά; Αξίζει;


JohnarasGamer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Καλα για πολιτικος μηχανικος πηγαινες και δεν ξερεις μαθηματικα?

 

 

Πηγαινε...

Βεβαια τωρα παει για wannabe οικονομικα με 0 μαθηματικα επισης.

 

In before "τελικα λεω να παω για μαθηματικο" :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς ευχαριστώ όλους σας για τον χρόνο σας,

 

Πολιτικός μηχανικός ήθελα να μπω

 

 

Πιστευεις οντως οτι σε σχολη οικονομικων δεν χρειαζονται τα μαθηματικα; Η οτι μπορεις να ανταπεξελθεις με τοσα κενα ;

Μηπως να κοιταζες για κατι αλλο καλυτερα;

 

Είπα κάτι τέτοιο;

 

Εγώ απλά είπα τι έγραψαν μερικοί που ασχολούνται με το επάγγελμα.

 

Εγώ γνώμη δεν έχω, αλλά θεωρώ ότι για να το λένε άνθρωποι που είναι χρόνια στον χώρο φαντάζομαι κάτι ξέρουν.

 

 

έχοντας κάνει μεταπτυχιακό στα χρηματοικονομικά τα μαθηματικά ειναι μεν απαραιτητα απλά όχι σε πολύ μεγάλο βαθμό. βέβαια εσύ τώρα θα ζοριστείς μόνο με μαθηματικά γυμνασίου.

 

Κοίτα δεν είμαι μπουμπούνας, μέχρι ποια τάξη φτάνουν τα μαθηματικά που χρειάζομαι;

 

 

Τι κλάδο οικονομικών θες να σπουδάσεις (ναυτιλιακά,μηχανική κτλ)?

 

Δυστυχώς δεν το έχω ψάξει ακόμα αυτό, φαντάζομαι όταν ξεκινάς σε μια σχολή δεν φροντίζουν αυτοί να σε καθοδηγήσουν σε τι σου ταιριάζει;

 

 

αγγλοδάνεια κλπ είχα γράψει μερικά πράγματα εδώ. Κάνε αν θες ένα search να δεις αν έχει αλλάξει κάτι ή αν θα αλλάξει. Δε νομίζω αλλά μια επαλήθευση δεν έβλαψε ποτέ κανέναν. (ξέρω ότι δεν ρώτησες αυτό, αλλά το βάζω να υπάρχει)

 

 

Επίπεδο μαθηματικών. Για τις σπουδές θα χρειαστείς ψιλοβαριά μαθηματικά. Άσχετα αν τα χρησιμοποιήσεις αργότερα στη δουλειά ή όχι. Μέχρι να αποφοιτήσεις, δεν τα γλιτώνεις. Μία μικρή λίστα του τι σημαινει "ψιλοβαριά" (με αλφαβητική σειρά)

Calculus

Differential Equations
Game Theory
Linear Algebra
Mathematical Statistics
Multivariable Calculus
Probability Theory
Real Analysis

 

 

 

Ανταπόκριση κλάδου. Κατά τη γνώμη μου παντού και πάντα. Δεν υπάρχει περίπτωση να εξαφανιστεί ο κλάδος ούτε σε 100 χρόνια. Αλλά υπάρχουν πολλά διαφορετικά επαγγέλματα πάνω στα οικονομικά (ή σε συνδιασμό με άλλου χώρου). Δεν ξέρω πόση σημασία έχει να αποφασίσεις συγκεκριμένα πριν ξεκινησεις το πρώτο έτος.

 

 

Δεν είπες όμως. Ποια ήταν η πρώτη σου επιλογή που δεν κατάφερες να μπεις;

 

Κοίτα ευχαριστώ για το Link, αλλά δεν ξέρω προτιμώ να είμαι εδώ, με τους δικούς μου σε ένα Πανεπιστήμιο με αρκετά καλό όνομα (έτσι ακούγεται) και μαθήματα αποκλειστικά στα Αγγλικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα για πολιτικος μηχανικος πηγαινες και δεν ξερεις μαθηματικα?

 

 

αυτό ακριβώς ήθελα να ρωτησω.

πως εχασες την προσβαση 'για λιγο'; Μαθηματικά 3ο και 4ο θεμα δεν γραφεις με τιποτα με γνωσεις Γυμνασιου, το ιδιο και Φυσικη που ειναι 95% Μαθηματικά και στην Γ' βαραινει πολυ με τις ταλαντωσεις. Για να μπεις ΕΜΠ πρεπει να γραψεις 18 περιπου σε καθε μαθημα.

 

οσο για τα οικονομικά, στην δουλεια επανω δεν θα σου χρειαστουνε ιδιαιτερα Μαθηματικά. στην σχολη θα κανεις αρκετα ομως, δες το βιβλιο της Γ' Λυκειου "Μαθηματικα και στοιχεια Στατιστικης" για να παρεις μια πολυ μικρη ιδεα, στην σχολη βαραινουν πολύ περισσοτερο βεβαια. Καμια σχεση με Μαθηματικό ή... πολιτικων μηχανικων, αλλα με γνωσεις Γυμνασιου θα τρεχεις και δεν θα φτανεις..

 

Γενικά καλο θα ειναι να αγαπας τους αριθμους οταν θες να ασχοληθεις με ενα τετοιο επαγγελμα, αυτα ειναι ειδικοτητες για μαζοχες.. (φοιτητης Μαθηματικου εδώ) Παντως ναι, πιστευω πως τα οικονομικα θα εχουν παντα μελλον σε σχεση με τις περισσοτερες ειδικοτητες εκει εξω. Ενας μεγαλος αριθμος αποφοιτων του Μαθηματικου επίσης επιλεγει ενα καλο μεταπτυχιακο στα οικονομικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε πτυχίο και μεταπτυχιακό (κυρίως το δεύτερο) εξειδικεύεται σε ενα κλάδο οικονομικών π.χ υπάρχουν μετπτυχιακά εφαρμοσμένων οικονομικών στην μηχανική,μεταπτυχιακά στο κλάδο ναυτιλιακών,μεταπτυχιακό στο μάρκετινγκ,μεταπτυχιακά ακόμα και στα υπολογιστικά οικονομικά

 

 

Τα μαθηματικά που χρησιμοποιείς στα οικονομικά δεν είναι σχεδόν τίποτα μπροστά σε αυτά των πολιτικών μηχανικών και του μαθηματικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό ακριβώς ήθελα να ρωτησω.

πως εχασες την προσβαση 'για λιγο'; Μαθηματικά 3ο και 4ο θεμα δεν γραφεις με τιποτα με γνωσεις Γυμνασιου, το ιδιο και Φυσικη που ειναι 95% Μαθηματικά και στην Γ' βαραινει πολυ με τις ταλαντωσεις. Για να μπεις ΕΜΠ πρεπει να γραψεις 18 περιπου σε καθε μαθημα.

 

οσο για τα οικονομικά, στην δουλεια επανω δεν θα σου χρειαστουνε. στην σχολη θα κανεις αρκετα ομως, δες το βιβλιο της Γ' Λυκειου "Μαθηματικα και στοιχεια Στατιστικης" για να παρεις μια πολυ μικρη ιδεα, στην σχολη βαραινουν αρκετα περισσοτερο βεβαια. Καμια σχεση με Μαθηματικό ή... πολιτικων μηχανικων! Αλλα με γνωσεις Γυμνασιου θα τρεχεις και δεν θα φτανεις..

 

Γενικά καλο θα ειναι να αγαπας τους αριθμους οταν θες να ασχοληθεις με ενα τετοιο επαγγελμα, αυτα ειναι ειδικοτητες για μαζοχες.. (φοιτητης Μαθηματικου εδώ)

Κοίτα για να το θέσω καλύτερα,

 

Δεν μπορώ να πω ότι οι γνώσεις μου σταματάνε μόνο στο Γυμνάσιο. Απλά μετά με ζορίζουν απίστευτα πολύ.

 

Στις Πανελλήνιες ζορίστηκα αφάνταστα και κουτσά στραβά έγραψα, 14000 μάζεψα και 15000 ήταν η σχολή στην πάτρα.

 

Επίσης να ρωτήσω κάτι, στην σχολή μπαίνεις με την προυπόθεση ότι ξέρεις καλά μαθηματικά; Δεν τα μαθαίνεις έτσι και αλλιώς στην σχολή ξανά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ απλά είπα τι έγραψαν μερικοί που ασχολούνται με το επάγγελμα.

 

Μα δεν έχει ένα επάγγελμα. Είναι ένας κλάδος που έχει άπειρα επαγγέλματα.

 

 

Δυστυχώς δεν το έχω ψάξει ακόμα αυτό, φαντάζομαι όταν ξεκινάς σε μια σχολή δεν φροντίζουν αυτοί να σε καθοδηγήσουν σε τι σου ταιριάζει;

 

Όχι. Από ότι θυμάμαι, πας εκεί που σε ενδιαφέρει. Δεν υπάρχει καθοδήγηση (με την έννοια που φαντάζομαι εννοείς).

 

 

Τώρα είδα το πολιτικός μηχανικός. Καλώς ή κακώς, επιλέγεις σπουδές (όχι επαγγέλματα) που θέλουν "βαριά" μαθηματικά. Και τελείως σκατά να τα έχεις κάνει στο λύκειο, για μένα προσωπικά δεν σημαίνει καταστροφή. Αλλά αν αποφασίσεις ότι θέλεις να δραστηριοποιηθείς σε παρεμφερή κλάδο, τότε:

 

α) πρέπει να γνωρίζεις ότι οι σπουδές με εντατική δουλειά είναι γύρω στα 4-5 χρόνια. Δεν θυμάμαι τώρα πόσα χρόνια είναι το deree. Υπολογίζω ενδεικτικά ν+1 (οριακά ν+2). Περισσότερος χρόνος σπουδών και (για μένα) καταλήγεις να κάνεις διακοπές.

 

β) θα χρειαστεί να εξοικειωθείς με τα απαιτούμενα μαθηματικά. Ευτυχώς, το ότι δεν τα έμαθες τα προηγούμενα χρόνια, δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς να τα μάθεις μετέπειτα. Δυστυχώς, τα χρειάζεσαι γιατί τα επόμενα 4-5 χρόνια σπουδών θα ασχολείσαι (και) με αυτά. Καλύτερα να σου βγαίνουν πιο άνετα παρά να έχεις ένα επιπλέον βάρος.

 

 

Κάτι τελευταίο. Μην κολλάς στο "αφού δεν θα τα χρειαστώ, τότε γιατί τα κάνω;". Και οι διαφορικές εξισώσεις είναι απλοϊκά άλγεβρα γυμνασίου (συν 1-2 πράγματα) αλλά πιο εύκολα/γρήγορα/αποδοτικά λύνεις 100 αλγεβρικές εξισώσεις (τα εύκολα) όταν έχεις συνηθίσει σε διαφορικές (τα ψιλοδύσκολα).

 

 

 

Επίσης να ρωτήσω κάτι, στην σχολή μπαίνεις με την προυπόθεση ότι ξέρεις καλά μαθηματικά; Δεν τα μαθαίνεις έτσι και αλλιώς στην σχολή ξανά;

 

Νομίζω πάντα ετσι γίνεται. Κάνεις αυτά που έκανες πριν συν λίγα παραπάνω. Αυτό σημαίνει ότι αν ήσουν άριστος στα προηγούμενα, τότε το homework το βγάζεις πιο άνετα (από το να ήσουν πολύ κακός στα προηγούμενα).

 

Για μένα κακώς πας με το σκεπτικό "αφού θα τα ξανακάνω, τότε γιατί να ασχολούμαι τώρα;".

Καλύτερα να πας με το σκεπτικό "ας πάνω για έως 100% τώρα, ώστε του χρόνου να είμαι πιο άνετος"

 

ΥΓ. Αν διαπιστώσεις ότι οι σπουδές που επιλέγεις θέλουν μαθηματικά, τότε είτε παράτα τις σπουδές είτε ασχολήσου καλύτερα μέχρι να γίνουν δεύτερη φύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν έχει ένα επάγγελμα. Είναι ένας κλάδος που έχει άπειρα επαγγέλματα.

 

 

Όχι. Από ότι θυμάμαι, πας εκεί που σε ενδιαφέρει. Δεν υπάρχει καθοδήγηση (με την έννοια που φαντάζομαι εννοείς).

 

 

Τώρα είδα το πολιτικός μηχανικός. Καλώς ή κακώς, επιλέγεις σπουδές (όχι επαγγέλματα) που θέλουν "βαριά" μαθηματικά. Και τελείως σκατά να τα έχεις κάνει στο λύκειο, για μένα προσωπικά δεν σημαίνει καταστροφή. Αλλά αν αποφασίσεις ότι θέλεις να δραστηριοποιηθείς σε παρεμφερή κλάδο, τότε:

 

α) πρέπει να γνωρίζεις ότι οι σπουδές με εντατική δουλειά είναι γύρω στα 4-5 χρόνια. Δεν θυμάμαι τώρα πόσα χρόνια είναι το deree. Υπολογίζω ενδεικτικά ν+1 (οριακά ν+2). Περισσότερος χρόνος σπουδών και (για μένα) καταλήγεις να κάνεις διακοπές.

 

β) θα χρειαστεί να εξοικειωθείς με τα απαιτούμενα μαθηματικά. Ευτυχώς, το ότι δεν τα έμαθες τα προηγούμενα χρόνια, δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς να τα μάθεις μετέπειτα. Δυστυχώς, τα χρειάζεσαι γιατί τα επόμενα 4-5 χρόνια σπουδών θα ασχολείσαι (και) με αυτά. Καλύτερα να σου βγαίνουν πιο άνετα παρά να έχεις ένα επιπλέον βάρος.

 

 

Κάτι τελευταίο. Μην κολλάς στο "αφού δεν θα τα χρειαστώ, τότε γιατί τα κάνω;". Και οι διαφορικές εξισώσεις είναι απλοϊκά άλγεβρα γυμνασίου (συν 1-2 πράγματα) αλλά πιο εύκολα/γρήγορα/αποδοτικά λύνεις 100 αλγεβρικές εξισώσεις (τα εύκολα) όταν έχεις συνηθίσει σε διαφορικές (τα ψιλοδύσκολα).

 

 

 

Νομίζω πάντα ετσι γίνεται. Κάνεις αυτά που έκανες πριν συν λίγα παραπάνω. Αυτό σημαίνει ότι αν ήσουν άριστος στα προηγούμενα, τότε το homework το βγάζεις πιο άνετα (από το να ήσουν πολύ κακός στα προηγούμενα).

 

Για μένα κακώς πας με το σκεπτικό "αφού θα τα ξανακάνω, τότε γιατί να ασχολούμαι τώρα;".

Καλύτερα να πας με το σκεπτικό "ας πάνω για έως 100% τώρα, ώστε του χρόνου να είμαι πιο άνετος"

 

ΥΓ. Αν διαπιστώσεις ότι οι σπουδές που επιλέγεις θέλουν μαθηματικά, τότε είτε παράτα τις σπουδές είτε ασχολήσου καλύτερα μέχρι να γίνουν δεύτερη φύση.

 

Ίσως είναι πραγματικά μια ευκαιρία να ασχοληθώ με τα μαθηματικά.

 

κατά καιρούς είχα θέματα με εκπαιδευτικούς ειδικά σε μικρή ηλικία που έμπαιναν οι βάσεις και αργότερα κάποια στιγμή άφησα μερικά μεγάλα κενά και έτσι έμεινα πίσω.

 

ίσως αν προσπαθούσα να καλύψω αυτά τα κενά μόνος μου να μπορούσα να βελτιωθώ.

 

Επειδή δεν πολύ κατάλαβα αυτά που ανέφερες πιο πάνω για το τι είδους μαθηματικά χρειάζονται. Θα μπορούσες να παρομοιώσεις τις γνώσεις με κάποια τάξη του Λυκείου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι βλακειες του γραφετε μερικοι πραγματικά, μιλαει για οικονομικά που ειναι ευρύς κλάδος και πρωτο πτυχιο BA(οπως καταλαβα) οχι για financial engineering.. Αν ψάχνεσαι σε τετοιους τομεις τοτε θα πρεπει να ξερεις πολυ καλα μαθηματικα να παρεις πρωτο πτυχιο μηχανικου/μαθηματικου και μετα να κοιταξεις για μεταπτυχιακο, εκει μπαινουμε σε πραγματικα μαθηματικα οχι στο πρωτο πτυχιο..

 

Οτι να ναι inflate τα παντα κλασσικά..

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πολιτικών μηχανικών δεν χρειάζονται και πολλά μαθηματικά. Επίσης το επίπεδο δυσκολίας μέσα στη σχολή καθορίζεται και από το επίπεδο των φοιτητών το οποίο πλέον έχει πέσει αρκετά.

Για "Οικονομικό" που είπατε μερικοί για μαθηματικά... μάλλον κάνετε πλάκα.. εκτός αν οι πρωτοβάθμιες θεωρούνται δύσκολες ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πολιτικών μηχανικών δεν χρειάζονται και πολλά μαθηματικά. Επίσης το επίπεδο δυσκολίας μέσα στη σχολή καθορίζεται και από το επίπεδο των φοιτητών το οποίο πλέον έχει πέσει αρκετά.

 

Για "Οικονομικό" που είπατε μερικοί για μαθηματικά... μάλλον κάνετε πλάκα.. εκτός αν οι πρωτοβάθμιες θεωρούνται δύσκολες ..

Τσάμπα δηλαδή κάναμε διαφορικό λογισμό στο τμήμα μου; Ο μοντιέ, αν το ήξερα θα έλεγα στον καθηγητή να μην το δώσω το μάθημα, αφού όλοι οι άλλοι κάνουν μόνο πρωτοβάθμιες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως ειπε και φιλος ειναι ΚΛΑΔΟΣ. Επισης τωρα, να πω την αληθεια μονο 2 μαθηματα ειχαμε που ηταν μαθηματικα σε φαση λυκειου και ετσι. Και αυτα δυσκολεψαν οσους ειχανε ερθει απο θεωρητικη. Στατιστικη, Οικονομετρια, Μαθηματικα για Οικονομολογους κλπ ειναι οσα θυμαμαι. Μετα εισαι σε πιο ειδικα της αναλυσης αναλογα τον κλαδο σου παντα. Εγω εκανα προπτυχιακο εδω και μαστερ εξω Financial Management & Analysis(μαθηματα κατευθυνσης).

 

Ειμαι στον κλαδο της αναλυσης και αν σε ενδιαφερει αυτος εχει πολλα μαθηματικα και πραξεις και να γνωριζεις στατιστικα προγραμματα, προβλεψεις κλπ. Αν σε ενδιαφερει πχ Λογιστικης που εχει τρελη δουλεια -και θα εχει- ειναι εγγραφες και αλλα που μαθαινεις εκει. 

 

Στα κολλεγια τωρα το ALBA ειναι στα καλα για εμενα και στον χωρο εργασιας που γνωριζω. Τυπου NYC, Med, etc δεν ειμαι φαν. 

 

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ. Πρεπει να σου κοβει. Βλακεια σου που δε μπηκες και σε Λογιστικης γιατι ειναι λεφτα μετα. Και ειναι και στα μορια που ειχες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι βλακειες του γραφετε μερικοι πραγματικά, μιλαει για οικονομικά που ειναι ευρύς κλάδος και πρωτο πτυχιο BA(οπως καταλαβα) οχι για financial engineering.. Αν ψάχνεσαι σε τετοιους τομεις τοτε θα πρεπει να ξερεις πολυ καλα μαθηματικα να παρεις πρωτο πτυχιο μηχανικου/μαθηματικου και μετα να κοιταξεις για μεταπτυχιακο, εκει μπαινουμε σε πραγματικα μαθηματικα οχι στο πρωτο πτυχιο..

 

Οτι να ναι inflate τα παντα κλασσικά..

Για πολιτικών μηχανικών δεν χρειάζονται και πολλά μαθηματικά. Επίσης το επίπεδο δυσκολίας μέσα στη σχολή καθορίζεται και από το επίπεδο των φοιτητών το οποίο πλέον έχει πέσει αρκετά.

 

Για "Οικονομικό" που είπατε μερικοί για μαθηματικά... μάλλον κάνετε πλάκα.. εκτός αν οι πρωτοβάθμιες θεωρούνται δύσκολες ..

Bαλε τυπο που γνωριζει μαθηματικα μεχρι δευτερας γυμνασιου -ουτε παραγωγους δηλαδη- να σου λυσει διαφορικες εξισωσεις και τριπλα ολοκληρωματα και μετα δωσε μας το feedback σου.

 

Δεν ειπαμε οτι τα μαθηματικα στις οικονομικες σχολες ειναι απαλευτα, ειπαμε οτι ενας που το επιπεδο μαθηματικων του ειναι 1η-2α γυμνασιου, απλα ειναι χαμενος απο χερι στις συγκεκριμενες σχολες λογω των κενων που εχει, τα οποια για να καλυψει θελει πολλους μηνες εντατικο διαβασμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραγωγους και ολοκληρωματα τα κάνεις στο πρώτο εξάμηνο, αν δεν τα ξες θα ζοριστεις. Τίποτα δεν είναι ακατόρθωτο απλά αναρωτησου πόσο έτοιμος είσαι να ζοριστεις με τα μαθηματικά στην αρχή και αργότερα με στατιστική οικονομετρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως ειπε και φιλος ειναι ΚΛΑΔΟΣ. Επισης τωρα, να πω την αληθεια μονο 2 μαθηματα ειχαμε που ηταν μαθηματικα σε φαση λυκειου και ετσι. Και αυτα δυσκολεψαν οσους ειχανε ερθει απο θεωρητικη. Στατιστικη, Οικονομετρια, Μαθηματικα για Οικονομολογους κλπ ειναι οσα θυμαμαι. Μετα εισαι σε πιο ειδικα της αναλυσης αναλογα τον κλαδο σου παντα. Εγω εκανα προπτυχιακο εδω και μαστερ εξω Financial Management & Analysis(μαθηματα κατευθυνσης).

 

Ειμαι στον κλαδο της αναλυσης και αν σε ενδιαφερει αυτος εχει πολλα μαθηματικα και πραξεις και να γνωριζεις στατιστικα προγραμματα, προβλεψεις κλπ. Αν σε ενδιαφερει πχ Λογιστικης που εχει τρελη δουλεια -και θα εχει- ειναι εγγραφες και αλλα που μαθαινεις εκει. 

 

Στα κολλεγια τωρα το ALBA ειναι στα καλα για εμενα και στον χωρο εργασιας που γνωριζω. Τυπου NYC, Med, etc δεν ειμαι φαν. 

 

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ. Πρεπει να σου κοβει. Βλακεια σου που δε μπηκες και σε Λογιστικης γιατι ειναι λεφτα μετα. Και ειναι και στα μορια που ειχες.

Ξέρεις λογιστική το είχα στην άκρη του μυαλού μου.

 

Έτσι και αλλιώς το πτυχίο που δίνουν τα περισσότερα Κολλέγια είναι το BSc Accounting and Finance

 

 

Απλά δεν ξέρω τι προοπτικές έχει κυρίως στο εξωτερικό. Υπάρχουν ευκαιρίες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...