Προς το περιεχόμενο

Συνύπαρξη με άτομα χωρίς κάποιο κοινό ενδιαφέρον κτλ


Muchacho

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για το στρατο/ΕΣ, μπορεις να παριστανεις οτι "ακους με ενδιαφερον", τις οδηγιες(sic)
του μερακλη γιδοβοσκου: για το πως να βιασεις την...κατσικα
-> χρειαζεσαι γαλοτσες
:blink:
Or not, αλλα μετα δεν θα εχεις να θυμασαι τετοιες απολαυστικες ιστοριες
και να γελας [μεχρι δακρυων], ακομη + στο ακυρο/ξαφνικα πχ στο Μετρο

:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο στον στρατό είχα σοβαρό πρόβλημα.

9 στις 10 γνωριμίες μου ήταν αούγκανοι, που μιλούσαν πρωί-βράδυ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ για μπάλα, γκόμενες, σκυλάδικα και πορνοταινίες. Εκεί είχα απλά τυπικές σχέσεις και ήμουν σχεδόν απομονωμένος για 1 χρόνο από τον υπόλοιπο κόσμο  :unsure:

 

 

Εγώ ακολουθουσα άλλη τακτική. Έλεγα καμμένα ανέκδοτα όταν δεν μπορούσα να ακούσω για πολλοστή φορά γιατί η τάδε ομάδα είναι καλύτερη απο την άλλη . Κάποτε το κατάλαβαν και σταμάτησαν να με ζαλίζουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλές φόρες αναγκάζεσαι να βρίσκεσαι στον ίδιο χώρο(σχολή,στρατός,εργασία κλτ) με άτομα που δεν έχετε τίποτα κοινό και υπό άλλες συνθήκες δεν θα είχατε καμία επαφή.Πως το αντιμετωπίζετε αυτό?Προσπαθείς να σπάσεις την αμηχανία και να βρεις κάτι κοινό?Μένεις σταθερός στους τυπικούς χαιρετισμούς και κατά τα άλλα απόμακρος?

 

δεν ασχολούμαι καν, έτσι και αλλιώς δεν γουστάρω πολλά πολλά με τον οποιοδήποτε

 

βέβαια ένα καλημερα, πως εισαι θα πω αλλα όχι να πιασω συζήτηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ακολουθουσα άλλη τακτική. Έλεγα καμμένα ανέκδοτα όταν δεν μπορούσα να ακούσω για πολλοστή φορά γιατί η τάδε ομάδα είναι καλύτερη απο την άλλη . Κάποτε το κατάλαβαν και σταμάτησαν να με ζαλίζουν

Εεε βασικά ο Παναθηναϊκός είναι καλύτερος απο τους άλλους επειδή το πράσινο της εμφάνισής του λειτουργεί σαν παραλλαγή με το γρασίδι του γηπέδου, οπότε ο αντίπαλος μεσ' στη φούρια του να κάνει φάση δεν παρατηρεί τον αμυντικό δίπλα του κι έτσι χάνει την κατοχή της μπάλας εύκολα.... για πες τώρα το ανέκδοτο :P :lol:
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι τυπικός ούτε καν στους τυπικούς χαιρετισμούς (εξαιρούνται πάρα πολύ εξαιρετικές περιπτώσεις στη δουλειά, όπως πχ με τον ceo ή 4-5 από κάτω στην ιεραρχία). Αν έχω να πω κάτι, το λέω. Αν δεν έχω να πω κάτι, δεν πρόκειται να πω τίποτα. Η αλήθεια είναι πως είμαι (ίσως) ο χειρότερος που γνωρίζω στις δημόσιες σχέσεις. Και με έχει φέρει ορισμένες φορές σε μπελάδες μεν αλλά έχω πιο ήσυχη τη συνείδηση μου δε. Όμως, αυτό που λέω και αυτό που νιώθω (όταν και όποτε), αυτό είμαι. Αυτό ακολουθώ εδώ και πάρα πολλά χρόνια. Και στον εργασιακό χώρο (πλην των εξαιρέσεων που ανέφερα παραπάνω).

 

 

 

πριν δυο χρονια ήμουν εφορευτικη στις εκλογες με κάτι άσχετα άτομα με τιποτε κοινο και δεν μιλουσα πολύ και μου λεει καποιο μελος δε μιλας, πες κάτι και του λεω ειλικρινα δεν εχω να πω τιποτα :-D

 

καποιος ελληνας φιλοσοφος ειπε πως οι σοφοι μιλάνε οταν έχουνε να πουνε κάτι οι ανόητοι μιλάνε απλώς για να μιλάνε, άρα ειμαι σοφος.

 

υπάρχουν επίσης οι κοινωνικοί άνθρωποι που με το καλημέρα θα σου πουν "εγω ετσι,εγώ αλλιως,και εσυ πως το κανεις ετσι,και αα κοιτα εγω τι εχω κανει στη ζωη μου"

οτι χειροτερο!!!

 

ας με μιλησει ενας έτσι και θα καταλαβει αμέσως πως  θέλω να φυγει απο μπροστα μου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχουν επίσης οι κοινωνικοί άνθρωποι που με το καλημέρα θα σου πουν "εγω ετσι,εγώ αλλιως,και εσυ πως το κανεις ετσι,και αα κοιτα εγω τι εχω κανει στη ζωη μου"

οτι χειροτερο!!!

Οι ταξιτζήδες είναι χαρακτηριστικό παράδειγμα! :D

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ταξιτζήδες είναι χαρακτηριστικό παράδειγμα! :D

Συνηθως αυτοι ειναι που ξερουν παντα να οδηγουν και βριζουν τους αλλους πως παρκαρουν ετσι κλπ ενω και οι ιδιοι κανουν τα ιδια. Και οι φορτηγατζιδες το ιδιο. Αλλα αντιθετα με το θεμα, πιστευω αυτοι γουσταρουν την παρεα με αγνωστους της ιδιας ειδικοτητας, με κοινο θεμα βριζοντας πχ ταξιτζιδες αλλης πιατσας.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνηθως αυτοι ειναι που ξερουν παντα να οδηγουν και βριζουν τους αλλους πως παρκαρουν ετσι κλπ ενω και οι ιδιοι κανουν τα ιδια. Και οι φορτηγατζιδες το ιδιο. Αλλα αντιθετα με το θεμα, πιστευω αυτοι γουσταρουν την παρεα με αγνωστους της ιδιας ειδικοτητας, με κοινο θεμα βριζοντας πχ ταξιτζιδες αλλης πιατσας.

Έχω παρατηρήσει ότι σου πιάνουν πολύ εύκολα κουβέντα, ακόμα και για θέματα που δε σε ενδιαφέρουν καθόλου κι ακόμα κι αν δεν βοηθάς την συζήτηση συνεχίζουν μόνοι τους!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε συζητας μαζι του πολιτικα, αθλητικα και αντικειμενα που θα φερουν ενταση.

 

Κλαην μαην αν πουμε 2 μακακιες για ομαδες η για τα πολιτικα...Ποτέ δεν είχα  πρόβλημα σε συζητήσεις αυτού του είδους με άτομα που δεν χώνεψα.

 

Το πρόβλημα στη συνύπαρξη το έχω με τους δήθεν, τους συμφεροντολόγους, αυτούς που χώνουν τον άλλο, αυτους που ειναι σε μεγαλο βαθμο πειραχτηρια και τους ψεύτες... Με αυτούς ένα "γεια" και αν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευγενικός, χαμογελαστός, τυπικός με τους προϊστάμενους.

Ευχάριστος, αραιά αστείος και πάντα κλειστός με τους συνεργάτες σου.

Γιόλο με όλους τους υπόλοιπους.

 

Εννοείται δεν συζητάς με κανέναν για οποιονδήποτε άλλο από οποιαδήποτε κατηγορία.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα ντε. Είμαι σε μια κατάσταση έτσι όπως την περιγράφεις. Παρακολουθώ μεταπτυχιακό, είμαστε 10 άτομα στην "τάξη" και είμαστε 2 κοπέλες και τα υπόλοιπα αγόρια. Εγώ γενικά με τα αγόρια έχω πιο πολλά κοινά και είμαι ως άνθρωπος αρκετά εσωστρεφής, μιλάω μόνο όταν με ενδιαφέρει κάτι και το small talk είναι κάτι που μισώ. Ε με αυτή την κοπέλα δεν έχουμε τίποτα κοινό, εγώ είμαι μαύρο αυτή άσπρο. Αναγκαστικά κάνουμε παρέα αλλά δεν ξέρω τι να πω μαζί της. Κάποια στιγμή μου λέει δεν μιλάς πολύ ε? Και της λέω το γιατί και άρχισε να γελάει ξέρω γω. Ήθελα να της ρίξω μια μπάτσα εκείνη την στιγμή :P Δεν ξέρω τι κάνουν άλλοι σε αυτές τις περιπτώσεις, εξαρτάται από τον χαρακτήρα σου. Εγώ ιδανικά απλά θα προσπαθούσα να ξεμακρύνω αν μπορούσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα ντε. Είμαι σε μια κατάσταση έτσι όπως την περιγράφεις. Παρακολουθώ μεταπτυχιακό, είμαστε 10 άτομα στην "τάξη" και είμαστε 2 κοπέλες και τα υπόλοιπα αγόρια. Εγώ γενικά με τα αγόρια έχω πιο πολλά κοινά και είμαι ως άνθρωπος αρκετά εσωστρεφής, μιλάω μόνο όταν με ενδιαφέρει κάτι και το small talk είναι κάτι που μισώ. Ε με αυτή την κοπέλα δεν έχουμε τίποτα κοινό, εγώ είμαι μαύρο αυτή άσπρο. Αναγκαστικά κάνουμε παρέα αλλά δεν ξέρω τι να πω μαζί της. Κάποια στιγμή μου λέει δεν μιλάς πολύ ε? Και της λέω το γιατί και άρχισε να γελάει ξέρω γω. Ήθελα να της ρίξω μια μπάτσα εκείνη την στιγμή :P Δεν ξέρω τι κάνουν άλλοι σε αυτές τις περιπτώσεις, εξαρτάται από τον χαρακτήρα σου. Εγώ ιδανικά απλά θα προσπαθούσα να ξεμακρύνω αν μπορούσα.

 

Μη σκέφτεσαι πως σώνει και ντε πρέπει να υπάρχουν κοινά σημεία για να κάνετε παρέα. Αυτές οι φάσεις είναι περισσότερο "περνάω τον χρόνο μου στα μικρά κενά". Τίποτα περισσότερο και τίποτα λιγότερο - εκτός, βέβαια, αν είμαστε τυχεροί και δένει καλή φιλία. Σαχλαμάρισε, μίλα περί ανέμων και υδάτων, ρώτα την πράγματα, απάντα σε δικές της ερωτήσεις κλπ Δεν ξέρω και πόσο καιρό γνωρίζεστε... Ίσως, αν δοθεί ο απαραίτητος χρόνος, να τα βρίσκετε καλύτερα και ν' αποζητάς η ίδια τη παρέα της. Τώρα αν δεν γουστάρεις για τον x,y λόγο, σου τη δίνει or whatever, it's ok. Κάνε παρέα με τ' αγόρια, χάζεψε στο κινητό, άκου λίγη μουσικούλα απ' το mp3 σου να περάσει η ώρα, βγες έξω να περπατήσεις λίγο κλπ. Αν της δείξεις με τον τρόπο σου, διακριτικά, ότι δεν γουστάρεις, τότε θα σπάσει κι αυτή και θα σ' αφήσει ήσυχη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη σκέφτεσαι πως σώνει και ντε πρέπει να υπάρχουν κοινά σημεία για να κάνετε παρέα. Αυτές οι φάσεις είναι περισσότερο "περνάω τον χρόνο μου στα μικρά κενά". Τίποτα περισσότερο και τίποτα λιγότερο - εκτός, βέβαια, αν είμαστε τυχεροί και δένει καλή φιλία. Σαχλαμάρισε, μίλα περί ανέμων και υδάτων, ρώτα την πράγματα, απάντα σε δικές της ερωτήσεις κλπ Δεν ξέρω και πόσο καιρό γνωρίζεστε... Ίσως, αν δοθεί ο απαραίτητος χρόνος, να τα βρίσκετε καλύτερα και ν' αποζητάς η ίδια τη παρέα της. Τώρα αν δεν γουστάρεις για τον x,y λόγο, σου τη δίνει or whatever, it's ok. Κάνε παρέα με τ' αγόρια, χάζεψε στο κινητό, άκου λίγη μουσικούλα απ' το mp3 σου να περάσει η ώρα, βγες έξω να περπατήσεις λίγο κλπ. Αν της δείξεις με τον τρόπο σου, διακριτικά, ότι δεν γουστάρεις, τότε θα σπάσει κι αυτή και θα σ' αφήσει ήσυχη.

Καλά σίγουρα μόνο περνάω τον χρόνο μου στα διαλείμματα. Απλά γενικά μου την σπάει, είμαστε τελείως διαφορετικές. Ντάξει προσπαθώ όσο μπορώ να είμαι ευγενική, προσπαθώ να κρατήσω κουβέντα όσο γίνεται απλά βαριέμαι αυτές τις κουβέντες περί ανέμων και υδάτων και άμα δεν κολλάω με κάποιον δεν μπορώ να πιέζομαι να βρω πράγματα για συζήτηση εκτός του ότι είναι και λίγο μπετόστοκος και δεν αντέχω την χαζομάρα με τίποτα. Έχω αντέξει και χειρότερους, υπομονή μέχρι να τελειώσουμε και να πάει ο καθένας στον δρόμο του :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...