Προς το περιεχόμενο

Συνύπαρξη με άτομα χωρίς κάποιο κοινό ενδιαφέρον κτλ


Muchacho

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν είσαι καλός στις δημόσιες σχέσεις τα βρίσκεις με όλους

 

υποκρισια το λενε αυτο αλλα τεσπα...

 

12919739_1598199443837123_70658010473227

Οπου  ΄κολακεία' βαλτε 'δημόσιες σχέσεις'

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

γιατι να πρεπει να εχετε διαδραση? μπορειτε να συνυπάρχετε και χωρις το small talk. δε χρειαζεται ολες οι σχεσεις να αναπτυσσονται

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εγω είμαι αναλογα τη φαση μου. Μπορει να προσπαθήσω να βρω κοινο παρονομαστή με κάθε τροπο και συνηθως το καταφέρνω αβιαστα. Παλιότερα το εκανα στις περισσότερες περιπτώσεις.

Άλλες φορες ειμαι απλως τυπικος και απομακρος (ειδικα αν βλεπω πως κι ο αλλος δεν το προσπαθει ουτε καν για λογους ευγένειας) και απολαμβάνω την αμηχανια του αλλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσπαθώ όσο γίνεται με όλους να μιλάω, άσχετα αν βλέπω πράγματα που δεν μ'αρέσουν
οπως αναφέρθηκε αποφεύγω συζητήσεις πολιτικα,αθλητικα και τέτοια γιατί αν κάποιος ειναι κολλημένος και δεν συζιτιέται μόνο να χαλάσει την ατμόσφαιρα μπορεί.
Αν πάλι δεν έχουμε κοινα ενδιαφέροντα όπως,καθημερινότητα,μουσική,τροπο ζωής πάλι μπορούμε να συμβιβαστούμε κάπου και σε αυτό, δεν πιστεύω οτι μπορει να καθορίσει την σχέση των ανθρώπων.
 

ΔΕΝ μπορω ομως με τίποτα όταν βρίσκομαι στον ίδιο χώρο εγώ με κάποιον άλλον και δεν μπορώ να κουβεντιάσω μαζί του, δεν ξέρω αν έχει συμβεί και σε εσάς,να είσαστε με κάποιον μαζι και τον συμπαθειτε είτε όχι, να μη μπορείτε να σταβρώσετε λέξη μαζί του!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσπαθώ όσο γίνεται με όλους να μιλάω, άσχετα αν βλέπω πράγματα που δεν μ'αρέσουν

οπως αναφέρθηκε αποφεύγω συζητήσεις πολιτικα,αθλητικα και τέτοια γιατί αν κάποιος ειναι κολλημένος και δεν συζιτιέται μόνο να χαλάσει την ατμόσφαιρα μπορεί.

Αν πάλι δεν έχουμε κοινα ενδιαφέροντα όπως,καθημερινότητα,μουσική,τροπο ζωής πάλι μπορούμε να συμβιβαστούμε κάπου και σε αυτό, δεν πιστεύω οτι μπορει να καθορίσει την σχέση των ανθρώπων.

 

ΔΕΝ μπορω ομως με τίποτα όταν βρίσκομαι στον ίδιο χώρο εγώ με κάποιον άλλον και δεν μπορώ να κουβεντιάσω μαζί του, δεν ξέρω αν έχει συμβεί και σε εσάς,να είσαστε με κάποιον μαζι και τον συμπαθειτε είτε όχι, να μη μπορείτε να σταβρώσετε λέξη μαζί του!!!

συνεχεια. κανω ακριβως αυτο: δε σταυρωνω λεξη μαζι τους

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ενα ξαδερφο που ειναι φουλ δημοφιλης στ μερη του εξπερ στις δημοσιες σχεσεις (χωρις να το κανει επαγγελματικα) παντα εχει κατι να πει σε οποιαδηποτε κουβεντα ,παντας γελας μαζι του -αν εχει ορεξη βεβαια (δεν ειναι χαζοχαρουμενος) και γενικα ειναι αλλη φαση.. Απο εμενα που ειμαι αρκετα κλειστος χαρακτηρας κλπ. Ε με αυτον νιωθω οτι εκπεμπουμε σε διαφορετικα μηκη κυματος και δεν θα μπορουσαμε να κανουμε παρεα, αν και προσωπικα την ευχαριστιεμαι, αλλα καποιες φορες (αρκετες) νιωθω οτι δεν εχω κατι να κουβεντιασω μαζι οτι τα καλυψαμε ολα, νιωθω οτι ισως βαριεται μαζι μου κλπ. Ισως εγω δεν εχω πολλα ενδιαφεροντα βεβαια που να μας ενωνουν. Αυτος ειναι σε φαση σκυλαδικα γκομενες δυο δυο αμαξια ποδοσφαιρο, εγω ροκαδικα σχεση ηλεκτρονικα ορειβασια πχ.

Το συμπερασμα μου ειναι οτι δεν ταιριαζουμε με ολους. Αν απ την αλλη βρισκετε καθε μερα μαζι με ενα ατομο επαγγελματικα πχ, δεν χρειαζεται να κανεις τον κοπο να αλλαξεις χαρακτηρα η να αλλαξεις του αλλουνου. Καλυτερα να ειστε σοβαροι και τυπικοι, παρα να κανεις κατι που δεν σου βγαινει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι τυπικός ούτε καν στους τυπικούς χαιρετισμούς (εξαιρούνται πάρα πολύ εξαιρετικές περιπτώσεις στη δουλειά, όπως πχ με τον ceo ή 4-5 από κάτω στην ιεραρχία). Αν έχω να πω κάτι, το λέω. Αν δεν έχω να πω κάτι, δεν πρόκειται να πω τίποτα. Η αλήθεια είναι πως είμαι (ίσως) ο χειρότερος που γνωρίζω στις δημόσιες σχέσεις. Και με έχει φέρει ορισμένες φορές σε μπελάδες μεν αλλά έχω πιο ήσυχη τη συνείδηση μου δε. Όμως, αυτό που λέω και αυτό που νιώθω (όταν και όποτε), αυτό είμαι. Αυτό ακολουθώ εδώ και πάρα πολλά χρόνια. Και στον εργασιακό χώρο (πλην των εξαιρέσεων που ανέφερα παραπάνω).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oι καλοι στις δημόσιες σχεσεις και αυτοι που εχουν καλη επαφή με τον άγνωστο διπλα τους ειναι πολύ καλοι και με τις γυναίκες, ποτε δεν θα ξεμείνουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oι καλοι στις δημόσιες σχεσεις και αυτοι που εχουν καλη επαφή με τον άγνωστο διπλα τους ειναι πολύ καλοι και με το παραμύθιασμα στις γυναίκες, ποτε δεν θα ξεμείνουν

fixed :P

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε χρειάζεται να είσαι εξωστρεφής ή καλός στις δημόσιες σχέσεις για να συνυπάρξεις αρμονικά με κόσμο. Αν είσαι απλά τυπικός, ευγενικός και κρατάς αποστάσεις, με όλους σχεδόν μια χαρά θα τα πας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο στον στρατό είχα σοβαρό πρόβλημα.

9 στις 10 γνωριμίες μου ήταν αούγκανοι, που μιλούσαν πρωί-βράδυ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ για μπάλα, γκόμενες, σκυλάδικα και πορνοταινίες. Εκεί είχα απλά τυπικές σχέσεις και ήμουν σχεδόν απομονωμένος για 1 χρόνο από τον υπόλοιπο κόσμο  :unsure:

 

Στη δουλειά και στις σπουδές σου πάντα βρίσκεις κάτι κοινό να πεις.

 

 

Δε χρειάζεται να είσαι εξωστρεφής ή καλός στις δημόσιες σχέσεις για να συνυπάρξεις αρμονικά με κόσμο. Αν είσαι απλά τυπικός, ευγενικός και κρατάς αποστάσεις, με όλους σχεδόν μια χαρά θα τα πας.

 
ΑΝ είσαι τυπικός, εργατικός και ευγενικός, θα σε πατήσουν και θα σε εκμεταλλευτούν όλοι οι συνάδελφοι.
 
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μόνο στον στρατό είχα σοβαρό πρόβλημα.

9 στις 10 γνωριμίες μου ήταν αούγκανοι, που μιλούσαν πρωί-βράδυ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ για μπάλα, γκόμενες, σκυλάδικα και πορνοταινίες. Εκεί είχα απλά τυπικές σχέσεις και ήμουν σχεδόν απομονωμένος για 1 χρόνο από τον υπόλοιπο κόσμο  :unsure:

 

Στη δουλειά και στις σπουδές σου πάντα βρίσκεις κάτι κοινό να πεις.

 

 

 
ΑΝ είσαι τυπικός, εργατικός και ευγενικός, θα σε πατήσουν και θα σε εκμεταλλευτούν όλοι οι συνάδελφοι.

 

 

Η ευγένεια δεν είναι αδυναμία και είναι το ελάχιστο που μπορεί να προσφέρει κάποιος σε ένα περιβάλλον εργασίας για να κάνει τη ζωή όλων καλύτερη. Ίσως είμαι τυχερός άλλα δεν έχω δουλέψει ποτέ σε περιβάλλον που δεν είναι φιλικό, αν εξαιρέσεις 1-2 προσωρινές δουλειές του κώλου. 

 

Ο στρατός ήταν όντως η χειρότερη εμπειρία μου με ανθρώπους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχουν επίσης οι κοινωνικοί άνθρωποι που με το καλημέρα θα σου πουν "εγω ετσι,εγώ αλλιως,και εσυ πως το κανεις ετσι,και αα κοιτα εγω τι εχω κανει στη ζωη μου"

οτι χειροτερο!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δώσεις την ευκαιρία στους άλλους υπάρχει περίπτωση να βρεις κοινά ενδιαφέροντα με άτομα που δεν το περιμένεις.

Επίσης μπορεί να ο άλλος να γνωρίζει κάτι που εσύ δεν έχεις ασχοληθεί ποτέ και είναι ευκαιρία να μάθεις.

πχ εγώ δεν έχω ιδέα απο καράτε και πολεμικές τέχνες αλλά θα με ενδιέφερε να ακούσω 2-3 πράγματα απο κάποιον που ξέρει.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

υπάρχουν επίσης οι κοινωνικοί άνθρωποι που με το καλημέρα θα σου πουν "εγω ετσι,εγώ αλλιως,και εσυ πως το κανεις ετσι,και αα κοιτα εγω τι εχω κανει στη ζωη μου"

οτι χειροτερο!!!

Καλα κοιτα αυτο δεν το λες και πολυ κοινωνικοτητα αλλα επιδειξη και προσπαθεια να βρεθουν απο πανω εχοντας θεσει τους ρολους τους με το καλημερα. Κατι τετοιοι ειναι για σαρκαστικες τοποθετησεις στη ματαιοδοξια τους :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...