Προς το περιεχόμενο

φωτισμός εσωτερικά του κουτιού.


garen

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ναι κάτω απο 5.Δέν με καίει να το κάνω κιολας ετσι ποιο πολύ για τη φάση, γιαυτο δέν με ψήνει να δώσω αρκετα.

Δεν βιάζομαι θα παραγειλω τα λεντάκια απο ebay η θα ψάξω εδώ να βρώ κανένα πχ απο κανα ανπτήρα αυτοι που εχουν φώς πίσο. να βγάλω να το δοκιμάσω και να αποφασήσω.


αν βάλω το λεντακι κατευθείαν πάνω σε αυτα τα 2 θεωριτικά δέν θα δουλεψει?

https://s14.postimg.org/7p95e9u6p/image.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

http://www.e-shop.gr/lamptron-flexlight-standard-24-leds-venom-green-p-PER.813231

 

Το πιο φτηνό που δεν θέλει κολλήσεις κτλ κοντά στα λεφτά σου είναι αυτό πιστεύω θα σε καλύψει

Επεξ/σία από Inuyasha
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρητικά ναι, αλλά δεν έχει τέτοιο connector το pc σου λογικά.

Ναι δέν νομίζω να έχω..

μπορώ να το συνδέσω πάνω σε ένα sata τότε.

το γκρί η πορτοκαλί βγάζει 3,3volt

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ναι δέν νομίζω να έχω..

μπορώ να το συνδέσω πάνω σε ένα sata τότε.

το γκρί η πορτοκαλί βγάζει 3,3volt

Με ένα η και δύο Led δεν πρόκειται να καταλάβεις το φωτισμό κοίτα αυτό που σου έδειξα στο παραπάνω Link με ~8ευρω ούτε χρώματα στα καλώδια θα ψάχνεις ούτε συνδέσεις θα καθεσε να κάνεις με πιθανότητα να βραχυκυκλωσεις τίποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ένα η και δύο Led δεν πρόκειται να καταλάβεις το φωτισμό κοίτα αυτό που σου έδειξα στο παραπάνω Link με ~8ευρω ούτε χρώματα στα καλώδια θα ψάχνεις ούτε συνδέσεις θα καθεσε να κάνεις με πιθανότητα να βραχυκυκλωσεις τίποτα

 

Πρόκειτε για αρκετα pc οχι για 1 στο σπίτι οπότε θέλω κάτι οικονομικό.αν διαβάσεις τα προιγουμενα σχολια θα δεις οτι το εχω γραψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Πρόκειτε για αρκετα pc οχι για 1 στο σπίτι οπότε θέλω κάτι οικονομικό.αν διαβάσεις τα προιγουμενα σχολια θα δεις οτι το εχω γραψει.

Το ένα είναι αν δεν το κατέχεις είναι μπλεξίμο

Επίσης αν θέλεις να κάνεις σωστή δουλειά δεν θα τα συνδέσεις μπακαλικα με ταινία πάνω στο τροφοδοτικό θα πρέπει να πάρεις molex connector

Βάζοντας 2 και 3 διάσπαρτα Led ακόμα και ultra bright θα περνεις φως κοντά στο Led και μετά δεν θα φαίνεται τίποτα

Δικά σου λεφτά σίγουρα για να μιλάς για αρκετα pc υποθέτω σε κάποιο ίντερνετ καφέ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι για νετ ειναι.

σκεψου ι ιδέα έχει ως εξής.

θα χαραχτεί πάνω στο καπάκι του κουτιου το λογότυπο του μαγαζιού επειτα θα μπεί κάποιο υλικό πχ λεπτο χαρτί απο μέσα και το βράδυ η και τη μέρα που θα φωτίζει το λεντ θα φαινεται το λογότυπο πάνω στο καπάκι φωτινό.

οπότε αν βάλω 1 λέντ θα το τοποθετήσω ετσι ώστε να φωτίζει πάνω στο συγεκριμένο σημείο, κάτι σάν κρυφός φωτισμός που θα φωτίζει πάνω στο λογότυπο

αυτη είναι η ιδέα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

ναι για νετ ειναι.

σκεψου ι ιδέα έχει ως εξής.

θα χαραχτεί πάνω στο καπάκι του κουτιου το λογότυπο του μαγαζιού επειτα θα μπεί κάποιο υλικό πχ λεπτο χαρτί απο μέσα και το βράδυ η και τη μέρα που θα φωτίζει το λεντ θα φαινεται το λογότυπο πάνω στο καπάκι φωτινό.

οπότε αν βάλω 1 λέντ θα το τοποθετήσω ετσι ώστε να φωτίζει πάνω στο συγεκριμένο σημείο, κάτι σάν κρυφός φωτισμός που θα φωτίζει πάνω στο λογότυπο

αυτη είναι η ιδέα

Θα δώσεις ένα σκασμό λεφτά για να κόψεις σε laser τα καπάκια και κολλάς στα λεφτά της Led ταινίας?

Μια άλλη λύση είναι να αγοράσεις 5 μέτρα Led ταινία πράσινη (κοντά στα 10 ευρώ

http://m.ebay.com/itm/1-5M-SMD-5050-RGB-white-Waterproof-300-LED-Flexible-3M-Tape-Strip-Light-DC12V-/252371081346?var=551219054067&hash=item3ac27d1882%3Ag%3ArF0AAOSwubRXIjMb&_trkparms=pageci%253Acbacc401-9833-11e6-974e-005056974c58%257Cparentrq%253Aeb9063601570a2a2388a968bfffc1095%257Ciid%253A9&varId=551219054063

Και να βάζεις κομμάτι κομμάτι στο κάθε κουτί πάλι βέβαια θέλεις να τι συνδέσεις στο τροφοδοτικό (μπορείς να τροφοδοτησεις ακόμα και από fan header της μητρικής αν βάλεις 3η 6 Led)

 

Αυτές οι ταινίες κόβονται ανά 3 Led

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι απο εβαυ κοιτάω γιατί πρόκειτε για αρκετα pc οπότε κάτι οικονομικό.

αν επαιρνε αυτο που πόσταρα και άλλαζα το λεντ με ενα η δύο (αν μπαινουν 2 πάνω στο ιδιο καλώδιο σε σειρα η παράλληλα)?? θα δουλευε?  δεν θέλω και τρελό φωτισμό..ισα ισα να φωτίζει πράσινο μεσα για το βράδυ.

αν πάρω δηλαδή αυτό http://www.ebay.com/itm/65cm-2ft-Hard-Drive-HDD-2Pin-Power-LED-Green-Light-Cord-For-PC-Front-Panel-Parts-/201388188650?hash=item2ee3abe3ea:g:4d4AAOSwu4BVpGSU

και του αλλάξω το λεντάκι με αυτό http://www.ebay.com/itm/2pin-5mm-0-25W-Wide-Angle-Bright-High-Power-LED-Red-Green-Blue-Yellow-White-/262557340795?var=561415763990&hash=item3d21a3147b:g:tJ8AAOSw-YVXnxoI

 

Τα λεντ του δεύτερου link είναι πολύ δυνατά. Πιστεύω οτι ένα μόνο του αν τοποθετηθεί σε καλό σημείο θα φωτίζει πολύ καλά ολόκληρο το κουτί.

 

Για να τα τροφοδοτήσεις, πρέπει σε σειρά να κολληθεί  μία αντίσταση κατα αυτόν τον τρόπο:

 

LEDRelay.jpg

 

 

Η αντίσταση ρυθμίζει και τη φωτεινότητα. Για να πάρεις τη μέγιστη φωτεινότητα των συγκεκριμένων LED θα βάλεις αντισταση των 100 Ohm, 1 Watt: http://www.ebay.com/itm/100pcs-100-Ohm-1W-1watt-5-Carbon-Film-Resistor-/152288070395?hash=item2375138afb:g:gmoAAOSw~gRVzWud

 

Όμως πιστεύω οτι τόση φωτεινότητα θα είναι υπερβολή. Γι αυτό θα πρέπει να δοκιμάσεις με διάφορες αντιστάσεις να δείς τι φαίνεται στο μάτι καλύτερα. μπορείς μετά να δοκιμάσεις με αντιστάσεις των 500 Ohm, 1000, 1500, 2000, ή τελοσπαντων τα πιό κοντινά νούμερα που μπορείς να βρείς. Όσο μεγαλύτερη η αντίσταση, τόσο πιό λίγο φώς θα βγάζει. Οι αντιστάσεις απο 500 ohm και πάνω μπορούν να είναι και οι απλές του 1/4 Watt.

 

Τώρα όσον αφορά τη σύνδεση με τον υπολογιστή, κόλλα στις άκρες των led με την αντίσταση καλωδιάκια, απογύμνωσε τις άλλες άκρες τους και σφήνωσε τα μέσα στις τρύπες απο κάποιο αχρησημοποίητο molex, ένα καλώδιο στο κίτρινο, ένα στο μαύρο. Μετά τα καλύπτεις με μονωτική και είσαι έτοιμος.

 

Γενικά, είτε με λεντοταινία, είτε με σκέτα LED, θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις κολλητήρι για τις συνδέσεις. Αν δέν έχεις χρησιμοποιήσει ξανα θα παιδευτείς αρκετά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω εκανα την δουλεια μου με ενα led της xiaomi. To εβαλα πισω σε μια θυρα USB και το γυρισα να χτυπαει προς τα μεσα.


http://www.banggood.com/Original-Xiaomi-LED-Light-With-USB-For-Power-Bank-Tablet-p-950793.html

post-286722-0-73954200-1477335701_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εχω εκανα την δουλεια μου με ενα led της xiaomi. To εβαλα πισω σε μια θυρα USB και το γυρισα να χτυπαει προς τα μεσα.

 

 

http://www.banggood.com/Original-Xiaomi-LED-Light-With-USB-For-Power-Bank-Tablet-p-950793.html

Άλλο πράγμα 1 Led όπως σκέφτεται ο φίλος και τελείως διαφορετικό αυτό που δείχνεις, 1ον δεν τον βολεύουν γιατί είναι εύκολο να κλαπουν, 1ον 1 σκέτο Led δεν θα φτάσει ποτέ αυτή την φωτεινότητα που σου δίνει το συγκεκριμένο γιατί εσωτερικά πάρει και κάποιος ανακλαστηρας για καλύτερη διάχυση του φωτός

 

+ότι μιλάμε για άλλο τύπο Led

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα λεντ του δεύτερου link είναι πολύ δυνατά. Πιστεύω οτι ένα μόνο του αν τοποθετηθεί σε καλό σημείο θα φωτίζει πολύ καλά ολόκληρο το κουτί.

 

Για να τα τροφοδοτήσεις, πρέπει σε σειρά να κολληθεί  μία αντίσταση κατα αυτόν τον τρόπο:

 

LEDRelay.jpg

 

 

Η αντίσταση ρυθμίζει και τη φωτεινότητα. Για να πάρεις τη μέγιστη φωτεινότητα των συγκεκριμένων LED θα βάλεις αντισταση των 100 Ohm, 1 Watt: http://www.ebay.com/itm/100pcs-100-Ohm-1W-1watt-5-Carbon-Film-Resistor-/152288070395?hash=item2375138afb:g:gmoAAOSw~gRVzWud

 

Όμως πιστεύω οτι τόση φωτεινότητα θα είναι υπερβολή. Γι αυτό θα πρέπει να δοκιμάσεις με διάφορες αντιστάσεις να δείς τι φαίνεται στο μάτι καλύτερα. μπορείς μετά να δοκιμάσεις με αντιστάσεις των 500 Ohm, 1000, 1500, 2000, ή τελοσπαντων τα πιό κοντινά νούμερα που μπορείς να βρείς. Όσο μεγαλύτερη η αντίσταση, τόσο πιό λίγο φώς θα βγάζει. Οι αντιστάσεις απο 500 ohm και πάνω μπορούν να είναι και οι απλές του 1/4 Watt.

 

Τώρα όσον αφορά τη σύνδεση με τον υπολογιστή, κόλλα στις άκρες των led με την αντίσταση καλωδιάκια, απογύμνωσε τις άλλες άκρες τους και σφήνωσε τα μέσα στις τρύπες απο κάποιο αχρησημοποίητο molex, ένα καλώδιο στο κίτρινο, ένα στο μαύρο. Μετά τα καλύπτεις με μονωτική και είσαι έτοιμος.

 

Γενικά, είτε με λεντοταινία, είτε με σκέτα LED, θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις κολλητήρι για τις συνδέσεις. Αν δέν έχεις χρησιμοποιήσει ξανα θα παιδευτείς αρκετά.

Κολητίρι χρησιμοποιώ συχνά.

Κατατοπιστικότατος πιστευω είσαι ευχαριστώ πολυ!

τα παραγελνω τώρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...