Προς το περιεχόμενο

Ταξίδι στο Ντουμπάι - Απορίες και απόψεις


FireKiller

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 μηνες φυλακή για χάπια; δεν έχει Έλληνα προξενο η χώρα αυτή ; περίεργο μου φαίνεται.

έχω ακούσει περίπτωση Βρετανίδας που εξαιτίας περιπτύξεων σε ταξί βρέθηκε για 8 μήνες στο κρατητήριο. Δε μου φαίνεται παραλογη η ιστορια αυτή, η φίλη μου που πήγε, είχε λάβει σαφεστατες οδηγίες να είναι όσο πιο συντηρητική στη συμπεριφορά/ εμφάνιση γίνεται, αλλιώς θα έιχε μπλεξίματα. Και το πρόστιμο για την τσίχλα ισχύει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν ξέρω, προσωπικά τον θεωρώ έναν προορισμό που με αφήνει παγερα αδιάφορο. Γιατί να μην πάει κάποιος πχ Κίνα (που νομίζω το κόστος είναι παρόμοιο ) και να πάει Ντουμπάι, με ξεπερνά.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω, προσωπικά τον θεωρώ έναν προορισμό που με αφήνει παγερα αδιάφορο. Γιατί να μην πάει κάποιος πχ Κίνα (που νομίζω το κόστος είναι παρόμοιο ) και να πάει Ντουμπάι, με ξεπερνά.

 

γιατί α) είναι υποκειμενικό. Οπότε το προσωπικά "σε ξεπερνά" δεν ισχύει για κάποιον άλλον

β) γιατί παντρεύται φίλος στο Ντουμπάι. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περι αλκοόλ μου εχει μεταφερθεί απο ατομο που εχει παει Dubai οτι ρέει αφθονο σε εστιατόρια και ξενοδοχεία και δεν ειναι ακριβό. Τωρα φυσικά με ελληνικούς μισθους αν το ποτο εχει 11ευρώ (45 AED - οχι τυχαία τιμή αλλα απο μενου ξενοδοχείου) φυσικά και θεωρείται ακριβο όχι όμως για εναν πχ Γερμανό ή για εναν Άγγλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dubai=Shopping

 

Αξιοθέατο έχει μόνο το μουσείο το οποίο αν και μικρό τα αξίζει τα λεφτά του. Μπορείς να πας και μια βόλτα στην έρημο με οργανωμένα γκρουπ. Καλή εμπειρία είναι αν και εντελώς τουριστίκ. Τέλος, όπως προαναφέρθηκε, να πας στο παζάρι και γενικά να περπατήσεις την ντόπια αγορά.

 

Για τις μετακινήσεις σου μπορείς να πάρεις ένα ταξί και να σε ξεναγήσει ο οδηγός. Έχε μαζί σου κι ένα χάρτη της πόλης.

 

Υ.Γ.: Αν θες να ανέβεις στην κορυφή του Burj Khalifah ίσως πρέπει να κάνεις κράτηση 1-2 μέρες πριν, γιατί η ουρά δεν παλεύεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dubai=Shopping

 

Αξιοθέατο έχει μόνο το μουσείο το οποίο αν και μικρό τα αξίζει τα λεφτά του. Μπορείς να πας και μια βόλτα στην έρημο με οργανωμένα γκρουπ. Καλή εμπειρία είναι αν και εντελώς τουριστίκ. Τέλος, όπως προαναφέρθηκε, να πας στο παζάρι και γενικά να περπατήσεις την ντόπια αγορά.

 

Για τις μετακινήσεις σου μπορείς να πάρεις ένα ταξί και να σε ξεναγήσει ο οδηγός. Έχε μαζί σου κι ένα χάρτη της πόλης.

 

Υ.Γ.: Αν θες να ανέβεις στην κορυφή του Burj Khalifah ίσως πρέπει να κάνεις κράτηση 1-2 μέρες πριν, γιατί η ουρά δεν παλεύεται.

Thanks. Στο Burj Khalifah θα πάω 100%... θα μπει στην συλλογή μαζί με το Taipei 101 :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις πιο έγκυρες πληροφορίες μάλλον από τον ίδιο τον φίλο σου θα τις πάρεις πάντως! :)

ναι δεν διαφωνώ. Αλλά επειδή τρέχει λόγω δουλειάς συν, τα του γάμου σκέφτηκα να ρωτήσω εδώ μιας και εγώ φτάνω μισή βδομάδα πριν από αυτόν για τουρισμό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι ανοιχτό ακόμα το Cyclone θα πήγαινα μια βόλτα από κει. (αν είσαι μόνος)

Το ξενοδοχείο έτσι κι αλλιώς θα είναι καλό, κάνε μια βόλτα στα souk, πάρε μια βάρκα στο κόλπο πέρνα στην άλλη μεριά και δες το μουσείο τους, τα φαγητά δεν είναι τόσο καυτερά και μπορείς να βρεις ότι κουζίνα θέλεις.

Αν υπάρχουν χρήματα κάνεις και μερικές βόλτες στα mall.

 

Πάντα σε μια ξένη χώρα φροντίζεις να περνάς απαρατήρητος, αποφεύγεις να μπλέξεις σε αντιπαραθέσεις και σέβεσαι την κουλτούρα τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καπου διαβαζα αυτες οι χωρες δεν προσφερουν τιποτα στον πολιτισμο περα απο χρηματοδοτηση σε .... για τα συμφεροντα τους.

Δεν ειναι τυχαιο που και στην τουρκια ζουν τα ιδια σκ**.Ολα γινονται στο ονομα της θρησκειας.ε ενταξει και χωρις παιδεια τα πραγματα γινονται πιο ευκολα...

Στη σιγκαπουρη +σ.αραβια στο αεροδρομιο σου λεει θανατικη ποινη για ντραγκς.

Το αλκοολ δινεται σε αρκετες χωρες σε αναλογια με την εβδομαδα..αν μαζευτουν 5 -10 αδειες για αλκοολ μη μουσουλμανων αγοραζουν αρκετα μπουκαλια.

Οι χωρες αυτες ειναι δηθεν σχεδον σε ολα τα θεματα..

Επεξ/σία από kage
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...