Προς το περιεχόμενο

Βάψιμο ταβανιού: Πλαστικό ή υδρόχρωμα;;;


fonzi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, dimkostakis είπε

Θα ήθελα σας παρακαλώ τις γνώμες-συμβουλές για  βαφή σε ταβάνι μπαλκονιού. Παρατήρησα ότι σε κάποια κάνει κιμωλίαση (αν το λέω σωστά) και σίγουρα λόγω του ότι έχει να βαφεί χρόνια έχει μαυρίλα. Χρειάζεται να κάνω κάποια προεργασία με πιεστικό για καθαρισμό, μετά αστάρι και μπογιά;

Επίσης, τα κάγκελα χρειάζονται βάψιμο και σε κάποια σημεία έχει φύγει η παλιά μπογιά. Χρειάζεται να αφαιρέσω τελείως την παλιά μπογιά;

 

Ευχαριστώ και ελπίζω να μην κουράζω με τις ερωτήσεις που κάνω :)

Θα σου πει και κάποιος που ξέρει καλύτερα, αλλα κάνε μια χάρη στον εαυτό σου και γύρνα το σε πλαστικό. Κυκλοφορούν αρκετά σύγχρονα πλαστικά ανθεκτικά σε υγρασία και μούχλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα.

Ψάχνω οδηγίες για να βάψω κι εγώ το ταβάνι από το μπάνιο μου, σε οικοδομή σχετικά σύγχρονη (17 ετών). 

Είναι βαμμένο από τον εργολάβο με υδρόχρωμα άσπρο και παρόλο που υπάρχει παράθυρο μεγάλο στο μπάνιο, πιάνει συχνά μούχλα μαύρη. Επίσης, όταν το σκουπίζω βγάζει αυτή την άσπρη μπογιά λίγο και δεν μου αρέσει καθόλου.

Γι΄αυτό σκέφτομαι να το περάσω πλαστικό χρώμα από πάνω για να τελειώνω. Χρειάζεται - εκτός από το καθάρισμα της μούχλας πρώτα - και πέρασμα αστάρι υποχρεωτικά; Τρίψιμο δεν είναι αναγκαίο στην περίπτωσή μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΑΝ το ταβάνι είναι υδρόχρωμα και θέλουμε να το βάψουμε με πλαστικό θέλει προσοχή
Πρώτα περνάμε  το ταβάνι με αστάρι νεφτιού DUR  της excel-χρώματα αραιωμένο 50% με spirit
Με αυτόν τον τρόπο τα υπάρχοντα χρώματα που είναι στο ταβάνι μετά την διαπότιση με το DUR  γίνονται πολύ σκληρά οπότε μετά από 24 ώρες βάφουμε με πλαστικό

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...