Προς το περιεχόμενο

H αποικία που θέλει να δημιουργήσει ο Elon Musk στον Άρη θα έχει στην διάθεση της πολλά ρομπότ εξόρυξης


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

[qοταν name=paparovic" timestειχε"γραψει5οτι] "δεν έχω ιδέα τι λέω αλλά έτσι είναι γιατί ειμαι ΕΓΩ".

 

Εκατοντάδες επιστήμονες -> δεν γνωρίζω ότι α) το omg omg έρχεται το τέλος του Χ παίζει εδώ και 200 χρόνια και ακόμα... τελειώνει. β) Η επιστήμη δεν είναι διαγωνισμός μετρήματος κουκιών.

 

Μα δεν είναι απλη λογική όταν πολλοί λένε το ίδιο πράγμα να ... Βεβαίως. Απλή λογικη δλδ. για το καφενείο μια χαρά τα λες. Τα Θεία και την Επιστήμη μην βάζεις στο στόμα σου κι όλα καλά.

 

 

Επιχειρημα του Αχυρανθρωπου και αγιος ο Θεος... Ποτε ειπα εγω οτι θα ερθει η συντελεια του κοσμου? Το αν για σενα η αποψη οτι η λειψυδρια ειναι απο τις σημαντικότερες προκλησεις που θα απειλησουν την ανθρωπότητα, οταν το παγκ. Οικονομικο φορουμ του 2015 και ο οηε το εχουν επισημα αναγνωρισει ως την νο1 μελλοντικη απειλη και οτι το πετρελαιο εξαντλειται, οταν το national geographic ειχε γραψει οτι η μεγαλυτερη πετρελαιοπηγη της Μ.Α. θα στερεψει σε 70 χρονια, αποτελουν γνωμες καφενειακου επιπεδου, δεν εχω να προσθεσω κατι αλλο για να σε πεισω. Προφανως ειναι πολυ ασημαντα ζητηματα μπροστα στην εξορυξη μεταλλευματων στον αρη. Οπως ασημαντο ειναι οτι αυτή τη στιγμη, 700 εκατ. ανθρωποι δεν έχουν πρόσβαση σε πόσιμο νερό. Πανω απ ολα τα ρομποτακια στον Αρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 62
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Λες για τον αχυράνθρωπο ξέρω γω και μετά πετάς το «...Πανω απ ολα τα ρομποτακια στον Αρη.» που είναι ο ορισμός του Appeal to Worse Problems/Fallacy of relative privation/The "Children Are Starving In Africa!" Argument...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... για παράδειγμα δεν θα μάθουμε λεπτομέρειες για το τμήμα του Interplanetary Transport System που θα ζουν οι αστροναύτες, για ένα ακόμη χρόνο ή δύο ακόμη.

rEU3dmR.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος έχει όρεξη να μπει στο τριπάκι και να ενημερωθεί περαιτέρω, μπορεί να διαβάσει τα παρακάτω άρθρα στα αγγλικά, γραμμένα με αρκετά ευχάριστο και κατανοητό τρόπο από το WaitButWhy.com:

 

1) The Fermi Paradox (γιατί δεν έχουμε συναντηθεί ακόμη με εξωγήινους) 

 

2) SpaceX's Big Fucking Rocket (περί Elon Musk και εποικισμού του Άρη) 

 


3β) The AI Revolution: Our Immortality or Extinction  (γιατί οσονούπω ή θα πεθάνουμε ή θα γίνουμε αθάνατοι)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακούγεται λογικό αλλά δεν λειτουργούν έτσι τα πράγματα. Αν ήταν έτσι θα έπρεπε να περιμένει ο Κολόμβος να γίνει η Ευρώπη παράδεισος για να ξεκινήσει για Αμερική. Δηλαδή δεν θα είχαμε ανακαλύψει την Αμερική. Βασικά δεν θα είχαμε βγεί απο τις σπηλιές καθώς θα περιμέναμε να λυθούν πρώτα τα προβλήματα της φυλής.
...αυτο με τον Κολομβο σηκωνει λιγο συζητηση!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Keep walking Musk.. I follow.. γραφει ενας φιλος. Απλα να ανεβασει και την αποδειξη συναλλαγης απο τα λεφτα που θα στειλει στον Musk που καθεται ολη μερα και ονειρεύεται να αφησει ρομποτ στο Χαριλαου ενω αυτος σκιζεται στην δουλεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O founder, CEO και CTO της SpaceX αποκάλυψε μεταξύ άλλων ότι στο όραμα του για μία μόνιμη αποικία περιλαμβάνεται και ένας τεράστιος αριθμός ρομπότ για εξορύξεις, διάνοιξη σηράγγων κ.ά.

Link.png Site: Engadget

εγω θα παρω τα Zerg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο οικονομικο βγαινει να φτιαξεις μια πλατφορμα space elevator παρα να χτίζεις βασεις εκτοξευςης στη Σελήνη.

Οταν λεω πιο οικονομικο εννοω με βαση το βαρος των υλικών που θα χρειαστει να στειλεις στο φεγγαρι με συμβατικούς πυραύλους (εστω και με musk-o-πυραυλους) και μετα να πρεπει ΠΑΛΙ να ξαναστείλει πυραύλους απο το φεγγαρι στον Άρη.

 

Παρεπιπτοντως η Σελήνη δεν ειναι και τοσο "διπλα" στην Γη οσο νομιζουμε.

Δεν είναι δίπλα?

 

https://m.youtube.com/watch?v=dtLb8_9crno&feature=youtu.be

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαζί του αν μπορούσα. Και φαντάζομαι και αυτοί που σχολιάζουν αρνητικά κάπου στον εγκέφαλο τους θα σκέφτονται το ίδιο απλά δεν το εκφράζουν. Η Γη δεν έχει πολύ μέλλον. Μια δεύτερη Γη είναι ότι πρέπει... 

 

Δυνατά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μαζί του αν μπορούσα. Και φαντάζομαι και αυτοί που σχολιάζουν αρνητικά κάπου στον εγκέφαλο τους θα σκέφτονται το ίδιο απλά δεν το εκφράζουν. Η Γη δεν έχει πολύ μέλλον. Μια δεύτερη Γη είναι ότι πρέπει... 

 

Δυνατά!

 

"Σωστά"!... ΠΗΔΗΞΑΜΕ την ΓΗ, ας πάμε παρά πέρα να ΠΗΔΗΞΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΛΛΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ!

 

Α ρε... πράκτορα Σμιθ (Μάτριξ), ΠΟΣΟ ΔΙΚΙΟ είχες στην ανάλυση που 'χες κάνει για το Ανθρώπινο Είδος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

"Σωστά"!... ΠΗΔΗΞΑΜΕ την ΓΗ, ας πάμε παρά πέρα να ΠΗΔΗΞΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΛΛΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ!

 

Γιατί έχει χλωρίδα/πανίδα για να μας νοιάζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...