Προς το περιεχόμενο

H αποικία που θέλει να δημιουργήσει ο Elon Musk στον Άρη θα έχει στην διάθεση της πολλά ρομπότ εξόρυξης


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλά, ας δώσει αυτά τα χρήματα για την ανακάλυψη ενος αποδοτικου υποκατάστατου του πετρελαίου που τελειώνει σε μερικές δεκαετίες ή για παραγωγή ποιοτικού αφαλατωμενου νερού και ας αφήσει τα σενάρια επιστημονικής φαντασίας. Εδω ρομποτακια-εξερευνητές στέλνουμε και οι μισοί καταστρέφονται και θέλει να στείλει και ρομποτ εξορυξης και διάνοιξης σηράγγων και εφοδιασμου πυραυλων κιόλας (?!).

 

Με τι περγαμηνές ακριβώς θα πρέπει να ακούσει ειδικά εσένα αντί να κάνει αυτό που θέλει;  :-D

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τι περγαμηνές ακριβώς θα πρέπει να ακούσει ειδικά εσένα αντί να κάνει αυτό που θέλει; :-D

Δε χρειάζεται να ακούσει εμένα. Να ακούσει την απλή λογικη και τους εκατοντάδες επιστήμονες που προειδοποιούν οτι η ανθρωποτητα θα αντιμετωπίσει στις επόμενες δεκαετίες ζήτημα λειψυδρίας. Και φυσικα την ελλειψη πετρελαίου, πανω στο οποιο ειναι βασισμενη η παγκόσμια οικονομία και αναπτυξη. Βέβαια δικαιωμα του ειναι να δαπανησει και ολη του τη περιουσια σε ουτοπικα σενάρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα κάτσουν ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ να δουλέψουν για να καλυτερεύσουν την ζωή όλων, του οικοσυστήματος κτλ. και να παρατήσουν τις Π@Π@ΡΙΕΣ σε άλλον!

 

Πρώτα ΕΞΑΣΦΑΛΙΖΕΙΣ το "σπίτι" σου και ΜΕΤΑ πηγαίνεις για "περιπέτειες"!

 

Ακούγεται λογικό αλλά δεν λειτουργούν έτσι τα πράγματα. Αν ήταν έτσι θα έπρεπε να περιμένει ο Κολόμβος να γίνει η Ευρώπη παράδεισος για να ξεκινήσει για Αμερική. Δηλαδή δεν θα είχαμε ανακαλύψει την Αμερική. Βασικά δεν θα είχαμε βγεί απο τις σπηλιές καθώς θα περιμέναμε να λυθούν πρώτα τα προβλήματα της φυλής.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος την δίνει σημασία την κοινή γνώμη; Ο Musk 5 χρόνια πριν έλεγε ότι θα στείλει άνθρωπο στον Άρη το 2020. Aim high, fail high.

 

Καλό είναι να είμαστε ενθουσιώδεις της τεχνολογίας, αλλά καλό είναι επίσης να ξεχωρίζουμε πότε κάποιος μοιράζει παπάτζες και τα χρονοδιαγράμματα που δίνει είναι μη ρεαλιστικά:

 

-1x-1.jpg

 

 

επειδή καθυστέρησε μερικούς μήνες, αυτό μεταφράζεται σε παπάτζες; βρε δε πα να κλείσει αύριο και να χρεοκοπήσει η αλλαγή στην αγορά έγινε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, ας δώσει αυτά τα χρήματα για την ανακάλυψη ενος αποδοτικου υποκατάστατου του πετρελαίου που τελειώνει σε μερικές δεκαετίες ή για παραγωγή ποιοτικού αφαλατωμενου νερού και ας αφήσει τα σενάρια επιστημονικής φαντασίας. Εδω ρομποτακια-εξερευνητές στέλνουμε και οι μισοί καταστρέφονται και θέλει να στείλει και ρομποτ εξορυξης και διάνοιξης σηράγγων και εφοδιασμου πυραυλων κιόλας (?!).

 

Ότι δηλαδή κανένας άλλος δεν το ξέρει, δεν ακούει τους επιστήμονες, δεν προσπαθεί να φτιάξει κάτι καινούργιο σε αυτόν τον τομέα και μόνο ο Musk μπορεί... :rolleyes:

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη Σελήνη δεν εχουμε φτιαξει τιποτα επειδη δεν εχουμε κανεναν απολυτως λογο να φτιαξουμε κατι εκει.

Εμμ, αντίθετα. Υπάρχουν πολλοί και καλοί λόγοι για την μερική αποίκιση της Σελήνης,όπως τα κοιτάσματα τριτίου και η ικανότητα να χρησιμοποιηθεί ως πολύ αποδοτική ανεξάρτητη πλατφόρμα εκτόξευσης(λόγω μικρής βαρύτητας και κοιτασμάτων νερού σε μερικούς κρατήρες).

Φυσικά δεν έχει, πια, την αίγλη του Άρη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμμ, αντίθετα. Υπάρχουν πολλοί και καλοί λόγοι για την μερική αποίκιση της Σελήνης,όπως τα κοιτάσματα τριτίου και η ικανότητα να χρησιμοποιηθεί ως πολύ αποδοτική ανεξάρτητη πλατφόρμα εκτόξευσης(λόγω μικρής βαρύτητας και κοιτασμάτων νερού σε μερικούς κρατήρες).

Φυσικά δεν έχει, πια, την αίγλη του Άρη.

 

Είναι όμως και ενα θέμα που η Σελήνη δεν έχει ατμόσφαιρα και δε μπορεί να γίνει teraforming σε αντίθεση με τον Άρη, άρα και το κόστος συντήρησης των life support systems ίσως να είναι πολύ χειρότερο μακροπρόθεσμα. Δε ξέρω σίγουρα αλλά μου φαίνεται δυσκολότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι όμως και ενα θέμα που η Σελήνη δεν έχει ατμόσφαιρα και δε μπορεί να γίνει teraforming σε αντίθεση με τον Άρη, άρα και το κόστος συντήρησης των life support systems ίσως να είναι πολύ χειρότερο μακροπρόθεσμα. Δε ξέρω σίγουρα αλλά μου φαίνεται δυσκολότερο.

Μιλάμε για βάσεις, όχι για κάτι παραπάνω.

Όπως και να έχει, η πλανητική γεωποίηση του Άρη είναι πολύ δυσκολότερο από την κατασκευή κάποιων βάσεων στο Φεγγάρι.Με την σημερινή κατάσταση ο Άρης έχει πολλά, αν όχι τα περισσότερα προβλήματα που θα συναντήσει κάποιος αποικιστής στην Σελήνη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο οικονομικο βγαινει να φτιαξεις μια πλατφορμα space elevator παρα να χτίζεις βασεις εκτοξευςης στη Σελήνη.

Οταν λεω πιο οικονομικο εννοω με βαση το βαρος των υλικών που θα χρειαστει να στειλεις στο φεγγαρι με συμβατικούς πυραύλους (εστω και με musk-o-πυραυλους) και μετα να πρεπει ΠΑΛΙ να ξαναστείλει πυραύλους απο το φεγγαρι στον Άρη.

 

Παρεπιπτοντως η Σελήνη δεν ειναι και τοσο "διπλα" στην Γη οσο νομιζουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς δεν υπάρχει σχέδιο αποίκισης σε άλλο πλανήτη. Όλοι λένε τις θεωρίες τους και καλά κάνουν. Το οτι εκτόξευσε πύραυλο μέχρι τα όρια του διαστήματος και τον γύρισε πισω είναι ενα μεγάλο βήμα αλλα όχι η κατάκτηση του διαστήματος. Απλά έφτασε μέχρι το κατώφλι. Απο 'κει και έπειτα όμως τι; Το χάος. Εδώ καλα καλα την σελήνη δεν γνωρίζουμε που είναι δίπλα μας στο Αρη θα πάμε;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε χρειάζεται να ακούσει εμένα. Να ακούσει την απλή λογικη και τους εκατοντάδες επιστήμονες που προειδοποιούν οτι η ανθρωποτητα θα αντιμετωπίσει στις επόμενες δεκαετίες ζήτημα λειψυδρίας. Και φυσικα την ελλειψη πετρελαίου, πανω στο οποιο ειναι βασισμενη η παγκόσμια οικονομία και αναπτυξη. Βέβαια δικαιωμα του ειναι να δαπανησει και ολη του τη περιουσια σε ουτοπικα σενάρια.

 

Απλή λογική -> ευφημισμός του "δεν έχω ιδέα τι λέω αλλά έτσι είναι γιατί ειμαι ΕΓΩ".

 

Εκατοντάδες επιστήμονες -> δεν γνωρίζω ότι α) το omg omg έρχεται το τέλος του Χ παίζει εδώ και 200 χρόνια και ακόμα... τελειώνει. β) Η επιστήμη δεν είναι διαγωνισμός μετρήματος κουκιών.

 

Μα δεν είναι απλη λογική όταν πολλοί λένε το ίδιο πράγμα να ... Βεβαίως. Απλή λογικη δλδ. για το καφενείο μια χαρά τα λες. Τα Θεία και την Επιστήμη μην βάζεις στο στόμα σου κι όλα καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, ας δώσει αυτά τα χρήματα για την ανακάλυψη ενος αποδοτικου υποκατάστατου του πετρελαίου που τελειώνει σε μερικές δεκαετίες ή για παραγωγή ποιοτικού αφαλατωμενου νερού και ας αφήσει τα σενάρια επιστημονικής φαντασίας. Εδω ρομποτακια-εξερευνητές στέλνουμε και οι μισοί καταστρέφονται και θέλει να στείλει και ρομποτ εξορυξης και διάνοιξης σηράγγων και εφοδιασμου πυραυλων κιόλας (?!).

Τελειώνει το πετρέλαιο; Από πού προκύπτει αυτό;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

150 δις δολάρια σε σημερινές τιμές κόστισε το πρόγραμμα Απόλλων. Εάν επαναλαμβανόταν σήμερα θα κόστιζε συγκριτικά λιγότερο, αλλά όχι πολύ λιγότερο, καθώς η σχετική τεχνολογία δεν έχει προοδεύσει πολύ από τότε σε κάποιους κρίσιμους τομείς.

 

Η NASA έχει ετήσιο προϋπολογισμό κάπου στα 18 δις δολάρια.

 

Η SpaceX αποτιμάται στα 12 δις δολάρια.

 

https://en.wikipedia.org/wiki/SpaceX#Funding

 

To Interplanetary Transport System του Musk αναμένεται να κοστίσει τουλάχιστον 10 δις δολάρια και αυτό είναι μόνο ένα μέρος του κόστους, εννοείται, για επανδρωμένη αποστολή στον Άρη.

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Interplanetary_Transport_System#Funding

 

Και βεβαίως το κρίσιμο ερώτημα είναι: πόσο θα κοστίσει συνολικά ένα τέτοιο ταξίδι. Η NASA είχα διαβάσει ότι το είχε κοστολογήσει πάνω από 100 δις, ενώ έχω βρει και ακόμη πιο απαισιόδοξες προβλέψεις που κάνουν λόγο για εξωπραγματικά ποσά της τάξης του 1,5 τρις, για αποστολή 9 ανθρώπων στον Άρη.

 

http://spacenews.com/op-ed-mars-for-only-1-5-trillion/

 

Όλα τα παραπάνω, εννοείται, σε χρονοδιάγραμμα τουλάχιστον 15 χρόνων από σήμερα, ανεξαρτήτως χρηματοδότησης.

 

Στο χθεσινό ΑΜΑ δεν απάντησε ο Musk ούτε για τα 10 δις του φιλόδοξου προγράμματος πώς θα τα συγκεντρώσει. Εκτός και αν δεν το βρήκα εγώ, αν μπορεί κάποιος να το αναφέρει.

 

Σε γενικές γραμμές, αν τα δει κάποιος ρεαλιστικά, μακάρι να είχε δίκιο ο Musk, και κάνει εξαιρετική δουλειά, αλλά μου φαίνεται ότι τα σχέδιά του για αποικία στον Άρη είναι περισσότερο δέλεαρ για προσέλκυση επενδυτών στην παρούσα φάση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...