Προς το περιεχόμενο

Μουδιασμα σε μικρο δαχτυλο 1εβδομαδα συνεχομενα


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ειναι ενας φιλος μου παιδια που λετε εχει 1 εβδομδα τωρα το μικρο δαχτυλο στο χερι ειναι μουδιασμενο τον λεω να παει σε γιατρο δεν παει απο περιεργα ρωταω εδω το εχει παθει κανεις ? :P ξερει κανεις τα αιτια και εαν φευγει ? θελω λιγο να τον κανω να χεστει δεν νομιζω να ειναι σοβαρο ετσι ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι ενας φιλος μου παιδια που λετε εχει 1 εβδομδα τωρα το μικρο δαχτυλο στο χερι ειναι μουδιασμενο τον λεω να παει σε γιατρο δεν παει απο περιεργα ρωταω εδω το εχει παθει κανεις ? :P ξερει κανεις τα αιτια και εαν φευγει ? θελω λιγο να τον κανω να χεστει δεν νομιζω να ειναι σοβαρο ετσι ε?

Σε νευρολόγο να πάει.

Και να μην το τρίβει, άδικα κόπος, το νεύρο που καταλήγει στο μικρό δάχτυλο κάπου μπλοκάρει παραπάνω, πιθανότατα λίγο μετά τον αγκώνα, μπλοκάρει, πιέζεται ανάμεσα στο κόκκαλο και στο μυ (αν θυμάμαι καλά ορολογία). Με τεστ στο χέρι ο νευρολόγος θα καταλάβει πού είναι το πρόβλημα κι αν είναι σοβαρό, μικρά ηλεκτροσόκ στο χέρι να δει αντίδραση του νεύρου σε διάφορα σημεία, δεν πονάει μην φοβάσαι.

 

Αν είναι σοβαρό το πρόβλημα δεν ξέρω, εμένα δεν μου βρήκε κάτι σοβαρό και μου είπε να παίρνω καθημερινά 2 ταμπλέτες βιταμίνης, μαγνήσιο, για τρεις μήνες. Πέρασαν οι μήνες διαφορά δεν είδα, είχε καλοκαιριάσει αλλά έλειπε διακοπές, μετά έφυγα εγώ, όταν γύρισα είχε ξεμουδιάσει. (Τον είχα ρωτήσει κανά μήνα αφού ξεκίνησα τις βιταμίνες γιατί δεν έβλεπα αποτέλεσμα, μου είχε πει να κάνω υπομονή και ότι ήταν νωρίς ακόμα, αλλά δεν περίμενα θα έκανε πεντάμηνο, δίμηνο χωρίς καθόλου βιταμίνες...)

Α, ταυτόχρονα έτρωγα και τροφές με μαγνήσιο (από μόνη μου, δεν μου είπε) όπως μπανάνες.

 

Ενάμιση χρόνο μετά έχει ξεμουδιάσει, μπορεί να μουδιάσει κάποιες φορές (πχ όταν είμαι ξαπλωμένη στα πλάγια και βάζω το χέρι πάνω στον αγκώνα να στηρίζει το κεφάλι θα μουδιάσει στα σίγουρα, αλλά μετά θα ξεμουδιάσει, δεν είναι χρόνιο και συνεχόμενο χωρίς διακοπή..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ένα εγκεφαλικούλι τόοοοοοσο δα ! :-D

 

λογικά κάποιο νεύρο έχει πιαστεί.Μπορεί και κάποιο χτύπημα ή φλεγμονή σε αγκώνα ή ώμο να το προκαλεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ακούς τον αποπάνω, είναι κομπογιαννιτης. Έτσι όπως τα λες, είναι τυπικό νευροκαβαλίκεμα. Εναλλάξ ζέστη κρύο, λεμόνι και σόδα.

Νευριαλγία είναι και περνάει με υπόθετα βαλεριάνας. Επίσης ξέρω έναν ομοιοπαθητικό που κάνει θαύματα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα πάθει και εγώ κάτι παρόμοιο στο δαχτυλάκι, όχι μούδιασμα αλλά κάπως σαν να ένοιωθα τσίμπίματα που έφυγαν μετά απο κάνα μήνα αλλά νομίζω είχα χρυπήσει τον αγκώνα γι'αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...