Προς το περιεχόμενο

Επιστροφή στα εργονομικά πληκτρολόγια για τη Microsoft με το Surface Ergonomic Keyboard


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξέρω τι λέτε εσείς, αλλά εγώ έχω μόνο τέτοια πληκτρολόγια και δεν τα αλλάζω με τίποτα, και θα έδινα ακόμα και 300 ευρώ για να αγοράσω ένα τέτοιο.

 

Έχω δεκαπέντε πλέον χρόνια σε δουλειά γραφείου, και τα τελευταία 11 χρησιμοποιώ Natural Multimedia Keyboard, τον πρόγονο αυτού που παρουσιάζεται τώρα, και στο γραφείο και στο σπίτι. Χρήση καθημερινή επί ώρες ατελείωτες. Τα αγόρασα το έτος 2005, πήρα τρία τότε και το ένα (ρεζέρβα) είναι ακόμα ολοκαίνουριο στο κουτί του. Διότι τα άλλα δύο ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΑΘΕΙ ακόμα το παραμικρό, μετά από 11 χρόνια ξύλου που έχουν φάει από τα χέρια μου.

 

Το ένα μάλιστα στο σπίτι το χρησιμοποιώ για ώρες και για παιχνίδια. Δεν μπορώ να πιστέψω ότι τα πλήκτρα W S A D δεν έχουν διαλυθεί, μετά από τα εκατομμύρια πατήματα με δύναμη που έχουν φάει. Ιδίως το W.

 

Και φυσικά ούτε πόνους έχω, ούτε ενοχλήσεις στους καρπούς ούτε τίποτα. Είμαι πραγματικά ευτυχής που υπάρχουν αυτά τα πληκτρολόγια και τα χρησιμοποιώ. Και δεν πρόκειται ποτέ να χρησιμοποιήσω κάτι που δεν έχει την ίδια ακριβώς εργονομία.

 

Υποκλίνομαι πραγματικά στη Microsoft για αυτό το θέμα. Άσχετα που την βρίζω μέχρι τέλους για τα 10άρια και έχω αρχίσει να φεύγω από τα Windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οσοι αναφερετε τα μηχανικα, φανταζομαι δεν εχετε μοιραστει ποτε χωρο με αλλον, στα 3 πρωτα λεπτα τα μηχανικα εχουνε σπασει νευρα. Απλα δεν ειναι για χωρο εργασιας. 

 

Ps: Ms natural 4000 best fucking keyboard ever. Καλα τα mechanical, αλλα αυστηρα και μονο αμα εισαι μονος στο δωματιο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κάνουν όλα τα μηχανικά τον ίδιο θόρυβο, για παράδειγμα τα μαύρα κάνουν πολύ λιγότερο από τα μπλε και υπάρχουν και ελαστικά δαχτυλίδια που βάζεις πίσω από τα πλήκτρα αν θες για να εξαφανίσεις τους θορύβους.

 

http://www.wasdkeyboards.com/index.php/products/keyboard-accessories/cherry-mx-rubber-o-ring-switch-dampeners-125pcs.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο για αυτους που έχουν κολλήσει ακόμα στην σύγκριση του surface με το blackwidow.. οκ Το razer είναι κινεζιά. Με λίγα παραπάνω παίρνεις κ70. Είναι και αυτό κινεζιά ;

κ70 εχω, και ναι μεν δεν το λες με τιποτα κινεζια, μιας και ξεχειλιζει ποιοτητα, κατι προβληματακια στη κατασκευη του τα εχει ομως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είμαι ακόμα με το 4000 αν και έχω σκεφτεί πολλές φορές την αλλαγή σε μηχανικό.Εξαιρετικό πληκτρολόγιο και αν το συνηθίσεις δεν το αλλάζεις.

Προτείνω ανεπιφύλακτα das keyboard model S με blank keycaps. Άν και έχω και τα 2 (Ultimate & S) προτιμώ το S.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τα τελευταία χρόνια εχω το Comfort της Logitech και το έχω συνηθίσει τόσο πολύ που δυσκολεύομαι να γράψω σε κανονικής διάταξης πληκτρολόγιο!
Αν το συνηθίσεις, ειδικά στην ευκολία που προσφέρει στο τυφλό σύστημα, δύσκολα το αλλάζεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να φτιαχτεί τέτοιο Keyboard ήθελες πολύ ώρα και πολλά λεφτά για R&D. Από το 1994 που βγήκε το πρώτο, δεν έχουν αλλάξει τίποτα. Το μόνο που αλλάζει είναι η εμφάνιση, τα χρώματα, το πόσο λεπτό είναι καθώς και το τρομερό νεο feature του bluettoth. Όταν το natural 4000 της ίδιας εταιρίας κάνει 40Ε. Γιατί αυτό να κάνει 120; Τι παραπάνω έχει; Τίποτα. Μονο την εμφάνιση. Που είναι sleek και minimalistic. Αντι να πληρώνεις 3 φορές την τιμή μονο για το αισθητικό κομμάτι και αφου προοριζεται για επαγγελματίες ας έβαζαν ΚΑΙ μηχανικά switches και δεν θα έλεγα τίποτα.

 

Όσο για αυτους που έχουν κολλήσει ακόμα στην σύγκριση του surface με το blackwidow.. οκ Το razer είναι κινεζιά. Με λίγα παραπάνω παίρνεις κ70. Είναι και αυτό κινεζιά ;

 

Εσυ απο που γνωριζεις τα specs, τα υλικά και την ποιοτητα κατασκευης για το νεο Surface πληκτρολογιο της Microsoft και εκφερεις και γνωμη;

 

Μαλλον δεν εχεις καταλαβει οτι οτιδηποτε γραφει Surface και Microsoft ειναι premium κατηγορια τιμης και ποιοτητας κατασκευης απο την ιδια την Microsoft, σχεδιασμενα για να ανταγωνιστουν την Apple. Δες το νεο Surface Studio που παρουσιασε ο Panos Panay για να καταλαβεις ποσο πολυ μπροστα ειναι οι ανθρωποι της Microsoft και τα προιοντα τους.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσοι αναφερετε τα μηχανικα, φανταζομαι δεν εχετε μοιραστει ποτε χωρο με αλλον, στα 3 πρωτα λεπτα τα μηχανικα εχουνε σπασει νευρα. Απλα δεν ειναι για χωρο εργασιας.

 

Ps: Ms natural 4000 best fucking keyboard ever. Καλα τα mechanical, αλλα αυστηρα και μονο αμα εισαι μονος στο δωματιο.

Το έχω πάει στη δουλειά, τους έχω σπάσει τα @@ και μετά το πήγα σπίτι μου, άλλωστε αν δε μου παρέχεται ο εξοπλισμός δεν έχω λόγο να φθείρω τον δικό μου

 

Αλλά όταν είναι στο χέρι μου θα έχω μηχανικό να χτυπάω όλη μέρα νούμερα και όποιος αντέξει :P

 

Επίσης πρόσφατα που έγραφα διπλωματική όλο το βράδυ δε μπορώ να πω ότι ήμουν και πολύ αγαπητός ακόμα και σπίτι μου, εγώ όμως το απολαμβανα και αυτό είναι που μετράει :lol:

Δεν κάνουν όλα τα μηχανικά τον ίδιο θόρυβο, για παράδειγμα τα μαύρα κάνουν πολύ λιγότερο από τα μπλε και υπάρχουν και ελαστικά δαχτυλίδια που βάζεις πίσω από τα πλήκτρα αν θες για να εξαφανίσεις τους θορύβους.

 

http://www.wasdkeyboards.com/index.php/products/keyboard-accessories/cherry-mx-rubber-o-ring-switch-dampeners-125pcs.html

Ναι αλλά στο τέλος της ημέρας ακόμα και αν κάποια μηχανικά κάνουν λιγότερο θορύβο από αλλά όλα κάνουν σαφώς περισσότερο θόρυβο από τα rubber dome
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...

Προσωπικα εχω Παρει 3ergonomic 4k, τα λειτουργω τα τελευταια 10 χρονια. Εχω δηλαδη ενα στην δουλεια (emails Κτλπ) και εχω και ενα στο σπιτι οπου ασχολουμαι με gaming moba και διαφορα αλλα. Προσφατα πηρα ενα infliktor μηχανικο αρκετα στενο κτλπ κερδισα απειρο χωρο στο γραφειο. Αλλα ρε παιδια η σταση των χεριων ειναι τοσο αβολη οι αγκωνες μεσα για να καταφερεις να χρησιμοποιησεις το πληκτρολογιο με επιτυχια, οι καρποι στριμμενοι κτλπ.

Η αισθηση των πληκτρων του μηχανικου σαφως ανωτεροι, αλλα η θεση των χεριων φουλ απαραδεκτη. Πισω στα Ergonomics για μενα παλι, μονοδρομος. Μακαρι να εβγαζαν το Ergonomic Και με μηχανικους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...